Изследване на ХОРМОНИ – 22 (тема за взаимопомощ и мнения върху резултати)

  • 47 255
  • 738
  •   1
Отговори
# 360
  • София
  • Мнения: 36 134
Благодаря! Ами това ми пуснаха тук, аз дори не съм и настоявала, просто споменах, че правим опити от 1 месец и че с предната бременност имах проблеми с ТСХ и нисък прогестерон.ТСХ-то продължава да е проблем, но е в релси с лекарствата.  Втори месец пия витекс, преди 8г , когато забременях ми помогна много и всъщност след приема му веднага забременях. Казваш , че вероятно се касае за намален ЯР. Не съм много наясно, но това значи ли, че не всеки месец настъпва овулация и дали има възможност естествено да се получи? Да си призная, ще пробваме естествено, ако не се получи, не се. Едва ли ще пробваме с инвитро.
Според възрастта и стойностите на тези хормони си в пременопауза  и ЯР е намален... което нищо не означава, защото шанс за зачеване, винаги има.
За О. - прави поне тестове за О. и мери БТ - те ще покажат дали всеки МЦ има О. Друг начин да се разбере, в домашни условия, няма.
Когато се говори за НЯР, проблема не е само дали има О., а дали всичко с тази О. е наред - дали яйцеклетките са достатъчно качествени за да стане зачеване, да има нормална бременност и т.н.... дали ЖТ функционира добре и дали синтезира достатъчно прогестерон ( за нормално развитие на ранна бременност), дали няма отклонения в някои други хормони, които също влияят на зачеването, имплантацията и бременността ( андрогени ТСХ, пролактин...) ... дали няма дефицити ( В12, ФК, В6 , вит. Д и т.н.) - ако има те носят риск за бременността.

ПП. Пременопаузата е период на затихване/намаляване яйчниковата функция и това може да продължи от 1 до 10 и повече години. Не става от днес за утре и много често няма никакви симптоми... поне не и такива, от които да се замислите за това. Възрастта също не е много показателна - познавам много момичета, които са с  НЯР, а нямат 30 год.
Не искам да ви плаша, но да не знаете фактите, това не е във ваша полза.
От сърце пожелавам на всички, да успеят възможно най-бързо ... но аз съм от другата стана, при момичетата, които с години не успяват. И вероятно затова постоянно настоявам да търсите проблеми и да ги коригирате навреме Simple Smile

# 361
  • Мнения: 172


Здравейте! Може ли мнение за тези изследвания. Имам две, които да отбелязани, като ниско и високо. Следващата седмица съм на преглед..
Благодаря предварително! 🙂🙂

# 362
  • Мнения: 3 063
Здравейте,
ще изследвам ФСХ и Тестостерон на 3-5 ден от МЦ, но не знам на гладно ли се правят или може и по-късно пред деня?

# 363
  • Мнения: 151
Здравей , Денис ! Може ли мнение за изследванията- пуснати са на 3ти ден от МЦ ? Два поредни месеца имам задържан фоликул
Скрит текст:
Здравей!
Най-вероятно и сега има ЗФ, защото Е2 е висок. ЛХ и ФСХ са по-ниски, не е проблем, просто показват че може да няма О. ( което при наличие на ЗФ, е много вероятно), че МЦ може да е по-дълъг, от нормалното за теб.
Трябва да те видят и на УЗ - може да ти назначат медикамент, който да подпомогне по-бързото изчезване на този ЗФ.
Другите хормони са добре.

ПП.
Опитай с Инозитол+Аргинин+NAC ... поне. Тази комбинация подпомага О. до 50%.
Здравей , Денис ! Днес бях на преглед и ми казаха - в овулация си . Шок и ужас , днес ми е 6 ден от МЦ .

# 364
  • Мнения: 652
Здравейте denis.,

Във връзка с ниското си АМХ (0.4), репродуктивният специалист при когото ходя, ми изписа изследване на щитовидни хормони и пролактин. Доста съм учудена от резултатите, тъй като преди 9 месеца ТСХ ми беше 1.25, а в момента е 6?! Майка ми е с хашимото, но аз досега колкото и пъти да съм се изследвала винаги съм била с нормални стойности (проверявам го редовно). Искам да попитам дали е възможно наистина толкова да скочат стойностите за 9 месеца, както и това със сигурност ли означава, че и аз имам хашимото?



Другото ми питане е само, ако случайно някой има информация. Високо TSH пречи ли по някакъв начин на процедура по пункция на яйцеклетки? За забременяване естествено знам, че пречи.

Много, много благодаря предварително HugHugHug

# 365
  • Мнения: 602
Здравейте,  може ли малко разяснение за комбинацията- инозитол,  аргинин и NAC.
Как точно подпомага овулацията ? Може ли да се пие при ЛУФ синдром? С какви други добавки може да се приема?

# 366
  • Мнения: 1 501
Според възрастта и стойностите на тези хормони си в пременопауза  и ЯР е намален... което нищо не означава, защото шанс за зачеване, винаги има.
За О. - прави поне тестове за О. и мери БТ - те ще покажат дали всеки МЦ има О. Друг начин да се разбере, в домашни условия, няма.
Когато се говори за НЯР, проблема не е само дали има О., а дали всичко с тази О. е наред - дали яйцеклетките са достатъчно качествени за да стане зачеване, да има нормална бременност и т.н.... дали ЖТ функционира добре и дали синтезира достатъчно прогестерон ( за нормално развитие на ранна бременност), дали няма отклонения в някои други хормони, които също влияят на зачеването, имплантацията и бременността ( андрогени ТСХ, пролактин...) ... дали няма дефицити ( В12, ФК, В6 , вит. Д и т.н.) - ако има те носят риск за бременността.

ПП. Пременопаузата е период на затихване/намаляване яйчниковата функция и това може да продължи от 1 до 10 и повече години. Не става от днес за утре и много често няма никакви симптоми... поне не и такива, от които да се замислите за това. Възрастта също не е много показателна - познавам много момичета, които са с  НЯР, а нямат 30 год.
Не искам да ви плаша, но да не знаете фактите, това не е във ваша полза.
От сърце пожелавам на всички, да успеят възможно най-бързо ... но аз съм от другата стана, при момичетата, които с години не успяват. И вероятно затова постоянно настоявам да търсите проблеми и да ги коригирате навреме Simple Smile
Много благодаря за изчерпателният отговор!

# 367
  • Мнения: 166
Кога е по-добре да се изследват полови хормони (FSH, LH, E2) и АМХ, когато не може да стане на трети ден - на втори или на четвърти ден? Rolling Eyes
Дойде ми по-късно, реално снощи (четвъртък вечерта) и трети ден се пада в неделя, когато лабораторията не работи.  Цикълът ми е кратък 23-24 дни, та си мисля, че май е по-добре да е на втори ден, но ми се ще някой по-запознат да каже.
Правя контрола, имам НЯР (с по-високо ФСХ и нисък АМХ), но ендокриноложката ми назначи някои повторни изследвания и искам да се вместя във вторичния преглед.

# 368
  • Мнения: 652
Кога е по-добре да се изследват полови хормони (FSH, LH, E2) и АМХ, когато не може да стане на трети ден - на втори или на четвърти ден? Rolling Eyes
Дойде ми по-късно, реално снощи (четвъртък вечерта) и трети ден се пада в неделя, когато лабораторията не работи.  Цикълът ми е кратък 23-24 дни, та си мисля, че май е по-добре да е на втори ден, но ми се ще някой по-запознат да каже.
Правя контрола, имам НЯР (с по-високо ФСХ и нисък АМХ), но ендокриноложката ми назначи някои повторни изследвания и искам да се вместя във вторичния преглед.

Нещо ново, което научих миналата седмица (казаха ми го в "Надежда") - ако ти е дошло преди обед се брои денят, в който ти е дошъл цикълът. Ако ти е дошъл следобед или вечер - за 1ви ден се брои следващият ден Simple Smile Сега видях, че ти всъщност така си го сметнала. За дните...може би 4-ти е окей, аз съм пускала на 5-ти и докторът ми е казвал, че е добре и го е считал за валиден резултат.

# 369
  • София
  • Мнения: 6 314
Нещо ново, което научих миналата седмица (казаха ми го в "Надежда") - ако ти е дошло преди обед се брои денят, в който ти е дошъл цикълът. Ако ти е дошъл следобед или вечер - за 1ви ден се брои следващият ден Simple Smile Сега видях, че ти всъщност така си го сметнала. За дните...може би 4-ти е окей, аз съм пускала на 5-ти и докторът ми е казвал, че е добре и го е считал за валиден резултат.
Точно това се чудех този месец, т.к. ми дойде сутринта, дали него ден го броя за 1ви или следващият е първият. Изследванията останаха за следващия месец, но е полезно това инфо.

# 370
  • Мнения: 215
От коментари на Денис зная, че е по-добре на 2ри ден, отколкото четвърти

# 371
  • Мнения: 231
Здравейте,
Бременна съм в 19-та седмица и преди три дне пуснах кръвни изследвания и TSH-то ми излезна 3.35, а преди един месец ми беше 2.42. Тъй като съм на преглед след две седмици и няма кой да попитам, дали има място за притеснение, и се чудя, дали да пускам всичките хормони за щитовидна жлеза? Благодаря Ви предварително.

# 372
  • Мнения: 149
Здравей, denis

Преди десетина дни писах тук с изследвания, които предполагах, че са направени на 7 ден след овулация:
Скрит текст:
FT 4 ( свободен Т4 )      12.70   pmol/l   12.00 - 22.00
TSH ( Тиреотропен Хормон )      2.640   mIU/l   0.300 - 4.200
Estradiol (Естрадиол)²      508.00   pmol/l   Виж забележка под черта
Progesterone ( Прогестерон )¹      0.675   nmol/l   Виж забележка под черта
HOMA ( IR ) Инсулинова резистентност индекс      Профил   *   *
Глюкоза ( Glucose )      5.40   mmol/l   3.60 - 6.10
Insulin ( Серумен Инсулин )      3.59   mU/l   2.60 - 25.00
HOMA ( IR ) индекс      0.86   индекс   < 2.5 норма; 2.5 - 5 рискова IR ; >5 висока IR

Оказа се, че овулацията ми настъпи 3 дни след тези изследвания (на 26 ден от цикъла) - била съм се объркала предния път в усещанията си, а и тестовете никога не работят на 100% при мен.
Днес пуснах тези прогестерон и естрадиол на 7 ден от овулацията (истинската, надявам се):

Estradiol (Естрадиол)²      373.00   pmol/l   Виж забележка под черта
Progesterone ( Прогестерон )¹      43.900   nmol/l   Виж забележка под черта

Как са, прилича ли на състояла се овулация? А онези предишните, в светлината на това, че са всъщност 3 дни преди, а не 7 дни след овулация, как са?
Извинявай много за дезинформацията предния път, и благодаря за усилието!

# 373
  • София
  • Мнения: 36 134
Здравейте,
Бременна съм
Скрит текст:
в 19-та седмица и преди три дне пуснах кръвни изследвания и TSH-то ми излезна 3.35, а преди един месец ми беше 2.42. Тъй като съм на преглед след две седмици и няма кой да попитам, дали има място за притеснение, и се чудя, дали да пускам всичките хормони за щитовидна жлеза? Благодаря Ви предварително.

Здравей!
ТСХ е висок, но трябва да се изследват също Т3 и Т4 ( те са по-важни в случая), за да може лекаря да прецени каква дозата са ти назначи. Когато ТСХ е висок - има риск.
Лека, безпроблемна и спокойна бременност до края


Здравей, denis
Скрит текст:
Преди десетина дни писах тук с изследвания, които предполагах, че са направени на 7 ден след овулация:
Скрит текст:
FT 4 ( свободен Т4 )      12.70   pmol/l   12.00 - 22.00
TSH ( Тиреотропен Хормон )      2.640   mIU/l   0.300 - 4.200
Estradiol (Естрадиол)²      508.00   pmol/l   Виж забележка под черта
Progesterone ( Прогестерон )¹      0.675   nmol/l   Виж забележка под черта
HOMA ( IR ) Инсулинова резистентност индекс      Профил   *   *
Глюкоза ( Glucose )      5.40   mmol/l   3.60 - 6.10
Insulin ( Серумен Инсулин )      3.59   mU/l   2.60 - 25.00
HOMA ( IR ) индекс      0.86   индекс   &lt; 2.5 норма; 2.5 - 5 рискова IR ; &gt;5 висока IR

Оказа се, че овулацията ми настъпи 3 дни след тези изследвания (на 26 ден от цикъла) - била съм се объркала предния път в усещанията си, а и тестовете никога не работят на 100% при мен.
Днес пуснах тези прогестерон и естрадиол на 7 ден от овулацията (истинската, надявам се):

Estradiol (Естрадиол)²      373.00   pmol/l   Виж забележка под черта
Progesterone ( Прогестерон )¹      43.900   nmol/l   Виж забележка под черта

Как са, прилича ли на състояла се овулация? А онези предишните, в светлината на това, че са всъщност 3 дни преди, а не 7 дни след овулация, как са?
Извинявай много за дезинформацията предния път, и благодаря за усилието!
Тези изследвания не съответстват много на 7 ден след О.?!
За първите изследвания - Е2 е висок - може да показва предстояща О.
За вторите: Прогестеронът е нисък - трябва да е над 45nmol/l за да е имало О. и всичко с нея да е наред.
Може да не са изследвани точно на 7-ми ден след О. ( по-рано или по-късно, ако няма зачеване)

Последна редакция: сб, 20 мар 2021, 18:19 от denis.

# 374
  • Мнения: 231
Благодаря много! В понеделник ще пусна целия пакет изследвания.

ТСХ е висок, но трябва да се изследват също Т3 и Т4 ( те са по-важни в случая), за да може лекаря да прецени каква дозата са ти назначи. Когато ТСХ е висок - има риск.
Лека, безпроблемна и спокойна бременност до края

Общи условия

Активация на акаунт