Инвестиции - къде, как, какво?

  • 55 521
  • 755
  •   1
Отговори
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Пускам тази тема с цел да обсъждаме къде, в какво и как инвестираме, защо избираме дадени инвестиции пред други, какви инвестиционни цели си поставяме, с какъв хоризонт избираме да инвестираме, инвестиции с какъв риск сме готови да поемем, каква доходност целим, с каква цел инвестираме...

Изобщо, всякакви въпроси, касаещи това как влагаме/бихме вложили дадена сума пари.

Понеже многократно е имало нападки в други теми, че се измества фокусът на темата от спестяване или пасивни доходи към инвестиране, стратегии и инвестиционни предпочитания, тук е мястото да ги коментираме.

# 1
  • Мнения: 8 799
Бихте ли инвестирали в биткоин? Какви са ви предвижданията, какво ще се случи с криптовалутата по време на бъдещата финансова криза?

# 2
  • София
  • Мнения: 16 023
Бихте ли инвестирали в биткоин? Какви са ви предвижданията, какво ще се случи с криптовалутата по време на бъдещата финансова криза?
   
Аз - не. Но не се занимавам с крипто. Още от началото не ми беше интересно.
Предвиждания за инструментите, с които търгувам  имам само за седмица напред. Но са си мои, за собствена употреба.
Бъдещата финансова криза я чакаме от доста време, може би година.
А докато я чакаме големите инвеститори си връткат курсовете/на всичко/ в двете посоки и блажат.
Покрай тях и дребните заблажват, ако познаят посоката.

# 3
  • София
  • Мнения: 4 192
За мен биткойн има повече функции на хеджиране на портфейла пред спекулиране. Реално големите риби могат да контролират цената му ако решат.

# 4
  • Мнения: 54 401
Не знам каква криза чакаме, но гледам, че моите акции на БФБ плахо тръгват нагоре. Simple Smile
То не, че е някакъв критерий, или че точно там има логика, но все пак. Simple Smile
Не разчитам на тях, за проба ги имам, засега ще си ги държа.
За фондовете се въздържам.
Биткойни не искам.

# 5
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
За мен и начина, по който инвестирам, биткойн би била несериозна инвестиция, съвсем като хазарт. Със сигурност може да се спечелят пари от него, само че хората, залагащи на нещо подобно, просто използват гребена на вълната и се радват на голямата печалба в момента. В повечето случаи не са в състояние да обяснят защо са го избрали, как се вписва в стратегията им и защо е точно биткойн, а не друго (друг тип инвестиция, например). Това са и тези над 80% (може и повече да бяха) от хората, които в крайна сметка губят от борсови инвестиции при подобен спекулативен инструмент.

Липсата на регулация е още една сериозна спънка за мен да купя нещо такова.

Вярвам в това, че трябва да инвестираш в неща, от които разбираш - независимо дали ще е авиация, високооборотни стоки, финтек или друго. И то не само като потребител.

Не само с биткойна, а и с разни акции, се купува като невидял, като повечето дори не са направили и наченки на фундаменталния анализ. Статистически понякога излизаш на +, но далеч по-чести ще са тези случаи ако знаеш какво точно купуваш и защо. От всички прочетени от мен статии за биткойн и всички мнения на защитници, досега не съм чула една смислена причина (изключвам спекулативната, която всеки избира за него ли е или не) да купиш точно този актив и изобщо да решиш така да инвестираш парите си.

Пепина, каква световна криза имаш предвид?

# 6
  • Мнения: 8 799
Имам предвид бъдещата криза, която наближава, според мен. Доста пари се пуснаха в употреба (дигитални, без покритие), раздават се пари вече втора година. Аз лично, мисля, че ще има криза, която ще обхване почти цялия свят. Само дето не мога да ви кажа кога точно.

# 7
  • Мнения: 40 857
Имам предвид бъдещата криза, която наближава, според мен. Доста пари се пуснаха в употреба (дигитални, без покритие), раздават се пари вече втора година. Аз лично, мисля, че ще има криза, която ще обхване почти цялия свят. Само дето не мога да ви кажа кога точно.

То НИКОИ пари днес нямат някакво реално покритие (злато например) и в този смисъл всички са виртуални. Най-общо казано централните банки оценяват обема на пазарите и се грижат той да е покрит с пари в обръщение. А икономиките растат, следователно и все повече пари са нужни. Е, сега покрай кризата се набутват повече, но после ще се изтеглят, все пак нещата не са на самотек.

То всички знаем, че все някога ще има криза. Ама докато дойде не можем да стоим и да мрем, нали?

# 8
  • Мнения: 8 799
Имам предвид бъдещата криза, която наближава, според мен. Доста пари се пуснаха в употреба (дигитални, без покритие), раздават се пари вече втора година. Аз лично, мисля, че ще има криза, която ще обхване почти цялия свят. Само дето не мога да ви кажа кога точно.

То НИКОИ пари днес нямат някакво реално покритие (злато например) и в този смисъл всички са виртуални. Най-общо казано централните банки оценяват обема на пазарите и се грижат той да е покрит с пари в обръщение. А икономиките растат, следователно и все повече пари са нужни. Е, сега покрай кризата се набутват повече, но после ще се изтеглят, все пак нещата не са на самотек.

То всички знаем, че все някога ще има криза. Ама докато дойде не можем да стоим и да мрем, нали?
не е така, известен % от парите имат покритие.
Само през 2020 са пуснати в обръщение 30% повече дигитални  пари.
Банките поддържат малък % от спестяванията на гражданите в наличност.
А след затварянето в световен мащаб, кризата чука на вратата. И тази точно ще се усети. Това е моята прогноза.

# 9
  • Мнения: 40 857
Какво покритие? Имам предвид не капитала на банките, а какво покритие имат емитираните от ЦБ пари?

# 10
  • Мнения: 361
Бихте ли инвестирали в апартамент на морето?

# 11
  • Мнения: 18 497
Бихте ли инвестирали в апартамент на морето?

Зависи, морето е много широко понятие.

# 12
  • Мнения: 361
Поморие.

# 13
  • Мнения: 18 497
Каква заетост и какъв доход може да донесе такъв апартамент, спрямо цената за покупка.

# 14
  • Мнения: 361
Ами не знам. Точно затова питам:) А най-вероятно има и хора тук, които могат да споделят реален опит.

Общи условия

Активация на акаунт