Инвестиции - къде, как, какво?

  • 55 570
  • 755
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 4 192
Ето аз ви споделям
Ако не сте там целогодишно да обслужвате апартамента не се надявайте на никаква доходност.
Ако си мислите, че някоя обслужваща фирма ще ви свърши работа и ще ви изкара пари, това няма как да стане.
Аз лично поддържам апартаменти и в моментите когато собственика го няма го отдаваме на турсист, доходите (след ток и вода) в повечето случаи не достигат да се покрият таксата поддръжка и данъците.
Пример:
Собственик ни дава апартамента да му го отдаваме. Обаче си запазва август месец целия за него и семейството.
Реално отдаваме само юли на цена (според зависи, но да закръглим) 100лв на вечер. За целия юли приходите са 3000к лева, 30% (най-малко) прибираме за Управление, настаняване и почистване. Остават 2100лв. От тях ток и вода 500лв (за сезона минимум), такса поддръжка 1200лв, местни данъци 200лв и туристически данъци 50лв. В най-добрия случай може да излезнете 0-0 и да почивате безплатно на едно и също място.
Ама това е в най-добрия случай. Защото като дойдат 4 момчета англичани за 10 дни, после ви чака ремонт за 3к лева. А Букинг не носи отговорност Wink

# 16
  • Мнения: 8 823
Ами не знам. Точно затова питам:) А най-вероятно има и хора тук, които могат да споделят реален опит.
трябва да си направиш малко изчисления: Разходи- цена на имота, прехвърляне,  В случай на ипотека - оценка, лихви на банката. После Приходи - средно колко ще изкарваш от него, може да гледаш по разни сайтове, на каква цена можеш да го отдаваш на туристи, зимата ще живее ли някой?
След това сравни с някой друг начин за инвестиране, акции, фондове, банки, злато, криптовалута - дали няма да получиш повече приходи от тези пари, които инвестираш? Има финансови консултанти, които могат да те насочат в някаква посока.

Аз през 2017 инвестирах и съм ходила на такава консултация, за моя изненада, каза човекът, че не е добре да се инвестира в имот, защото той предвиждаше намаляване на населенето?!  и трудност с наемането от имота. Ами, май прав е бил, колко народ измря по света. Той каза тогава, да се инвестира във фондове.

# 17
  • София
  • Мнения: 4 192
Колко пък да намалява - световно се увеличихме над 500млн миналата година....
Като измрем българите ще дойдат цветнокожите

# 18
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Имам предвид бъдещата криза, която наближава, според мен. Доста пари се пуснаха в употреба (дигитални, без покритие), раздават се пари вече втора година. Аз лично, мисля, че ще има криза, която ще обхване почти цялия свят. Само дето не мога да ви кажа кога точно.

Пепина, винаги в историята е имало, а и в бъдеще ще има кризи. В този смисъл, това, което казваш ще се случи на 100%. Ако говориш за все пак по-дефиниран и краткосрочен период в бъдещето Simple Smile, да кажем, 3г, не мисля, че ще има такава световна криза, тип кризата от 2008. Покачване на инфлацията - да, по-засегнати региони - също да, засегнати бизнеси или цели индустрии - да, но не и глобална икономическа и финансова криза.

# 19
  • инфантилно и разглезено хлапе
  • Мнения: 1 615
Бихте ли инвестирали в биткоин? Какви са ви предвижданията, какво ще се случи с криптовалутата по време на бъдещата финансова криза?

Моята стратегия е да стоя на всяка цена далеч от крипто-валути от от БФБ.
Пазарът на криптосите е силно манипулиран, тъй като големите количества са концентрирани в съвсем малък брой хора(вероятно само няколко хиляди души), и те могат за съвсем кратко време да закарат цената където си искат, което поставя дребните спекуланти в много неизгодна и неблагоприятна позиция.
На БФБ бих вкарал пари само ако видя Борисов, Пеевски, Цацаров и Гешеф осъдени от български съд и вкарани в затвора, където им е мястото, но за сега няма изгледи това да се случи...Smiley

# 20
  • Мнения: 18 528
На БФБ бих вкарал пари само ако видя Борисов, Пеевски, Цацаров и Гешеф осъдени от български съд и вкарани в затвора, където им е мястото, но за сега няма изгледи това да се случи...Smiley

Между другото това, че БФБ живна през последните седмици, е свързано и с очакванията за след изборите.

# 21
  • Мнения: 72
Според мен най-добрата инвестиция в дългосрочен план е в  закупуването на земеделска земя, но в Северна България и Североизточна България, където земята е плодородна и арендаторите дават добри ренти. В бъдеще смятам да инвестирам в тази област, като понатрупам финансови средства.

# 22
  • при Arctic Monkeys
  • Мнения: 2 225
Аз ще инвестирам в имот, отново.Не мисля, че ще сгреша.В момента земята в Добруджа е на цени над 2000 лв. за декар, а рентите са ниски. Освен това на този пазар има големи играчи, с които няма как да се мерим.

# 23
  • Мнения: 18 528
7 процента от зз е много добре. Обикновено е ок. 5.
Смело мога да предположа, че скоро цената на земята ще се вдигне, така че накрая рентата ще бъде 5 на сто. Т.е. ще сте на печалба по две линии - и повишената цена на земята, и от рентата.

пс - Къде изчезна постът за земята около ... Както и да е, може пък потребителката да чете.

Последна редакция: вт, 19 яну 2021, 08:52 от EmmaT

# 24
  • Мнения: 72
Да, чета. Но наистина постът изчезна. Бях написала, че в момента имам ниви около Велико Търново и рентата за декар ми е 70 лв. Рентите също са въпрос на договорка, то е ясно. Арендаторите се конкурират и понякога са склонни да дадат повече. Но минимумът за рента на декар земя в момента е 50 лв. Цената на един декар земя е около 1000 лв. Мен лично ме устройства съотношението възвращаемост-цена на имуществото. както и бъдещи приходи от него. За земите в Добруджа - наистина е трудно да си купиш земя там, но не и невъзможно.

Последна редакция: вт, 19 яну 2021, 10:14 от flower88

# 25
  • Мнения: 5 587
Да, чета. Но наистина постът изчезна. Бях написала, че в момента имам ниви около Велико Търново и рентата за декар ми е 70 лв. Рентите също са въпрос на договорка, то е ясно. Арендаторите се конкурират и понякога са склонни да дадат повече. Но минимумът за рента на декар земя в момента е 50 лв. Цената на един декар земя е около 1000 лв. Мен лично ме устройства съотношението възвращаемост-цена на имуществото. както и бъдещи приходи от него. За земите в Добруджа - наистина е трудно да си купиш земя там, но не и невъзможно.
И аз съм на същото мнение, но нямам крупен финансов ресурс за целта. Другото, което съм си мислила като алтернатива е участие в АДСИЦ за земеделски земи. Иначе засега на инвестиционно злато и сребро залагам и кеш.
В лева не искам да държа пари и се чудя в каква валута да са.
Не съм склонна към риск. За биткойн... като инвестиция бих се замислила ако пак се срине (което очаквам) и то за незначителна сума.

# 26
  • при Arctic Monkeys
  • Мнения: 2 225
Много интересно как в началото на короната всички предвиждаха срив и спад на цените на имотите. Нищо подобно не се случи,цените във Варна даже литнаха поне с 10 процента. Следя офертите през имот.бг, добрите предложения не се задържат много на пазара и явно сделки си има.

# 27
  • Мнения: 40 950
Чак пък всички, виж в темата за недвижимите имоти колко спорове има по въпроса. Ако имаше единодушие нямаше да се спори.

# 28
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
На този етап в България не виждам все още причина да спаднат цените и не виждам защо пък някой миналата година би предвидил така след като минаха месец-два от пандемията и премина първоначалната паника и на хора, и на пазари.

# 29
  • Мнения: 8 823
живеем в такова време, че вече и на иконимиката като наука започвам да не вярвам. На социологията отдавна, на статистиката също. Един вид могат да ни докарат към каквато си искат криза...

Общи условия

Активация на акаунт