Интериорен и екстериорен дизайн по аматьорски - Тема 71

  • 41 157
  • 812
  •   1
Отговори
# 60
  • Варна
  • Мнения: 1 416
Късо перде в кухнята
Скрит текст:
и в спалнята,(щяхме да слагаме парно, но така и не газифицираха входа ни)
Скрит текст:

Последна редакция: вт, 26 яну 2021, 17:00 от k_savova

# 61
  • Варна
  • Мнения: 4 057
Случайно да знаете за нещо като лак (безцветно), което може да се нанесе върху латекса, за да стане почти като пластмасова повърхност и да може спокойно да се почиства с мокра кърпа Grinning Латексът ни е много хубав, миещ се, но коша ни е точно до едната стена и доста често взех да го търкам ( ту малко кафе от цедката, ту едно доматче изхвърча) и започнах да се притеснявам, че като го търкам през ден ще му падне цветът. И се зачудих дали има някакъв такъв продукт: да боядисам/лакирам от пода до височината на кошчето и да си го бърша все едно забърсвам плота, без да промени цвета на латекса. Мислех и варианти с някакви декоративни лепенки, но нещо не ми допада идеята и ще седи като кръпка. 
Има си защитен лак за латекс

https://www.google.bg/search?q=%D0%B7%D0%B0%D1%89%D0%B8%D1%82%D0 … =1216&bih=576

# 62
  • Мнения: 2 297
Често срещано мнение е
Цитат
с дълги пердета, дори да е воал, пуснати пред радиатора, топлиш предимно прозореца зад него
Мисля че се преекспонира влиянието на пердетата (особено пък тънките) върху топлопредаването от радиаторите към стаята.
Направих си труда да издиря някои често срещани коефициенти на съпротивление на топлопроводност
Rt, [m2K/W]за сравнение:
Неизолирана стоманобетонна стена 25 см.                                   RT = 0,1534 m2K/W
Изолирана тухлена стена 25 см. + 15 см. EPS+2 см. мазилка   RT = 4,2488 m2K/W
Памучен плат                                                                                           RT = 0,004 m2K/W. На изкуствен плат не съм намерила колко е RT, но ако някой много се тревожи може да си го потърси.
Ами не мисля че влиянието е чак толкова драматично, че да гледаш постоянно не особено красиво  изглеждащи пердета.
В краен случай бих се сдобила с 2 комплекта (за отоплителният сезон - къси за останалото време- дълги) Simple Smile.

Аз за жилището си  пердета не съм слагала (навсякъде съм със щори - плисе, роло и вградени ламелни на табакерите), така че може и мнението ми да е пристрастно.

Последна редакция: пн, 25 яну 2021, 20:54 от pep_si

# 63
  • Мнения: 82
Случайно да знаете за нещо като лак (безцветно), което може да се нанесе върху латекса, за да стане почти като пластмасова повърхност и да може спокойно да се почиства с мокра кърпа Grinning Латексът ни е много хубав, миещ се, но коша ни е точно до едната стена и доста често взех да го търкам ( ту малко кафе от цедката, ту едно доматче изхвърча) и започнах да се притеснявам, че като го търкам през ден ще му падне цветът. И се зачудих дали има някакъв такъв продукт: да боядисам/лакирам от пода до височината на кошчето и да си го бърша все едно забърсвам плота, без да промени цвета на латекса. Мислех и варианти с някакви декоративни лепенки, но нещо не ми допада идеята и ще седи като кръпка. 
Има си защитен лак за латекс

https://www.google.bg/search?q=%D0%B7%D0%B0%D1%89%D0%B8%D1%82%D0 … =1216&bih=576

Благодаря много! Не знаех какво да напиша в Google, за да ми покаже правилния продукт.

# 64
  • Мнения: 41 079
Проблемът не е в топлопроводимостта на пердето, а в конвекцията (която е основният елемент при съвременните радиатори). А даже и тънкото перде, колкото и да е тънко, е някаква преграда пред въздушните потоци  (ако не беше, като стане течение при отворен прозорец нямаше да се развява пердето, нали?). И тази преграда кара въздухът в някаква степен да се върти зад пердето и да не отива на 100% към стаята.

# 65
  • Мнения: 8 245
Проблемът не е в топлопроводимостта на пердето, а в конвекцията (която е основният елемент при съвременните радиатори). А даже и тънкото перде, колкото и да е тънко, е някаква преграда пред въздушните потоци  (ако не беше, като стане течение при отворен прозорец нямаше да се развява пердето, нали?). И тази преграда кара въздухът в някаква степен да се върти зад пердето и да не отива на 100% към стаята.

Така е. Аз моите дълги пердета през зимата ги повдигам с няколко магнита над радиаторите.

По този начин, но само до над радиаторите:

# 66
  • Мнения: 9 819
Не знам тези коефициенти какво показват - колко топлина преминава ли? Но принципно топлоинженери винаги са препоръчвали (по медии и телевизии) радиаторите да не бъдат закривани с мебели/пердета/кутии и т.н. Не знам кой крив, кой прав.

Иначе в този случай, особено в кухня, където често се влиза/излиза на балкона, площта е малка и пред радиатора така или иначе ще има и маса, аз също бих предпочела щори (плисе/роло/римски, тези видове са, в този ред, които ми харесват), защото съчетава практичността с красотата. Има и едни тънки релсички, които се слагат на самата дограма върху едни пластинки, които се лепят с лепки, и на релсичките може да се наниже перде, ама тънко. Но на мен ми изглеждат малко ретро.
Ето такава, заедно с пластинките, показани под релсата. Самата пластинка се лепи с двустранна лепенка, но засега моите опити показаха, че фабричната лепенка не лепи достатъчно силно.

https://praktiker.bg/bg/Kornizi/RAZTEGATELEN-KORNIZ-GARDINIA-100 … -SM-BYaL/p/485207

Ако искате много да е пердета, за спалнята говоря, тогава варианта с онези надиплените долу. Не съм им 100% фен, но за мен са разумен компромис между практичност и красота. Иначе за кухня твърдо щори, най-практично ми е, а и има достатъчно красиви варианти.

# 67
  • Мнения: 39 430
Пепси, съгласна съм за двата комплекта пердета според използването на радиатора.

# 68
  • Мнения: 2 297
Точно така въздухът в някаква степен -  се върти зад пердето и само  99,996%  стигат към стаята (в случая с тънко памучно перде). При плътни пердета вероятно процента е <.

# 69
  • Мнения: 41 079
Точно така въздухът в някаква степен -  се върти зад пердето и само  99,996%  стигат към стаята (в случая с тънко памучно перде). При плътни пердета вероятно процента е <.

Ако бяха 99,996 при течение пердето щеше да си виси, а не да се ветрее.

# 70
  • Мнения: 2 297
Стига дее, какъв е този радиатор, дето издухва перде по начина по който течението го прави? И какъв е този радиатор, дето без перде пред него създава подобно въздушно течение пред себе си?

# 71
  • Мнения: 41 079
Кой говори за такова течение??? Това беше само илюстрация на факта, че тънкото перде не е като да го няма, а си ограничава циркулацията.

# 72
  • Мнения: 2 297
Черна станция, не споря че има известно влияние, но е пренебрежимо малко. Все едно да твърдим, че при отворен прозорец (без да е предизвикано течение) в стаята не влиза външен въздух, защото пердето ни не се вее и го спира Simple Smile. Особено пък в съвременните сгради,  които са така топлоизолирани, че и без да включваш отопление поддържат сравнително постоянна температура (личен опит с приземните гаражи, в които няма никакво отопление в нашата сграда - температурата не пада под 160С и при -15 оС външна температура, въпреки наличието на голяма ролетна врата ).
За да не е пълен спам намерих един приемлив за мен вариант за късо перде


Без никакъв набор, нещо като широка японска щора. За определен стил на обзавеждане става. Но за балконска врата пак не е удачно.

# 73
  • Мнения: 5 898
В конкретния случай, ако целта е и вратата да е покрита от нещо, то двата приемливи варианта са или японска щора(окачена на таван, в две дължини за прозореца и за вратата), или римски щори(окачени на самата дограма). Всичко друго не е особено естетично.

Последна редакция: пн, 25 яну 2021, 21:53 от Fancy

# 74
  • Мнения: 2 915
Хич не харесвам къси пердета, при прозорец и вратопрозорец за мен добри варианти са римски щори

или щори плисе
. Всички тези варианти с тънко перде и плътни завеси за кухня хич не са приемлив вариант- лично мнение, надявам се да не засегна някой. Има толкова красиви десени на щори.

Общи условия

Активация на акаунт