Бихте ли купили на своето дете книжката "Мравин и планетата Гора"?

  • 3 716
  • 46
  •   1
Отговори
# 1
  • Варна
  • Мнения: 711
Моите деца вече имат деца, но ще отговоря, защото основно аз купувам книжките за внука. Не, няма да му купя тази детска книга, няма да му купя и подобните на нея.

# 2
  • Мнения: 4 010
Бих купила. От детски книжки гейове не се става, ако от това ги е страх останалите майки и баби. Книжка като книжка, и картинките изглеждат хубави. Не съм станала пират като съм чела приключенска литература, нито измъчвам животните като съм гледала том и джери.

# 3
  • Мнения: X
Бих, ако отговаря на други условия - да няма правописни грешки и илюстрациите да са естетични. Не ме притеснява темата за еднополовите семейства, вече има доста такива и въобще животът си върви напред.

# 4
  • София
  • Мнения: 28 632
Синът ми е малко голям за такива истории с животни, но ако беше по-малък и ако книгата е написана грамотно, бих я купила. Грамотното писане е задължително условие, обаче.

# 5
  • Мнения: 7 318
Не, не бих. Нито тази, нито подобни книжки.

# 6
  • Мнения: 5 563
Бих се замислила. За мен е важно илюстрациите да са красиви, текстът да е грамотно написан и да има смисъл като цяло. Обаче темата ме притеснява малко, за момента е малък (2г.) и няма да разбере идеята за еднополови семейства. Струва ми се, че му е рано и ще го обърка в един момент. За това не, не бих. Нито тази, нито подобни.
Когато дойде време да обясняваме тези неща, може би, но за сега не.

# 7
  • София
  • Мнения: 7 994
Мисля, че начинът на представяне на книжката е сбъркан. Ако не беше промотирана като книжка за "различните", на никого нямаше да му пука, че живяла бръмбърката с пеперудата.Дразни ме провокацията към родителите с цел продажба, а не толкова самото съдържание (не съм я чела).
Като цяло съм "За" възпитаване на толерантност у децата, защото понякога могат да бъдат наистина жестоки. Не визирам хомосексуалността, защото книжката е предназначена за съвсем млада аудитория.
Иначе и аз съм на мнение, че от четене на книжки за пирати и индианци, нито пират съм станала, нито индианец.

# 8
  • Мнения: 1 590
Книгата започва така: "Денят, в който един забързан човек стъпка мравуняка, в който Марвин живееше, беше най-щастливият за него, защото намери дом, в който да живее". Сами виждате, че три пъти се повтаря "в който" в рамките на едно изречение, което говори за беден речник, неумение за изразяване и пълно бездарие. Натам има и още грешки - неправилно съгласуване например.
Книгата трябва да учи на красноречие, да обогатява и да бъде интересна, особено когато това е книга за деца.
Затова книга, написана от невежа, не бих взела и безплатно, независимо от темата, която засяга.
Да ме прощава авторката, но гръмкото име Великан Василева, което си е избрала, не съответства на нищожните й литературни умения.

# 9
  • Somewhere in Spacetime
  • Мнения: 1 424
Да, бих купила. Само преди това бих прочела как е поднесена информацията. Искам детето да е наясно, че всички сме хора и да не ги съди по цвят, социален статус, физически или психически проблеми или сексуалност.
Подобна книга няма да го направи "извратен". Просто ще израсне като нетесногръд човек.

# 10
  • София
  • Мнения: 28 632
Книгата започва така: "Денят, в който един забързан човек стъпка мравуняка, в който Марвин живееше, беше най-щастливият за него, защото намери дом, в който да живее". Сами виждате, че три пъти се повтаря "в който" в рамките на едно изречение, което говори за беден речник, неумение за изразяване и пълно бездарие. Натам има и още грешки - неправилно съгласуване например.
Книгата трябва да учи на красноречие, да обогатява и да бъде интересна, особено когато това е книга за деца.
Затова книга, написана от невежа, не бих взела и безплатно, независимо от темата, която засяга.
Да ме прощава авторката, но гръмкото име Великан Василева, което си е избрала, не съответства на нищожните й литературни умения.
Такова нещо би ме отказало да купя всяка книга, независимо за кого е предназначена. Редактор и коректор няма ли?

# 11
  • Мнения: 1 073
Бих купила книжка на такава тематика толкова, колкото и бих купила книжка за "мама и татко" тип семейство. Не виждам нищо странно, неестествено и тн. Децата трябва да разберат, че "различните" не са никак различни. Черни, бели, стрейт или не, с крак и без... еднакви сме  Simple Smile. Нооо това, което каза Райна ме отблъсква от точно тази книжка Simple Smile

# 12
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 287
Не ,не бих я купила.
Много внимателно подбирам книгите ,които купувам на детето.
Подобна книга няма място в нашата библиотека.

# 13
  • Кърджали
  • Мнения: 10 282
От една книжка детето няюа да стане хомосексуално, ако това притвснява някой родител. Дали ще е или няма да е, е заложено много преди това и нито комшията гей, нито книжка ще променят това.
А дали ще купя аз книжката мога да кажа като я видя наживо, разгледам, видя картинките, текста как е написан.

# 14
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Да, ако е грамотно написана и интересна. По принцип децата ми са запознати с всички вариации на семейства и сексуалности и са доста отворени и приемащи. Ако им я взема няма да е, за да ги запознавам тепърва с нещо, което те познават и са виждали не един или два пъти навсякъде и в интернет и в училище.

То почти всички български деца по комунизма са отгледани в еднополови семейства в конфигурацията от майка и баба, та не би трябвало да се стресират от това днес. Това май беше шега на Любен Дилов, която обаче е абсолютна истина

Последна редакция: пн, 25 яну 2021, 17:37 от Роузи

# 15
  • Варна
  • Мнения: 711
Не зная дали забелязахте, но книгата е предназначена за деца 3-6 години. Дали 3 годишното дете осъзнава какво означава да си сексуално "различен", със сигурност не. Тогава защо да купувам книгата? Според мен, всяко нещо с времето си.

# 16
  • София
  • Мнения: 28 632
Ясно е, че е предназначена за по-малки деца.

# 17
  • Мнения: 1 073
Флорида, идеята е от самото начало детето да свиква с “различното”(хич бе ми харесва тази дума в случая) . Поне аз така разбирам и разсъждавам над нещата.

# 18
  • Варна
  • Мнения: 711
Щом искате да свиква с това "различно", моля. А аз ще поръчам поредната книга за космоса и планетите на 4-годишния ми внук.

# 19
  • Мнения: 3 250
Идеална книга. Нагледно са се обясни, че не трябва да обижда, а да избягва всякакъв контакт.

# 20
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 375
На сегашния си акъл, не бих. Имам предвид, че взех много да се изморявам от тази вълна с различните, еднаквите, с пол, без пол и пр. глупости. Винаги си ги е имало различните, това постоянно натякване просто ми дойде до гуша. Промиват мозъците на децата до степен, че 11- годишната ми дъщеря да каже, че има съмнения в сексуалността си! Уат дъ фък?!
Та, не, има време за изясняване на еднаквости, различия, толерантности и т.н.

# 21
  • София
  • Мнения: 28 632
Флорида, идеята е от самото начало детето да свиква с “различното”(хич бе ми харесва тази дума в случая) . Поне аз така разбирам и разсъждавам над нещата.
Доколкото разбрах и аз, става въпрос точно за това. Не ми е проблем, още повече, че докато беше в ДГ, една от двойките, с които най-често излизахме, беше точно еднополова. Проблемът ми е, ако това е представено неграмотно.

# 22
  • София
  • Мнения: 30 147
Не, не бих и не защото ме притеснява темата с "различните", а защото това взе да става модерно и да се навира в очите на хората на всяка крачка. Имам усещането, че скоро конфигурацията "майка-баща" ще е различната и тогава, дали така гръмко ще се "тръби" за този "проблем".

Всеки да живее както иска и с когото иска. Не занимавам никого с личния си живот, както не ме интересува и кой с кого какво прави. Децата на уж "различните" са си най-обикновени деца. Не виждам нищо "различно" в тях.

Имам съученичка (с дете от брак с мъж), която наскоро сключи втори брак с жена в чужбина и гледат детето заедно. Нищо различно не намирам в нея, освен че много се "пали" по темата за еднополовите бракове и мрази (откровено) противниците на такива връзки. Това пък според мен не е редно, защото всеки има право на мнение.

# 23
  • Мнения: 2 579
Ако е сносно написана и с хубави илюстрации - бих. Но не би била първата книжка, която му бих чела.

# 24
  • Somewhere in Spacetime
  • Мнения: 1 424
Навиране...
Не бих казала. Години наред дискриминацията е била голяма. А в България продължава.
Хората са се страхували да изкажат идентичността си, за да не загубят работата си, да не бъдат сочени с пръст, хулени и т.н.
Гей не е е състояние, което се придобива, но е състояние, което се потиска, когато обществото те принуждава.
Не било морално... Ако някога сте работили в хотел, ще ви ясно колко морално е общество ни. Такива неща съм виждала, че съм отвратена. Например мъже и жени на различна възраст имат извънбрачни връзки, защото им е скучно и това ги разнообразява. Момичета (гимназистки и студентки, някои дори отличнички) са на повикване, за да изкарат някой лев за нещо от мола.
Моралът го няма отдавна, но искаме морал от другите. Да не развращават децата, защото е изключително праведно обществото и гейовете ще съсипят всичко.
Не ме разбирайте погрешно. Не съдя тези хора. Изборът как да живеят е техен. Всеки носи отговорност за действията си.

# 25
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 287
Не е нужно да се пробутва джендърската идеология на три годишните деца.
На тази възраст те още не са научили от къде идват бебетата например....и едва започват да разбират каква е разликата между момиченцата и момченцата....
Твърде рано е да им се говори за еднополова любов.
Има толкова много други наистина важни неща,които трябва да научат...

# 26
  • София
  • Мнения: 28 632
Ако в книжки за тригодишни (възрастта е само пример) се пише за разнополови, то е логично да се пише и за еднополови, защото и едното и другото съществуват реално. Не вярвам някой да си мисли, че книжките създават гейове. Това е смехотворно направо.

# 27
  • Мнения: X
Не мисля, че в тази книжка се пише за еднополова любов и че това е фокусът. От сюжета изглежда, че става дума за класическия мит за пътуващия герой. Две женски насекоми живеели заедно - чудо голямо. Това като дете въобще щях да го подмина. Приказка е и в основата си е нереалистично - насекомите говорят, имат къщи, различни видове насекоми живеят заедно...

Тази кампания е изцяло рекламна, колкото да се шуми около продукта.

# 28
  • София
  • Мнения: 28 632
Скрит текст:
Не мисля, че в тази книжка се пише за еднополова любов и че това е фокусът. От сюжета изглежда, че става дума за класическия мит за пътуващия герой. Две женски насекоми живеели заедно - чудо голямо. Това като дете въобще щях да го подмина. Приказка е и в основата си е нереалистично - насекомите говорят, имат къщи, различни видове насекоми живеят заедно...

Тази кампания е изцяло рекламна, колкото да се шуми около продукта.
Точно. Явно продуктът не е много качествен и залагат на скандала, за да има някакви продажби.

# 29
  • Мнения: X
Точно. Явно продуктът не е много качествен и залагат на скандала, за да има някакви продажби.

След пейстнатото от Rayna13 уводно изречение и на мен ми се струва, че това е една зле написана книжка.

Както винаги скандалът работи - по телевизията почват репортажи с цел запълване на скучни сутрешни програми, фейсбукът кипи как на децата се налива идеология. Врясъци, крясъци, но ефектът е постигнат - за продукта разбраха всички. За мен е тъжно, че хора, които са твърдо против промиването на детските мозъци, не виждат как стават жертва на някакви глупави рекламни кампании.

# 30
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
Не. Има достатъчно книжки с правилни
ценности и нормалности.

# 31
  • Bulgaria
  • Мнения: 463
Когато един ден имам дете, разбира се, че бих му купила книги, подчинени на факта, че съществуват различни. Конкретно за тази книга - мисля, че някой си направи пореден пиар на гърба на "различните" в обществото. Слагам кавички, защото за мен те не са различни - те са също хора, работят, обичат, създават семейства, по нищо не се различават.

По принцип е хубаво да се говори за тези неща, да се споменават в книгите за деца може, стига да не е по някакъв натрапчив начин, а да е в границите на естетичното и умереното. А за юношите вече може по-подробни обяснения да се включат. Не очаквах обаче такива бурни, шумни и невъздържани реакции от страна на читателите във Фейсбук групите - то не бе плюене по различните, по това как налагали себе си, как този продукт бил финансиран от не знам си какви организации. Да, съгласна съм, че може би конкретно тази книга не е кой знае какъв литературен труд, но не може само заради едно произведение да се излива хейт към едни хора, които нищо не са ни направили. За мен изкуството е изкуство, независимо какви теми засяга, ако е направено по майсторски начин, ако е представено с богат изказ, с умения, със стил.

# 32
  • София
  • Мнения: 44 133
не, не бих...аз говоря с детето си достатъчно открито по тези въпроси и нямам нужда от книжки да ми помагат, като гледам книжката е и за възраст, в която далеч още не ги вълнуват такива неща.

Сега назад в темата прочетох как започва книжката... с това начално изречение, за каквото и да се разказва тази книжка не би намерила място у дома, съжалявам.

Последна редакция: пн, 01 фев 2021, 12:37 от Angel_Dust

# 33
  • Мнения: X
Всеки преценява кое е приемливо, затова няма да коментирам книжката...пък и нямам деца, НО - медиите (вкл. и печатните, под формата на книги, дори детски) имат изключително вредно влияние върху психиката. Насилие и пропаганда - дебнат отвсякъде, а всичко се запазва в т.нар. подсъзнание.
Най-добрата среда, в която да израстне дете, според мен, е близо до природата, в досег с животни, растения и други деца, които живеят по същия начин. Играят си на вече старомодни за нашето време игри, които обаче развиват въображението. Учат се на практични неща, а не на модерни.

# 34
  • Мнения: 1 420
Тази книжка не бих купила (не само заради слабия начин на израз), не бих купила и подобна, съжалявам ако съм ужасно консервативно...не се мешам в живота на хората, не ме интересува кой кой обича или кой с кой си ляга, научила съм се да не гледам в чужда купа и да не ми е работа да го правя, така уча и децата си.

Любопитно ми е само дали защитниците на т.нар. "различни" ще скачат така яростно да защитават,  когато започне пропагандата по темата чичковци да посягат на малки деца било то момиченца или момченца, то щото и това е различно, пък като гледам къде са тръгнали нещата...

# 35
  • Мнения: 4 010
Проецирате някакви ваши проблеми в коментара си. Къде е книжка в която главният герой минава на гости при пчеличката и пеперудката, които живеят заедно (или там кои бяха точно насекомите), къде вплетохте пропаганда на педофилия с малки деца.

# 36
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Колибри

"Малката мравка Мравин е загубил мравуняка, който довчера е бил негов дом. Докато тъгува в гората и не знае какво да прави, той среща горския куриер Мис Бръмба и нейната партньорка по живот – Госпожица Бътърфлай. Приключението им започва с една боровинка, която да засити глада на осиротялата мравка, и продължава в търсене на нов дом, в който той да е обичан и щастлив. По пътя си ще срещнат различни горски обитатели, всеки със своите странности и различия. „Мравин и планетата Гора“ отнася малки и големи в свят, в който най-важно е да бъдем заедно и да се обичаме, въпреки че сме различни.

"Приказният свят на Мравин ще ви разкрие по вълшебен и достъпен начин теми, за които или трудно се говори, или често се мълчи", коментира книжката психологът д-р Иванина Анчева. "И "винаги има решение!" Често то е да се опитаме да приемем, да разберем света на другия, който може да "вижда" с ръцете си, размества буквите на думите, останал е без дом, перата му са черни, а не бели, както сме свикнали, или има една друга любов в живота си. Уж е по-различен от нас, а в същото време усмивките ни са еднакви. Приятно пътуване!"


Може би трябва да съдят хората подели кампания срещу тях за морални или дори финансови щети

# 37
  • Мнения: 1 420
Хамстер, далеч не проецирам нищо. Отговорих на въпроса конкретно.

Просто съм любопитна...

# 38
  • София
  • Мнения: 44 133

Любопитно ми е само дали защитниците на т.нар. "различни" ще скачат така яростно да защитават,  когато започне пропагандата по темата чичковци да посягат на малки деца било то момиченца или момченца, то щото и това е различно, пък като гледам къде са тръгнали нещата...

Този разговор го водих и с детето и с мъжа си. За мен има огромна разлика...в единия случай става дума за хора на една  възраст(или възрастни), които доброволно следват своята природа, избор и т.н.... в другия за насилие над по-слаб и неспособен да се защити човек...изобщо не виждам подобие на ситуация. Не, не бих приела,защитавала и т.н. нито педофилия, нито изнасилвания, нито убийства...нито каквато и да било вариация на малтретине, издевателство и насилие над дурго човешко същество, независимо от пол, цвят или възраст.

# 39
  • Варна
  • Мнения: 711
"Може би трябва да съдят хората подели кампания срещу тях за морални или дори финансови щети"
Значи или трябва да възхваляваме книжката, или да си мълчим, че иначе може да ни съдят?

# 40
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Ми не. Говоря за кампания, а не мнение

# 41
  • София
  • Мнения: 28 632
Проецирате някакви ваши проблеми в коментара си. Къде е книжка в която главният герой минава на гости при пчеличката и пеперудката, които живеят заедно (или там кои бяха точно насекомите), къде вплетохте пропаганда на педофилия с малки деца.
А де?

# 42
  • Мнения: 1 073
Жоржи току що сравни гей с престъпник ли? Не схванах...

# 43
  • Мнения: 1 420
Ми не, сравних размиване на ценостите и умишлено преминаване на границите, но ... ай със здраве, всеки си интерпретира както му е кеф Grin

# 44
  • Мнения: 3 250
Партньортки, по-различни любови... Отврат

# 45
  • Мнения: 11 926
Синът ми е твърде големичък за подобна книжка.
Когато беше на три, много рядко му купувах книги. Първо, защото имам великолепна детска библиотека, второ, защото често новите издания са скудоумни и бездарни. Има, разбира се и щастливи изключения-на Мая Дългъчева сме купили почти всичко, дори детето наизуст ги учеше и чакаше следващите с нетърпение.

Въпросната книжка не бих я купила за малко дете-както се разбра е глуповата и бездарно написана. Достатъчно ми беше първото цитирано изречение. Друго-не мисля, че на тази възраст децата много схващат кой кого обича,  как обича. . Но в така написаната книжка друго съзирам аз-опасност за правоговора и отграничаване на родовете. То и аз се обърках кой е той, кой е тя.

# 46
  • Мнения: 2 114
Книгата започва така: "Денят, в който един забързан човек стъпка мравуняка, в който Марвин живееше, беше най-щастливият за него, защото намери дом, в който да живее". Сами виждате, че три пъти се повтаря "в който" в рамките на едно изречение, което говори за беден речник, неумение за изразяване и пълно бездарие. Натам има и още грешки - неправилно съгласуване например.
Книгата трябва да учи на красноречие, да обогатява и да бъде интересна, особено когато това е книга за деца.
Затова книга, написана от невежа, не бих взела и безплатно, независимо от темата, която засяга.
Да ме прощава авторката, но гръмкото име Великан Василева, което си е избрала, не съответства на нищожните й литературни умения.
Такова нещо би ме отказало да купя всяка книга, независимо за кого е предназначена. Редактор и коректор няма ли?
Невежеството в писането май показва невежество и в осъзнаването на проблема.  Не бих купила за дете четиво от невежа.

Общи условия

Активация на акаунт