Майчинството счетоводно - 88

  • 35 306
  • 738
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 429
Не знам дали въпросът ми е за тук, но не намерих отговор другаде. Става дума за забременяване по време на изпитателен срок на държавен служител. Знам, че по време на изпитателния срок служителят не е защитен и може да бъде махнат поради бременността, но какво следва ако е държавен служител, има ли някаква защита от закона ?

# 16
  • Мнения: 740
Не знам дали въпросът ми е за тук, но не намерих отговор другаде. Става дума за забременяване по време на изпитателен срок на държавен служител. Знам, че по време на изпитателния срок служителят не е защитен и може да бъде махнат поради бременността, но какво следва ако е държавен служител, има ли някаква защита от закона ?
https://milovanov.bg/vaprosi-i-otgovori/view/1657-uvolnenie-na-b … po-chl-12-ot-zdsl
Открих тази статия. Погледнете си хубаво Законът за държавния служител.

# 17
  • Мнения: 23
Здравейте! Искам да попитам майчинството откога се изчислява- 24 месеца назад от раждането или отпреди първия болничен ? (В случая мисля да изляза болничен в 7-мия месец)

# 18
  • Мнения: 1 429
Не знам дали въпросът ми е за тук, но не намерих отговор другаде. Става дума за забременяване по време на изпитателен срок на държавен служител. Знам, че по време на изпитателния срок служителят не е защитен и може да бъде махнат поради бременността, но какво следва ако е държавен служител, има ли някаква защита от закона ?
https://milovanov.bg/vaprosi-i-otgovori/view/1657-uvolnenie-na-b … po-chl-12-ot-zdsl
Открих тази статия. Погледнете си хубаво Законът за държавния служител.
Благодаря за линка. Не ми стана много ясно, но това, което разбрах, е, че това е индивидуален административен акт и по-скоро е може би индивидуално решение на държавния орган. Тоест, могат да уволнят бременна служителка в изпитателен срок, ако тя е в болничен и се води временна нетрудоспособност, правилно ли разбирам ?

# 19
  • София-Младост
  • Мнения: 23 270
Здравейте! Нужно ли е да представя на работодателя удостоверение за наличие на банкова сметка от банката, по която сметка да ми се превежда майчинството, ако съм предоставиша веднъж това удостоверение за изплащане на болнични?
Не.
Здравейте! Искам да попитам майчинството откога се изчислява- 24 месеца назад от раждането или отпреди първия болничен ? (В случая мисля да изляза болничен в 7-мия месец)
Винаги се изчислява 24 месеца назад, считано от месеца предхождащ този, в които е издаден 45 дневния болничен.
Излизате в 45 дневен през февруари, 24 месеца назад се смятат от януари.

# 20
  • София
  • Мнения: 22 887
За казуса с държавния служител- мисля, че по време на болничен нямат право да уволнят никъде. Доколкото съм запозната нямате защита, щом сте на изпитателен срок, а при държавните служители той е и по-дълъг. Ние имахме случай с една наша колежка- забременя, роди и сега е по майчинство- не я уволниха, но май като се върне ще продължи да и тече изпитателния срок.

# 21
  • Мнения: 324
Здравейте, пречка ли е за получаване на обезщетението по чл. 50 от КСО, респ. чл. 53 от КСО, сключването на граждански договор с работодателя, с който е сключен трудовия договор и при който лицето е осигурено? Т.е. едновременно лицето да работи по граждански договор и да получава обезщетението?

# 22
  • Мнения: 1 091
Здравейте! Не знам дали въпросът ми е за тук,но ще го задам.
С бащата на двете ми деца нямаме брак,но живеем на един адрес и по лична карта. Ако си преместя настоящия адрес при родителите ми (живеят в същия град) мога ли да получавам детски? До сега не съм взимала,заради дохода на таткото. Трябва ли да променям адреса по някакъв начин на децата?

# 23
  • Мнения: 84
Момичета, мога ли да задам моя въпрос, Съжелявам ако се повтарям и е разисквана темата.
Бременна съм в 6ти месец, но излязох в болничен още от 7г.с., тъй като съвпадна с преболедуване от Ковид на голяма част от колегите ми, което ме принуди да си остана вкъщи, защото не ми разрешиха work from home. И понеже предисторията ми е заразяване с варицела и т.н., този път реших да се предпазя и да си остана вкъщи.
Но понеже излязох от 7г.с. в болничен, пресметнах, че 4 дни от тези 180 няма да ми стигнат до 45 дневния болничен преди термин. Какво бихте ме посъветвали да направя? Отпуск, болничен от ЛК или и аз Нз, удължаване по ТЕЛК?

Благодаря предварително!

# 24
  • Мнения: 133
Привет скъпи бъдещи мами. Нова съм в форума, и моля за извинение ако въпроса който ще попитам го има или е подобен. Понеже съм бременна вече в 3 месец, но съм в болничен от първия ден на бреме носта, понеже работя тежка физическа работа и има риск за бебето. Та въпроса ми е, една позната ми сподели, че ако си повече дни в болничен повлиявало на майчинството или на нещо друго. Някой сблъсквал ли се е с нещо подобно, ще се радвам да споделите.

# 25
  • София-Младост
  • Мнения: 23 270
Здравейте, пречка ли е за получаване на обезщетението по чл. 50 от КСО, респ. чл. 53 от КСО, сключването на граждански договор с работодателя, с който е сключен трудовия договор и при който лицето е осигурено? Т.е. едновременно лицето да работи по граждански договор и да получава обезщетението?
Не.
https://www.tita.bg/free/insurance/559
https://www.anagami.bg/blog/grajdanski-dogovor-maichinstvo/

Привет скъпи бъдещи мами. Нова съм в форума, и моля за извинение ако въпроса който ще попитам го има или е подобен. Понеже съм бременна вече в 3 месец, но съм в болничен от първия ден на бреме носта, понеже работя тежка физическа работа и има риск за бебето. Та въпроса ми е, една позната ми сподели, че ако си повече дни в болничен повлиявало на майчинството или на нещо друго. Някой сблъсквал ли се е с нещо подобно, ще се радвам да споделите.
Всеки втори въпрос тук е за този сблъсък.
Няма как да се отговори, без да се знаят подробности за брутно и етно възнаграждение за месеци назад.
Но и при вашата ситуация не виждам да имате избор. Работата ви може да навреди на плода...ползвате болничен до края, за да родите (дай боже!) здраво бебе. Няма дилема просто!



Funday
4 дни? Категорично платен отпуск.

Здравейте! Не знам дали въпросът ми е за тук,но ще го задам.
С бащата на двете ми деца нямаме брак,но живеем на един адрес и по лична карта. Ако си преместя настоящия адрес при родителите ми (живеят в същия град) мога ли да получавам детски? До сега не съм взимала,заради дохода на таткото. Трябва ли да променям адреса по някакъв начин на децата?
Трябва да промените настоящия си адрес и да декларирате, че с бащата не живеете на един и същи настоящ адрес.
Парите са важни, факт е, но вие си носите последващата отговорност.

# 26
  • Варна
  • Мнения: 367
Здравейте.Някой запознат с правата ни по време на бременност, конкретно имаме ли право да излизаме от работа без отпуска за прегледи, изследвания и т.н?

# 27
  • Мнения: 431
Здравейте.Някой запознат с правата ни по време на бременност, конкретно имаме ли право да излизаме от работа без отпуска за прегледи, изследвания и т.н?

Да, имате право. В КТ (Кодекс на труда) е регламентирано и там може да се запознаете с детайлите.

# 28
  • Мнения: 84
Здравейте искам да попитам тъй като за първи път станах майка на кое число превеждат майченство защото до средата на януари бях в болничен и не знам кога  ще получа майченството си

# 29
  • Мнения: 3 715
Здравейте искам да попитам тъй като за първи път станах майка на кое число превеждат майченство защото до средата на януари бях в болничен и не знам кога  ще получа майченството си
В началото на всеки месец превеждат за предходният.
Майчинство ще започнете да получавате след приключване на болничният,който е издаден от педиатър.
Също трябва да подадете нужните документи към работодател.

Общи условия

Активация на акаунт