Майчинството счетоводно - 88

  • 35 304
  • 738
  •   1
Отговори
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 025
Моля, прочетете внимателно този първи пост! Отговорът на Вашият въпрос може би е някъде тук! Благодаря!

И ако обичате нека темата да не се пълни със ЗАПИС! Благодаря за разбирането!!!!!

Предходна тема: Тема 87


Flowers BouquetЗА ВСИЧКИ КОНСУЛТАНТИ: 
Ала-Бала; Lady Brinne; ДейзиГ; Elfita; Стики; Viva 123; pantera666; Шана
Flowers Bouquet

Телефони на НОИ София за проверка на обезщетенията
926 10 10

Калкулатор за изчисляване на заплата и всички осигуровки - на КиК
Калкулатор за изчисляване на майчинството (с огромни благодарности за katya_k и колегите й  bouquet)

Адреси на ТП на НОИ където можете да получите информация за болнични и др. обезщетения - в сайта на НОИ - Контакти

Във форума
- тема за детските


Справки може да си правите в сайта на НОИ по ПИК - персонален идентификационен код. Ако нямате ПИК, в НОИ по адресната ви регистрация ще може да получите - лично.

Много полезен код!  Peace

С него на сайта на НОИ ще виждате какъв е осигурителният ви доход, какви обезщетения и кога сте получили, както и дали са ви предадени болничните и др. документи.

Напр:
-   справка за това на какви суми са ви осигурявали –
е-услуги - Справка за социалното осигуряване
https://socialsecurity.nssi.bg/
Там ще видите осигурителния си доход. За месеците, когато сте били в болнични, ще са повече суми - съберете ги.   Wink

-   справка за изплатените болнични -
е-услуги - Справки по ЕГН и Булстат - "Справка за изплатени парични обезщетения и помощи от ДОО чрез НОИ по ЕГН "
https://benefits.nssi.bg/EGN/

-   справка за статуса на болничния (кога е предаден, изплатен ли е, всички данни по него – попълнени от доктора и счетоводството)
е-услуги - Справки по ЕГН и Булстат - най отдолу на страницата е "Справка за представени в НОИ документи за обезщетения и помощи от ДОО, статус на обработка и изплащане"
https://benefits.nssi.bg/detailedegn/ReportBolnForEGN1.asp

Как се изчисляват болнични? актуализирано за 2011, благодарение на Стики

Кога се изплащат болнични? Болничните се изплащат в срок от 10 работни дни след подаването им в НОИ от работодателя/счетоводството.

Кога бъдещата майка има право на обезщетения?

Какво включва майчинството?

Застъпване на майчинства

Процедура по прехвърляне на отпуска за гледане на дете до 2 г

Необходими документи за обезщетенията - http://www.noi.bg/ - от менюто в ляво избирате УКАЗАНИЯ

Териториални поделения на НОИ, филиали, и архивни стопанства в страната

# 1
  • София
  • Мнения: 22 885
Много благодаря за изключително полезната тема и на няколкото потребители, които не спират да помагат и отговарят ( много често и на едни и същи въпроси).

# 2
  • Мнения: 190
Здравейте имам едно питане, освободена съм от работа септември 2019(имам 5 години работа в тази фирма) . След това не съм работила, след което като разбрах че съм бременна ме назначиха фиктивно от декември 2020.искам да попитам ще имам ли право на майчинство, незнам как стоят нещата

# 3
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 025
Здравейте имам едно питане, освободена съм от работа септември 2019(имам 5 години работа в тази фирма) . След това не съм работила, след което като разбрах че съм бременна ме назначиха фиктивно от декември 2020.искам да попитам ще имам ли право на майчинство, незнам как стоят нещата
Да, имаш нужния стаж и имаш сключено трудово правоотношение.

# 4
  • Асеновград
  • Мнения: 1 354
Ако изляза в болничен докато съм бременна, преди 12-те задължителни месеца за майчинство, болничния брои ли се като стаж, става въпрос за няколко месеца само?

# 5
  • Мнения: 2 232
Здравейте! Имам едно питане. Искам да си изчисля приблизително какво ще ми бъде майчинството с калкулатора на Kik-info. Само не ми стана ясно в графа болнични броя на болничните през месеца ли се пише или дните в болнични през месеца?

# 6
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 025
Ако изляза в болничен докато съм бременна, преди 12-те задължителни месеца за майчинство, болничния брои ли се като стаж, става въпрос за няколко месеца само?

Да, времето в болничен се зачита за стаж.

# 7
  • София-Младост
  • Мнения: 23 270
Здравейте! Имам едно питане. Искам да си изчисля приблизително какво ще ми бъде майчинството с калкулатора на Kik-info. Само не ми стана ясно в графа болнични броя на болничните през месеца ли се пише или дните в болнични през месеца?
Би трябвало сума някаква да се впише.
Ползвайте калкулатора на НОИ.

# 8
  • Мнения: 2 232
Ала-Бала, благодаря Simple Smile открих си ПИК кода на НОИ и проверих данните назад. Сега ще въведа да видя приблизително какви суми ще ми даде месечно.

# 9
  • Мнения: 14
Здравейте, отново пиша в темата. Имам забавяне за изплащането на болничния (45 дневен, на 07.01 е подаден в НОИ, още не са ми изплатени дните за декември). Звъннах днес на счетоводителката на фирмата и тя каза, че е нормално и да си чакам.

Ето това пише като вляза да проверя с ПИК номер. Случват ли се такива забавяния или трябва да направя нещо?

Последна редакция: пн, 16 яну 2023, 15:35 от bubanka

# 10
  • София-Младост
  • Мнения: 23 270
Слечват се.
Според мен ако днес не направят превод, то най-късно във вторник трябва да получите за 12 и 01 месец. А вероятно и за  дните от февруари-накуп.

# 11
  • Мнения: 31
Здравейте мами, търсих из темата, но ако има и съм го пропуснала се извинявам предварително.

Та въроса ми е, сега съм в 3 месец и стават точно 12 месеца осигурителен стаж който имам на минималната работна заплата от който съм използвала 3 месеца болничен, заради дископатия през изминалата година, но сега ми се налага да изляза в болничен пак, защото бременноста ми е проблебна. имам ли право до края да изолзвам болничен и ще полиае ли на майчинствто ?

# 12
  • Мнения: 9
Здравейте, момичета. Пиша с малко нестандартен въпрос, като питането ми е следното - осигурена съм за всички социални рискове и имам право на обезщетение за временна неработоспособност поради бременност и раждане. Терминът ми е през февруари. Предвид обстановката ще работя дистанционно от вкъщи поне до 31.03, а най вероятно до 30.04. Към момента не съм излязла в 45-дневен болничен, тъй като реално нямам нужда от него - работното ми време не е фиксирано, а за работодателят ми е важно работата просто да е свършена. Заплатата ми е много добра, а ако изляза в майчинство ще загубя доста, тъй като не работя при настоящия си работодател отдавна. Според вас има ли проблем да не ми бъде издаван болничен след раждане от болничното заведение? За работодателя ми няма проблем да не излизам в майчинство за момента, а даже напротив.

# 13
  • София-Младост
  • Мнения: 23 270
Malche
Въпросът е напълно резонен и стандартен, даже на края на предходната тема го имаше отново.
Можете да работите, може да не ползвате 45 дневен болничен, а да започнете направо с този от болницата. Уведомете АГ да не издава 45 дневния.


Снежана Стоянова 655391
Можете да ползвате болничен и сега и когато лекар прецени, че има нужда. Не виждам защо да се погрижите за здравето си и бремеността, може да повлияе отрицателно на каквото и да е.
От финансова гледна точка също няма да окаже влияние.

# 14
  • Мнения: 177
Здравейте! Нужно ли е да представя на работодателя удостоверение за наличие на банкова сметка от банката, по която сметка да ми се превежда майчинството, ако съм предоставиша веднъж това удостоверение за изплащане на болнични?

Общи условия

Активация на акаунт