Т - образна матка

  • 3 054
  • 26
  •   1
Отговори
  • Мнения: 50
Здравейте.
С моят съпруг правим опити да забременея. Имам един спонтанен аборт в 7 гс. След безброй много изследвания и консултации с  лекари се установи, че матката ми е  с Т образна форма и се налага оперативна хистероскопия.
Има ли жени, които са се сблъсквали с моя проблем?

# 1
  • Мнения: 652
Здравей, с два спонтанни аборта съм в ранни седмици като твоята. На цветната снимка матката ми излезе с неправилна форма, не точно Т образна, но силно седловидна. Известен доктор каза, че на това се дължат абортите ми и искаше да я “поправи”. Консултирах се с друг репродуктивен доктор, който беше категорично против и каза че имам достатъчно място в матката. Според мен потърси и друго мнение, защото подобна операция може да не е съвсем безобидна.

# 2
  • v. turnovo
  • Мнения: 987
Здравейте.
С моят съпруг правим опити да забременея. Имам един спонтанен аборт в 7 гс. След безброй много изследвания и консултации с  лекари се установи, че матката ми е  с Т образна форма и се налага оперативна хистероскопия.
Има ли жени, които са се сблъсквали с моя проблем?
Здравей! Аз от 2008 г. съм по репродуктивни клиники с 10 години прекъсване, през 2020 г. се установи при мен вродена аномалия на матката, малка и с Т образна форма. Спонтанни аборти нямам, само една извънматочна бременност. През октомври правих хистероскопия, на която се е видял и лек септум, докторът ми постави гел, с който изкуствено измени формата на матката. Сега съм в процедура, така че скоро ще разбера дали има ефект. Самото хистеро не е нищо страшно, бързо се възстанових.

# 3
  • Мнения: 50
Здравейте, отново. Благодаря ви за отговорите. Друг лекар ми каза, че един аборт не е достатъчен за да пристъпя към операция. Откриха ми и полиферативен ендометриум (около 3 мм). Все още съм в дилема дали да не опитам инсиминация. До колкото съм се консултирала и чела, виждам, че не се получава от първия път. 😢

Последна редакция: чт, 28 яну 2021, 10:17 от Amalia.amalia

# 4
  • Мнения: 652
За съжаление рядко се получава от първия път, но може при теб да стане, не губи вяра. Въпреки че имах 2 спонтанни бременности, и четирите ми инсеминации бяха неуспешни. Но моите години са доста (38) и затова се насочихме към инвитро.

# 5
  • Мнения: 50
За съжаление рядко се получава от първия път, но може при теб да стане, не губи вяра. Въпреки че имах 2 спонтанни бременности, и четирите ми инсеминации бяха неуспешни. Но моите години са доста (38) и затова се насочихме към инвитро.
Благодаря за отговора. Аз съм на 32 г.
Про кой доктор си направи хистероскопия?

# 6
  • Мнения: 652
Аз реших да не правя оперативна хистероскопия, доверих се на доктора, който каза че не е нужно. Правих само диагностична, за да огледа матката отвътре.

# 7
  • Мнения: 700
Аз също съм с Т образна матка.Диагнозата ми я постави доктора, който в последствие ме оперира.При хистерото освен корекция на формата се установи, че освен това имам и хроничен ендометрит - възпаление на маточната лигавица, което по никакъв друг начин не може да се види и то самото също води до аборти.Хистерото ми е гледано от друг репродуктивен, при който ходя сега от Надежда.Той одобри работата по матката и каза, че обема и сега е доста увеличен и пластиката е много добра.Затова вярвам, че е било за добро .Лично аз от няколко години се боря със стерилитет.Досега нямам нито една постигната бременност и не мога да си позволя лукса, да чакам няколко аборта, за да си коригирам матката.
Операцията ми я прави Калчев.Преди това съм ходила в Щерев и докторката там ми я определи като Някаква малка и никаква🤓 Следващата след нея и дума пък не обели да има проблем там, но и тя смяташе че едната тръба ми е запушена, а в последствие на лапарото се оказа, че не е.

# 8
  • Мнения: 384
Здравейте,  бях на преглед при д-р Сигридов, тъй като ембриона забавяше развитие, в 7г.с. отговаря на 5г.с.и няколко дни. Той видя, че се намира в рога на матката и каза, че повече от 8г.с. няма да стигна. Освен  това матката била Т-образна и трябва да се коригира с хистеро. Много се шокирах, имам 6 опита инвитро, обиколила съм доста клиники, включително бях пациент на д-р Стаменов и се чудя как е възможно никой нищо да не ми каже... Сега чета за двурога, за септум и се чудя каква е разликата, тази Т-образност дали също е с преграда?

# 9
  • Мнения: 90
Напиши е нета t shape utero има снимки и инфо на английски. Аз също съм с Т-образна матка. При цветната снимка доктора ми заподозря и правих оперативна хистероскопия. Махнаха ми и полип който се е видял при хистерото. Ние сме с неизяснен стерилитет и вече и възраст. След хистерото имам 2 неуспешни трансфера с ДЯ без имплантация. Предишният ми доктор ми беше казал че имам инфантилна матка и можело да имам проблем с износването, но нищо не каза за корекция. В нета не можах да намеря доказателства в полза на нито едно от твърденията-пречи или не за забременяване...Аз я направих защото лекуващия ми не искаше да ми прави трансфера без хистерото.

# 10
  • Мнения: 610
Здравейте, момичета. След неуспешен ембриотрансфер реших да направя диагностична хистероскопия. Избрах др. Калчев и при първия ехографски преглед той ми каза, че имам Т-образна матка и съм за оперативна Хистероскопия. Обясни ми, показа ми, какво има предвид, убеди ме. Но не спирам да се чудя, как никой доктор до сега не го е забелязал (лекувала съм се в България и в Турция и никой  доктор не ми е казвал, че матката ми е Т-образна). Има ли сред вас някой, изпадал в такава ситуация? Направихте ли операцията? Какъв беше резултатът?
Благодаря предварително на всички, които ще споделят опит Simple Smile

# 11
  • София
  • Мнения: 618
Но не спирам да се чудя, как никой доктор до сега не го е забелязал (лекувала съм се в България и в Турция и никой  доктор не ми е казвал, че матката ми е Т-образна). Има ли сред вас някой, изпадал в такава ситуация? Направихте ли операцията? Какъв беше резултатът?

И на мен ми установи Т-образна матка. Според него причината да не се види досега от друг лекар (включително по време на бременността ми) е, че тази "форма" излиза на 3D ехограф, който не се ползва при стандартен преглед, а при фетална морфология специалистът гледа бебето, а не формата на матката. Обясни ми също, че контракциите, които имах през цялата бременност, са били именно заради това.

Правихме офис хистероскопия през април. Освен корекция на формата, ми махна и полипи. Бременност засега няма, но и сериозни опити не правим.

# 12
  • Мнения: 90
Момичета отдавна не съм влизала в темата, някоя успя ли да забременее след корекция на матката? Започвам да си мисля дали не беше грешка моята оперативна хистероскопия...

# 13
  • Мнения: 700
Вили аз забремнях😊
Така като гледам последния път в който съм писала в тази тема е 28 януари.Тогава ми биха таймираща инжекция , защото не пуках фоликула след стимулация с фемара и чудото взе, че стана.Беше ми изключително каръшки месец.Лигавицата ми не нарастваше, а фуликула беше голям.Пих естрофем.Фоликула не искаше да се пука, стана с някакви размери извън всякакви норми.Сложиха ми таймираща инжекция и аз бях абсолютно убедена, че нищо не е станало.Не ми дойде цикъла, като спрях Утрогестана и бях бясна, защото имах работа и ми се разрушиха плановете кога да ходя на преглед.А то какво било...
Засега имам един куп проблеми, но нито един не произлиза от матката на този етап.
Недей да съжаляваш за хистерото, най-вероятно има друг проблем.
Сили и кураж ти желая.Дано един ден и  на теб да се усмихне живота.И не само на теб, а на всички момичетата, които искат да бъдат майки.От сърце и душа ви го желая ❤️

# 14
  • Мнения: 50
Здравейте. Някой дали роди с Т - образна матка без намеса на оперативна хистероскопия?

Общи условия

Активация на акаунт