Програмиране - ПУ, СУ или ТУ София?

  • 2 044
  • 11
  •   1
Отговори
  • Мнения: 4
Здравейте! На 18 съм и тази година ми предстои да кандидатствам във ВУЗ. Уча в Природоматематическа гимназия с профил биология и химия, като влязох с нагласата да уча медицина, но поради обстоятелствата около пандемията и някои лични причини се отказах от тази специалност. Дълго време се чудих какво да кандидатствам, но с биология и химия, освен ако не завършиш фармация или медицина, каквото и да си говорим, реализация в България почти няма. Затова се спрях на информатиката и компютърните науки. Като че ли най-много ме привлече софтуерното инженерство, но поради вече споменатите причини се ориентирах много късно към тази сфера. Нямам близки, които да изучават програмиране, само от далечни познати получавам минимална информация. Въпросът ми към Вас е кой от тези три университета - ПУ, СУ и ТУ - ти осигурява по-добра бъдеща реализация и с кои специалности можеш да станеш програмист, (защото забелязах, че има доста свързани с компютри и информатика, но честно казано идея си нямам каква е разликата между тях, а информацията, която получих от познати ме обърка допълнително). Не знам защо, но като че ли Пловдив (имам роднини там) ми харесва повече като град, защото е една идея по-спокоен живота отколкото този в столицата и ако можете да ми дадете информация за качеството на подготовка в ПУ и какви други добри специалности, като например Право, мога да запиша като план Б. Също така, ако някой може ориентировъчно да каже какъв минимален бал ти трябва, за да влезеш с програмиране в тези университети, за да си направя равносметка, ще съм му много благодарна. Нещото, което най-много ме притеснява е дали ще успея да се подготвя за КСИ по математика навреме. Принципно съм доста добра по математика, отдава ми се, но изучаването й остана на заден план заради подготовката по медицина. Знам, че това, което написах е доста хаотично и вероятно леко нелогично, но съм под голям стрес не само заради самото кандидатстване, но и поради други фактори, и мислите ми са разбъркани. Много ще съм Ви благодарна, ако ми помогнете! Очаквам отговори.
Благодаря Ви предварително! Smile

# 1
  • Пловдив
  • Мнения: 9 709
Самият факт, че СУ проведе през 2020 г. и ще порведе през 2021 г. изпити по химия, биология /за медицина/ и математика 2 /за софтуерно инжинерство и компютърни науки/, е красноречиво за наплива за тези специалности там. МАТ 2 е доста сериозен изпит, иска си здрава подготовка. Не че не можеш да кандидатстваш и с оценка от ДЗИ, но имаше и някакви коефициенти, ако не се лъжа. На сайта им няма ли вече информация за кандидатстването тази година?
В ПУ тази година се влизаше с резултати от ДЗИ, такава възможност имаше и в ТУ, но там имаше и онлайн изпит по МАТ.
За мен касацията е СУ, ТУ-София и накрая ПУ, на опашката е ТУ-Пловдив, където също има специалност Компютърни системи и технологии.
Обучението в университета ще ти даде само някаква основа, всичко друго е самообучение и надграждане.

За минимални балове - можеш да поровиш в темата на миналогодишните зрелостници, някой качваше информация за балове от СУ. Баловете на ПУ можеш да намериш на страницата им. За ТУ- там всичко е пълна мистерия по отношение на минималните балове. Предполагам, че не ги публикуват, защото за някои специалности за смешно ниски. Както се казва, в ТУ май приемат всички, особено в Пловдив. Редовно има допълнителен прием за по-малко желаните специалности и записват до началото на учебната година.

# 2
  • Мнения: 8 805
а точно програмист ли искаш да бъдеш, защото далеч не всички ИТ специалисти програмират.
Програмирането не е подходящо за цял живот, много е трудоемко и изхабяващо.

# 3
  • София
  • Мнения: 6 726
То се карат и курсове след това напреднеш и да се развиваш. Но според мен СУ, за да ти даде стабилно начало от там нататък всичко си зависи от теб.

# 4
  • Мнения: 668
Незаетите места държавна поръчка след 3-то класиране миналaта година в СУ :point_down:
„Математика“ – 9 места в редовна форма
„Информатика“ – 22 места в редовна форма
„Приложна математика“ – 27 места в редовна форма
„Математика и информатика“ – 21 места в редовна форма и 10 места в задочна форма
„Информационни системи“ – 13 места в редовна форма
„Компютърно инженерство“ – 3 места в редовна форма

Преди няколко дни публикуваха информация за предстоящата кампания - отново ще може да се влиза с оценка от ДЗИ с коефициент 2,5.
Програмист би могла да станеш с всяка специалност от този факултет. Би могла и без университет.
По-полезно ще е да знаеш какво се учи.
Ето тук под всяка специалност има учебни планове :point_down:
https://www.fmi.uni-sofia.bg/bg/bachelors-programmes
А за разликите - пишеш в ютуб difference computer science and software engineering или каквото там и слушаш

# 5
  • София
  • Мнения: 4 548
В кой факултет на СУ е Комп. инженерство? Преди две години във ФМИ нямаше такава специалност.

# 6
  • Мнения: 668
Да, във Физически факултет.

# 7
  • София
  • Мнения: 6 726
Абсурд, пълно  подигравка е там

# 8
  • Мнения: 8 805
Така, както е зададен въпроса - в нито един за програмиране. Който се готви тепърва да изучава програмирането, безнадеждно е закъснял и хич си няма хабер за какво иде реч. Познавам момиче, което учеше програмиране в ПУ. Еми, завърши, ама не й беше мястото там. Сега е фотограф ,върви й, защото го харесва това занимание, даже май вече успя и да да завърши фотография. В същото време познавам и неин колега от университета, който работеше като програмист още тогава, днес има фирма и останал под пари. Не научиха нищо в ПУ. С каквото влязоха като знания, с това излязоха. С една диплома в повече, ама тя е без стойност, ако не разбираш.

Право. Миналата година две мои ученички влязоха право в ПУ. Едната имаше 5.30 по БЕЛ и 3.50 по история. Другата по БЕЛ изкара 4.70, а по история 4. Учат си. Сигурно ще завършат. Дали обаче ще работят, е друга тема. Повечето завършили право работят друго. Най-често в кол център. Иначе в Пловдив наистина се живее по-спокойно и по-приятно, отколкото в София.

# 9
  • Мнения: 66
В университета се учи информатика, програмирането е само част от това.

Щом искаш да си в Пловдив, може да влезеш лесно във ФМИ на ПУ, там е много нисък бала. Университета там е с по-лека програма, дава много свободно време, и може да използваш годините да се самоподготвяш, което е главен елемент в тази специалност, университета само напътства и дава някой връзки.

Напоследък пазара е залят от завършили академии и университети кандидати за работа, и в бъдеще ще става все по-трудно намирането на първа работа.

Обаче ако се окажеш много добра в това, и изяждаш всички дисциплини(трябва да учиш доста повече по тях, отколкото е летвата на университета като материал и изпити, но пък всички добри ресурси ги има в интернет) и си направиш разнообразно портфолио от проекти през това време, накрая няма да имаш проблем да си намериш работа, защото ще си по-добра от другите. Винаги са малко тези, които се подготвят качествено. Та първо се увери, че това е твоето нещо и може цял ден да не ставаш от компютъра. В тази професия цял живот се изучават нови технологии и концепции, но е по-лесно след като се научат основите първо.

Интервюирал съм за софтуерни инженери кандидати от ФМИ ПУ, имало е сред тях и такива, които за пръв път в университета са почнали да програмират, и някой от най-добрите специалисти са от там, така че може да срещнеш амбициозни хора и в този университет.

# 10
  • Мнения: 78
Ако искаш качествено образование изобщо не избирай ПУ. Аз съм там и много мои приятели и бивши съученици и никой не е доволен. И не става въпрос за някои, които са влезнали само за диплома, а мотивирани за развитие и учене.

# 11
  • Мнения: 66
Ако искаш качествено образование изобщо не избирай ПУ. Аз съм там и много мои приятели и бивши съученици и никой не е доволен. И не става въпрос за някои, които са влезнали само за диплома, а мотивирани за развитие и учене.
Може би е второто най-качествено в страната по тази специалност. Има си доста проблеми там, които са стандартни за висшето ни като цяло ама какво значи не избирай, то нямаш много избор след като е второто. Остава или ФМИ на СУ или в чужбина.

Но по тази специалност никой не може да те спре да учиш, така че "университета не ми харесва" не е голям проблем.

Общи условия

Активация на акаунт