Индукционни котлони, тема N2

  • 27 453
  • 738
  •   1
Отговори
# 585
  • София
  • Мнения: 770
Спрях се на този плот. Гледам, че колелата са еднакво големи, което ми харесва. Това има ли значение при готвенето съответно с различни по големина съдове? Или при индукцията това е фиктивно очертание?

Последна редакция: вт, 10 окт 2023, 12:38 от ~Саня~

# 586
  • Мнения: 10 701
От години имам тенджери на Икеа от серията IKEA 365+. Сега си ги ползвам без проблеми на индукционни котлони.

# 587
  • Мнения: 41 454
Аз съм с тиган на Брио, нямам проблем.

А кои съдове на Икеа са добри за тези котлони?

На всеки съд си пише дали стават - има знак за индукция или на хартиения етикет, или щампован на дъното. Най-често и двете.





А универсалният тест е с магнит - ако се залепва значи е ОК.

# 588
  • София
  • Мнения: 1 565
Спрях се на този плот. Гледам, че колелата са еднакво големи, което ми харесва. Това има ли значение при готвенето съответно с различни по големина съдове? Или при индукцията това е фиктивно очертание?

Да, очертанието може да се нарече фиктивно и няма голямо значение, защото индукцията загрява самия съд. Малък или голям, съдът се нагрява, а зоната около него - не.

Контурът обикновено очертава номиналния размер на зоната, но индукция може да се получи и малко извън него, така че с по-големите съдове също няма проблем.

Всяка зона обаче има изискване за минимален диаметър на съда, което трябва да намерите в описанието или в упътването. При съдове с по-малък от изисквания размер зоната не работи. Това обикновено засяга неща като канчета, джезвета или кафеварки.

# 589
  • Мнения: 11 762
Спрях се на този плот. Гледам, че колелата са еднакво големи, което ми харесва. Това има ли значение при готвенето съответно с различни по големина съдове? Или при индукцията това е фиктивно очертание?

А защо не погледнете и някой плот с обединяващи се зони?
https://www.tehnomix.bg/plot-za-vgrazhdane-teka-izs-34600-slidecooking

# 590
  • София
  • Мнения: 770
Много благодаря за насоката, т.е. мога да ползвам едната или и 2те зони заедно?
Аз на решетката с газ често поставях директно тава...да запържа нещо и после направо във фурната. На такъв котлон с подходящ размер тава, това би било възможно ми се стува. Не намирам само инфо за минимален размер на съд.
Обикновено си давам време да проуча всичко преди покупка на нещо, но сега малко ме притиснаха обстоятелствата.

# 591
  • Мнения: 18 014
Ако имате място вземете тройка

# 592
  • Мнения: 11 762
Много благодаря за насоката, т.е. мога да ползвам едната или и 2те зони заедно?
Аз на решетката с газ често поставях директно тава...да запържа нещо и после направо във фурната. На такъв котлон с подходящ размер тава, това би било възможно ми се стува. Не намирам само инфо за минимален размер на съд.
Обикновено си давам време да проуча всичко преди покупка на нещо, но сега малко ме притиснаха обстоятелствата.
Да, зоните могат да се обединяват в една и цялата повърхност да е активна или колкото е голям съда. Проучете още малко и не бързайте с покупката.

# 593
  • София
  • Мнения: 1 565
...Не намирам само инфо за минимален размер на съд...

Някои производители се стараят да направят тази информация труднооткриваема, защото не е много за показване. В случая, минималният диаметър на съда е 14,5 см, което значи, че повечето малки съдове отпадат.



Най-големият недостатък на този плот обаче е друг - максималният размер на зоните. 180 мм са недостатъчни за по-големите тенджери и тигани. За да може да се използва стандртна 28-сантиметрова тенджера е необходима зона с диаметър поне 20-21 см.

Плотът, който предлага Петя, е по-добро решение не само заради сдвояването, но и защото е с по-големи, 20-сантиметрови зони. Освен това, той е с по-удобни селектори за управление на степените и има повече функции.

# 594
  • София
  • Мнения: 770
Да, за АЕГто открих мин. размер, имах предвид за посочената Тека.

# 595
  • На брега на реката
  • Мнения: 7 729
Аз имам Тека, но четворка с обединяващи се зони. Минималния размер на съда е 70 мм. Имам джезве инокс, което си се нагрява без проблем.

# 596
  • Мнения: 41 454
Спрях се на този плот. Гледам, че колелата са еднакво големи, което ми харесва. Това има ли значение при готвенето съответно с различни по големина съдове? Или при индукцията това е фиктивно очертание?

Да, очертанието може да се нарече фиктивно и няма голямо значение, защото индукцията загрява самия съд. Малък или голям, съдът се нагрява, а зоната около него - не.

Не е баш фиктивно. Под малките кръгове се слагат по-малък диаметър индукционни бобини и затова те могат да загряват съдове с малък диаметър. При мен например само на един от котлоните ми работи едно джезве за греяна ракия. А под големите кръгове има по-големи бобини. Иначе голяма тенджера ще работи и на малък, и на голям котлон, но на големия ще е по-ефективно загряването. Общо взето е като с газта - и там има котлони с различен диаметър и за голяма тенджера се ползва големия котлон. Тук идва и ползата от скъпите тенджери с двойно дъно, защото в дъната им има медна плоча и тя разпределя топлината много добре и извън зоната на индуктора.

# 597
  • Мнения: 6 922
А универсалният тест е с магнит - ако се залепва значи е ОК.
Не е сигурна работа с магнита, защото имам съдове върху които не се лепи магнит, а индукцията ги хваща и обратното, лепи се магнит, но не сработва идукцията.

# 598
  • Мнения: 41 454
Много странно, не би трябвало...
Става въпрос за тестване на дъното, нали?

# 599
  • Мнения: 6 922
Ами странно ми беше и на мен. Да естествено за дъното става въпрос.

Общи условия

Активация на акаунт