Какво се случва с ателиетата?

  • 3 178
  • 20
  •   1
Отговори
  • Мнения: 13
Здравейте, имам въпрос относно ателиетата и в точност, какво се случва с промените около тях? Харесал съм едно такова, но ме притесняват съпътстващите проблеми.

# 1
  • Мнения: 12 473
Записвам се, защото имах подобни дилеми и в крайна сметка се отказах..

# 2
  • София
  • Мнения: 4 192
Какво да се случва? Приемат някакъв неясен закон, който няма да засегне вече построените.
Ако ви трябва адресна регистрация може да ви откажат в някои общини. Провеерете фактурата за ток - трябва да си е битов.

# 3
  • Мнения: 293
Нищо не се случва, законът е върнат за преразглеждане.

# 4
  • Бургас
  • Мнения: 4 066
Промените в закона май ще са за бъдещи строежи, а не за построените досега ателиета, аз лично много години живях в ателие, всичко си беше както при апартамент, нито в общината, нито в енергото е било проблем, принципно по Закон проблемите идват от откази на общини за адресна регистрация и плащане на данък като жилище, и също и начисляване на промишлен ток от енергодружествата, на практика в много общини няма никакъв проблем с ателиетата, просто на практика си ги приемат за жилища

# 5
  • Мнения: 13
Реално можеш да живееш законно в тях, но не можеш да се регистрираш в него. Това е основния проблем.. а от там детски градини и прочие. Тъ до колкото разбрах, се обсъжда приравняване на вече построени ателиета към апартаменти, но колко е сигурно че това ще стане никой не знае.

# 6
  • Мнения: 8 802
аз съм в чужбина, тук ателиетата са по-евтини от същата площ жилище. Бъдещите купувачи знаят, че не купуват жилище. Знаят, че то не отговаря на параметрите да бъде жилище и питат за причините, и точно на кои изискания не отговарят, примерно северно изложение, осветеност и др.

# 7
  • Мнения: 1 631
В чужбина /която и да е тя/ може и това да е критерии за "ателие", но тук не е задължително да е със северно изложение или без килер.
Живея в такова, като изложението е североизточно, с килер и височина на тавана над 2.20 /мисля, че това беше височината/, със сервизни помещения и баня/тоалетна. Закупихме и 2 паркоместа, но ателието си остава ателие.
Имаше "драма" със сметките на Топлофикация - като небитов абонат не можех да ги платя като "битови", ама и това вече отмина. Данъкът е по-висок, защото /все още/ няма как да е основно жилище.
Всичко това не ми е никакъв проблем и живея нормално.
Ако Ви е харесало такова помещение и цената му е изгодна - вземете го.

# 8
  • София
  • Мнения: 4 192
Реално можеш да живееш законно в тях, но не можеш да се регистрираш в него. Това е основния проблем.. а от там детски градини и прочие. Тъ до колкото разбрах, се обсъжда приравняване на вече построени ателиета към апартаменти, но колко е сигурно че това ще стане никой не знае.
Аз имах настоящ адрес в Ателие, участвах в класирания за детски градина, второто дете е още в детска градина по настоящ адрес, така че това не отговаря на 100% на истината. В повечето общини няма проблем с регистрацията или с тока. Данъкът не може да ти се намали за основно жилище, ако е ателие. Всичко останало си е като апартаментите. А сега и ще се узакони

# 9
  • Мнения: 13
Реално можеш да живееш законно в тях, но не можеш да се регистрираш в него. Това е основния проблем.. а от там детски градини и прочие. Тъ до колкото разбрах, се обсъжда приравняване на вече построени ателиета към апартаменти, но колко е сигурно че това ще стане никой не знае.
Аз имах настоящ адрес в Ателие, участвах в класирания за детски градина, второто дете е още в детска градина по настоящ адрес, така че това не отговаря на 100% на истината. В повечето общини няма проблем с регистрацията или с тока. Данъкът не може да ти се намали за основно жилище, ако е ателие. Всичко останало си е като апартаментите. А сега и ще се узакони

От къде е вашата информация за това дали ще се озаконяват?
Брокера ми казва, че токът ще е промишлен за момента с вариант на по-късен етап да се смени статута на ателието.. не знам как да постъпя. Жилището си заслужава определено, но май нещата са риск печели, риск губи.

# 10
  • София
  • Мнения: 4 192
Ами живях 5 години в ателие и после го продадохме. Токът винаги си е бил битов. Има и от другите случаи. Всичко е според зависи как строителят е открил партидите.

# 11
  • Мнения: 1 631
Ако блокът не е довършен и няма разешение за ползване, то тока не е битов. С разрешението и откриването на индивидуалните партиди, тока вече ще е битов /обяснявам го като неспециалист/.
В нашата община не искат да го регистрират като основно жилище /от тук и данъкът е по-висок/, но няма никакъв проблем за регистрация за живеене.
За сега единствената драма е това на ателиетата.
Строителите регистрират такива "помещения", за да не им се налга да осигуряват места за паркиране.
Има сгради, които даже се регистрират като "общежития" само за да не се спазват и отстоянията и да се икономиса място.
А ако, дай Боже, мине ЗУТ, то ателиетата ще са си пълноценни жилища. Надявам се...

# 12
  • Мнения: 13
Ако блокът не е довършен и няма разешение за ползване, то тока не е битов. С разрешението и откриването на индивидуалните партиди, тока вече ще е битов /обяснявам го като неспециалист/.
В нашата община не искат да го регистрират като основно жилище /от тук и данъкът е по-висок/, но няма никакъв проблем за регистрация за живеене.
За сега единствената драма е това на ателиетата.
Строителите регистрират такива "помещения", за да не им се налга да осигуряват места за паркиране.
Има сгради, които даже се регистрират като "общежития" само за да не се спазват и отстоянията и да се икономиса място.
А ако, дай Боже, мине ЗУТ, то ателиетата ще са си пълноценни жилища. Надявам се...
На мен ми обясниха, че въпросното ателие ще си е с отделна партида с промишлен ток и вода. Съответно след акт 16 ще можем да опитаме да му сменим статута. В същото време аз съм чел, че смяната на статута е по-лесна преди акт 16.

# 13
  • Мнения: 1 260
Костадин, някой се опитва да ви мине,продавайки ви мечти.
Щом са ви казали,че ателието ще е с промишлен ток и вода,значи строителят така го е заложил (ателие за нежилищно ползване).
Защо няма акт 16? Преди акт 16 няма собствени партиди за ток и вода. Ако ателието има и сградата е населена, твърде вероятно никога няма да вземе акт 16.

Няма вариант, в който вече построени ателиета да се приравнят на жилища. Някой ви е излъгал.
Това,което искат да променят, е да вдигнат критериите за ателие за нови обекти, а не да премахнат критериите за съществуващи обекти - Т.е. например всяко ателие да има склад/мазе,да не е само северно изложение,да има заложено паркомясто в проекта към всяко ателие и т.н.

# 14
  • Мнения: 13
Костадин, някой се опитва да ви мине,продавайки ви мечти.
Щом са ви казали,че ателието ще е с промишлен ток и вода,значи строителят така го е заложил (ателие за нежилищно ползване).
Защо няма акт 16? Преди акт 16 няма собствени партиди за ток и вода. Ако ателието има и сградата е населена, твърде вероятно никога няма да вземе акт 16.

Няма вариант, в който вече построени ателиета да се приравнят на жилища. Някой ви е излъгал.
Това,което искат да променят, е да вдигнат критериите за ателие за нови обекти, а не да премахнат критериите за съществуващи обекти - Т.е. например всяко ателие да има склад/мазе,да не е само северно изложение,да има заложено паркомясто в проекта към всяко ателие и т.н.

Сградата е чисто нова, предстои да вземе акт 16. До колкото знам повечето ателиета са с промишлен ток, независимо от това че са за жилищни нужди. Има всичко нужно с изключение на светла височина от 2.60 (2,53 е) Все пак ако реша да предприема действие към купуването му определено бих се консултирал с адвокат.

Общи условия

Активация на акаунт