Етажната собственост - такава, каквато си я направим 8

  • 32 993
  • 777
  •   1
Отговори
# 345
  • Мнения: 13 545
А според мен не е така.

# 346
  • Мнения: 1 633
Нямам представа защо смяташ, че споря с тебе, но ако искаш... колко му е?
Всъщност допълвах мнението ти.

# 347
  • Мнения: 22 867
teta75 е права, сетих се за съсед на майка, с когото също не се разбират, съседни къщи,  беше подал сигнал, че докараните на майка дърва са някакви нередни, без печати или нещо такова. Дойдоха веднага на проверка, майка беше опитала да не ги пусне първо, но като се разговорили, отстъпила. Дървата си бяха съвсем редовни, печатите се виждаха от портата на тях. Началникът на проверяващите се беше оказал неин познат, та беше ходила и при него, защото тя не можа да преглътне, че я обвиняват в такова нещо. За нея кражба, нещо непозволено е много лошо. Та човекът и се беше извинил и точно такова обяснение дал, че те са длъжни да направят проверка щом има сигнал, щото тя го питала не я ли познава, та праща проверки да я срамят. И аз така питах, а тоя, дето подава лъжливи сигнали не носи ли отговорност. Каза ми познатият на майка - абе ние си го познаваме, но сме длъжни да направим проверката при писмен сигнал.

# 348
  • Мнения: 2 204
Здравейте. Моля за съвети по следния въпрос:
Чисто нов блок, с акт 16 от една седмица. Строителят ни събра всички, даде ни ключовете и каза - Аз бях до тук, блока има вече акт 16, оправяте се по-нататък. В момента в блока няма нищо - няма партиди за ток, вода и парно. Не е пуснат и асансьора. Трябва да се ходи до Енергото, ВиК и Топлофикация за да се открият партиди. Препоръчаха ни в началото да изберем някой човек с опит, тип Професионален домоуправител, защото имало много търчане по институциите.
Ако някой е минавал тези стъпки от нулата до работещи ток, вода и  парно, ако може да сподели как и какво се прави. Може ли човек сам да ги направи тези неща или задължително е блока да си наеме някого с опит да ги прави. Трябва ли нотариално заверено пълномощно на този който ще открива партидите. Как се открива партида от нулата в Енергото, ВиК и Топлофикация?
Какви други стъпки трябва да се предприемат за да може да се живее в блока. Мога ли да регистрирам апартамента в данъчната служба преди да е излязъл административния адрес? Все още нямаме излязъл административен адрес.

# 349
  • Мнения: 68 647
Не бих плащала за това на трети човек.
Трябва да си открие всеки инд.партида за ток. Отиваш на гише и питаш..ще искат сигурно док.за собственост и РП за сградата , си мисля. Има наредби за присъединяване на потребители към ел и вик мрежите..може да видите и в тях какво пише.

# 350
  • In the land of Never Never
  • Мнения: 1 795
А при подаден фалшив сигнал няма ли санкции за подателя?
Нали знаете, навремето във Венеция са наказвали лъжливите доносници Simple Smile
Няма как да е фалшив сигнала, защото поне остъкляването на терасата се вижда и от блока, и от улицата. Това го проверих, при терасите се изисква предварително разрешение, при балконите и лоджиите не се изисква. Тераса е, когато е част от самия блок, т.е. не е издадена напред като балкона. 
Няма друг апартамент с остъкляване, блокът е сравнително нов, от 2002 година. Информацията, че са бутали и стени, е от два източника - от възрастната жена, живееща под тях, срещу която са се жалвали, и от домоуправителя. Те смятат, че са го преустройвали отвътре. Било е голямо къртене, а и е станало дума при разговори.
Моят апартамент също е преустроен, но още по време на строителството, по договорка с инвеститора, изменихме вътрешното разпределение. А за това, ако се прави впоследствие, се иска разрешение.
Въпросът е в качеството на какво лице подавам сигнала - като лице, загрижено за своята собственост? То наистина в някакъв момент може да се срути апартамента ми, ако са бутали носещи стени. Надявам се да са имали до толкова мозък, но не е съвсем сигурно.
Те са отмъстителни, не знам какво ще ми спретнат след това обаче. Но са и ужасни гадове, така че много ме сърби да им го върна и аз. За моята изгонена наемателка, която изобщо не си беше пускала вентилатора, въпреки че това не е забранено, и след трикратното викане на полицията, обвинявайки я нея (оказаха се едни чужденци наематели, живеещи над моя апартамент), за скандалите и обидите, и за онази бедна старица отдолу, срещу която те са се жалвали в полицията, защото тя им била чукала с точилката по тавана, защото не може да спи от дивеенето, топуркането и крясъците на децата в полунощ, понеже те и двамата не ходят на работа и им е все едно кога си лягат, за проблемите, които ми създадоха, да се местя,  да правя ремонти, за загубения доход, и така нататък. Та това е.

# 351
  • Мнения: 6 292
Носещи стени не вярвам да имате щом е 2002 г. Масово се строи с бетонни шайби, колони, трегери. Но имайте едно на ум, че сигналът Ви е доста вероятно да не остане анонимен за тях и да получат информация кой им е пратил проверката...

# 352
  • Мнения: 1 032
А при подаден фалшив сигнал няма ли санкции за подателя?
Нали знаете, навремето във Венеция са наказвали лъжливите доносници Simple Smile
Няма как да е фалшив сигнала, защото поне остъкляването на терасата се вижда и от блока, и от улицата. Това го проверих, при терасите се изисква предварително разрешение, при балконите и лоджиите не се изисква. Тераса е, когато е част от самия блок, т.е. не е издадена напред като балкона. 
Няма друг апартамент с остъкляване, блокът е сравнително нов, от 2002 година. Информацията, че са бутали и стени, е от два източника - от възрастната жена, живееща под тях, срещу която са се жалвали, и от домоуправителя. Те смятат, че са го преустройвали отвътре. Било е голямо къртене, а и е станало дума при разговори.
Моят апартамент също е преустроен, но още по време на строителството, по договорка с инвеститора, изменихме вътрешното разпределение. А за това, ако се прави впоследствие, се иска разрешение.
Въпросът е в качеството на какво лице подавам сигнала - като лице, загрижено за своята собственост? То наистина в някакъв момент може да се срути апартамента ми, ако са бутали носещи стени. Надявам се да са имали до толкова мозък, но не е съвсем сигурно.
Те са отмъстителни, не знам какво ще ми спретнат след това обаче. Но са и ужасни гадове, така че много ме сърби да им го върна и аз. За моята изгонена наемателка, която изобщо не си беше пускала вентилатора, въпреки че това не е забранено, и след трикратното викане на полицията, обвинявайки я нея (оказаха се едни чужденци наематели, живеещи над моя апартамент), за скандалите и обидите, и за онази бедна старица отдолу, срещу която те са се жалвали в полицията, защото тя им била чукала с точилката по тавана, защото не може да спи от дивеенето, топуркането и крясъците на децата в полунощ, понеже те и двамата не ходят на работа и им е все едно кога си лягат, за проблемите, които ми създадоха, да се местя,  да правя ремонти, за загубения доход, и така нататък. Та това е.

да ви кажа само, че и вие не е ясно колко легално сте правили преустройства - договорка с инвеститора нищо не значи, ако планът не е променен. А малко ме съмнява да е...

# 353
  • In the land of Never Never
  • Мнения: 1 795
да ви кажа само, че и вие не е ясно колко легално сте правили преустройства - договорка с инвеститора нищо не значи, ако планът не е променен. А малко ме съмнява да е...
Ами не знам, няма как да го знам, но тогава нямаше толкова строги изисквания за преустройствата. И въобще тези изисквания за одобрения мисля че са от последните десетина години. По-рано всеки си остъкляваше, буташе стени, отваряше врати, където си иска, правеха се външни стълби, и въобще масово народно творчество.
Но нали накрая блокът се въвежда в експлоатация с акт 16, мисля че това означава, че строителството е одобрено от контролен орган?
Факт обаче, че по стените има много пукнатини, и вътре, и даже на места отвън. Като боядисваме,  ги замазваме, но се появяват пак. Според мен, това означава че блокът не е стабилен, не дай Боже, при земетресение, не си представям какво може да се случи.
Носещи стени не вярвам да имате щом е 2002 г. Масово се строи с бетонни шайби, колони, трегери. Но имайте едно на ум, че сигналът Ви е доста вероятно да не остане анонимен за тях и да получат информация кой им е пратил проверката...
Вярно е, в блока повечето стени бяха от итонг. За това се чува толкова. Като топлоизолатор итонгът е добър, но като звукоизолатор, е пълна катастрофа.
Мислех си дали да не напиша анонимен сигнал, но сигурно от общината няма да се задействат. Не искам да си създавам врагове сред съседите, въпреки че те явно не се притесняват да си създават, и се жалват срещу всички, а те са източника на шум и напрежение. Действат на принципа, нападението е най-доброто средство за защита. С такова безочие не съм се сблъсквала, не знам наистина как да действам. Не е добре да се оставя без последствия, защото явно те нямат спирачки.

# 354
  • Мнения: 3 537
Подавайте си смело сигнали, достатъчно са тормозили съседите.

# 355
  • Мнения: 9 183
Подавайте си смело сигнали, достатъчно са тормозили съседите.

Айде стига с тоя страх , ама възрастни хора сте!!
Докато страха управлява ума, винаги арогантността и простотията ще царуват.
то и поговорката си я знаете "Ум царува, ум робува, ум патки пасе"!

# 356
  • Мнения: 2 666
Само да ви кажа , че на анонимни сигнали - общините и районните кметства не отговарят и не са длъжни. Щом пускаш жалба - застани със името си ! Във махленски простотии кметсвата не са арбитър - има си районни съдилища и там да се дърлят хората.

# 357
  • Мнения: 1 032
аз пак да питам за драма в нашия блок. Една съседка си е остъклила балкона, сложила е паркет и нещо си там, в момента и протекло по стената - това е реално стената отвън на блока, балкон тип лоджия. На всички ни тече - от сифоните, от вътрешните вдоосточни тръби - пълна щета е. Обаче тя накарала съседа си отгоре да излива кофи в сифона, не течало от там, и решила, че е от една пукнатина на 2 метра от мястото дето излиза водата. Такива пукнатини във фасадата пак има по целия блок. И сега е решила и извикала фирма за 500лв да замаже пукнатината и щото било спешен ремонт нямало нужда да се съобразява с каквото и да е и да го платим от касата. Тоя казус според вас, от опит и по закон, как трябва да се реши? Колко спешен е един теч на балкона? Може ли човек да си вика коя да е фирма на каквато и да е цена? Щото покрива ремонтираме и осъзнаваме как не можем голяма, скъпа и луксозна фирма да си вземем и в крайна сметка се обърнахме към едни дето им се вместваме в цената.

# 358
  • Мнения: 11 621
Здравейте. Моля за съвети по следния въпрос:
Чисто нов блок, с акт 16 от една седмица. Строителят ни събра всички, даде ни ключовете и каза - Аз бях до тук, блока има вече акт 16, оправяте се по-нататък. В момента в блока няма нищо - няма партиди за ток, вода и парно. Не е пуснат и асансьора. Трябва да се ходи до Енергото, ВиК и Топлофикация за да се открият партиди. Препоръчаха ни в началото да изберем някой човек с опит, тип Професионален домоуправител, защото имало много търчане по институциите.
Ако някой е минавал тези стъпки от нулата до работещи ток, вода и  парно, ако може да сподели как и какво се прави. Може ли човек сам да ги направи тези неща или задължително е блока да си наеме някого с опит да ги прави. Трябва ли нотариално заверено пълномощно на този който ще открива партидите. Как се открива партида от нулата в Енергото, ВиК и Топлофикация?
Какви други стъпки трябва да се предприемат за да може да се живее в блока. Мога ли да регистрирам апартамента в данъчната служба преди да е излязъл административния адрес? Все още нямаме излязъл административен адрес.
Изобщо не се доверявайте на никакви професионални домоуправители, които само ще ви цакат и откачането от тях после е трудно.
Отивате в съответната институция, носите си нотариалния акт и работата става на 10-15 минути. Нищо особено.
За асансьора не съм сигурна как става, но питате в енергото. те партида ще открият, но не съм сигурна дали няма да трябва и някакво решение на етажната собственост евентуално. Вероятно за него ще трябва да наемете асансьорна фирма, която да го поддържа и пусне в експоатация, като сигурно тя ще свърши всичко документално по пускането му . Просто звъннете в някоя от асансьорните фирми и попитайте.

# 359
  • Мнения: 1 032
за водата съвсем не е толкова просто и бързо - искат се документи от всички собственици и домоуправител, избран с протокол на събрание, може да ги представлява във ВиК. За тока може всеки сам, но това не

Общи условия

Активация на акаунт