Пазарът на недвижими имоти, какво се случва реално? - Тема 52

  • 33 299
  • 763
  •   1
Отговори
# 30
  • София
  • Мнения: 4 192
Този главен архитект е от 2016г. Всички тези строежи ги е разписвал той и сега иронизира хората. Направо супер професионално и кадърно. С две думи казва, че общината няма задължения по градоустройство на кварталите и в частност улиците, а има права само за събиране на данъци от разрешения за строеж и данъци.  И тук всички ръкопляскат дружно. Ами така да е Simple Smile

# 31
  • София, Bulgaria
  • Мнения: 2 714
В новите квартали, кой мислите, че ги прави улиците, около блоковете, които се строят... строителите разбира се и е така от години. Всички сте виждали накъсани улици.... тук хубав участък, после черен път и пак ремонтиран участък. Проблемът е в тромавите процедури и неуредените сметки по регулация. Въпросът въобще не е финансов/ това е калкулирано и прежалено/.  Всеки собственик на парцел с орязани площи след регулация има право да ги продаде тези площи на Общината или да ги дари. Естествено, че ги даряват и пак става бавно... на практика 100 м., улица може да има няколко собственика ... парченце от тук... парченце от там ...

# 32
  • Мнения: 18 578
Не че нещо, но преди няколко години същите управляващи погнаха и разкулачиха Иванчева точно, защото искаше строителите да имат ангажимент към облагородяването на околността.

# 33
  • София
  • Мнения: 24 839
Този главен архитект е от 2016г. Всички тези строежи ги е разписвал той и сега иронизира хората. Направо супер професионално и кадърно. С две думи казва, че общината няма задължения по градоустройство на кварталите и в частност улиците, а има права само за събиране на данъци от разрешения за строеж и данъци.  И тук всички ръкопляскат дружно. Ами така да е Simple Smile

Ами, не, нищо такова не казва.
Казва, че вече ще се строи само там, където са изпълнени всички законови изисквания, които в 21- ви век са- улична регулация, осигурена подземна и надземна инфраструктура.
Изискването е директна защита на гражданите, които се заробват да изплащат кредити, за са имат собствен дом.

Ако това го имаше преди 20 години, нито София щеше да е в този отвратителен вид- презастроена, нито Черноморието и другите "интересни" за инвеститорите места.

# 34
  • Мнения: 41 120
И към кой валутен борд ще се вкл. цяла Европа за да не се обезцени еврото?

Първо, южните нации отдавна надават вой, че високото Евро ги задушава. Та като спадне ще им е ОК, а няма да име  зле.
И второ, ние всички сме в евро зона и ако еврото спадне спрямо долара (макар че сега е баш обратното) това няма да ни се отрази. Може да ни се отрази инфлацията, но тя е друг термин все пак. А и ще я компенсират, но иначе пък тя движи икономиката.

# 35
  • Мнения: 168
Карикатурата Иванчева правеше други мизерии.

Колко са парите от разрешения за строеж и данъци? Бюджета на общината да отива за улици на тарикатите. Някой си решава, че ще строи блок на поляната и с моите данъци общината да му направи път? Еми сори ама не става. Живеем в е+аси кочината, няма тротоари, кофи за боклук и каквото се сетиш, но не, ние ще строим улици на тарикатите.

В София действително е така от няколко години, по страната обаче не е.
Като ще строиш блок, оправяш инфраструктурата и тогава започваш. Не да набутваш общината. Елементарно. Не мога да си обясня защо в тази тема масово се защитават инвеститорите. Реалните губещи са баламите с по 1200 евро/кв.м. и общината. Нямам обяснение.

# 36
  • София
  • Мнения: 4 668
Не че нещо, но преди няколко години същите управляващи погнаха и разкулачиха Иванчева точно, защото искаше строителите да имат ангажимент към облагородяването на околността.
Не мисля така. Иванчева нямаше никакъв усет за закони и право. Все едно е с образование - начално училище.
Кой има, кой няма право, нея не я интересува. Собственик на земя, разрешения за строеж. Точно като калинка, спусната от някъде, всичко си прави както ѝ хрумне, а не както е законът. За нея разправяха, готови разрешения за строеж, струпала ги в долапа на бюрото и ги крие там. Все едно сме в детската градина.
Не гарантирам дали е вярно, така се говореше по медиите.
Как точно е законно, ако някой е собственик на терен, и хората обичат да минават през него на път за пазара, да го задължиш тоя човек да им построи и градинка. Не стига, дето го тъпчат ежедневно.
В същото време, ако им предложиш на тия хора да го купят по съвсем нормална, пазарна цена и да се направи градинка, всички да се откажат.
"Дайте да дадете", с извиване на ръце и изнудване. Ами не е добре това.
Работниците и селяните вече бяха на власт. Колко повече?

# 37
  • Мнения: 18 578
Simple Smile При Иванчева "дайте да дадете" беше лошо, а сега същото е чудесно, защото произлиза от ГЕРБ?
Добре...
Ако не беше чужда, щяха да я рекламират като иноватор и гениален администратор.

пс - нито съм от Младост, нито съм привърженик на Иванчева, но такива елементарни противоречия се набиват на очи.

# 38
  • София
  • Мнения: 4 192
Сега е още по-лошо защото се включва в закон и държавните бухалки ще могат да работят избирателно. Нали не мислите, че този главен архитект ще пречи на силните на деня? Не беше ли само преди месец, когато направи по проект фалшива улица, за да може да се вдигне мастодонт в центъра на мястото на някакъв паметник на културата...

# 39
  • София
  • Мнения: 4 668
Simple Smile При Иванчева "дайте да дадете" беше лошо, а сега същото е чудесно, защото произлиза от ГЕРБ?
Добре...
Ако не беше чужда, щяха да я рекламират като иноватор и гениален администратор.

пс - нито съм от Младост, нито съм привърженик на Иванчева, но такива елементарни противоречия се набиват на очи.
А кой е казал, че аз съм съгласен със сешното "дайте да дадете"?
Между другото, не се интересувам толкова отблизо от политика, че да знам всички детайли.

# 40
  • Мнения: 9 823
Иванчева правеше същото, което всички останали кметове на райони през последните поне 20 години. Била изнудвала строителите да правят детски площадки? Ами до нас има една минималистична детска площадка, много е приятна, с надпис, че е дарение от фирма Някакъв-там-строй. То този "строй" е дарил, защото много обича децата  в квартала, не защото е построил в него.
Но вероятно заради това, че И. си е обикновена фризьорка, не е знаела как се прави и с кого не трябва да се прави.

# 41
  • София, Bulgaria
  • Мнения: 2 714
Карикатурата Иванчева правеше други мизерии.

Колко са парите от разрешения за строеж и данъци? Бюджета на общината да отива за улици на тарикатите. Някой си решава, че ще строи блок на поляната и с моите данъци общината да му направи път? Еми сори ама не става. Живеем в е+аси кочината, няма тротоари, кофи за боклук и каквото се сетиш, но не, ние ще строим улици на тарикатите.

В София действително е така от няколко години, по страната обаче не е.
Като ще строиш блок, оправяш инфраструктурата и тогава започваш. Не да набутваш общината. Елементарно. Не мога да си обясня защо в тази тема масово се защитават инвеститорите. Реалните губещи са баламите с по 1200 евро/кв.м. и общината. Нямам обяснение.

Боби, всички и инвеститори и купувачи са в една кочина и за да е такава кочина, инвеститорите пък имат най-малка вина/ според мен/. И не, не строят на поляна, а на парцел отреден за жилищно строителство и с обозначени улици, ама дето ги няма тези улици... Пак казвам, не им е проблем да направят улица, около сградата, проблем е, че е мазано след всичките регулации и кадастри и т.н. А кой, го направи мазано?

# 42
  • Мнения: 18 578
Ами като ще громиш, някак по-логично е да громиш и управляващите за същото, не само повалените. Да са еднакви мерките и теглилките. Не така опортюнистично.
И Иванчева е действала на ниво квартал, а тези на цялата територия. Мащабът на това "дайте да дадете" е несравним.

Аз съм на мнението на Съюза на архитектите - общината е неспособна на се справи със задълженията си, затова ги вменява на гражданите.

# 43
  • Мнения: 168
Иванчева не правеше същото. Иванчева правеше следното - купуваш парцел за строителство, подаваш докумети за разрешение за строеж и до там. Нищо не се случва. Няма обективна причина, просто кметицата е решила, че точно на това място не и харесва да има блок. Регулации, планове, закони и тн., не важат за нея.

Това е съвсем различно. Някой иска да си строи на поляната. ОК, строй си, но направи инфракструктурат.

Това за улицата съм го пропуснал? Може ли повече инфо? Не намирам в нета.

ПП: tomeva, чете се избирателно. В тези планове има предвидени много неща. Там предвижданията са за десетки години. Те не са само за жилищни кооперации. Предвидени са булеварди, градинки, всякакви неща. Защо пък точно кварталните улици до нови блокове да се правят? Те съществуващите не са оправени, а ние нови ще започваме. Ресурсът не е неограничен. Та то София няма завършено околовръстно.

Последна редакция: пн, 15 фев 2021, 10:37 от Bobi44

# 44
  • София
  • Мнения: 24 839
Сега е още по-лошо защото се включва в закон и държавните бухалки ще могат да работят избирателно. Нали не мислите, че този главен архитект ще пречи на силните на деня? Не беше ли само преди месец, когато направи по проект фалшива улица, за да може да се вдигне мастодонт в центъра на мястото на някакъв паметник на културата...

Би ли дала линк към твърдението си, че ми стана интересно?
Къде е тази улица и какъв паметник на културата е разрушен, за да се издигне мастодонта?

Общи условия

Активация на акаунт