Стиснати ли сте?

  • 17 328
  • 275
  •   1
Отговори
# 120
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 783
Защото например аз не съм фен на цигарите и алкохола. Реално пестя от това, но не се лишавам.
Няма как да пестиш от нещо, след като никога не си го купувал. Не ставе пестене от 0.

# 121
  • Мнения: 19 878
Съгласна с Титина. Пестиш от нещо, което ползваш, но спираш да го ползваш – домашна помощница, абонамент, определени храни, цигари, алкохол, обем ток или услуги като маникюр, фризьор, градинар, покупка на дрехи, обувки, аксесоари, дерматолог и т.н.

# 122
  • Мнения: 54 440
Да, това е една част от пестенето, там се цели оптимизация.
А другата е просто различен начин на живот.

# 123
  • Мнения: 276
Баща ми беше голям спестовник и умен мъж, свекър ми обратното.
В живота им бях свидетел, че нито едната крайност не  е добре.
Толкова пестене през живота на баща ми, че не му остана време да се наслади истински.
Бохема - свекър ми, сякаш според чергата си беше щастлив...но имаше мноооого кризисни периоди без работа и без лев заделен.

# 124
  • Мнения: 54 440
Това е умение, хем да пестиш, хем да не си скъперник, нито да се лишаваш.
Като пак казвам, лишение е да нямаш нещо, което обичайно ползваш/харесваш.
TLC  спестовници е за хора с отклонения и обсесии.
Не мога и не искам да попадам в такава категория.
Аз съм спестявала много целево и съм доволна от резултата. Възползвах се много добре от обстоятелства и ресурси. Сега нямам такива цели и мога да си позволя лукса да живея съвсем без ограничения.
Но понеже съм свикнала на дисциплина, продължавам да си следя финансите.

# 125
  • Мнения: 12 790
Материалните неща буквално са някакъв култ. А можем да минаваме с много по-малко вещи. По-рано хората са били в пъти по-пестеливи. Баба ми казваше какво й е казвал нейния баща: "Не купувай това, което не ти трябва, за да не продаваш това, което ти трябва".
А сега на пестеливия му викаме стиснат. Просто можем да си позволим прекалено много и донякъде ставаме прекалено привързани към вещите и имането.

# 126
  • Мнения: 54 440
Да.
В тази връзка да кажа, че не робувам на мода в технологиите, а искам максимално да ползвам даден уред.
Ако работи, не го сменям.
Има хора, които чакат с нетърпение последния модел телефон, за да го купят.
Аз искам да покрива моите критерии, за екстри, които реално ползвам, а не за фасон просто. Докато ми върши работа, няма да си купя нов.
За другите неща пак така.

# 127
  • Мнения: 25
Когато става въпрос за близките ми хора - въобще не съм стисната. Дори искам да им дам всичко особено когато купувам подаръци. За себе си обаче съм хаха

# 128
  • Мнения: 82
Когато бях контрактор имах един много стиснат клиент, собственик на 30-тина жилища (с наематели), който караше дърта бричка и се пазареше с мен за всеки долар. Беше над 80 годишен, но ми помагаше усърдно, защото ми плащаше на час.

Не беше ли това един собственик на няколко жилищни блока на улица Barclays, Cote Des Neiges ?

# 129
  • Мнения: X
Стисната съм, защото съм мързелива. Спестените пари, са изкарани пари, така че ако мога да си купя нещо две стотинки по-евтино, си го купувам така. Предпочитам да отделям по два часа на месец за ровене в интернет за инфо, вместо да ходя по още 80+ часа на работа допълнително, защото съм над нещата и не гледам цени като пазарувам. Фен съм на техниката и купувам много и най-различни неща, но откакто всичко идва от Китай не гледам марки, а отзиви от клиенти.

# 130
  • Мнения: 54 440
За техниката и аз не гледам марка, а по-дълга гаранция.

# 131
  • Мнения: 1 106
Не знам стиснатост ли е, но изпитвам гузна съвест каквото и да си взема. Не знам на какво се дължи това. Дали е дреха, храна или друго - вземам само ако ми трябва. Разбира се за детето и мъжа не го мисля това. Само за мен.

# 132
  • Мнения: 10 993
Аз пък обичам да харча за себе си...

# 133
  • Мнения: 10 379
И аз обичам и все се опитвам да си сложа някоя спирачка, но много трудно ми се отдава.

# 134
  • Мнения: 54 440
И аз вземам, ако ми трябва.
Не просто за момента, а ако ползвам това нещо.

Общи условия

Активация на акаунт