Най-доброто отопление според нашия дом

  • 29 307
  • 483
  •   1
Отговори
# 420
  • Пловдив
  • Мнения: 2 915
Ще проверя и ще пиша ,но вероятно и при мен е така ,въпреки ,че в менюто пишеше ,че това контролира напора от 30Ра до 150 Pa .В едното клипче ,което гледах ,казаха ,че може да свалиш напора ,само ако машината ти е един вид преоразмерена ,което води до твоите данни . Как  да засека компресора ,като нямам WiFi модул ?

# 421
  • Велики Преслав
  • Мнения: 4 743
Ами то май при тебе бяха директно свързани, мисля, че ги беше засичала през електромера.

# 422
  • Пловдив
  • Мнения: 2 915
Точно , но са на отделен предпазител и си мислех дали да не сменя предпазителя с такъв ,който отчита консумацията .

# 423
  • Велики Преслав
  • Мнения: 4 743
Не е само цената.Предполагам,че са доста по-комфорни,но си трябва място за тях.Не както стенния-да може да има мебел под него.У нас например,място за подов няма абсолютно никъде.
Тифито където и да пише,ги плещи едни 🤦🏻‍♀️.Най-лесно е,да не му се обръща внимание.

И не само. Например, серията на Митсубиши Хеви премиум и подовата и весокостенната конзола имат доста отчетлива разлика в работата.
 

 Подовата конзола е с доста по-голям топлообменник и има по-голяма бавнооборотна турбина. Външните са еднакви, но има разлика в
количеството фреон и софтуера. Мощностите също се различават, мисля подовата беше с 500 вата по-мощна.

Подовата конзола духа директно в краката с долната си клапа и дори на най-ниската степин на вентилатора поддържа много приятна температура на пода. Стенния, за да направи 22⁰ на най-долната част от помещението трябва да работи на 25⁰ и да върти на по-висока степен, за да достига струята до пода. Иначе казано, 22⁰ при подов се усещат като 25⁰ на стенен защото подовия духа първо на пода. От тука пък идва една идеа малко повече икономия и по-тиха работа.

# 424
  • Мнения: 6 299
Василев, най-вероятно си прав,не разбирам от подови.Идеята ми беше,че освен фактора пари,го има и фактора налично място.

# 425
  • Велики Преслав
  • Мнения: 4 743
Василев, най-вероятно си прав,не разбирам от подови.Идеята ми беше,че освен фактора пари,го има и фактора налично място.

Парите най-водят. Виж на какво се натъкнах онзи ден.


На възрастна жена е, техниците и отказали монтажа където искала, а тя като им казала, че само за отопление ще го ползват, техниците решили там да го сложат. Сега вече тази машина е неизползваема за охлаждане.

# 426
  • Мнения: 2 901
Леле, ужас, моментално ги изгонвам тези " техници " !
Много некадърно изпълнение !

# 427
  • Велики Преслав
  • Мнения: 4 743
Леле, ужас, моментално ги изгонвам тези " техници " !
Много некадърно изпълнение !

Този поне работи.
Виждал съм с така пречупена тръба, ще компресора от работа на вакум си изхфърил маслото и затегнал механически.

# 428
  • Мнения: 5
Здравейте, предстои ми строеж на къща и все още не съм решил как да се отоплям.
Къщата ще е 2 етажна, като на втория етаж ще са само спални и баня с тоалетна.
Като размери - около 65-70м2 на етаж.
Интересни са ми термопомпите, но нямам никаква идея колко ще трябва да вложа и как работят.
Климатици и Печки (пелети, дърва, въглища) са ми ясни.
Ако може да ми обясни някой по-подробно, ще съм много благодарен.

# 429
  • Мнения: 918
Здравейте. Тази година ще строим втори етаж на къщата ни и от сега мислим какво да е отоплението. Решихме да е подово с термопомпа. Проблема, е че не знаем какво да правим с първия етаж. В момента сме на климатици. Ако слагаме подово и на първия етаж, това означава да разбием всичко и още много пари да заминат и за ремонт на първия етаж ( които не съм сигурна, че ще имаме след като направим втория). Мъжа ми ми предложи да сложим радиатори на първия етаж и след време да направим подово, когато имаме възможност. Въпроса е така дали ще работи отпимално системата? Дали ще създава някакви проблеми? Също вярно ли е че навсякъде ще трябва да сложим плочки като сме с подово?

# 430
  • Велики Преслав
  • Мнения: 4 743
Здравейте. Тази година ще строим втори етаж на къщата ни и от сега мислим какво да е отоплението. Решихме да е подово с термопомпа. Проблема, е че не знаем какво да правим с първия етаж. В момента сме на климатици. Ако слагаме подово и на първия етаж, това означава да разбием всичко и още много пари да заминат и за ремонт на първия етаж ( които не съм сигурна, че ще имаме след като направим втория). Мъжа ми ми предложи да сложим радиатори на първия етаж и след време да направим подово, когато имаме възможност. Въпроса е така дали ще работи отпимално системата? Дали ще създава някакви проблеми? Също вярно ли е че навсякъде ще трябва да сложим плочки като сме с подово?
Можете на първия етаж да сложите конвектори, които да работат с топла вода от термопомпата. Ще пресъздадът ефекта на климатика, но ще са към термопомпата.

За плочките, има винилови настилки и някои видове ламинат които също вършат работа. Аз лично не отчитам за минус, в спалня например, да се сложат гранитогресни плочки с вид на ламинат. Хем се чисти лесно, хем е по-непретенциозно и най-вече по-дълготрайно. И обикновен ламинат може на подово, но коефициента на топлоотдаване трябва да е по-висок. В такива случаи, някои техници включват системата да работи на малко по-висока температура и ефекта се оеднаквява.

# 431
  • Мнения: 1 304
Въпросния втори етаж просто го изолирайте с 15 см изолация, обърнете го хубаво, сложете прозорците в ниши, изолирайте тавана с поне 15 см, а най-добре с 30 и не се занимавайте с подово.

Каменен под ще е студен целогодишно и помпата трябва да работи целогодишно за да не ходите по терлици.

Продължавайте с климатици.

За топла вода голям бойлер с панели, максимум един месец в годината ще доподгрявате.

И това, че подовото е вредно не е отменено. А е и скъпо.

# 432
  • Велики Преслав
  • Мнения: 4 743
Здравейте. Тази година ще строим втори етаж на къщата ни и от сега мислим какво да е отоплението. Решихме да е подово с термопомпа. Проблема, е че не знаем какво да правим с първия етаж. В момента сме на климатици. Ако слагаме подово и на първия етаж, това означава да разбием всичко и още много пари да заминат и за ремонт на първия етаж ( които не съм сигурна, че ще имаме след като направим втория). Мъжа ми ми предложи да сложим радиатори на първия етаж и след време да направим подово, когато имаме възможност. Въпроса е така дали ще работи отпимално системата? Дали ще създава някакви проблеми? Също вярно ли е че навсякъде ще трябва да сложим плочки като сме с подово?

Звиздичка, подовото създава уникален комфорт, а вредата от него, е само когато е направено неправилно и постига температури над 40⁰. Нормалната температура не бива да минава човешката. Подовото е изключително икономично (говорим за нискотемпературно, нагрявано от термопомпа) защото работи на ниска температура, и така ефективността на термопомпата е много висока. Една термопомпа въздух-вода има много по-висок коефициент на трансформация когато влезе в поддържащ режим отколкото климатика. Няма по комфортно нещо от това, да ти е топло на краката.

# 433
  • Мнения: 6 299
За мен минус при подово отопление е,че трябва да се сложи и допълнително конвектори/климатици за охлаждане,и че аз не обичам да ми е топло на краката.Второто няма да го коментирам,но относно първото -инвестицията,ако ще има и охлаждане,ще е доста по-голяма,ако е само термопомпа с конвектори.Другото е,че при загряване на пода,се изисква по-голяма хигиена (почистване), защото от нагряването му, прахоляка,който трудно виждаме,се издига нагоре,т.е. си циркулира из въздуха,вместо да се задържа по пода/килима/пътеките.Повтарям,това си е мое виждане и мнение,въз основа на търсена от мен информация по въпроса.
Тифи,имам близки роднини с голям бойлер с панели.Но при тях е вързан към локално парно.Лятото,когато температурите наближат и подминат 40°,се налага да правят сложни схеми за охлаждане на бойлера, защото има вероятност да гръмнат клапани и незнамкакво още.А и не е само месец подгряването му на ток,ако разчиташ на подгряване със слънцето.

# 434
  • Мнения: 1 304
Известно ми е че хората си го връзват към парното и това не е случайно, защото в преходни сезони отоплява цялата къща. Просто не изпадам в такива подробности.
Опасността от гърмежи на клапани е някаква особеност, по морето нищо не гърми, а всички хотели имат такива.

Подово отопление е 2-3 пъти по-скъпо от 4 климатика среден клас и пак не може да охлажда лятото.

Общи условия

Активация на акаунт