Най-тежката работа?

  • 14 119
  • 131
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 3 729
Така е, работната етика в чужбина е удивителна направо.
Избягвам да влизам в спорове колко са ни ниски заплатите. Че са ниски, ниски са, но и производителността ни не е висока. Няма да полафим с колежката, да изпуша един фас, да се обадя на мъжа ми, да чуя детето какво прави... В чужбина ми беше забранено дори да ми се вижда телефона през джоба, и това още преди ерата на смартфоните. Дразня се, когато някой каже, че за толкова малко пари няма да се напъва да работи. А къде е гледал, когато е договарял заплата? И как очаква голяма заплата при минимум усилия? Отделно, че сред голяма част от населението още битуват представите за "престижни" и "срамни" професии.
Наскоро предложих на приятелка, която търси начин да си попълни бюджета, да си намери да чисти 1-2 входа и тя ми се обиди. Не била толкова възрастна, все още била достатъчно работоспособна за редовна работа.

# 61
  • Мнения: 1 119
Така е, работната етика в чужбина е удивителна направо.
Избягвам да влизам в спорове колко са ни ниски заплатите. Че са ниски, ниски са, но и производителността ни не е висока. Няма да полафим с колежката, да изпуша един фас, да се обадя на мъжа ми, да чуя детето какво прави... В чужбина ми беше забранено дори да ми се вижда телефона през джоба, и това още преди ерата на смартфоните. Дразня се, когато някой каже, че за толкова малко пари няма да се напъва да работи. А къде е гледал, когато е договарял заплата? И как очаква голяма заплата при минимум усилия? Отделно, че сред голяма част от населението още битуват представите за "престижни" и "срамни" професии.
Наскоро предложих на приятелка, която търси начин да си попълни бюджета, да си намери да чисти 1-2 входа и тя ми се обиди. Не била толкова възрастна, все още била достатъчно работоспособна за редовна работа.

За първи път виждам човек да разсъждава толкова трезво!!!
България е една от най-либералните държави за бизнес в Европа. Но има много хора, с манталитет тип “кво ще му работя на тоя за тея пари” и не работят. (Съчувствам на безработните, с причина - проблем).

Може да ме изтрият, но ние даваме на млада жена за чистене 800лв., плюс пътни, реално 900лв., защото и ги закръглям. Работи 8 часа, яде и почива, пуши, пие кафе. Всичко е в къщата. Давам аванси, помагам за лични неща. Момичето е младо и работи с желание. Много старателно. Радвам се, че не се подведох да не я взема, защото няма опит. (Не сме в столицата).

Има и такива хора...

# 62
  • Мнения: 3 294
Ако се говори за заплащане, да не е както трябва, но не е много ниско, както беше преди 15-20 години, в пъти по-добре е.
Дори да се гледа минималната, пак е скочила в пъти, но и малко хора са на минималната вече.
Аз не съм видял да се засили някой да работи повече през тези 15 години, все едно и също се говори и гледат колко се взимало по Европа и по-далеч.
Ами елементарни примери ще дам. У нас дори чистачките или хигиенистките, не могат да си свършат работата както трябва и веднага се дава обяснение, че за толкова пари това е..
Дори по части фирми и входове на жилищни сгради  положението е плачевно, замазва се мръсотията и след това се мокри, да се види, че е минала и готово, но това не е чистене.
Имам пряко наблюдение в различни сфери и се вижда огромна разлика между работещите у нас и в чужбина.
У нас имам чувството, че 1/4 поне от работното  времето отива за говорене, чат, кафе, цигари и т.н., като някъде отива и по 50%.

Само у нас, масово се виждат продавачки с цигарата пред магазина, говорещи със съседната продавачка  и гледаща лошо, когато някой ще влиза в магазина ѝ. Такава не бих я държал и един ден, но всички са такива.. затворен кръг става.
Постоянното оплакване как нямат пари, но повечето са с модерни телефони на стойност минимум една тяхна  заплата, пак само у нас може да се види. Който няма в чужбина пари, кара с телефон за 200-300лв не за 1300лв, камо ли за една тяхна заплата.

По-назад казах какво съм работил като най-тежка работа-огняр, само ще кажа, че беше в чужбина и през това време съм предлагал  на 10+ души българи-безработни, мрънкащи и без пари да работят тази работа, понеже търсихме още хора и изненада.

Ами само като чуеха и казваха твърдо НЕ, предпочитаха да седят с месеци и години без работа и да карат на разни помощи, безплатна храна, някои дори спяха където заварят.

Последна редакция: сб, 27 фев 2021, 10:34 от Alexslav

# 63
  • Мнения: 3 726
Ксения, това, което казваш е чудесно, обаче вашето не е точно бизнес. Осигурявате работа на колко, един човек, двама може би. Фирмите, които осигуряват почистване по домовете, какви заплати плащат, при какви условия?
А да си виждала заплати от типа 400 лева, бруто? Или 12 часа за 40 лева, пак бруто? В някои държави това се контролира.
Алекс, и цените са в пъти по-високи отпреди 20 години, не сме в норма, не още.

# 64
  • Мнения: 2 670
Най-тежката работа която съм работил не е била физическа, а психическа изтощителна.
Преди 7 години работих в Изамет София. На третия месец напуснах. Такова унижение не бях виждал дори в училище. Единия от шефовете (сина на основателя) идваше и почваше да крещи: "Вие сте плужеци", "ти охлюв ли си бе, работиш като охлюв".
Няма да забравя как ме караше да върша неща за които хал хабер си нямах и думите му бяха: "Не ме интересува. Щом онези го правят (фирмата от която ги поръчвахме), значи и ти можеш."
Уволни охраната защото ги беше накарал да заредят акумулатора на SLS и нещо бяха оа***ли.
Най гадните ми 3 месеца от 14 г. стаж през живота ми. Още ми държи влага

# 65
  • Мнения: 1 033
Най-тежката работа която съм работил не е била физическа, а психическа изтощителна.
Преди 7 години работих в Изамет София. На третия месец напуснах. Такова унижение не бях виждал дори в училище. Единия от шефовете (сина на основателя) идваше и почваше да крещи: "Вие сте плужеци", "ти охлюв ли си бе, работиш като охлюв".
Няма да забравя как ме караше да върша неща за които хал хабер си нямах и думите му бяха: "Не ме интересува. Щом онези го правят (фирмата от която ги поръчвахме), значи и ти можеш."
Уволни охраната защото ги беше накарал да заредят акумулатора на SLS и нещо бяха оа***ли.
Най гадните ми 3 месеца от 14 г. стаж през живота ми. Още ми държи влага


За съжаление някои нямат избор, и търпят. Много добре, че си напуснал. За Богове ли се имат...

# 66
  • Мнения: 14 635
Цитат
Единия от шефовете (сина на основателя) идваше и почваше да крещи
Тук често се споменава не с добро за семейните фирми и фирмички.Аз познавам две фамилии,вносители на много скъпи маркови стоки.Едните даже са ми роднини.Бяха добри хора някога....Сигурно кофти служителите им и продавачи са ги превърнали в безпардонни,алчни същества.Другите са  в приятелският ни кръг.Естествено имат магазини с персонал във всеки мол в страната.Аз съм коментирала с тях,когато се забравят високите им изисквания към персонала и накрая ми казаха,че законът им го позволява.Единият от семейната ф-ма,ляга призори.Когато се събуди,с кафето преглежда камерите по магазините.Може да отиде до офиса,може и да не отиде.Иначе е ''голям работяга''.И в двете ф-ми има текучество.Пък,който иска нека се раздава за някой цербер в мола.Тук прочетох за постоянното следена с камери и звънене.Абе,тия шефове нямат ли си друга работа,или някакъв интерес,та само дебнат персонала?Чувала съм,че се забравяло за камерите.Щом има ревящи продавачки,които не подвиват крак и разгъват и сгъват дрехи за пред камерата,значи не се забравя,че те дебнат.Отвратително!

# 67
  • Мнения: 10 805
А представете си как те следят постоянно с камери дали не си се подпрял на някоя маса в магазина, но когато имаше голям обир, който никой от персонала не е видял как е станал, тогава камерите не работеха. И за по-лесно всички, дори и тези, дето не сме били на работа изплащахме с месеци липсите... за по-лесно просто.

Не ме питайте как така никой не е видял крадец, който изнася цял щендер с дрехи... аз тогава бях в обедна почивка.

# 68
  • Мнения: 2 109
В складовете на Амазон също има камери, поне в по-големите. Наистина се забравя в един момент, докато не дойдат да ти направят забележка със снимка, че си се подпрял или говориш с някой. Но като цяло се случва рядко, основно следят дали се работи чрез сканирането на артикулите. Ако не се сканира 3 минути нищо системата го отчита, на ден, за 10 часа, имахме право на около 40 минути сумирано време, в което не е сканирано нищо. Ако отидеш 2 пъти до тоалетна може и да го надвишиш.

# 69
  • Германия
  • Мнения: 8 099
В Заландо е същото, и освен камерите охранители обикалят да следят, дали си с маска или не крадеш.  На мен един ми направи забележка, че пуловера под фирмената тениска, е на черти(черно-тъмно сиво), не можело така. Трябва да е само черно, иначе той откъде да знаел, че не съм откраднала и облякла под тениската този "шарен" пуловер...

# 70
  • Мнения: 54 425
Много интересна тема.
Като цяло не съм работила физически тежка работа. Въпреки, че почти целият ми стаж е в производството, но основно като ръководител. Налагало се е да помагам, разбира се, но не е било често.
Обаче няма да забравя работата в един склад, контрол на товарене и разтоварване на тирове, изцяло навън.
Слава Богу, че само 1 година изкарах, такъв студ брах, че още треперя като си спомня.

# 71
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 281
Сега разбирам защо продавачките в магазините имат такъв изтормозен вид и са толкова кисели...или пък се усмихват неестествено..
Не е човешко да ги карат да стоят прави през цялото време и да ги следят постоянно все едно са престъпници...
Много ясно,че ще изглежда зле продавачката,след като е стояла часове наред права и вероятно изпитва болки в краката...
А аз мислех,че просто ги мързи...но сега им съчувствам..

# 72
  • София
  • Мнения: 13 668
Вени, а как си представяш работа на поточна линия? Шивачките, макар че седят, също работят с минимални почивки.
Интересно как в чужбина, на повечето места са усмихнати продавачите.
На мен в момента ми плащат на час за свършена работа. Почти няма как да разтягам времето, макар че никой не ми виси на главата.

# 73
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 281
На поточната линия предполагам,че работата също ще е тежка.
Ама там поне линията върви ,имаш какво да правиш и не си длъжен да се усмихваш,защото не общуваш с клиенти.

Не разбирам защо продавачката да не може да седне ,когато няма хора и защо трябва да снове непрекъснато из магазина дори ,когато няма нужда от това..
И смятам,че ако продавачката е свежа и не я болят краката ,тя ще се усмихва естествено и общуването и с клиентите ще бъде по-пълноценно.

# 74
  • Пловдив
  • Мнения: 14 410
Абе, безсмисленото юркане ще те ядоса и демотивира, независимо дали си на поточна линия, или в най-лъскавия магазин в мола.
На поточната линия освен че няма клиенти, няма и друг начин.

Вени, със сигурност има и една част природно мързеливи и намусени. Wink С другото съм съгласна като цяло, разбира се.

Общи условия

Активация на акаунт