Логопед-последствия при детето

  • 1 389
  • 9
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3
Здравейте!Имам проблем със синът ми. Той е на 3г 2м и не говори все още,водим го на логопед от месец и половина. Логопеди казва че нещата ще се получат с говореното,но идва големия проблем . От 3 седмици започна с някакви изблици на истеричен рев във вкъщи,сега почна и на градината така да плаче. Тръшка се,плаче по 1 часа, не можем по никакъв начин да го успокоил. Чудим се дали го боли нещо,дали нещо го тревожи,но като не говори и не посочва нямаме как да разберем.Понякога с баща му и ние самите изпадаме в някакъв ужас какво се случва с дете е ни  ,каква е причината за това нещо?Просто е някакъв нетърпим ад. Излизате му на истеричен рев се влошава все едно. Може ли да си дължи ня факта че след като ходи на логопед и приема нова информация  да му е трудно да я приеме,или нещо се случва в него?Моля ви,ако и на вас ви се е случвало да споделите. Много сме притеснени,  дори и госпожите от градината са в шок от него.

# 1
  • Мнения: 403
Синът Ви няма проблем с логопеда. Съветвам Ви да потърсите и да го заведете за  обследване и оценка при детски психиатър. Каквото и да решите, успех.

# 2
  • Мнения: 560
Синът ви съвсем ли не говори или произнася отделни думи? Питам, защото на времето тъкмо щях да започна да се тревожа, че дъщеря ми проговаря по-бавно в сравнение с нейните връстници, докато се вслушахме внимателно и установихме, че тя произнася само думи, в които е убедена, че изговаря правилно. На 4 години, вече събрала повече самоувереност, нямаше спиране. Напълно е възможно да сте предали вашата тревожност на детето и тези изблици да са от бесилие. Имайте пред вид, че на тази възраст може и да не говорят добре, но много добре разбират неща, за които ние родителите дори не подозираме.

# 3
  • София
  • Мнения: 7 980
Едва ли е от логопеда. Правили ли сте други консултации относно говора - психолог, изследвания и пр.? Колко часа се работи с детето?

# 4
  • Мнения: 3
Едва ли е от логопеда. Правили ли сте други консултации относно говора - психолог, изследвания и пр.? Колко часа се работи с детето?
Детето ми много добре ме разбира като му кажа нещо,изпълнява всичко което кажем,като има нужда ни хваща за ръка и ни води до тоалетна. А за думите да казва-мама,тати,баба,да и някакви си негови странни срички. Той посещаваше психолог,но тя още дори не беше видяла детето и каза че и аутист,а Логопед а го следеше преди психолога и за Логопеда на този етап детето е твърде малко да се даде такава диагноза. И при самите посещения на психолог детето стана именно по този начин ,по изнервено и напрегнато. Когато види психолога и почва да плаче,а когато види Логопеда се усмихва хваща я за ръка и тръгва. Посещава веднъж седмично логопед. Какви изследвания да се направят?

# 5
  • Мнения: 403
Разбирам. А може ли да попитам кога проходи? Казвате, че не посочва... как е с очния контакт, има ли го изобщо и колко е продължителен? С какви играчки играе и как точно играе с тях? На какво играе с другите деца?
Извинявам се, но не мисля, че на логопеда му влиза в работата да дава или отхвърля подобни диагнози, това се прави от екип специалисти и той да е част от този екип. Още повече, че никак не е рано даже.
Това е моето скромно непрофесионално мнение(подчертавам НЕПРОФЕСИОНАЛНО, не желая да Ви се бъркам, питам само за информация и допълнение към това, което сте казали вече)... не искам да Ви обидя, изплаша или разстроя, но ако бях на ваше място, моментално бих обмислила някакъв вид терапия за детето, дори, ако смятате, че не е аутист, защото според думите Ви, очевидно закъснява в доста етапи от развитието за дете на тази възраст.

Допълнение: Не написах нищо за това, което психологът Ви е казал, защото точно той има компетентност да определи типични поведения, като например стереотипно поведение, хранителни навици, доколко детето разбира истински от речта на другите и от това, което говори.

Последна редакция: сб, 27 фев 2021, 20:43 от Mrs.Green

# 6
  • Велико Търново
  • Мнения: 1 402
Виждам, че сте ходили посетили психолог - а някои от специалистите насочи ли ви към обследване от детски психиатър? Не е рано да се оцени вероятността детето да има разстройство от аутистичния спектър, ама изобщо. Друг в въпросът , че в България ранното диагностициране е трудно и специалисти няма, а и за жалост много родители твърде много се плашат от тази диагноза, а не осъзнават, че най-лошото е детето да живее с нея, но тя да бъде отричана.  Не казвам, че детето ви има или няма РАС, но това , което разказвате си е част от симптоматиката . Какво е мнението на педагозите в градината?

# 7
  • София
  • Мнения: 7 980
Детето ми много добре ме разбира като му кажа нещо,изпълнява всичко което кажем,като има нужда ни хваща за ръка и ни води до тоалетна. А за думите да казва-мама,тати,баба,да и някакви си негови странни срички. Той посещаваше психолог,но тя още дори не беше видяла детето и каза че и аутист,а Логопед а го следеше преди психолога и за Логопеда на този етап детето е твърде малко да се даде такава диагноза. И при самите посещения на психолог детето стана именно по този начин ,по изнервено и напрегнато. Когато види психолога и почва да плаче,а когато види Логопеда се усмихва хваща я за ръка и тръгва. Посещава веднъж седмично логопед. Какви изследвания да се направят?
Правят се изследвания за тежки метали, витамини, понякога генни мутации, но те са по преценка на лекар. Също могат да се включат добавки от сорта на рибено масло, витамини, да се ограничи глутена и казеина, но пак казвам, че това се прави след консултации с лекар.
За аутизъм не е рано да се прави обследване, не зная защо логопедът е преценил така. Обследването се прави от няколко специалиста, сред които психиатър, невролог и логопед.
Така или иначе, веднъж седмично занимания с логопед са крайно недостатъчни за напредък в говора, дори нищо да му няма на детето. Имайте предвид, че сега започва интензивно трупане на познания, понятия и неумението за общуване, води и до забавяне в тази част. Моят съвет е да увеличите честотата на логопеда поне.

# 8
  • Пловдив
  • Мнения: 5 155
Консултирайте детето с детски невролог. Психологът и логопедът не са лекари.

# 9
  • Мнения: 6 546
Минимум две занятия с логопед за седмица.

Общи условия

Активация на акаунт