COVID-19 (COrona VIrus Disease-2019) Тема - 7

  • 1 215 171
  • 22 610
  •   1
Отговори
# 10 455
  • Мнения: 2 022
Според мен се залага прекалено много, че топлото време ще ни реши проблемите, а ние реално не знаем колко е голям ефектът на сезонността. Да, миналото лято нямахме експоненциален растеж, но нямахме и отворени училища например. Да не напомням, че в държави като Бразилия и Южна Африка ги удари когато при тях беше лято. Така че ще видим.
Реално до края на лятото имахме клъстерно разпространение.

# 10 456
  • Мнения: 9 276
Реално започнахме от много ниска база и ние и цяла Европа, която беше в няколко месеца локдаун преди това. Това може малко да е изкривило представите доколко лятото предпазва от ковид.


С отварянето на детските градини от 5.04.2021 делът на децата в откритите случаи се повиши. Време е НОЩ да осигури по-подробна възрастова разбивка на случаите, за да видим в кои групи е. Все още е рано да се забележи това и по ефективното репродуктивно число, въпреки, че по единия метод отчитаме три поредни дни на повишение. Дали спадът в R ще приключи в началото или в края на тази седмица предстои да разберем. Очакваме ефекта и на изборите през тази седмица, както и на всички нови разхлабвания след 7-10 дни.





https://www.facebook.com/ltomov/posts/10159083275894204

# 10 457
  • Мнения: 7 856
Какъв да е проблемът - студено е. Зима, два градуса. Аз бих си спряла детето от училище, пък който ще да приказва как неговото не било настинало. Два градуса - мозъкът ти замръзва, да не говорим за ръката да пише. И всичко това, за да са на всяка цена в училище? Не, мерси!
За съжаление много от хората у нас са тотално изнежени и си мислят, че ако през зимата вътре в помещението не е поне 25, е студено. А бебетата и малките деца ги отглеждат на почти 30. Което е много порочно. В по-северните страни децата са много по-калени и нямат такива проблеми.
Да не си мислите, че преди век в планинските селища у нас някой е отглеждал деца на такива температури?
И със сигурност при два градуса мозъкът не измръзва, както и при много по-ниска температура.
Просто сме много изнежени (повечето, за мене температура над 25 е дискомфортна по всяко време  на годината, нямам проблеми да спя и на минусови температури, ако съм добре завита. ) Да не говорим при какви температури живеят едни невероятно готини хора в южен Кавказ (Грузия). И децата са много по-здрави от нашите.

# 10 458
  • Мнения: 54 413
Не е комфортно да се стои, на едно място, на студено.
И това всеки ден.
И без да стоят отворени постоянно прозорците може, но няма желание, ако се носят маски. И се проветрява регулярно. За дистанция в училище е трудно да се говори. При 30 деца в една стая.

# 10 459
  • София
  • Мнения: 62 595
Къде скочи на 25-30 градуса? Говорим за 2 градуса! А при положение, че имаме хигиенни норми, които казват, че температурата в помещението трябва да е поне 18 градуса, не виждам какво има да го обсъждаме за двата градуса или за изнежване.

# 10 460
  • Мнения: 2 942
Според мен се залага прекалено много, че топлото време ще ни реши проблемите, а ние реално не знаем колко е голям ефектът на сезонността. Да, миналото лято нямахме експоненциален растеж, но нямахме и отворени училища например. Да не напомням, че в държави като Бразилия и Южна Африка ги удари когато при тях беше лято. Така че ще видим.
Е да ама пък имахме масови струпвания на хора по заведения, курорти. У-щата при непрекъснато отворени прозорци, са все едно на открито, проблема е че децата през по голямата част от годината учат по време което е неподходящо за непрекъснато отворени прозорци, а не учат когато е подходящо през лятото. Аз затова исках много отдавна още в началото на пандемията, да се реформира училищният календар заради извънредната епидемична обстановка, и децата да имат кратка лятна ваканция, дълга зимна, а не обратното, както е в момента. Така нямаше да се стигне до тук поледната година толкова много ДО да са имали учениците, и почти да не са ходили на у-ще. То като махнеш Септември, Май и Юни, останалото време от учебната година, е неподходящо за непрекъснато отворени прозорци. Ето дори сега Април, уж пролет ама не сме още истинска пролет, идва студен фронт, сутрините ще е 1-3 градуса, следобед 10-12. Аз си мисля че в някои държави Бразилия, ЮАР има обяснения за тежки вълни посред лета, пролетно-лятна обстановка, отворени прозорци и т.н., с неща които не се виждат и не опровергават силата на отворените прозорци. Ние не знаем как там се спазват мерки 1-во, носят ли маски навсякъде на закрито, (в Бразилия знаем какво е политиката на президента им мангъровец, та си представям как се отнася народа им с мерките, и колко носи маски), 2-о те имат различен начин на живот. Аз Бразилия я свързавам с голяма бедност, много хора натъпкани в една стая, ниска хигиени, хранене от общи чинии, прибори и прочие. Това са неща които ги няма да речем в нашият бит и култура. ЮАР го свързвам с Африка, духовното, молитви, шамани, като се разболее някой, цялото село се събира на молитва да се оправи, всичко го пипат целуват и се молят. Аз си мисля че има обяснения защо на някои места не работи силата на отворените прозорци без да я опровергава, но ще видим пролетта и лятото дали е голяма сила. От начина по който се развива епидемията в България фанатично почти вярвам в силата на отворените прозорци.

# 10 461
  • София
  • Мнения: 12 102
Не е комфортно да се стои, на едно място, на студено.
И това всеки ден.
И без да стоят отворени постоянно прозорците може, но няма желание, ако се носят маски. И се проветрява регулярно. За дистанция в училище е трудно да се говори. При 30 деца в една стая.
Да не стоят на отворено, маски да сложат и да им раздадат пакети за самотестване.

Но няма какво да обсъждаме. Нали още щели да отварят. Както каза една приятелка, остава само да ни накарат да се целуваме с всеки, повече няма какво да направят за тая пандемия, като не остане нищо за отваряне.

# 10 462
  • Мнения: 9 276
Цитат
в Бразилия знаем какво е политиката на президента им мангъровец, та си представям как се отнася народа им с мерките, и колко носи маски

Това е като присмял се хърбел на щърбел. Та ние в някои отношения сме и по-зле от Бразилия.

Д-р Аспарух Илиев:

Отлични данни от малко, но добре структурирано клинично проучване (около 140 пациенти), което показва значително подобрение на прогнозата при пациенти с Ковид при сравнително ранно (3 ден след началото на симптомите) приложение на антиастматичния кортикостероиден спрей будезонит. Като основен критерий е отчетена нуждата от спешна медицинска помощ в болнично заведение, като в групата без будезонит (70 души) е било нужно при 10 души, докато в групата с будезонит от 69 пациенти само 1 е имал нужда от постъпване в спешно отделение. намалението на риска от постъпване в спешно звено е 90%! Големият плюс на спрея - действа локално и реално няма системни ефекти. Колеги споделиха още декември, че имат много добри резултати със спрея, а сега проучването го доказва.

https://www.facebook.com/asparouh.iliev/posts/10160831290018146

Дай боже!

Последна редакция: нд, 11 апр 2021, 21:42 от LillyM

# 10 463
  • Мнения: 7 856
Къде скочи на 25-30 градуса? Говорим за 2 градуса! А при положение, че имаме хигиенни норми, които казват, че температурата в помещението трябва да е поне 18 градуса, не виждам какво има да го обсъждаме за двата градуса или за изнежване.
Два градуса на вън. Ако има добро отопление в помещението, дори и при постоянно отворени прозорци ще е с поне 10 градуса повече.

# 10 464
  • София
  • Мнения: 62 595
Ти ще стоиш ли почти цял ден на отворени прозорци при 2 градуса навън и ще учиш, пишеш или работиш? Колко да е добре отоплено помещението като прозорците са широко отворени? Защото аз няма да седя, плюс санитарните норми.

# 10 465
  • Мнения: 5 273
Какъв да е проблемът - студено е. Зима, два градуса. Аз бих си спряла детето от училище, пък който ще да приказва как неговото не било настинало. Два градуса - мозъкът ти замръзва, да не говорим за ръката да пише. И всичко това, за да са на всяка цена в училище? Не, мерси!
Ей затова хората сме различни.
Не е било непрекъснато отворено. Периодично се проветрява.

Последна редакция: нд, 11 апр 2021, 22:43 от brumm

# 10 466
  • Мнения: 924
Продължавам да се чудя на оптимизма, че само да се стопли времето и да отворим прозорците, и вирусът ще избяга. То надеждата е хубаво нещо, но не и безоснователната. Трябва да ни е достатъчен примерът с Бразилия какво става на топло време без мерки. Нали всички тук са учили присъствено? Ми хайде да си спомним къде е Бразилия. Предимно около екватора със съответния климат. Там зима в смисъл на температури няма. В прословутия Манауш минималните температури през зимата са над 20 градуса. Помогна ли им?

Без мерки, докато не се открие лекарство, няма оправяне. Поне докато преобладаващата част от населението не узрее да приеме, че трябва да се ваксинира. И после да се надяваме, че поредният вариант на вируса няма да прескочи ваксините.

То хубаво се радваме на намаляващите бройки заразени в статистиката. Но всички са съгласни, че тези бройки са малка част от фактически заразените. На какво се базира убеждението, че всички заразени, невлизащи в статистиката, ще го изкарат леко и няма да се нуждаят от болнично лечение? И въобще, на фона на препълнените болници, където не приемат хора дори със сериозни дихателни проблеми, и изписват леко закрепените със съвет към роднините да си набавят кислородни апарати за в къщи, оптимизмът ми се вижда доста преждевременен.

Сравненията с миналото лято, което започна с по 30-40 случая дневно, са безпредметни. Сега тръгваме от 100 пъти по-високи стойности(и то само официалните) плюс нов значително по-заразен вариант на вируса.

# 10 467
  • София
  • Мнения: 62 595
От "цяла зима бяха отворени прозорците в училището на дъщеря ми" със седенето с шапки до "не е било непрекъснато отворено, периодично се проветрява" има голяма разлика.

# 10 468
  • София
  • Мнения: 11 471
Твърде много залагаме на тез отворени прозорци. В андулисия и март може да стигне до 30 градуса на вън. Това не решава въпроса. А да не говорим, че у нас те температури, позволяващи все отворени прозорци-в училища, заведения (от утре или от кога беше, отварят и вътрешните части на тези...храмове за душата и крехката психика на българина) рядко има преди края на юни, когато и в училищата и в храмовете за душата  рядко някой влиза вътре....

# 10 469
  • Мнения: 47 981
В Бразилия сякаш не е студено, Занзибар също..

Общи условия

Активация на акаунт