Технически паспорт на сграда

  • 9 538
  • 213
  •   1
Отговори
# 165
  • София
  • Мнения: 6 803
Интересен казус е с това по селата. Живее някоя баба, в съборетина, строена незнайно кога, без документи, без нищо. Как ще я накарат да извади нова документация, как ще й съберат парите? Ще я вкарат в затвора за задълежения ли? Хипотетично, да си представим, че е сама и няма деца и има пенсия 200лв.

# 166
  • Русе
  • Мнения: 5 351
Аз очаквам да искат да се сменя дограмата на стълбищата - някои блокове го направиха самоволно. Иначе изолация на блоковете могат да предпишат, защото фасадата е обща част.
Подозирам, че някой някога е имал намерение поддържаните и енергийно ефективни сгради да им се намали данъка, а тези в по-лошо състояние да плащат повече като при автомобилите. Но не става само с добри намерения.
Но пък имам очаквания - за незаконно преградена стълбищна площадка да се премахне градежа, за други подобни явни нарушения да има предписания и санкции. Да стане ясно, че общите помещения не са складове за вехтории, често не пожаробезопасни.
За селата - на много места имаш двор с постройка, къщичката обаче отдавна я няма Simple Smile И друго - не малко къщи са строени от самите собственици с помагачи от родата и селото. Нямат чертежи.

# 167
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 398
В нашето село  живеем 5 къщи. Другото е празно- собственици над 5 на всеки имот, непродаваеми , въпреки че  има желаещи, изоставени, непрогледнати с десетилетия. Име една къща на англичанин,  който я е стегнал преди 10г, има нови ел .уреди и от тогава никой не го е виждал. Миналата година от снега , оградата му падна. Моята къща е от новите,  само на 70 години,  има плетарки на около 150 😝

# 168
  • СИ
  • Мнения: 4 406
Прочетох, че се предвижда стартиране на програма за енергийна ефективност на еднофамилни жилищни сгради. С нетърпение чакам да видя условията. Това е добър шанс да се спестят едни пари.

Тук опира до политика. Едва ли ще стане. Тоест еднофамилните къщи не са интересни. Внимание заслужават ЖК-та и огромни и грозни панелни блокове. Там е натъпкан много електорат. Освен това и парите са по-големи там. Кой е луд да се занимава с отделни къщи? Друго си е да застане политикът Хикс пред една панелка и гордо да пита гражданите, дали са доволни...?!         Mask

# 169
  • Варна
  • Мнения: 36 697
Интересен казус е с това по селата. Живее някоя баба, в съборетина, строена незнайно кога, без документи, без нищо. Как ще я накарат да извади нова документация, как ще й съберат парите? Ще я вкарат в затвора за задълежения ли? Хипотетично, да си представим, че е сама и няма деца и има пенсия 200лв.

Не знам и честно казано не ме интересува. Мен ме вълнува моя имот, който е в голям град и точно от такива като мен ще започнат с глобите, ако не го изпълним в срок. Бабите по селата са последна дупка на кавала.

# 170
  • Мнения: 12 840
Аз очаквам да искат да се сменя дограмата на стълбищата - някои блокове го направиха самоволно. Иначе изолация на блоковете могат да предпишат, защото фасадата е обща част.
Подозирам, че някой някога е имал намерение поддържаните и енергийно ефективни сгради да им се намали данъка, а тези в по-лошо състояние да плащат повече като при автомобилите. Но не става само с добри намерения.
Но пък имам очаквания - за незаконно преградена стълбищна площадка да се премахне градежа, за други подобни явни нарушения да има предписания и санкции. Да стане ясно, че общите помещения не са складове за вехтории, често не пожаробезопасни.
За селата - на много места имаш двор с постройка, къщичката обаче отдавна я няма Simple Smile И друго - не малко къщи са строени от самите собственици с помагачи от родата и селото. Нямат чертежи.
Ние имаме едни съседи, точно до нас на стълбищната площадка, които много викат, в това число един на друг у тях си, но и по събрания. Не викат, ами крещят направо и никой не ще да се захваща с тях.
Та те пред вратата си в някакви кашони събират някакви буркани, не знам с каква цел, срам голям, купища кашони с буркани. Отделно в общото помещение между етажите държат някакви неща, които са реално боклуци.
Долу на входа преди две години лепнаха едно съобщение, че ще минават от противопожарната служба и ще глобяват и всеки да си изчисти боклуците. Направихме бригада, те бяха от най-дейните, всички вехтории изчезнаха като с магическа пръчка.
С този пример искам да кажа, че наистина се дублират нещата - не само с тия паспорти може да се контролира, както и пожарната безопасност може да се проверява, да се глобяват хора и да се вкарат нещата в ред най-накрая.
Въпросът е дали тези служби с права за проверки и глобяване са си на мястото или не. Моят отговор е - твърдо не.

# 171
  • Мнения: 12 257
При нас така трябваше да изчистим мазите, т.е коридорите на мазите и междуетажните площадки, ама никой не организира да се вдигне контейнер и да изхвърлим всичко. На всичкото отгоре пред моята маза пак натрупаха и строителни материали, и компоти и какво ли не.

# 172
  • Мнения: 1 032
Много нереалистични очаквания имате за паспортизацията. Някой искаше да се проверяват сглобките на панелите... ами ... ако има такава програма, ще стане.
Ок, да приемем, че някой и това ще обследва (имате ли представа колко сглобки има в една панелка!?). Такова нещо не са правили и за сгради от първа категория.

Досегашната паспортизация и по-специално мерките в нея бяха спрямо осигуреното финансиране. Има пари за изолация - това се пише!  Достъпна среда на сгради - платформа (макар да можеха да оправят външните стъпала и да отговарят пак на изискванията). Навсякъде изискването за сухотръбие за ПП нужди в сгради над 3 етажа беше писано в препоръчителните мерки, а за мен то е много по-належащо от платформата.
Мерките са насочени само към общите части на сградата, ако става въпрос за жилищна сграда.

Бележките за вода и ток са необходими само при енергийно обследване и то ако ги има.

Не се филмирайте толкова, просто се вдига пушилка с паспортизацията.

При завършване на някакъв строеж (нов или престройство/промяна предназначение) задължително се предава технически паспорт - на хартиен и електронен носител. За една сграда, по погрешка, бяхме дали празен диск вместо записания. Установихме грешката няколко месеца по-късно. От общината не бяха и разбрали, че дискът е празен

# 173
  • Русе
  • Мнения: 5 351
Simple Smile нямам нереалистични очаквания, нямам никакви, но и не искам да давам едни 500лв. за тоя дето духа само, защото така трябва или по-скоро, защото някой така е разписал някъде без капка разум как да стане и дали въобще може да стане. Ако не променят нещо нормативно естествено ще ми се наложи, иначе съм в нарушение.
Паспорти за новостроящите сгради - ok.

# 174
  • Мнения: 376
Скрит текст:
Аз очаквам да искат да се сменя дограмата на стълбищата - някои блокове го направиха самоволно. Иначе изолация на блоковете могат да предпишат, защото фасадата е обща част.
Подозирам, че някой някога е имал намерение поддържаните и енергийно ефективни сгради да им се намали данъка, а тези в по-лошо състояние да плащат повече като при автомобилите. Но не става само с добри намерения.
Но пък имам очаквания - за незаконно преградена стълбищна площадка да се премахне градежа, за други подобни явни нарушения да има предписания и санкции. Да стане ясно, че общите помещения не са складове за вехтории, често не пожаробезопасни.
За селата - на много места имаш двор с постройка, къщичката обаче отдавна я няма Simple Smile И друго - не малко къщи са строени от самите собственици с помагачи от родата и селото. Нямат чертежи.
Ние имаме едни съседи, точно до нас на стълбищната площадка, които много викат, в това число един на друг у тях си, но и по събрания. Не викат, ами крещят направо и никой не ще да се захваща с тях.
Та те пред вратата си в някакви кашони събират някакви буркани, не знам с каква цел, срам голям, купища кашони с буркани. Отделно в общото помещение между етажите държат някакви неща, които са реално боклуци.
Долу на входа преди две години лепнаха едно съобщение, че ще минават от противопожарната служба и ще глобяват и всеки да си изчисти боклуците. Направихме бригада, те бяха от най-дейните, всички вехтории изчезнаха като с магическа пръчка.
С този пример искам да кажа, че наистина се дублират нещата - не само с тия паспорти може да се контролира, както и пожарната безопасност може да се проверява, да се глобяват хора и да се вкарат нещата в ред най-накрая.
Въпросът е дали тези служби с права за проверки и глобяване са си на мястото или не. Моят отговор е - твърдо не.

А като правят тези проверки глобата на ЕТ ли я слагат или на жилищата, на чиято площадка са струпани?

# 175
  • Мнения: 68 888
Админ.нак.отговорност е лична.

# 176
# 177
  • Мнения: 68 888
Абе паспортът бил като големия талон на колата..боже. ..глупости на търкалета.
Строителните книжа са този талон!!!,  това са проектите, по които е строен блока...там са нанесени къде минават кабелите, каква е конструкцията и прочее и прочее и т.н.
Аман от глупости, честно.
Ще дойсе Груйо, ще пречертае от проектите къде минава инсталацията, и ще гушне 2-3 хилки.
Айде моля ви се.
Едно и също 2 пъти ще ми го чертае. То е начертано вече.
Коя тиква е измислила тая простотия...честно, нямам думи. Тотална простотия. Тотална.

Последна редакция: пт, 12 мар 2021, 20:06 от teta75

# 178
  • Варна
  • Мнения: 14 547
Настоящата тиква.😁 Подготвя се де управлава отново .
Относно документацията в общината, понякога липсва информация и за нови сгради.

# 179
  • Мнения: 14 497
Българите били виновни, че все чакали последния срок? А общините като са имали задължение и пари за разяснителни кампании от 2015 насам какво свършиха? Хранилки на некадърни гербаджийски калинки...

Общи условия

Активация на акаунт