Студенти в Нидерландия - 9

  • 52 522
  • 753
  •   1
Отговори
# 660
  • Мнения: 6
Здравейте ,
Да има мама тук ,която дъщеря и се казва Диана Минкова и живее в Тилбург ,май учи в Фонтис.
Гледам ,че освобождава квартира , има обява , писахме и но не отговаря .
Благодаря предварително ,ако някоя мама помогне .

# 661
  • Мнения: 1 207
Здравейте, при нас след като харесахме стаята по обява 9кв 400е, изпратиха ни договор, подписахме и го изпратихме, след 3 дни наемодателя ни писа, че е станала техническа грешка и стаята всъщност е 6кв! Това е шок за мен - както и че има изобщо стая 6кв, както и  явно, че е направено нарочно. Ние имаме скрийн на снимките и там на официалната обява пише 9кв. Говорихме с него - това било, плащало се за локацията. Изпрати нов договор, но мен ме притеснява ужасно колко тясно е това пространство. Дали да се откажем и да поемем риска да търсим нещо друго (много трудно беше да се свърже един наемодател поне за един месец) или да рискува и да замине там. Страхувам се, че хем е много скъпо, хем че дъщеря ми не осъзнава колко е малко и там ще се чувства зле и да не повлияе това върху желаниет ида остане там. Нормално ли е да се предлага стая с такъв размер? Някой живял ли е в подобна? И как да му вярвам, че ще ми върне депозита, след като още от началото започваме с "технически грешки"?
Знам, че решението е наше, но исках да чуя и едно друго мнение.

# 662
  • Мнения: 6 290
Че това си е като една по-широчка баня.
Бих търсила друго.

# 663
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 919
Здравейте,
имам спомен, че някъде го четох, но сега и с търсачката нищо не намирам, каква беше разликата между unfurnished и uncarpeted?
Навсякъде, където търся квартири, на снимките са дадени обзаведени стаи и не мога да се ориентирам какво точно ще рече едното и другото...

_Ava_, и на мен ми направи впечатление минималния размер на стаите от 6 кв. м, в сайтовете където можеш да търсиш по квадратура. За мен това е абсурдно. Изобщо не знам как е възможно да се предлагат такива и то законно.

# 664
  • Мнения: 5 346
Здравейте,
имам спомен, че някъде го четох, но сега и с търсачката нищо не намирам, каква беше разликата между unfurnished и uncarpeted?
Навсякъде, където търся квартири, на снимките са дадени обзаведени стаи и не мога да се ориентирам какво точно ще рече едното и другото...

_Ava_, и на мен ми направи впечатление минималния размер на стаите от 6 кв. м, в сайтовете където можеш да търсиш по квадратура. За мен това е абсурдно. Изобщо не знам как е възможно да се предлагат такива и то законно.

uncarpeted  e на замазка, unfurnished  e необзаведен.
Аva, синът ми живее на 9 квадрата. Има място за легло, щендер за дрехи ,бюро и стол. Това е.  Бюрото е ъглово, за да не заема много място, и доста плитко, ако мога така да се изразя, само такова пасваше на супермалкото пространство. Леглото е от Икея, разтегателен диван с два шкафа отдолу, нямам идея дали го отваря или спи на сгънат вариант.   Стаята е изключително малка. Не си представям какво може да се сложи в 6 квадрата. Искайте снимки и реални размери на стаята за да прецените какво може да се сложи вътре - легло, щендер, бюро, стол.

# 665
  • Мнения: 349
Дъщеря ми живя в 8 кв.м., малка беше  стаята. Нямахме особен избор преди две години и я наехме, но наема беше далеч под 400евро. Зависи за къде става въпрос. Тя е в Маастрихт.

# 666
  • Мнения: 2 992
Имате право да откажете стаята, независимо че сте подписали, щом квадратурата не отговаря!
Принципно никой не може да ви даде съвет как да постъпите, защото и в двата случая може да има негативно развитие!
Българчетата не са свикнали на толкова малки стаи! И аз не съм! Наистина е малка!
В Холандия идеята им е само да преспиват децата и да се събират всички заедно в хола! Дори там да учат, ако и когато се налага!
При повече от две спални , често третата стая на етажа е 3 х 2 м. И ние имаме такава. В момента има единично легло, и шкаф до тавана 80 см дълъг( това по дължина на стаята) , а до леглото има нощно шкафче. На стената има и телевизор. Държахме я резервна при повече гости, но ще я преправим на кабинет.

# 667
  • Мнения: 365
Здравейте, при нас след като харесахме стаята по обява 9кв 400е, изпратиха ни договор, подписахме и го изпратихме, след 3 дни наемодателя ни писа, че е станала техническа грешка и стаята всъщност е 6кв!

Как може да се предлага такава стая?


Ето този диван заема 6 квадрата. На тази площ трябва да се побере легло, бюро, стол, гардеробче, да може да се минава, все пак...

# 668
  • Мнения: 2 992
Явно се предлага! И аз се същисах, че се предлагат стаи без прозорци, ама за Амстердам и за такова нещо съм чувала.

# 669
  • Мнения: 2 190
Здравейте, при нас след като харесахме стаята по обява 9кв 400е, изпратиха ни договор, подписахме и го изпратихме, след 3 дни наемодателя ни писа, че е станала техническа грешка и стаята всъщност е 6кв! Това е шок за мен - както и че има изобщо стая 6кв, както и  явно, че е направено нарочно. Ние имаме скрийн на снимките и там на официалната обява пише 9кв. Говорихме с него - това било, плащало се за локацията. Изпрати нов договор, но мен ме притеснява ужасно колко тясно е това пространство. Дали да се откажем и да поемем риска да търсим нещо друго (много трудно беше да се свърже един наемодател поне за един месец) или да рискува и да замине там. Страхувам се, че хем е много скъпо, хем че дъщеря ми не осъзнава колко е малко и там ще се чувства зле и да не повлияе това върху желаниет ида остане там. Нормално ли е да се предлага стая с такъв размер? Някой живял ли е в подобна? И как да му вярвам, че ще ми върне депозита, след като още от началото започваме с "технически грешки"?
Знам, че решението е наше, но исках да чуя и едно друго мнение.
Забелязала съм, че в доста обяви написаната квадратура изглежда по-голяма от реалната. Може да лъжат, но може и да има правило, че се включват част от стените. Съвет: питайте за вътрешните размери на стаята (да направите план за мебелите).
_Ava_, за да решим какво да правим, бих търсила още информация:
1. Ще може ли да учи в началото изцяло дистанционно. Ако отговорът е НЕ - нямам избор и взимам тази стая. Сега не само предлагането, но и търсенето е най-голямо. През учебната година също се освобождават стаи и е по-спокойно.
2. Заради неговата "грешка" бих пробвала да получа отстъпки. Най-очевидна е цената, но щом говори за локация, едва ли ще се съгласи. Но поне бих опитала да намаля минимален срок, ако има такъв - на 3 или макс 6 месеца. Така ще има нещо за начало, но няма да се налага да живее цяла година.
3. Естествено най-важно е какво мисли детето. Ако не може да живее в толкова малко пространство, значи отказ. Но трябва да е готова и на вариант да учи дистанционно известен период.

Успех!

# 670
  • Мнения: 1 399
Само ще внъкна нещичко. Холандците, а и доста от другите чужденци, не са свикнали да учат на бюро като нашите деца. Те учат или в кревата или в библиотеките, кафетата, някъде се събират. Затова и не предполагат, че на нас ни е нужна повечко площ. Ние затова се примирихме с една леко по-далечна дестинация (4.5км от кампуса, който така и в момента не посещават, 1.5км от идеалния център), но пък стаята е доста голяма и обширна. Тъй като дъщеря ми от години тренира пилон, в момента има място дори за това.
Та човек трябва да си направи сметката на какво държи най-напре и все с нещо трябва да има компромис.

# 671
  • Мнения: 1 207
Благодаря на всички, явно не само аз смятам стаята за малка. Днес се случи чудо направо.  Дъщеря ми явно се стресна и отново писа на университета,  че още няма стая и отново пита дали те могат да помогнат. Тя ще учи в HAN и те осигуряват стаи само на студенти извън европейския съюз. Още декември обаче тя се записа в листа на чакащи, ако останат свободни места. И днес явно е бил късметлийски ден - въпреки, че и казаха да изчака месец юни да свърши и изпратиха код. За 15минути харесахме стая в общежитието,  18кв, обзаведена. В апартамент  с още двама студенти , обща баня и кухня. 430е. Има дете от нейния клас в същата сграда.  Тя лети от щастие, аз също. Спестихме 1200е. Оказа се, че е много напред в листата на чакащи и това помогна. Имаше останали само 8 стаи до 500е.
Писахме на наемодателя с малката стая и той виновно каза ок, анулираме подписания договор поради невярна информация.
(От 30.05 до вчера ретрограден Меркурий,  мам** му 🤣) .

Последна редакция: пт, 25 юни 2021, 01:06 от _Ava_

# 672
  • Мнения: 1 263
Моето дете, също е далеч от университета и по тази причина беше решил да си търси друга квартира за втората година. След огледите обаче, че кротна. В момента стята+банята са му 27 кв, до университета стига за половин час с влакчето. Той така или иначе не е може да кара колело, зимата като беше тук се учи, но все още не е сигурен, а и не му се иска много, много.
Може да остане в квартирата и за трите години.
Кухнята им е обща, има проблем с това, защото някой прави голяма свинщина докато готви, но са се заели сериозно да разберат кой е. Миналата седмица са се оплакали на DUWO, те са им изпратили фирма за основно  почистване на помещението и след това са глобили всички на етажа по 30Е, така е и по договор. Веднага след почистването всичко отново е било оплескано, сега са се заели да установят кой е и ще го докладват в DUWO.
Той готви редовно и си взе котлон, но ако се справят с проблема в общата кухня, ще си ползва уредите в нея.

# 673
  • Мнения: 1
Благодаря на всички, явно не само аз смятам стаята за малка. Днес се случи чудо направо.  Дъщеря ми явно се стресна и отново писа на университета,  че още няма стая и отново пита дали те могат да помогнат. Тя ще учи в HAN и те осигуряват стаи само на студенти извън европейския съюз. Още декември обаче тя се записа в листа на чакащи, ако останат свободни места. И днес явно е бил късметлийски ден - въпреки, че и казаха да изчака месец юни да свърши и изпратиха код. За 15минути харесахме стая в общежитието,  18кв, обзаведена. В апартамент  с още двама студенти , обща баня и кухня. 430е. Има дете от нейния клас в същата сграда.  Тя лети от щастие, аз също. Спестихме 1200е. Оказа се, че е много напред в листата на чакащи и това помогна. Имаше останали само 8 стаи до 500е.
Писахме на наемодателя с малката стая и той виновно каза ок, анулираме подписания договор поради невярна информация.
(От 30.05 до вчера ретрограден Меркурий,  мам** му 🤣) .

Здравейте, поздравления за успеха с наемането на стая в общежитието. Синът ми ще ще учи в същия университет и на нас ни предложиха стая в общежитието. Вчера я платихме и чакаме потвърждението. Ако искате може да се свържем, писах ви съобщение, но не ми позволява да го изпратя, защото сте си ги ограничили.

# 674
  • Мнения: 1
Здравейте! Казвам се Зорница и ще бъда първа година студентка в Грьонинген, където намирането на квартира е много трудно. От два месеца пиша в различни групи, сайтове и агенции, но засега без успех. Ако някой има познат, който си търси съквартирант или напуска квартира, моля да ми пишете. Благодаря предварително!

Общи условия

Активация на акаунт