Избор на столче за кола - 4

  • 62 088
  • 836
  •   1
Отговори
# 105
  • Варна
  • Мнения: 1 472
Бихте ли ме насочили как да определя кога да сменя стола? До къде трябва да стига главата спрямо страниците или друг знак? Детето ми е на 3г и 4м, високо е 100см и тежи 14,7кг. В момента ползваме стол 9-18кг, но мисля че трябва скоро да го сменим. Може ли препоръка за столче в следващата категория, което е подходящо и за кола без и със изофикс? Едната ни кола е без изофикс. Благодаря предварително!

Столчето което ползвате вероятно е до 105 см.
В момента в който коланите на столчето, поставени в най-високата си точка за регулиране по височина минат под рамото на детето, столчето е за смяна.
При ръст 100 см. бихте могли да преминете в по - горните групи 15-36 кг. или 100 - 150 см.

# 106
  • Мнения: 13
Здравейте, мами, наскоро купих бебешка количка на Cybex и сега обмислям да взема и столчето за кола на бранда - моделът Cloud.

Спряла съм се на Cybex Cloud Z i-size. Дали някой може да сподели има ли друга разлика между Cybex Cloud Z i-size и Cybex Cloud Z i-size Plus, освен това, че първият е до по-малко килограми, а вторият - до повече?

# 107
  • Мнения: 1 591
И ние стигнахме до драмата със столчето. Харесала съм два модела, група 9-36кг. Единият е Cybex PALLAS  G I-size и Cybex PALLAS B2 fix+ . Или не са ги описали правилно, или аз като чета от тел и не виждам всичко. Чудя се каква е разликата, защото имат доста разлика в цената. Искаме да е с iso fix. Ние сме с кошница сега, тя е с база, мислех че и по-големите имат бази, а те са само с едни крачета които се хващат в системата на колата. Ако някой ми даде съвет/мнение ще съм благодарна. Нещо ме объркаха тия столчета.

# 108
  • Мнения: 5 365
Cybex Pallas S Fix е с база+isofix.

# 109
  • София
  • Мнения: 105
Здравейте, изчетох темата и съм в дилема между 2 модела: Cybex Sirona S i-Size и Britax Romer Dualfix 2 R.
Бебето ми е на 5 месеца и е 63 см. Виждам,че и двете се препоръчват, но кое е по-доброто?

# 110
  • Мнения: 116
Аз също търся столче за кола. Не ми е спешно, но обичам да съм проверила предварително.
Та детенце сега е 97см и 14кг, търся нещо след като мине 100-105см. Трябват ми 2 столчета, защото аз тръгвам рано за работа, мъжът ми го кара на градина, аз го прибирам, а няма как да си сменим колите през деня.
Харесах BeSafe iZi Flex Fix, но 2 ми идват много като цена. Та поне едното столче трябва да е друг модел, но не мога да си харесам такъв.
Гледах cybex solution s i-fix и макси кози rodifix airprotect. Бях мернала едно и на бритакс, но забравих кое. Каква алтернатива на BeSafe iZi Flex Fix бихте ми препоръчали?

# 111
  • Мнения: X
Тук ще чуеш само суперлативи за BeSafe, горе-долу темата е като рекламна на BeSafe. Нашият стол беше такъв в категорията до 4 г., да - добър е, но също си има кусури и със сигурност е overrated като цена. Т.е. цената, да, съотносима е към качеството и сигурността, но основно плащате за марката.

Та като минала по този път вече за следващата категория реших, че този път няма да е BeSafe и взехме Cybex Solution S i-Fix (мисля, че моделът е и от 2021-ва, но не съм сигурна съвсем, не че има някакво значение), но детето ми вече е 101 см, т.е. върви малко по-висок за възрастта си. Ползваме от сравнително скоро, засега сме доволни, по нищо не отстъпва на BeSafe.Според мен ако планирате 2 стола, Cybex-a е добър вариант. Бяхме набелязали и един на Бритакс, дано да уцеля модела по памет - мисля, че беше Britax Romer Kidfix SICT, но докато намерим къде го има да се види, намерихме Cybex-a, пасна добре на детето и направо го взехме.

# 112
  • Варна
  • Мнения: 1 472
Тук ще чуеш само суперлативи за BeSafe, горе-долу темата е като рекламна на BeSafe. Нашият стол беше такъв в категорията до 4 г., да - добър е, но също си има кусури и със сигурност е overrated като цена. Т.е. цената, да, съотносима е към качеството и сигурността, но основно плащате за марката.

Здравейте, любопитен съм кой модел сте използвали и какви са забележките ви (освен цената, за нея стана ясно).
Ще съм благодарен за обратната връзка.

# 113
  • Мнения: X
BeSafe izi Modular, сега го потърсих отново и видях, че цената му доста е паднала, но преди 4 години си беше с едно 300 лв. отгоре, най-вероятно са излезнали нови модели.

Та на въпроса за забележките по стола:

- Смятам, че е нереално да се рекламира като стол подходящ от 6 месеца до 4 години. Взехме го когато синът ми беше на 8 м. и дори в най-легналата позиция, положението на бебето е някак си неестествено спрямо кошница за кола, т.е. столът е голям, а коланите колкото и да са стегнати не прилягат така плътно, както се очаква. С 2 думи не намирам за добър подход използването му преди 1 г., което не е било чак такава драма за нас, защото си ползвахме кошницата до 1 г., но все пак това с 6-те месеца си е рекламен трик според мен
- "Проблемът" с коланите до известна степен остана до последно. Не прилягат плътно към тялото в долната част към закопчалката, така както се очаква и както примерно прилягаха коланите му в количката, кошницата за кола или дори столът за хранене. И преди да кажете, че не са сложени правилно, напротив сложени са, гледали сме многократно как се манипулира със стола. Вероятно луфтът се получава от наддаването от обезопасителните възглавнички и не е съществен, но все пак не би следвало да се получава
- По ред стечения на обстоятелствата столът е ползван в 4 различни автомобила, поради което установихме, че базата на стола не пасва еднакво добре с извивките на всяка седалка, в резултат, на което се получаваше леко залюшкване при возене в един от автомобилите, което при другите липсваше. Пак уточнявам, че столът е монтиран правилно
- В резултат на интензивната употреба базата или самият стол в частта, в която се сързва с базата започна да скърца неприятно
- Страничната защита (тогава беше отделна, сега май е вградена?), която се налагаше да се мести отляво или отдясно в зависимост от позицията на стола, накрая буквално се разхлопа и трябваше да се намества в движение, за да не изпадне. Не се е случвало, но все пак...
- Калъфът, който тогава също беше на висока цена, сега може би не е, не съм проверявала, изключително трудно се сваля и слага и се амортизира много, много бързо. Явно целта е все пак да се купуват по-често.

Като изключим горното, за да не излезе така, че не съм доволна от стола, напротив много съм доволна. Ето и основните предимства, които не могат да се оспорят според мен:
- Добри краш тестове
- Може би най-добрата легнала позиция на стол в тази група
- Реална възможност за возене обратно на движението до доста късна възраст
- Не запарва толкова в сравнение с други столове
- Главата не клюма толкова (предполагам това е вероятно от обратната позиция на движение, не сме го ползвали в посока на движението, за да направим разлика)

# 114
  • Варна
  • Мнения: 1 472
Първо бих искал да благодаря за обратната връзка, отделеното време и споделените впечатления!
Доколкото разбирам сте намерили повече позитиви, отколкото негативи.
Най - важното обаче е, че детето Ви се е возило в автомобила добре обезопасено, обратно на движението.

По отношение на другите забележки, ако позволите ще се опитам да обясня без да искам по какъвто и начин да влизам в конфликт, да обвинявам или каквото и да е.
Всеки има право на лично мение, собствени впечатления и т.н.


Смятам, че е нереално да се рекламира като стол подходящ от 6 месеца до 4 години. Взехме го когато синът ми беше на 8 м. и дори в най-легналата позиция, положението на бебето е някак си неестествено спрямо кошница за кола, т.е. столът е голям, а коланите колкото и да са стегнати не прилягат така плътно, както се очаква. С 2 думи не намирам за добър подход използването му преди 1 г., което не е било чак такава драма за нас, защото си ползвахме кошницата до 1 г., но все пак това с 6-те месеца си е рекламен трик според мен

Височината на коланите на столчето за кола е подходяща за деца с ръст 61 см.. Това, често е ръст за деца, дори под 6 м. Въпреки това, производителят е посочил, че е препоръчително iZi Modular да се ползва след 6 месеца.
Както предполагам знаете, модулната система разполага с по - малко столче iZi Go Modular, което ползва същата изофикс база, която в последствие ползва и iZi Modular. Двете столчета имат известен период от 61 до 75 см. в който се припокриват. Разбира се децата са разични и за това е хубаво избора на столче да бъде съобразен със самото дете, като възраст, ръст и кг.
Столчето разполага с две допълнителни "възглавници", посредством които може да до някаква степен да се коригира комфорта на детето.

"Проблемът" с коланите до известна степен остана до последно. Не прилягат плътно към тялото в долната част към закопчалката, така както се очаква и както примерно прилягаха коланите му в количката, кошницата за кола или дори столът за хранене. И преди да кажете, че не са сложени правилно, напротив сложени са, гледали сме многократно как се манипулира със стола. Вероятно луфтът се получава от наддаването от обезопасителните възглавнички и не е съществен, но все пак не би следвало да се получава

Няма да твърдя, че са поставени неправилно Simple Smile
Но ... коланите на столчето за кола няма как да прилягат плътно, тъй като чатала, гърдите и рамената на детето (както и на всеки човек) не са в една равнина, няма човек който да е плосък за да може коланите да са плътно по цялото тяло. Омекотителите са предвидени за да омекотяват притискането от самите колани в случай на злополука, в долната си част разполагат със силиконова/гумена част, за да предпазват от приплъзване и разбира се, дистанцират самия колан от тялото, но това няма отношение към безопасността. iZi Modular е един от столовете с най - добри показатели за безопасност в групата до 18кг.

По ред стечения на обстоятелствата столът е ползван в 4 различни автомобила, поради което установихме, че базата на стола не пасва еднакво добре с извивките на всяка седалка, в резултат, на което се получаваше леко залюшкване при возене в един от автомобилите, което при другите липсваше. Пак уточнявам, че столът е монтиран правилно

Това е така, но причината не е в стола, а в това, че различните автомобили имат различни седалки, спортните изглеждат по един начин, на лимузините по др., имат различен наклон на седящата част и т.н.
Въпреки това е важно да се знае, че при столчетата за кола с изофикс (не само конкретния) товара се носи от системата и ако същата е правилно монтирана дори да има лек луфт това не е фатално.
При др. модел на BeSafe - iZi Turn, столчето може изобщо да не контактурва с автомобилната седалка.

Бих обърнал внимание (не като забележка, а за да се знае), че базата трябва да е притисната добре към към облегалката на автомобилната седалка, и колкото по - притисната е, толкова по - стабилна би била базата.

В резултат на интензивната употреба базата или самият стол в частта, в която се сързва с базата започна да скърца неприятно

Съжалявам да го чуя, може да опитате с почивстване на частите и тяхното смазване. Мръсотия и прах в механизмите може да причини това.

Страничната защита (тогава беше отделна, сега май е вградена?), която се налагаше да се мести отляво или отдясно в зависимост от позицията на стола, накрая буквално се разхлопа и трябваше да се намества в движение, за да не изпадне. Не се е случвало, но все пак...

Производителите отчетоха този проблем и замениха начина на монтаж на страничната защита. Сега монтажът е с приплъзване и по - лесен и стабилен. Наясно съм, че и самият монтаж бе труден при първите столчета от този модел.


Калъфът, който тогава също беше на висока цена, сега може би не е, не съм проверявала, изключително трудно се сваля и слага и се амортизира много, много бързо. Явно целта е все пак да се купуват по-често.

Сегашния модел е с по - висока цена, за сметка на това е от бамбук и памук, за разлика от стария, който беше от памук и полиестер. Също така, новия модел се монтира по - лесно има добавени едни пластмасови части, които помагат много Simple Smile .
Що се отнася до амортизацията, тя до голяма степен зависи от ползването и почистването му.
Ползването на протектор за столчето за кола не е задължително и е въпрос на избор, тапицерията на столчето също се сваля и може да се пере в перална машина.

Като изключим горното, за да не излезе така, че не съм доволна от стола, напротив много съм доволна. Ето и основните предимства, които не могат да се оспорят според мен:
- Добри краш тестове
- Може би най-добрата легнала позиция на стол в тази група
- Реална възможност за возене обратно на движението до доста късна възраст
- Не запарва толкова в сравнение с други столове
- Главата не клюма толкова (предполагам това е вероятно от обратната позиция на движение, не сме го ползвали в посока на движението, за да направим разлика)

Легналата позиция до голяма степен зависи от автомобилната седалка, ако наклона на седящата и част е голям, всеки стол за кола би седял по- изправен, когато е монтиран обратно на движението.
Главата не клюма тъй като това столче за кола разполага с малко по - легнала позиция, когато е обратно на движението, точно за да коригира до някаква степен обратния наклон на автомобилната седалка.

# 115
  • Мнения: X
Благодаря, Рошко за изчерпателния отговор. Да, не съм казвала, че не сме доволни от стола, а че има кусури, които просто ми се струва, че можеха да бъдат по-малко за този ценови клас стол. Това винаги е гледната точка, от която подхожда клиентът Wink
Наясно съм с всички точки и в общи линии съм съгласна, но единственото с което категорично не съм съгласна е, че столът може да се ползва преди 1 г. Да, вероятно по производствени характеристики е така, но не е нужно да си специалист по детска безопасност, а просто родител, за да видиш с просто око как стои детето в izi Modular и как в кошница за кола. На мен определено не ми беше ок и затова започнахме да го използваме към годината. Това бих посъветвала и всички, които си го закупуват в бъдеще.

За следващата група избрахме да сменим със Cybex, тъй като показателите са му почти същите като на BeSafe (е BeSafe го водят по-ергономичен ясно Simple Smile ), но за 1 BeSafe ще си купя 2 Cybex, тъй като вероятно ще ми се наложи да ползвам втори стол. Също за дългия период до 12 год. е вероятно да се наложи да се смени този стол като по-изгодно ще ми е да сменя Cybex-a. Само не казвайте, че BeSafe би издържал целия този период, защото за 4-те години, за които ползвахме предния доста се амортизира, при все че не сме от най-пътуващите Wink

# 116
  • Варна
  • Мнения: 1 472
Благодаря, Рошко за изчерпателния отговор. Да, не съм казвала, че не сме доволни от стола, а че има кусури, които просто ми се струва, че можеха да бъдат по-малко за този ценови клас стол. Това винаги е гледната точка, от която подхожда клиентът Wink
Наясно съм с всички точки и в общи линии съм съгласна, но единственото с което категорично не съм съгласна е, че столът може да се ползва преди 1 г. Да, вероятно по производствени характеристики е така, но не е нужно да си специалист по детска безопасност, а просто родител, за да видиш с просто око как стои детето в izi Modular и как в кошница за кола. На мен определено не ми беше ок и затова започнахме да го използваме към годината. Това бих посъветвала и всички, които си го закупуват в бъдеще.

За следващата група избрахме да сменим със Cybex, тъй като показателите са му почти същите като на BeSafe (е BeSafe го водят по-ергономичен ясно Simple Smile ), но за 1 BeSafe ще си купя 2 Cybex, тъй като вероятно ще ми се наложи да ползвам втори стол. Също за дългия период до 12 год. е вероятно да се наложи да се смени този стол като по-изгодно ще ми е да сменя Cybex-a. Само не казвайте, че BeSafe би издържал целия този период, защото за 4-те години, за които ползвахме предния доста се амортизира, при все че не сме от най-пътуващите Wink

Тук вече всичко е въпрос на преценка и бюджет.
Колкото и на мен лично да не ми се иска (все пак живеем по стандартите в България) хубавите неща си имат своята цена.
Причината не е в марката, а в иновациите, собствените тестове, материалите, производството и т.н.

Аз лично мисля, че продуктите на двете марки се различават съществено.
iZi Flex Fix има няколко възможности повече, мисля че вече съм писал за тях, но...

- механизъм за регулиране на положението за сън и почивка
- допълнителна точка за фиксация на автомобилния колан, която се намира между крачетата - за мен изключително полезно, предвид това, че децата не седят мирно и обикновено се "изхлузват" и автомобилния колан се качва нагоре, което може да доведе до притискане на части от тялото, които не са толкова здрави (ребра напр.).
- допълнителна възглавничка за колана, която предотвратява "впиването" на автомобилния колан в случай на злополука, както и търкането на колана във врата на детето.
-  когато столчетата в колата са повече, може да се отстрани страничната защита от вътрешната страна за да се осигури повече място в колата или в някои случаи да се осигури възможност за монтаж на 3 столчета за кола (само в автомобили с 3 цели седалки на задния ред).

Разбира се тези възможности имат своята цена.
За тези за които допълнителните възможности не са важни има и по - бюджетен вариант на същия стол BeSafe iZi Flex S Fix който е със 160 лв. по - евтин Wink и има сходни възможности с повечето модели на Cybex

Що се отнася до честа смяна на столчето за кола, аз лично мисля, че в групата 100-150 см. не е нужна такава.
Учуден съм, че казвате "амортизира" имаме клиенти които изгледаха по 2, че някои столове се ползват и за 3 деца.

# 117
  • Мнения: 358
Здравейте,
Избрахме си кошче за кола Cybex Cloud Z I-size.
И сега идва въпроса как мога да изпера тапицерията Simple Smile Прочетох инструкцията, свалих тапицерията (което може) и сега съм в чудене на ръка или в пералнята?! Особено бебшката подложка, която има в себе си точно отстрани ня главичката твърди части, които идея си нямам могат ли да се мокрят и дали няма да ги съсипя?!
Моля за някой, който е минал вече през това за отзив и съвет!

# 118
  • Варна
  • Мнения: 1 472
Здравейте,
Избрахме си кошче за кола Cybex Cloud Z I-size.
И сега идва въпроса как мога да изпера тапицерията Simple Smile Прочетох инструкцията, свалих тапицерията (което може) и сега съм в чудене на ръка или в пералнята?! Особено бебшката подложка, която има в себе си точно отстрани ня главичката твърди части, които идея си нямам могат ли да се мокрят и дали няма да ги съсипя?!
Моля за някой, който е минал вече през това за отзив и съвет!

Проверете на текстила, трябва да има указания за начина на почистване.
Също в инструкцията за употреба ако не е указано точно, обикновено се посочва, къде може да бъде намерена информация

# 119
  • Мнения: 358
Здравейте,
Избрахме си кошче за кола Cybex Cloud Z I-size.
И сега идва въпроса как мога да изпера тапицерията Simple Smile Прочетох инструкцията, свалих тапицерията (което може) и сега съм в чудене на ръка или в пералнята?! Особено бебшката подложка, която има в себе си точно отстрани ня главичката твърди части, които идея си нямам могат ли да се мокрят и дали няма да ги съсипя?!
Моля за някой, който е минал вече през това за отзив и съвет!

Проверете на текстила, трябва да има указания за начина на почистване.
Също в инструкцията за употреба ако не е указано точно, обикновено се посочва, къде може да бъде намерена информация
Сега открих един скрит етикет 🤣 Може машинно пране до 30 градуса. По-скоро ме притесняват тези твърдите части при главичката, дали може да се мокрят. За тях никъде нищо не пише, нито в официалния сайт нито по форуми открих отзиви

Общи условия

Активация на акаунт