Дом за стари хора - прилични цени и условия

  • 5 872
  • 10
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2
Здравейте, бих искала да се допитам до всички за вас за някой приличен старчески дом в и около София.
Става въпрос за моята баба, която е почти на 90г., с акъла си е. Проблемът е, че е на памперси и че почти не може да се обслужва сама. Не е на легло и тн., но почти не може да пази равновесие и постоянно трябва да има някой покрай нея.
Сега и ситуацията с този корона вирус също е сложна, дали случайно знаете за домове за стари хора, в които все пак се грижат нормално за тях, а и цената също е нормална...За съжаление сума от 700-800лв за нас в момента е непосилна, а за по-голямо съжаление е почти непосилно да се грижим за баба ми...

Благодаря ви много предварително.

# 1
  • Варна
  • Мнения: 36 471
За съжаление, Вашите условия са непосилни. Първо, голям късмет е изобщо да намерите дом, в който да се полагат добри грижи. Второ, той няма да е на цената на една минимална заплата. И трето, божа работа дали ще има места.

# 2
  • Мнения: 18 684
Леле, не, няма да намерите и за 700-800 лева частен дом за човек, който е на памперси, не може да се обслужва сам и има нужда от медицински грижи и персонален гледач, който постоянно да е до него, камо ли за по-малко от това, че и претенции за условията да имате. Ние сме в провинцията и в дома, който е близо до нас, е по-скъпо, а идват от цялата страна да търсят места. За София и близо до София вероятно е още по-скъпо.  Единственият ви вариант е държавен дом, където вземат процент от пенсията. Отидете при социалните да ви кажат какви документи са необходими от ЛЛ и пр.

# 3
  • Мнения: 7 172
За държавен се чака с години. Повечето не дочакват.

# 4
  • Мнения: 18 684
Значи ще продължават да се грижат за бабата, щом 700-800 лева са непосилна сума в момента за плащане, а да се грижат за нея, не е напълно непосилно, а само почти. По-нататък, ако имат възможност, ще я настанят в дом.

П.п. Не става ясно колко им е по силите като цена, вероятно поне 100-200 лева по-малко, но предполагам, че няма особено значение при положение, че и за 700 лева за човек в това състояние не е много реалистично да намерят нещо.

# 5
  • Варна
  • Мнения: 36 471
Те дори и държавен да намерят и да успеят да се вредят, да не мислите, че пак ще ги устройва? В платените не предлагат качествена грижа повечето случаи, какво остава в държавен...

# 6
  • Мнения: 12 626
Щом е с акъла си, би трябвало да можете да й обясните да не става сама изобщо. Можете сутрин да й сложите до нея храната за деня. Не знам дали би могла да се движи из къщи с проходилка за възрастни, те са доста стабилни, но както я описвате, може и това да не е достатъчно, за да се крепи. По принцип, помощни средства се отпускат безплатно, вижте проучете дали и как.

Според мен, по-добре да си лежи на леглото, отколкото в неудобна поза някъде по пода в жилището, докато не се намери кой да я вдигне. Обяснете й това, би трябвало да може да разбере.

Другият вариант е да наемате човек за по някой и друг час, в рамките на бюджета ви, да й смени памперса, да я разхожда и да й даде примерно на обяд храна.
Отделно който от вас може през деня и вечер, да я разходи из къщи, че ако не се движи, става по-лошо, рани от залежаване и не само.

Много ви съчувствам, а най-вече и на нея, разбира се. Heartpulse

Последна редакция: пт, 05 мар 2021, 07:34 от Uncommon

# 7
  • Мнения: 12 473
Домашния патронаж не е ли вариант?

https://www.piamater.org/

# 8
  • Мнения: 2
Щом е с акъла си, би трябвало да можете да й обясните да не става сама изобщо. Можете сутрин да й сложите до нея храната за деня. Не знам дали би могла да се движи из къщи с проходилка за възрастни, те са доста стабилни, но както я описвате, може и това да не е достатъчно, за да се крепи. По принцип, помощни средства се отпускат безплатно, вижте проучете дали и как.

Според мен, по-добре да си лежи на леглото, отколкото в неудобна поза някъде по пода в жилището, докато не се намери кой да я вдигне. Обяснете й това, би трябвало да може да разбере.

Другият вариант е да наемате човек за по някой и друг час, в рамките на бюджета ви, да й смени памперса, да я разхожда и да й даде примерно на обяд храна.
Отделно който от вас може през деня и вечер, да я разходи из къщи, че ако не се движи, става по-лошо, рани от залежаване и не само.

Много ви съчувствам, а най-вече и на нея, разбира се. Heartpulse

Блатгодаря Ви много за добрите думи и съчувствието!
Проблемът е, че майка ми, която вече също е възрастна живее сама с нея и една смогва да се грижи за нея.
Ние със съпругът ми сме с две деца, помагаме с каквото можем, но просто нямаме капацитетът и финансовата възможност да отделим повече пари.
Лошото е, че и човек, който да полага грижи трудно се намира в условията на тази пандемия...

# 9
  • Мнения: 1 698
Проучете възможностите за ТЕЛК и личен асистент.

# 10
  • Мнения: 12 626
Ето това е предложение по същество!
За ТЕЛК (признаване на процент инвалидност) говорете с личния й лекар.
От там вече, ако й признаят процент инвалидност над 70,01% и право на чужда помощ, ще може да кандидатства за личен асистент.
https://www.24chasa.bg/novini/article/9148348
Отнема време на близките и си има обикаляне, но мисля, че си заслужава, защото като инвалид, в зависимост от процента, ще получи и добавка към пенсията.

Общи условия

Активация на акаунт