Клуб на храбрата шивачка - 23 тема

  • 47 107
  • 840
  •   1
Отговори
# 285
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 045
бипс, 5 математики в университеата и още три пъти 1-7 клас помагат, но най-много помага когато си грабнал ножицата и се опитваш от намерен в шкафа 2м плат да сътвориш нещо, за което по принцип трябват 3 Wink

# 286
  • Мнения: 6 893
Добри, сметна ли свиваемост, че Док има дост голяма, трябва да се прибави мин. 10%, нищо, че го дават +5% на метър. Аз бих го смятала с 10% на всеки метър, което ще рече - 6м перде = 6, 60 плат. + по 5 см. за странични подгъви ( 2х2,5). И цената се изравни с микрофибъра. Simple Smile
Не съм търсила дали има микрофибър с шарени десени, както и памучни, с по-голяма ширина.
Тук има док с ширина 280 - https://papadopulutextile.com/bg-catalog-details-11.html, знчи може и в Какаду да има, но да не е на сайта.

Последна редакция: чт, 30 сеп 2021, 12:02 от Diorela

# 287
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 045
не съм смятала специално Simple Smile
тя си е избрала десен и плат, смятам, че е неприлично да налагам своя избор.
а свиването от 10% ще се оправи Wink все пак имаме набор. ще стане с една гънка по-малко. Simple Smile

# 288
  • София
  • Мнения: 3 709
Цената не ми е определяща, имам такива пердета у дома и съм безкрайно доволна, та затова се насочих натам. Микрофибър ме вкарва в мисли за неделното бърсане на прах Simple Smile, а и тия проценти към основната задача директно ме тласкат към розов джин с тоник рано рано Simple Smile Ясно е всичко, да сте живи и здрави! Мерси още веднъж!

# 289
  • Мнения: 6 893
биип, можеш да "цепнеш" плата, но така ще ти остане едната половинка от цепнато парче. Simple Smile

ще опитам да го обясня по-подробно Simple Smile
ширината (1,80) разделена на две става дължина.2  по 90 см, от които с подгъв долу и подгъв горе можеш да ги докараш 65 без проблем.
така ще ти трябват около 3,80м.  цепиш го по дължина и стават две пердета.за двата корниза по 1,80.
и още 3,90 за другия, който е 1,90. но отрязаната половинка от втория ще ти остане неизползвана. Simple Smile
би могла да я използваш за тишлайфер някъде по караваната. Simple Smile
общо осем метра. Simple Smile
в другия вариант са 6м и нямаш тишлайфер. Simple Smile
диорела, пердета по 65см май нямат нужда от ленти за връзване. Simple Smile


На мен тази идея за рязане по дължината на плата, много ми хареса. Но нещо не схващам сметките, много силно надиплени излизат. Нали Beeps иска слаба драперия. Корниз 180 + 10 за страничните подгъви ( на 4 места х 2,5) + 20 за свиваемост = 210 см, това е минимум при изпънато перде, без гънки. Над тази ширина на пердето ( дължина на плата) вече се слага за гънките, в зависимост от желанието колко да е драпирано пердето, примерно 3 метра за не много силен набор. Това е за 2-та корниза по 180.
За третия от 190 същите сметки, но деля 190/2= 95см., защото от една дължина ще направя 2-те перденца за този корниз. 95 + 5 за страничните подгъви ( тук са 2 х 2,5) + 10 свиваемост = 110 см минимум. За другите прибавих + 80 за гънки, значи тук прибавям 40 за гънките ( защото при рязането по дължина, получавам 2х40) и става 150 за този корниз.
Ако иска по-силна драперия, прибавя още дължина, сметната по този начин.
Общо минимум - 2,10 + 1,10 = 3,20
3+1,50=4,50 метра с лека драперия. За драперията, общата дължина на плата, се увеличава см х 3, примерно + 3х20, 3х30 и т.н. ( х 2 за корнизите от 180 + х 1 за корнза 190, защото там от една дължина ще излязат 2-те перденца)
Ако иска за тишлайфер, или покривка за маса, допълнително. Според мен ще е красиво да има в тон с перденцата.  
А връзките, за които споменах, са за красота и са добро прибиране на перденцата денем, нищо, че са късички, ще стои красиво. Имам предвид такъв тип връзки, а не претрупани фльонги.
Скрит текст:

Последна редакция: чт, 30 сеп 2021, 12:51 от Diorela

# 290
  • София
  • Мнения: 3 709
Simple Smile аз по предварителни сметки с това цепване на широко ги докарах до  2 пердета по 180 корниз- да кажем 2 дължини с цепване и още 2 дължини за другото перде с остатък. Ама нали съм зле, викам чакай да питам колежките. Явно отивам на към 4-4.50

# 291
  • Мнения: 6 893
По-добре го режи, а не го цепи, че някои платове се накъдрят на вълни при цепенето, а ми се е случвало и да се изкриви и да не станат равни части. Много зависи от плата. А с рязане, сгъваш точно, правиш си резки на сгъвките от двете страни и хващаш някой да помага - да държи другата страна сгъната точно по резката, докато ти режеш.

# 292
  • София
  • Мнения: 3 709
Цепването беше метафорично Simple Smile
В крайна сметка от Какаду се оказаха страшни смешници- типичния бг онлайн магазин, където има всичко, а като тръгнеш да поръчваш няма нищо. В крайна сметка поръчах 3 дължини по 280 см. от линкчето на Диорела по-горе. Много благодаря, бгмама е страшна сила Simple Smile Ще щракна караВанчето като стане готово Wink

# 293
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 045
защо не се разходи до какаду на сливница?
богат избор на всякакви материи и цветове, промоции има винаги, много са услужливи, а понякога прават отстъпка ей така - от въздуха. Simple Smile

# 294
  • Мнения: 135
Привет! Задача: костюм за фигурно пързаляне; въпрос: как да поръбя поличка от едра дантела с много фини и много плътни участъци? Какъв страничен шев да направя, за да не става плътен и тежък - още един въпрос Simple Smile

# 295
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 045
разнищва ли се дантелата?
ако не се разнищва, не поръбвай - изрежи по фигурките и ще си има роклича с интересен детайл. Simple Smile
страничния ръб може да се "подсили" с ширитче или панделка.

# 296
  • Мнения: 135
разнищва ли се дантелата?

Много благодаря за светкавичния отговор!
За съжаление дантелата се разнищва. Опитах да я оставя просто отрязана, но само при пробването започна да се нищи. Аз опитах някакво пико на оверлога, но не става хубаво - на местата, където данетлата е плътна е ОК, но там, където не е, става грозно. Нямам опит и нищо друго не ми хрумва.

# 297
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 045
с тънка веревна лентичка дали няма да може да се обшие?
ще стане като кантче отдолу.

# 298
  • Мнения: 1 750
Привет! Задача: костюм за фигурно пързаляне; въпрос: как да поръбя поличка от едра дантела с много фини и много плътни участъци? Какъв страничен шев да направя, за да не става плътен и тежък - още един въпрос Simple Smile
Пробвайте с двойно подлепваща лента за подгъви с ютия. Тя е с ширина 2 см.  и може да я разрежете на две по дължина, за да се получи шир. 1 см. При мен се получава. Тъкмо ще стои по твърдо.

# 299
  • София
  • Мнения: 8 280
Здравейте,
тъй като сте на тема пердета ще я продължа Simple Smile
Решила съм се си причиня приключението "римски щори" и се интерсувам възможно ли е плат да се използва не по дължина, а по ширина.
Въщност "лентите" за прозорците ще са по дължина, а за вратите по ширина на плата.
Ще е едноцветен е, без шарка, още не е купен, но ще е прозрачен лен или полиестер (100%)

Общи условия

Активация на акаунт