Рецепти за православни пости

  • 66 091
  • 904
  •   1
Отговори
# 120
  • Мнения: 356
Аз се чувствам много добре. В края на деня и на мен ми се подува корема, но нямам болка. Той се подуваше и преди поста и мисля, че е нормално. Всеки ден ям газообразуващи храни, но началото се подувах повече, сега сякаш стомаха ми свикна. Да споделя, че в Лидл продават замразени морски дарове в сос, които вече втори път си купувам. Стават много бързо на тигана с малко мазнина. Първият път ги хапнах без нищо, а сега ги направихме с паста. Много са вкусни

# 121
  • София
  • Мнения: 5 247
Готвих зеле на фурна с ориз, лук,  морков и магданоз.
Имам и салата с краставица, авокадо, червена чушка , натурално тофу, чиа, домат, бял лук.
Препечени филийки с  каламата.
Плодове- ябълки, банани, фурми. Редовните ми тиквени семки, боза, чай, овесено мляко.
Ще готвя спанак. Също и доматена супа.
Купих си кочани от Лидъл варена царевица и си ги ям.

# 122
  • Мнения: 19
Червата ви се подуват от газове и ферментация
Бихте ли препоръчали нещо за справяне с проблема? Или съвет, с който бих се облекчила поне... Не се издържа така

# 123
  • София
  • Мнения: 7 880
Червата ви се подуват от газове и ферментация
Бихте ли препоръчали нещо за справяне с проблема? Или съвет, с който бих се облекчила поне... Не се издържа така
Отивате при лекар споделяте проблема и ако се наложи спирате поста. Ако лекаря е категоричен, отивате при свещеника си, да ви благослови за по-лека форма на пост. Аз например съм така (с хронично заболяване) и моя свещеник настоя да говори с лекаря по телефона и после ми определи специален режим на пост - дори ме заплаши, че ако не го спазя, няма да ми разреши причастие. Свещениците са хора и разбират другите хора, а църквата ни никога не се е занимавала с инквизиция.

Например миналата година трябваше да постъпя в болница за промяна на режима  на лечение точно по време на страстната седмица (от велики понеделник, изписаха ме на велика събота, да не говоря, че искаха да ме държат още 3 дни) - тогава свещеника ми реши, че на възкресение Христово няма да взимам причастие, ще изчакаме да мине и светлата седмица и след това ще постя (по предварително установения за мен режим) една седмица и ще взема причастие. Ето как се получават нещата.

Последна редакция: сб, 03 апр 2021, 08:17 от дядо хаджия

# 124
  • Мнения: 2 228
А у нас готвим всеки ден лапад/от село без нитрати/-с ориз,гъби и малко зехтин...еми,хем вкусно,хем полезно...за газовете-киснете бобовите и сменяйте водата,киснете и зеленолистните да отмиете нитратите,особено тези от магазин,пазар..нормално е от фибрите да се чувствате временно неудобство,но ще свикнете,все пак е нов режим.

# 125
# 126
  • Мнения: 4 859
Супа минестроне правих тези дни .Много е засищаща и позволява вариации .Аз задуших в мазнина лук,морков ,чесън и целина.Налях домашен зеленчуков бульон и добавих червена и зелена чушка и зеле на ивички.Като омекнаха сложих тиквичка,грах и боб от консерва,пак долях бульон(може и вода ).Оставих да си къкри на слаб огън и сложих две шепи дребна паста .Като стана готова посолих със сол и чер пипер.При сервиране на купичките -пресен босилек .

Хубава рецепта за кюфтета от овесени ядки имате ли?Моите се разпадат Flushed

# 127
  • София
  • Мнения: 7 880
...
Хубава рецепта за кюфтета от овесени ядки имате ли?Моите се разпадат Flushed
Сложете малко сварен картоф, картофено нишесте или мното малко вода в която сте варили нахут или боб. Или пък ги правете на фурна.

# 128
  • София
  • Мнения: 6 182
Michaella, прав е дядо Хаджия. Аз понякога пия пробиотици, които са и с млечно кисели бактерии, пък и в желатинови капсули. Казах го на свещеника и той чак ми се скара, че се притеснявам за това. Че без тези хапчета поста ми щял да бъде по-обречен и че не изпитвам някакво огромно удоволствие от поглъщането им.

Според мен именно целулозната храна (зарзават и пълнозърнести семена) ти е раздразнила червата. Мини малко на картофени супички и паста с някаква подходяща за стомаха подправка или обикновени бисквити. Може да не са толкова здравословни източници на въглехидрати, но са по-щадящи към червата. А в умерени количества не са толкова вредни.

# 129
  • Мнения: 356
Вече два пъти готвя пълнени чушки с ориз и праз с доматен сос. Много вкусно си хапваме. Мъжът ми не пости с мен, но яде каквото сготвя и нямам проблеми с него. Обича си обаче човека месце и въпреки това каза, че това му е любимата постна манджа. Ако не сте опитали, сега е момента! Wink

# 130
  • Мнения: 116
на Тодоровден не успях, но днес взех свето причастие и препоръчвам на всички да го направят.

На тези, които са в София или Пловдив основно препоръчвам да пробват индийската кухня - има изцяло вегански постния ястия и са уникални. За съжаление тази кухня не  е толкова популярна в България, а за разлика от китайската е много по-вкусна и здравословна. А и постно китайско май изобщо няма Neutral Face

Намерих рецепта за постна баница с праз и картофи и мисля да си я направя тези дни

Поглъщам огромни количества хляб ама просто не мога да се наям друго яче

# 131
  • Мнения: 3
Червата ви се подуват от газове и ферментация
Бихте ли препоръчали нещо за справяне с проблема? Или съвет, с който бих се облекчила поне... Не се издържа така

Здравейте!
Аз имах този проблем преди, но при мен отмина откакто минах на 100 % веган хранене, за около 10-12 дни спря подуването, както и неконтролируемото чувство на глад, рязкото огладняване, желанието за вредни храни.
Има някои основни правила, които ако се спазват редовно, не би трябвало да имате проблеми ОСВЕН ако няма някакъв по-сериозен проблем, но рядко е така.
1. Плодовете се консумират винаги на гладно и поне 30 минути преди хранене. Хубаво е да не се консумират плодове след 14:00 часа. Хубаво е до 11:30 - 12:00 часа, да се консумират само плодове.
2. Вода/течности се пият преди хранене, а не повреме на и непосредствено след хранене.
3. Движение всеки ден, пропускане на асансьора, качване на стълбите, разходки. Целенасочена физическа активност под формата на упражнения поне 2-3 пъти седмично х 25-30 минути.
4. Силно ограничаване на солта, елиминиране на рафинираната захар, отстраняване на екстрахираните мазнини.

Ако се спазват тези неща, ефектът настъпва за няколко дни.
Много е важно да се яде цялостна, пълноценна и с минимална обработка веган храна, а не просто да няма животински продукти.

# 132
  • Мнения: 356
FBID10206791490878705,  може ли да споделиш рецептата за баница с праз и картофи? Благодаря Simple Smile

# 133
# 134

Общи условия

Активация на акаунт