Пазарът на недвижими имоти, какво се случва реално? -Тема 53

  • 35 715
  • 763
  •   1
Отговори
# 720
  • Мнения: 971
Какво ще кажете за моята дилема с имот на акт 14? Бихте ли рискували на този етап?

Трябва да се има в предвид, че при всяка криза някой пие студена вода. Ако е за инвестиция не бих рискувал с лекота или поне да е на А15 (при цялото това предлагане), но това само ти може да си го решиш. Много си зависи от инвеститора, строителя, местоположението / изложението, качеството и изпълнението, рисковете, переспективите, документацията, отстъпките и т.н. Като търсех миналата година се отказах от неразумно високите цени на завършено ново строителство и предпочетох да погледна новостроящи се сгради и по-старо строителство. При старото ми допадна квартала, площта, разпределенията и това че е завършено (с бонус - обзавеждане) и бързите козметични ремонти. Несъм сигурен дали в момента някоя банка би финансирала на А14, но при това положение рискове винаги има и не са малко историите със забавянето с години / неполучаването на А15 и А16 или изпадане в несъстоятелност. Кризите подобно на болестите идват, за да ни отрезвят и върнат към живота/реалността. Чудя се за какво е това бързане да набие човек едни не малки суми в купчина тухли и бетон.. Но набримчи ли си някой нещо на пръста, то очаква само подкрепа и далеч не понася конструктивни критики :-х

Последна редакция: чт, 15 апр 2021, 22:26 от Пух

# 721
  • Мнения: 1 878
И аз не виждам нищо странно в схемата. Странното за мен е, ако апартаментът е читав и е останал непродаден до акт 14.

Потвърждавам казаното от Томева последно: един много голям процент от колегите ми се оглеждат за имоти през последната година като хоум офиса играе огромно значение. Наистина не се издържа вече. Основни критерии, които си обсъждаме са по-голяма площ, нещо с гледка, с дворче, отделно работно помещение. Някои от наематели си купиха собствено, други си купиха вече по-голям, трети като мен са в процес на търсене. Хората обмислят строеж на къща, реновиране на  селски стари къщи, изобщо варианти, които до миналата година никой дори и не ги споменаваше.

Пух, що пък за инвестиция трябва да е на мин.акт 15?!  Това сигурно си е някакво твое лично решение вероятно.
На акт 14 принципно банките финансират , с уговорката, че е строго персонално според кредитната история, доходите, спецификациите на самия имот, строител и т.н. Отива се в конкретната банка и се запитва за конкретен имот, като може и предварително банката да преразгледа какъв кредит би могла да отпусне.

# 722
  • Мнения: 971
Вероятно ще финансират, но не само на базата на приказки и на кредитна история. Искат се обезпечения, поръчители и куп документи. Хоум офиса не е приложим за всички професии, а много от компаниите, които могат да си го позволят държат хората им да са в офиси или планират да ги върнат поетапно. Има огромна разлика м/у А14 и А15 и това да си собственик на част от строеж или да живееш в нещо вече построено, почти завършено, полу-легално. А колко е разликата в цената? Аз бих си платил повече, за да имам сигурност и спокойствие, било то за инвестиция или лично ползване. Трябва да си много заблуден или отчаян от високите цени и предлагането, за да купиш днес на А14.

Последна редакция: чт, 15 апр 2021, 22:27 от Пух

# 723
  • Мнения: 787
Съгласна съм за А 14 И банките, особено ако строителя има ипотека/ финансиране в съответната банка дават кредити без проблем. /без поръчители, те си имат и всичките му документи /Аз се убедих лично, че повечето читави апартаменти се продават на дупка, преди А14 има малко останали.

# 724
  • Мнения: 1 878
Пух, радвам се за твоите лични решения, но няма нужда да квалифицираш хора като заблудени или отчаяни, защото са взели решения, различни от твоите.

# 725
  • Мнения: X
Кьолчес, вие нали скоро ще имате РП  и ще оправяте за нанасяне? Още едно ли търсите?  Стискам палци, де, ама щом е докарано до акт  15,  рискът е малък. Ще стане.

# 726
  • Мнения: 1 263
Относно покупка на акт 14 - 3 сгради,започнати 2017-2018 на мои лични познати-инвеститори,с по-малко опит. Само 1 взе акт 16 тази година, другите 2 сгради са напълно завършени и чакат от около 3 години ЧЕЗ,общината - омагьосан кръг. Уж всичко им е наред,обаче институциите се бавят. Едните са и с банка,финансираща строежа.
От друга страна,много сгради взимат акт 16,някои и по-бързо от очакваното даже,особено големите строители.
Така че си преценете ситуацията и какъв риск можете да поемете.

# 727
  • Мнения: 1 878
Кьолчес, вие нали скоро ще имате РП  и ще оправяте за нанасяне? Още едно ли търсите?  Стискам палци, де, ама щом е докарано до акт  15,  рискът е малък. Ще стане.
Отчаяна и заблудена го купихме на тъмно зелено за инвестиция Simple Smile Двустаен е, за под наем евентуално, не е за лично живеене. Попеа, мерси! Притеснения не съм имала, рискът беше премерен.

# 728
  • Мнения: X
Скрит текст:
Кьолчес, вие нали скоро ще имате РП  и ще оправяте за нанасяне? Още едно ли търсите?  Стискам палци, де, ама щом е докарано до акт  15,  рискът е малък. Ще стане.
Отчаяна и заблудена го купихме на тъмно зелено за инвестиция Simple Smile Двустаен е, за под наем евентуално, не е за лично живеене. Попеа, мерси! Притеснения не съм имала, рискът беше премерен.
Ха-ха, не му се вързвай на Пух Smile Ясно, мерси. Късмет с търсенето тогава!

# 729
  • София
  • Мнения: 30 142
Имотът няма да е основно жилище, за инвестиция е. Паралелно търсим къща за основно живее. Ако се наложи заем, ще е малък и ще е по-скоро за къщата (зависи и в какво състояние ще е), но все по-малко ми се рискува. И аз имам познати с недовършен имот. Водят дела от години, даже ги даваха по предаването на В. Иванов по Нова ТВ (преди много време) и още няма светлина в тунела. Утре ще попитам името на инвеститора и строителя, че ММ ги записа и ще ги споделя. Може някой да ги знае. Построили са доста сгради, ама знае ли човек.

# 730
  • Мнения: 1 878
Missence, ние тука само си драскаме клавиатурите и никой няма как да ти даде съвет, дали да вземеш или не. Това си е чисто ваше лично решение, което с мъжа ти трябва да вземете. Вие си знаете, какво ви е финансовото състояние, какви доходи и какви разходи имате, можете ли да си позволите да рискувате да изгубите тези пари в случай на несъстоятелност на строителя ( наивна не съм, и най- реномираният строител/ инвеститор може да фалира), стойностен ли е имотът, който се визира, изобщо много лични комплексни компоненти. Няма универсално решение.

# 731
  • Мнения: X
Споделям мнението на Кьолчес, това е много лично решение, ние няма как да знаем обстоятелствата за него.  А и каквото и да кажем тук, последиците, добри или лоши, са си за тяхна сметка.

# 732
  • София
  • Мнения: 30 142
Kölsches Mädel, имотът е хубав, стойностен, хареса ни, но в никакъв случай не мога да кажа, че сме готови да загубим такава сума. Парите ни са изкарани с труд, не са подарени или откраднати, че да махна с лека ръка. Искаме да си осигурим комфорт, доколкото можем. Точно рискът и несигурното време ме спират. Преди много години рискувахме така с имот на морето (буквално на изкопана дупка го капарирахме), ама времената бяха по-спокойни, ние луди-млади и нямаше проблем, де, ама знае ли човек?!

# 733
  • Мнения: 5 262
missence от личен опит - не се отказвай. Ако искаш нещо и ти харесва и имаш добро чувство го направи. Успех.

# 734
  • Мнения: 1 878
Missence, напълно те разбирам.
На твое място бих проверила строителя/ инвеститора. При мен мой адвокат си провери изцяло документацията и договора с инвеститора, клаузи, задължения и т.н. Чакаме да ни кажеш името на въпросния строител/ инвеститор. Не е изключено наистина някой да даде информация Wink

Последна редакция: пт, 16 апр 2021, 01:02 от Kölsches Mädel

Общи условия

Активация на акаунт