Пазарът на недвижими имоти, какво се случва реално? -Тема 53

  • 35 719
  • 763
  •   1
Отговори
# 705
  • София, Bulgaria
  • Мнения: 2 709
Пух, 90% от обявите под наем в сайтовете са фалшиви!!! Примамливи картинки на 30...40% по-ниски цени. Но въпреки, че източникът ти е с изкривена информация, да, има спад на наемите...голяма част от наемателите отидоха в графата купувачи.

Относно статистиката, пак не е вярна, предвид огромната част недекларирани наеми.

И пак казвам, купувачите днес купуват собствено жилище, те са мнооого по-големия процент по мои наблюдения. При 10 купувача в момента имам 2 за инвестиция.  Имотите, които продадох последната година пак бяха с това съотношение.
Разликата от предните години е, че сега се търсят големи жилища. На хората, които работят в къщи им е особено важно...Въпрос на оцеляване и психично здраве. По-добре да рискуват с по-голям бюджет и кредит, от колкото да се избият...да изперкат....то не се издържа просто.
Това е основната причина много хора да излязат на пазара, като купувачи.  Оцеляват просто!

# 706
  • Мнения: 1 445
Какво ще кажете за моята дилема с имот на акт 14? Бихте ли рискували на този етап?

Бих,да. Тамън докато се построи малко са се отпушили наемите. Също така съм съгласна,че всичко читаво се изкупува още на акт 14.

# 707
  • Мнения: 18 534
За това на акт 14 - бих, да.

# 708
  • София
  • Мнения: 30 142
ММ е твърдо ЗА, аз се дърпам. Освен да се хвърляме в дълбокото. По план трябва да е завършено до юни 2022г. И избор почти няма, което ме изненада леко.

# 709
  • София, Bulgaria
  • Мнения: 2 709
Какво ще кажете за моята дилема с имот на акт 14? Бихте ли рискували на този етап?
Каква е схемата на плащане, колко % от продажната цена трябва да платите сега.

# 710
  • София
  • Мнения: 30 142
Какво ще кажете за моята дилема с имот на акт 14? Бихте ли рискували на този етап?
Каква е схемата на плащане, колко % от продажната цена трябва да платите сега.

60% сега
30% на акт 15
10% на акт 16

# 711
  • Мнения: 3 294
Не бих погледнал такъв имот, с такава схема на плащане, без значение къде  е и за колко..

# 712
  • Мнения: 9 877
Парцел 550, 600 кв.м. В МанЛи от днес обявен за 300 000 евро. Само преди 2 години беше около 80-100 к евро. Няма път, няма и как да има в близко бъдеще. Собственикът е агент в агенция, и се занимава именно с продажна на парцели.
Та, макар че го смятам за луд, той си вярва, че е узрял моментът и че ще му намери купувач за тази цена.

Кажете ми при тази ситуация, какво да очаквам да се случи с цените на апартаментите? И като добавим оная лудата наредба за големите коридори?

# 713
  • София, Bulgaria
  • Мнения: 2 709
Последните 10г. недовършените стради от последната криза в един момент хората сами си ги довършваха. Тегава работа заради организацията на много хора и нуждата от пари, които не всеки подсигуряваше. В един момент избутаха.
При сградите, които бяха ипотекирани, т.е. строени с кредит, стана мазано за хората, които бяха на предварителен договор. Тези, които бяха изповядали сделките се оправиха. Банката разпрададе апартаментите... тези с предварителен договор...не знам дали се оправиха и как...но имам познати, които пиха една студена вода. Не знам детайли.
Факт е обаче, че последните години не знам някой да е изгорял, което не значи, че няма. Някои сгради се забавиха много 3...4 г., заради неуредици...я в регулация...я от монополистите като ЧЕЗ и Топлофикация. Добре, че пазарът е възходяш, та сега ап. им са едни 40%  по-скъпи.

Огледайте уличната регулация. Миналото лято ходих на оглед на една сграда в Ман. Ливади...много добра сграда, акт 15...и апартаментите хубави. Като питах колегата ...за акт 16... и той ми обясни, че чакат. Ама питам аз как чакат...улицата около сграда още не е асфалтирана. А гледам точно срещу нея "едно къще" с дворче и някак си двора навлиза бая в самата улица.  Все едно имаш стъб на средата на улицата. И тогава, колегата ми обясни, че при последната регулация част от двора отива към улицата. И съответно собственикът трябва да я дари на общината....ама дедото въобще не му е зор, а без това...няма улица, няма асфалтиране...няма акт 16.
Те такива работи могат да объркат всичко.
Сугурно накрая на дядото ще му направят предложение,  на което да не може да откаже, за  да вземат акт 16.

# 714
  • Мнения: 2 799
Има два вариянта - цените продължават да вървят нагоре, докато не срещнат отказ от купувачите или става нещо неочаквано, което убива всички мераци за сделки с години. Цената се определя от месечната вноска, явно е че натрупания кеш в банките не е с цел инвестиции в имоти иначе до сега да се беше изхарчил.

# 715
  • Мнения: 5 262
Или парична реформа. Виж тук https://www.faz.net/aktuell/finanzen/niedrigzinsen-ohne-ende-17295097.html
ако ти се превежда с гугъла. Но и данъчна и пенсионна и пр. социална .
Въпреки че еврото май е по-стабилно от дмарката ?  не го разбирам много , но може би някой ще го обясни.
Само че капиталовложение в панелки не го разбирам. Айде в планински и морски за ваканция , ок, ама апартаменти без край ... не го разбирам.

# 716
  • Мнения: 539
Парцел 550, 600 кв.м. В МанЛи от днес обявен за 300 000 евро...

Няма балъци да го купят на половин декар парцел не може да се застрои много, особено ако трябва и да отстъпва. Близо 600К лв,

Ето реални цени на парцели там

https://www.imoti.net/bg/obiavi/r/prodava/sofia--manastirski-livadi/parcel

# 717
  • Мнения: 2 046
Не познавам квартала, но ще се радвам ако някой ми посочи хубава двупосочна улица в МанЛи.
Родопски извор от Каблешков до Пирин

# 718
  • София, Bulgaria
  • Мнения: 2 709
Бела, това ми хареса:
"Икономистите знаят дали това е балон само когато се спука, каза Фелд. По-различно е при наемите, при които паричната политика не играе такава роля. Не е толкова ясно дали цените на недвижимите имоти изобщо оказват влияние върху наемите - или не е обратното."

# 719
  • Мнения: 2 046
Какво ще кажете за моята дилема с имот на акт 14? Бихте ли рискували на този етап?
Каква е схемата на плащане, колко % от продажната цена трябва да платите сега.

60% сега
30% на акт 15
10% на акт 16
Съвсем нормална схема.
Бих се включила, ако много ми харесва жилището и е от наистина доказан строител.

Общи условия

Активация на акаунт