(Био)зеленчукова градина – нашето райско кътче (тема 44)

  • 38 253
  • 798
  •   1
Отговори
# 285
  • Бургас
  • Мнения: 1 986
Това си е истинска отопляема оранжерийка. Хайде сега, нова муха ми пуснахте. Във възторг съм.
Оранжерията, както писа, наистина ще иска проветряване и нашата, макар и много малка, я отваря сутрин съседката. Вечер я затваря. Правим си такива услуги , по съседски. Дори вентилаторът,за който писах веднъж, не успява да издърпа топлия въздух понякога.

# 286
  • Мнения: 3 927
Някой хареса ли си метода за ранни краставици в парник, чрез засаждане в черна "кофа" над почвата?
Много ми хареса, но откъде да купя черен безвреден чувал, подходящ за целта? Или черни кофи да издънвам?
освен някой да произвежда чували от царевичните еко-продукти?! Но те се разпадат бързо на парченца....В конопени чували няма ли да стане?! Те са по-еко Simple Smile

# 287
  • Мнения: 5 997
Някой хареса ли си метода за ранни краставици в парник, чрез засаждане в черна "кофа" над почвата?
Много ми хареса, но откъде да купя черен безвреден чувал, подходящ за целта? Или черни кофи да издънвам?
този метод съм го изпуснала, би ли споделила?

# 288
  • София
  • Мнения: 5 188
Малко по-късно,  сега голямата реколта Simple Smile

# 289
  • Мнения: 41

Здравейте, моля, вещите за съдействие и съвет. Тези бели петна по доматените листа какво може да е и как се премахва?
Домата е хибрид. Сорта се казва Наслада, расте в момента на остъклена тераса, южна. Петната се появиха вчера, ако има значение. Семената са сети на 11.март. в готова купена смес за разсади.
Да ги поръся ли със сода и мляко?

# 290
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 045
изгорели са от силното слънце. може да е имало капчица вода и да е подействала като лупа за слънчевите лъчи.
аз не бих пръскала.

# 291
  • Мнения: 1 085
Но при мен има проблем и много ме я яд! Разсад едър домат, сложен и пикиран в една и съща почва, поставен на същият прозорец, развиваше се добре. Стъблата са дебели и здрави. Листата са като прегорели и започва отдолу нагоре.
Мислех, че е от премръзване, но едва ли е така. Отстраних всички засегнати листа. Разсада си е там от самото начало. Явно е болест. С какво да пръскам и има ли шанс да спася част от доматите?!

# 292
  • София
  • Мнения: 5 188
Метод за ранни краставици в парник, чрез засаждане в черна "кофа" над почвата
Клиповете намерих след като някой пусна тук линкове за нещо по темата за парниците. Руснаци показват най-стандартен парник, но не ползват почвата, а поставят върху нея "ръкав" от черен здрав чувал (отворен ордолу, както и отгоре), пълнят пръст, хумус, тор, разбъркват, засаждат разсада краставица, отгоре мулчират със слама и това е.
Методът не е за предпазване от измръзване, а за ускорен,  тип летен растеж и плододаване. Защото денем черният чувал се напича и пръстта е топла и на корените. Нощем акумулираната топлина държи по-дълго, почти до сутринта. С първите лъчи отново черното се напича. Така се ползва на макс слънчевото греене, а не спира растежа поради ниски температури. Което всеки е видял, че се случва.
Много ми хареса да опитам, но ме притеснява, че здравите черни чували са от токсично и смрадливо PVC.
Може и черни кофи да издънвам и да ги ползвам с години, но трябва да са евтини и методът да е проверен Simple Smile
Клип не ми се търси, че после трябва и да ги гледам Simple Smile))

# 293
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 045
без да съм опитвала ми се струва, че така ще е добре в началото (пролетта), но после, през лятото, ще се получи прегряване и растението ще загине.

Sad по метода на черния найлон унищожавахме тревата в старото дворче.
стана случайно, а после го повторихме на по-голяма площ.
разпънахме черен найлон на земята и го застопорихме с камъни да не мърда. до края на седмицата всичко под него беше загинало. даже най-упоритите треви се бяха сварили от изпаренията, които не са могли да излязат изпод найлона, а от слънцето са стигнали доста високи температури.

# 294
  • Мнения: 3 927
[ Руснаци показват най-стандартен парник, но не ползват почвата, а поставят върху нея
Аз от това, което съм гледала, разбрах, че става дума за по-ранно отглеждане на краставици, например още от декември, януари с цел по-ранна реколта. В клипчетата се обясняваше, че така корените са на топло, а не в самата почва, където Т е недостатъчна, дори в теплица.

При доматите също има опасност, когато се прехвърлят в земята от кофичките - ако Т на почвата е ниска, корените се стресират и растежа се забавя.

# 295
  • София
  • Мнения: 5 188
Предполагам, че в късната пролет садят нови разсади краставици.
Куртовската капия  на какви разстояния я садите и по две растения ли?

# 296
  • Мнения: 3 927
Аз не съм я отглеждала, пиперът за мен е трудна култура и я зарязах след първата година с недобър резултат...може по-нататък да опитам пак. Ще попитам съседите.
Някой пръскал ли е повече години с Нимазал и съответно да има натрупани впечатления? Купих да тествам въшките на хризантемата и след 3 дни опити, въшките са труп! Амитица са направили едни малки шишенца по 10 мл за 5 л. готов разтвор на космическата цена от 4,20 лв, но за проба се прежалих. И май съм доволна!

rorik, кокошата тор е вече на месец, спря кипенето. Но имам голям проблем, нямам достатъчно съдове да накисна по-голямо количество Smile

# 297
  • София
  • Мнения: 12 229
Аз само миналата година пръсках с масло от нийм, но броени пъти. При розите имаше ефект, но не и при колорадският бръмбър.
Между другото донесох половин литър бутилка нийм в София, някой ме беше помолил, но така и не ми отговори на питането дали го иска. Ако има друг желаещ да ми пише, че нещо дублирах едни поръчки и се оказах с повече.

# 298
  • Бургас
  • Мнения: 1 986
В селото бабите садяха пипера винаги по 2 растения. Казваха, че така се подпират взаимно.
Птичата тор нали се разрежда 1 : 10, така че не й трябва много голям съд. /Разбира се, зависи и от площта за поливане.../ Ние я държим седица накисната и после си отливаме за разреждане. После пак доливаме вода в останалата тор, със съзнанието, че тя ще е малко по-слаба от първата. Накрая гъстата част я мятам на растенията и отново зареждам. Преди 2 години "откраднах" акитата на гълъбите от тавана.

# 299
  • sofia
  • Мнения: 8 936
И пипера, и доматите, свекърва ми ги сади по 2 корена заедно.
Онзи ден пресяхме тора от компоста, който бях разстлала да изсъхва... 18 чувалчета от пелети напълнихме. По едрото остана да се доизсушава и да му събера клечките. Ще го пресеем и него каквото остане, ще го копаем на място. Оформихме място за новия компост и съм инструктирала всички без клечки там!
Днес сложих едни краставици в градината, че бяха много прорасли в кофичките.... май ще заминат, ама здраве да е. Леко вали при нас, сутринта само ръсна. ММ сега им мисли парник да им сложи отгоре.
Разсада в парника, който е на горния ред на стелажа се е жлътнал (явно от слънцето от онези дни), ама сега го дават цяла седмица мрачно и може и да се съвземе.

Общи условия

Активация на акаунт