Законно ли е търговците да налагат минимална сума при плащане с карта?

  • 8 703
  • 150
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 6 770
Не знам за други държави, но в България няма закон, който да регламентира минимален праг за плащане с банкова карта. В този смисъл, да те принуждават да купиш допълнително, за да си платиш с карта, не е законово обосновано. Разбира се, че в 99% от случаите се води само кратка дискусия с касиера и следа от това няма, т. е. злоупотребата е почти невъзможно да се докаже.

# 16
  • Мнения: 19 988
То и с карта не е задължена да приема плащания принципно никой търговец, често попадам на такива. Като нямам кеш, обръщам се и излизам.

# 17
  • Варна
  • Мнения: 25 280
Какво значи "няма минимален праг"? Трябва да го пише в закон ли? Явно няма праг, щом има търговци, които приемат всякакви суми. Въпросът е, че НЯМА закон, който ЗАБРАНЯВА на търговеца да сложи праг, както няма закон, който да го задължава изобщо да приема картови плащания. Той може изобщо да не приема карти. Може да реши, че ще приема карти при определени условия, това е лично негова работа. Т.е. нищо незаконно няма в описаните действия, колкото и да не ви харесват. Това е.

# 18
  • Мнения: X
Не знам за други държави, но в България няма закон, който да регламентира минимален праг за плащане с банкова карта. В този смисъл, да те принуждават да купиш допълнително, за да си платиш с карта, не е законово обосновано. Разбира се, че в 99% от случаите се води само кратка дискусия с касиера и следа от това няма, т. е. злоупотребата е почти невъзможно да се докаже.
Което не е забранено, е разрешено. А не обратното. Не е забранено да си сложи лимит, значи е разрешено. Не е забранено да приема само кеш, значи, е разрешено. Никой те те задължава да купиш допълнително, като не искаш, плащаш с кеш или си тръгваш. Никой не те задължава изобщо нещо да купиш. И двете страни са си в правото в случая, той да сложи лимит, ти да си тръгнеш, без да купиш нищо.
И.в другите държави няма, защото няма нужда от такава регулация.

# 19
  • Мнения: 3 277
Не знам за други държави, но в България няма закон, който да регламентира минимален праг за плащане с банкова карта. В този смисъл, да те принуждават да купиш допълнително, за да си платиш с карта, не е законово обосновано. Разбира се, че в 99% от случаите се води само кратка дискусия с касиера и следа от това няма, т. е. злоупотребата е почти невъзможно да се докаже.
Което не е забранено, е разрешено. А не обратното. Не е забранено да си сложи лимит, значи е разрешено. Не е забранено да приема само кеш, значи, е разрешено. Никой те те задължава да купиш допълнително, като не искаш, плащаш с кеш или си тръгваш. Никой не те задължава изобщо нещо да купиш. И двете страни са си в правото в случая, той да сложи лимит, ти да си тръгнеш, без да купиш нищо.
И.в другите държави няма, защото няма нужда от такава регулация.
Точно така - закона обикновено не казва какво е разрешено, а какво е забранено. И ако изрично не е забранено, си е напълно законно.

# 20
  • Мнения: 12 840
Съвсем законно си е. Търговецът си е направил сметка, за него няма смъсъл да продава, ако му се изяжда печалбата от банковата такса. Носи си пари в брой за дребните покупки.

# 21
  • Бургас
  • Мнения: 199
Разрових се и разбрах, че е напълно законно, но за кредитни карта, докато за дебитни не би трябвало да има минимум.
Намерих няколко линка по темата:
https://www.nerdwallet.com/article/credit-cards/why-do-stores-ha … unts-credit-cards

https://www.creditcards.com/credit-card-news/merchant-minimum_pu … redit-debit-1585/

https://www.thebalance.com/debit-card-minimums-illegal-or-just-annoying-315267

https://basyspro.com/can-your-business-set-minimum-maximum-amoun … t-card-purchases/

# 22
  • Мнения: X
Това са статии на английски - въпросът е дали е незаконно в България. Живеещите в чужбина/редовно пътуващите вече казахме, че извън България е честно срещана практика.

# 23
  • Мнения: 3 589
И аз за първи път го чувам за България 😒 Много неприятно. Винаги много ме е дразнело в чужбина. Айде сега и у нас. 🤐

# 24
  • Мнения: 3 736
Имат право да си определят търговците при какви условия да приемат карти, добре, но да ги оповестят съответно. Иначе лепенката гордо лепната на вратата, а чак на касата разбираш, че не можеш да платиш. Хем са ти загубили времето, хем повтаряш. Пък аз съм злопаметен клиент и ако някъде ми направят проблем, повече не ходя.

# 25
  • Мнения: 70
Ако е незаконно, незаконно ли е и да не приемат биткойн? Sweat Smile

# 26
  • Мнения: 21 455
Отказ за изпълнение на операция с платежна карта
Чл. 32. (1) Търговецът, при който се намира терминалното устройство ПОС, чрез което се извършва плащането, може да откаже използването на платежна карта в случай на:
1. невалидност на платежната карта;
2. несъответствие на подписа върху платежната карта с подписа върху документа за операцията или документа за самоличност или липса на подпис върху платежната карта, ако такъв се изисква за нейната валидност;
3. отказ от страна на държателя да представи документ, потвърждаващ неговата самоличност, или когато търговецът установи, че неоправомощено лице използва платежната карта;
4. невъзможност да се получи потвърждение за извършване на операцията;
5. съмнение за неистинска или подправена платежна карта.
(2) Търговецът може да задържи платежна карта от името на издателя в случаите по ал. 1 по реда, посочен в договора по чл. 31.
(3) Изискванията към информацията при предоставяне на платежни услуги по глава трета, раздел II от Закона за платежните услуги и платежните системи се отнасят и за търговеца, при който се намира терминалното устройство.

# 27
  • Мнения: 4 808
По цялото Черноморие от Влас до Синеморец го има това, особено в сезонни обекти. В Слънчев бряг е масово. В повечето магазини има бележки на касата, на които пише, че с карта се плащат покупки над 10 лв. Знам също няколко магазина, пак в Сл. бряг и околностите, където цигари не можеш да платиш с карта. Една собственичка ми обясни, че го прави, понеже таксата на банката ú изяждала надценката. Освен това, от банката си получавала парите след 20-30 дни, а цигари зареждала всеки ден и ú трябвали пари да ги зареди.

# 28
  • София
  • Мнения: 2 023
Вече в две малки магазинчета ми се случва следното.
Само цигари с карта не мога да взема, трябва и нещо друго, дори една торбичка да е от 10 ст.
Но само малка мин. вода, или друга стока за дребна сума може.

цигарите в България са с фиксирана цена и надценка. надценката за продавача е 5-6%, таксата за транзакция е около 4%. И като се има предвид, че повечето цигари се плащат при доставката продажбата с карта не само не носи печалба но им блокира част от оборотните средства в банката

# 29
  • Deutschland/HE
  • Мнения: 5 446
Вече в две малки магазинчета ми се случва следното.
Само цигари с карта не мога да взема, трябва и нещо друго, дори една торбичка да е от 10 ст.
Но само малка мин. вода, или друга стока за дребна сума може.

цигарите в България са с фиксирана цена и надценка. надценката за продавача е 5-6%, таксата за транзакция е около 4%. И като се има предвид, че повечето цигари се плащат при доставката продажбата с карта не само не носи печалба но им блокира част от оборотните средства в банката
За надценките при цигарите е точно така, но таксата за транзакции не е 4%, а е максимум 1,8-2%. Това поне аз съм виждала като счетоводител.
В Германия съм срещала  минимална сума 5-10евро, но сега в тази ситуация на много места я махнаха, но то е било в малки магазинчета, в големите магазини няма значение от сумата.
В Дания ми направи впечатление, че може чаша чай да платиш с карта и то не в заведение, а на някакъв открит временен базар. Според мен там сигурно над 90% е плащане с карта. Бяхме на посещение в музей и трябваше да си оставим чантите чантите в гардероб с монети, а ние нямаме. На касата ни изтеглиха от картите май 20крони (което е 50ст) и ни дадоха монета.

Общи условия

Активация на акаунт