Прехвърляне на идеални части

  • 1 750
  • 20
  •   1
Отговори
# 15
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 859
а след като имат отделни входове по какви съображения да се счита за неделимо?
Кой твърди, че е неделим? Могат да си направят делба.

# 16
  • Мнения: 105
Винаги може да се направи доброволна делба,но това си има минуси за мен лично. Точно заради притежание на идеални части ,съсобственика при намерение за продажба е длъжен първо да го предложи на нас,което условие ни устройства. Ако ние откажем да купим дела му,на съответната продажна цена,тогава идва ред на тази декларация ,тип отказ,която споменах в  предходния си пост. Авторката питаше, дали може да продаде идеална част на трето лице, доколкото съм разбрала,а аз ,от опит вече,мисля че,без подпис на вуйчото,няма как да стане. Ако реши да продава,по закон е длъжна да предложи първо на него и ако той откаже,тогава вече на трето лице,но след подпис пред нотариус,че другия съсобственик отказва покупка. Дано да успеят да намерят добър тон помежду си,иначе отиват на съдебна делба и вещи лица определят правилата.

# 17
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 859
Напротив, чисто юридически е най-добре всеки да си знае реалните части и точно какво притежава. В момента имате идеални части от цялото. Може ползването да е разделено, както казвате "физически", но собствеността не е.

# 18
  • Мнения: 105
Това е Ваше мнение,моето е по-различно. Когато става дума за напълно непознати хора , налагането на правила е много лесно и много по-лесно се намира добър тон,отколкото когато става дума за близки роднини. А факта ,че малко,или много си подсигурявам последстваща инвестиция,или най-малко съседи ,за мен е добра опция. Нека все пак не ставам аз център на темата, просто исках да споделя опита си с авторката. Съжалявам,че тя  явно няма мирен и доброволен изход от ситуацията.

# 19
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 859
Това е мнението ми на юрист, пък всеки си решава как да процедира.

# 20
  • Мнения: 9 777
Най-добре да си наемат читав местен адвокат от Пловдив.
Аз първо бих започнала с процедура (не знам по кой член от кой закон е), да си осигуря реален достъп до собствеността. Защото не се знае дали роднините не са се насочили към придобиване на собствеността на потребителката по давност. Като си влязат във владение на собствеността, може и делба да направят. Щом е голяма къщата, вероятно няма да е невъзможно да се раздели реално. Има разходи, отнема време, но е необходимо. Пак адвокат е нужен, добър и местен, най-добре.
След това вече да решават какво да правят с реалната разделена собственост, ще бъде като в кооперация - етажна собственост с идеални части от общи части (двор и общи части на сградата). Тогава вече могат да си продават тази собственост на когото и за колкото преценят.

Иначе може би е възможно да се продаде идеалната част по начина, по който се продават дялове от земеделски земи. Но и цената едва ли ще ги удовлетворява - заради процедурите по бъдещо разделяне, купувачите (те са специфична категория, предполагам) ще им дадат жълти стотинки.

Общи условия

Активация на акаунт