Видов ден

  • 2 397
  • 32
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 1 105
И аз вярвам, че има Видов ден.

# 16
  • Мнения: 431
Мисля, че това са глупости. Всеки е вършил зло някому, съответно всеки има трагедии и провали в живота и между тези неща няма връзка(освен при пряко отмъщение).
Трябва да имаш извратено чувство за собствена значимост, за да вярваш, че провалите на причинилия ти зло са твоето "възмездие", злобичка се изисква и склонност към злорадстване. А когато на нас ни се случи трагедия, колко хора си казват "Ей, това ми се случва, защото направих зло на Х преди 10 години?"
Това с Видовия ден е просто вид самоуспокоение, че някой друг ще се грижи за справедливостта в отношенията между двама души. Бих предпочела лично да отмъстя, отколкото да злорадствам отстрани когато нещо лошо се случи на наранилия ме.

# 17
  • Мнения: 5 001
незнам Видов или друг ден дали има, но всичко се връща, това съм се убедила много пъти.
не съм си отмъщавала на никой, въпреки че съм имала възможност. Вярвам че има Бог и когато някой прави мърсотии му се връща. и може да не е правилно, но когато тайничко злорадствам когато стане

# 18
  • Мнения: 15 619
Има Видов ден. Знам много истории. Не искам да разказвам, общото е че винаги страда най - милото ти: дете или близък. Господ гледа. Забавя, но не забравя.

# 19
  • Варна
  • Мнения: 1 383
Няма ненаказано ни добро, ни лошо! Но трябват очи, за да се види...

# 20
  • Мнения: 97
Видовден е на 15 юни. Вида е сестра на двамата светци-градушкари (предизвикват градушки, демек) - Елисей и Вартоломей. Вида види пакостите, които правят братята й. Според поверието, градушката идва като наказание за сторен грях.




На  този ден е битката на Косово поле, след която турците завладяват балканите

# 21
  • Мнения: 97
И в този смисъл "Ще дойде пак Видов ден" е , че ще има реванш за стореното.

# 22
  • Мнения: 2 040
Немисля, че са глупости и вярвам, че идва такъв ден ...
Баба ми е казвала, че удря там където най- боли ... е това не е правилно, щото най- боли за дете ..
Пред очите ми се разви и една история, но неискам да я разказвам тук ...
Един ден всичко се връща .... и добро, и лошо!

# 23
  • Мнения: 5 370
Мисля, че това са глупости. Всеки е вършил зло някому, съответно всеки има трагедии и провали в живота и между тези неща няма връзка(освен при пряко отмъщение).
Трябва да имаш извратено чувство за собствена значимост, за да вярваш, че провалите на причинилия ти зло са твоето "възмездие", злобичка се изисква и склонност към злорадстване. А когато на нас ни се случи трагедия, колко хора си казват "Ей, това ми се случва, защото направих зло на Х преди 10 години?"
Това с Видовия ден е просто вид самоуспокоение, че някой друг ще се грижи за справедливостта в отношенията между двама души. Бих предпочела лично да отмъстя, отколкото да злорадствам отстрани когато нещо лошо се случи на наранилия ме.
Мисля, че не е точно така, и ще дам един личен пример.....от моето семейство пак.
За мене лично възмездието идва в следствие на акумулираната и насочена към някого/нещо негативна енергия. Тя после рикошира в този, който е причинителят и.
Преди много години моя близка беше изключена от БКП. За тези, които са живели и преди 10.11 89 година съзнателен живот-знаят какво значи това. Причината беше чисто злобарска,......завист, че толкова бързо и без връзки се е издигнала.
Преживя го много тежко.................беше се затворила една седмица на тъмно в хола и не желаеше да излиза оттам.
След няколко години оклеветилата я особа изгуби единствения си син.
А след 10.11 побелели старци дойдоха лично да я канят отново да се "върне" в редиците на вече преименуваната БСП.
На това му казвам аз Видовден
Или както пееше Руши-'Всиииичко се връъъъщаааа". Confused

# 24
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
За много злини съм дочакала Видов ден, за други все още - не. Но има време, а аз умея да чакам  Thinking

# 25
  • Мнения: 5 877
Малииии!
Не, не, не ща, едно бивше гадже все на тоз ден се надява, за да получа възмездие...  Laughing

# 26
  • Мнения: 431
ЧЕРВЕНАТА ДЕПEshark-чица!!!, съжалявам, но примерът ти не може да ме убеди. Нима гонене от БКП може да се сравни със загуба на дете, а ти сякаш слагаш равенство между двете, едва ли не  си го е заслужила клеветницата Shocked.
От друга страна има толкова хора, които не са сторили голямо зло никому, но губят най-ценното си... Суеверната логика все ще намери обяснение и за това, сигурно някоя баба или дядо трябва да бъде наказан/а от този "видов ден".

Такова въртене на фактите не ми е по вкуса.

Факт ли е, че на всеки човек му се случват трагедии - факт е. Смърт на близки, болести, безпаричие, падения. Никой не е пощаден, защото сме хора, обичаме някого, имаме роднини и деца. Всяко средновековно обяснение на трагичните събития ми изглежда смешно, същото е както хората навремето са си обяснявали природните феномени с действия на могъщи богове и демони. Ми 21 век сме все пак. newsm78

# 27
  • София
  • Мнения: 2 623
Според мен съществува, но съм раздвоена дали това е Денят на страшния Съд или просто денят в който получаваш някакво възмездие за сторено зло.
Всичко в този живот се връща, но не е честно да се връща на децата ни. Предпочитам да изтърпя всеки удар на съдбата отколкото да страда детето ми за моите прегрешения.
Със сигурност обаче знам, че клетвата ми стига, но и също знам, че се връща със страшна сила затова моя съвет е - въздържайте се !

# 28
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650

от тук :

http://margaritta.dir.bg/0402kalendar_uni.html


11 юни - Свети апостол Вартоломей, летни Въртоломей
Вярва се, че св. Въртоломей е един от четиримата светци градушкари, затова този ден се празнува в негова чест като защитник от град, гръм, светкавици и суша.
   На празника е забранена всякаква работа.
   На небосвода се появява Квачката (Власи, Плеяди), която влияе зле на домашните животни.
   За предпазване на хората и добитъка се месят питки и се раздават по съседите.
   В народните представи св. Вартоломей (по народному св. Въртоломей) е брат на св. Елисей (Лисо) и на св. Вида (Видовден). На техните празници в някои краища се извършват гадания каква ще бъде годината и реколтата. Те също се почитат като защитници от природните бедствия. Поговорката "ще дойде Видовден" (в смисъл: ще се разбере истината) остава във връзка с гаданията, но и също с глагола виждам (видя). В някои райони празникът Лисо (св. Елисей, 14 юни) е в чест на болестта лисо, от която опадва косата на човек (олисява). Меси се обреден хляб (колач) и се раздава на близките. Болните лекували с баяне, билки, опушване, поливане ири наричане. 

Аз пък съм родена на 14 ти юни и не го знаех това.........

# 29
  • Мнения: 1 153
И аз мисля ,че има възмездие,но в момента не мога да кажа пример,не се сещам,но много се надявам да има Peaceвсе пак трябва да има равновесие Rolling Eyes

Общи условия

Активация на акаунт