Студенти ~ Набор 2001 ~ Тема 84

  • 39 750
  • 286
  •   1
Отговори
# 225
  • Мнения: 6 685
То и преди пандемията имаше някаква форма на сито, но сега наистина е трагично.
Но това е реалността след 2 години ДО, я имали лекции, я не, защото първите месеци на пандемията при нас имаше преподаватели, които категорично отказваха да водят онлайн лекции.
Писаха до студентски съвет, до декан, до ректор, промяна нямаше. Върнаха се присъствено и сега на лятната сесия масово цели групи скъсани. Това става в СУ.
Във ФХФ с 2 невзети изпита може да се запише следващ курс, студентите масово са с по 5-6 изпита.

# 226
  • Варна
  • Мнения: 2 097
Да ви кажа, и във Варна ТУ е същата работа. Изумена съм за две години колко му се изпари желанието и ентусиазма. Казва, че преподавателите са неадекватни и няма изобщо какво да научи от тях, да не говорим за поголовното късане, закани, заяждане....Според него е там само за да вземе диплома и нищо повече, загубено време. Много ми е тъжно, че става така с тези компютърни специалности. А като си помисля какво желание имаше да учи и да стане добър програмист....
Същото и при нашия младеж, обезсърчи се, демотивира се и прекъсна. 😔  Учеше КСТ в ТУ Варна, приет по първо и единствено желание.

# 227
  • Мнения: 47 973
Ами за бъдещите поколения да похваля ветеринарния факултет на тракийския университет. Може би има какво да се желае единствено в сравнение с чуждестранни университети, които разбира се, са с много повече ресурси. За България, съм възхитена. Има много скъсани, но само заради изисквания за знания. Полагат се максимум усилия за осигуряване на теоретичните и практически знания, изключителна база, занимания,стажове, връзка с бизнеса и т.н. За съжаление ковид даде пауза на някои практики на терен, Еразъм и прочие, но това мисля беше за всички. Новия ректор е изключителен!

# 228
  • Мнения: 1 263
Моето момче днес си тръгва, има билет за връщане по Коледа, но може би няма да си дойде, като каза и душата ми се сви, явно и на баща му, защото веднага каза, че можем ние да отидем.
Успешна учебна година!

# 229
  • Пловдив
  • Мнения: 9 705
Девойката започва чак на 26.09. Все още е във ваканция.
Успешна година на всички.
Охлювчетоо, специални поздрави на момчето ти от нас.

# 230
  • София
  • Мнения: 1 044
Моята девойка замина преди 2 дена. Почват занятия на 12ти, но тя от днес почва стаж в една правна кантора в Париж, та един месец ще съвместява и двете неща. Чакам да си направи програмата, за да купим и ние билет за Коледа. 
Успешна учебна година на всички набори!

# 231
  • Варна
  • Мнения: 6 871
Здравейте! Simple Smile
охлювчетоо, лек път на сина ти!
Успешна нова учебна година на всички, тук и по чужбините!

Аз писах наскоро в другата тема ама да кажа и тук. Simple Smile
Моето си замина в края на юли. От 1 август започна стажа си в Лондон. Една година ще е, всъщност, 13 месеца. Вече месец работи в компания за управление на фондове. След доста обяснения с какво точно се занимават ми каза, накратко така да казвам. Simple Smile Доволна е, спокойна е, надмина очакванията и и страховете и не се оправдаха. Живее в стая в общежитие, на около 40 минути пеша от офиса, това и беше водещо при търсенето на жилище.  И доза късмет предвид размерите на града и цените в близост до Ситито.

И ние обмисляхме една Коледа в Лондон, но тя реши, че тази зима иска през отпуска си да си направи лазерна корекция на очите тук, та още планове нямаме. Изчакваме да видим с това как ще стане организацията.

Много неприятни неща сте писали в предните постове. Толкова е жалко тази липса на организация във ВУЗвете и демотивацията на децата. Като знам колко труд са положили и с какво желание кандидатстват и записват ...

# 232
  • Варна
  • Мнения: 640
Здравейте,
Ние нашето дете не сме го гушкали от тази пролет, иначе всеки ден прекарваме време заедно, онлайн. Тя се прибра в Лондон миналата седмица. Писала съм, че близо два месеца и половина стажува в щатите. Доволно се умори от работа, но пък ѝ беше истински полезно и интересно. Сестра ѝ ще ѝ гостува, пътува след дни. Не е ходила в Лондон досега, пазаруват, правят планове двете, ние тихо им се радваме.
После е планирала кратка ваканция в Париж с гаджето и почва училище.
Пожелавам успешна учебна година на всички!

Флаш, аз имам лазерна корекция още от зората им, бях осемнадесетгодишна. Успешна  ви желая и да споделиш после как е. Малката е с диоптър, който пусто се качва всяка година. Тя, за щастие, се харесва много с очила.

Яна, малката си е харесала уни в Париж, не е учила френски досега, с немски е.  Не се съмнявам ,че ще го учи, но дали ще ѝ стигне времето за нужното ниво? Ще бъде десетокласничка тази година.

Последна редакция: чт, 01 сеп 2022, 21:37 от ЛюбОff

# 233
  • София
  • Мнения: 1 044
Любоff, ако е сериозна и мотивирана, няма невъзможни неща, все пак има 3 учебни години. Но може би ще трябва да помислите за най-подходящата форма на обучение по езика както и съответните усилия от нейна страна. Познавам дете, което учеше в математическа гимназия с английски.  Реши да учи във Франция.  Научи езика само на частни уроци. Взе С1, приеха го и успешно завърши бакалавър там. Проверете и какво ниво на езика изисква избрания от вас университет.

# 234
  • Sofia
  • Мнения: 2 469
Здравейте,
Ние нашето дете не сме го гушкали от тази пролет, иначе всеки ден прекарваме време заедно, онлайн. Тя се прибра в Лондон миналата седмица. Писала съм, че близо два месеца и половина стажува в щатите. Доволно се умори от работа, но пък ѝ беше истински полезно и интересно. Сестра ѝ ще ѝ гостува, пътува след дни. Не е ходила в Лондон досега, пазаруват, правят планове двете, ние тихо им се радваме.
После е планирала кратка ваканция в Париж с гаджето и почва училище.
Пожелавам успешна учебна година на всички!

Флаш, аз имам лазерна корекция още от зората им, бях осемнадесетгодишна. Успешна  ви желая и да споделиш после как е. Малката е с диоптър, който пусто се качва всяка година. Тя, за щастие, се харесва много с очила.

Яна, малката си е харесала уни в Париж, не е учила френски досега, с немски е.  Не се съмнявам ,че ще го учи, но дали ще ѝ стигне времето за нужното ниво? Ще бъде десетокласничка тази година.
Споделете моля, за университета в Париж Simple Smile Моето дете е с добър френски, но никак не е изкушено да учи във Франция ...

# 235
  • Варна
  • Мнения: 640
Алегра, за френските университети Яна е веща, но има и тема във форума.
Иначе университетът е Ла Фемис, но той е за аудиовизуални изкуства, кинематографика и рейта му е само 3%. Звучи повече като мечта,  обсъждаме го още.

# 236
  • Мнения: 952
Здравейте,  учебната година започна, а никой не пише.. Андреа, беше ми интересно да те чета..
Моя син, изненадващо, реши да посети Белгия по програма Еразъм и то по никое време.  Лети на 01.11,  за 10 дни и ще изпусне лекции и упражнения, които при тях са задължителни, но така бил решил...Не знам, не мога да го контролирам...дано не съжалява после.

# 237
  • Мнения: 1 263
При моят младеж вече и изпитите започнаха.
Подал е вече документи в неговия си университет за магистратурата.

# 238
  • Bulgaria
  • Мнения: 463
Здравейте! Отдавна не съм се включвала, но напоследък нямам почти никакво време.

Миналата година в университета беше много тежка - като цяло втори и трети курс за моята специалност са най-изцеждащи и тежки, защото се учат много езиковедски дисциплини и много литературоведски (руска литература, славянски литератури, различни периоди от българската литература, западноевропейска литература). Четенето, което пада, е голямо, изискванията са високи и доста колеги отпаднаха, защото или работеха и не съумяваха да изчитат всичко и да се подготвят, или просто не им се учеше и разчитаха да вземат изпитите с подготовка 2-3 дена преди тях. Нашият факултет беше един от малкото, които беше предния семестър изцяло присъствено - още с настъпването на втория семестър, така че го изкарахме в традиционната присъствена форма. Сега също сме присъствено, както и всички останали факултети.

Не знам при вашите деца как е, но в моя курс е пълно с безотговорни колеги, които ходят болни на лекции и на упражнения и заразяват всички. Отделно залите, в които се обучаваме, са много студени. Намират се повечето в непосредствена близост до Аулата на университета, някои от стените са каменни, навремето са се отоплявали с камини, но сега те не функционират и студът е изключителен, а в момента е едва средата на октомври. Ако и този семестър ще е изцяло присъствен, не знам какво ще правим през ноември и изобщо през студените зимни месеци. Освен да си домъкнем духалки или пък да пишем с ръкавици и шапки. Grinning

Тези от вас, които са ме чели преди 2 години, знаят, че изпитвах колебания дали да не запиша "Арабистика". Е, изобщо не съжалявам, че си писах "Българска филология" на първо желание. "Арабистиката" е хубава специалност, но научаването ѝ онлайн е било мисия невъзможна. Моя позната се записа да учи това. От 28 души курс - в момента са сведени до критичния минимум от шестима. Доволна съм от избора си въпреки всички пречки и трудности. В крайна сметка нивото на обучение е високо, изискванията към нас също. Сравнявам нивото на обучение по моята специалност в СУ (където съм) с останалите университети в страната - пак по същата специалност - мисля, че е най-доброто, което може да се предложи. Имам познати и приятелки в другите университети, които предлагат специалността - освобождават се от тежки изпити, които ние изучаваме 3 семестъра, с презентации, тестове и тем подобни. Това за мен не е сериозно обучение и не си представям какви българисти и педагози ще излязат само след 2 години. Та по някой път лесното обучение носи удоволствие, но само краткосрочно, защото излезеш ли от университета и установиш ли че нищо не знаеш, нещата не са розови. Grinning

Надявам се всички да сте здрави, момичета - вие и вашите деца. Пожелавам на всички една спокойна, успешна, здрава и ползотворна учебна година! Нека третият курс премине за всички благополучно, а за тези наборчета, които са се преориентирали от една към друга специалност - дано са намерили себе си и да се чувстват пълноценни. Simple Smile Heart

# 239
  • Мнения: 568
Аз вярвам, че БФ в СУ е добра специалност. Имам две приятелки с дъщери - връстнички на наште и това, което Андрея пише е наистина така. Сериозно четене пада и обучението е стегнато. Иначе, онлайн обучението на психолозите (нашата специалност), определено имаше слабости  и се надяваме с дъщеря ми, да не се наложи пак да си остават вкъщи. Топло, студено, ушанки, ръкавици, маски и каквото и да е, само не и вкъщи. Дано не се налага, разбира се...Иначе, това е изключително базово образование и чак сега, в трети курс, казва , че има малко по- практически ориентиран предмет. Повечето неща, които учи до момента, са предимно теоритични и философски. С други думи - задължителна магистратура.

Общи условия

Активация на акаунт