Електронна система за кандидатстване в първи клас в София.

  • 1 267
  • 10
  •   1
Отговори
  • Мнения: 7
Какво се случва с тази система? Уж щяха да я отварят на 29.03 за кандидатстване. Сега в dnes.bg казват, че ще я отворят на 19.04.

# 1
  • Sofia
  • Мнения: 1 052
Какво се случва с тази система? Уж щяха да я отварят на 29.03 за кандидатстване. Сега в dnes.bg казват, че ще я отворят на 19.04.

Системата ще бъде отключена днес следобяд. Реалната кампания по кандидатстване започва на 19.04, докогато училищата трябва са попълнят местата за прием.

# 2
  • Мнения: 57
Системата работи от вчера. Кандидатствах да преместя дъщеря ми от детска градина в предучилищна група в училище. На 19 април ще излязат свободните места само за първокласниците. Първо класиване - 14 май.

# 3
  • София
  • Мнения: 232
Здравейте, и при нас предстои кандидатстване за първи клас. Имам въпрос, ако можете да ми помогнете. Смених си постоянния адрес преди по-малко от година, а адреса на бащата остана стария. Реално са районите на две съседни училища. Може ли детето да кандидатства с новия адрес за едното училище и със стария адрес (на бащата) за другото училище?

# 4
  • Sofia
  • Мнения: 157
Здравейте, и при нас предстои кандидатстване за първи клас. Имам въпрос, ако можете да ми помогнете. Смених си постоянния адрес преди по-малко от година, а адреса на бащата остана стария. Реално са районите на две съседни училища. Може ли детето да кандидатства с новия адрес за едното училище и със стария адрес (на бащата) за другото училище?
Има значение детето на кой адрес се води,а не родителите при кандидастване за първи клас. Може да има 2 различни постоянен и настоящ,избирате по-благоприятния за вас.

# 5
  • София
  • Мнения: 2 320
Здравейте, водим се над три години по постоянен и настоящ адрес в Столична община. Имам ли право сега сменя настоящия адрес на детето, за да се вземе той предвид, защото е граничен на училището , където искаме да бъде?

# 6
  • Sofia
  • Мнения: 5 903
Здравейте, водим се над три години по постоянен и настоящ адрес в Столична община. Имам ли право сега сменя настоящия адрес на детето, за да се вземе той предвид, защото е граничен на училището , където искаме да бъде?
Имате право, разбира се, но ако си смените адреса, ще си изгубите уседналостта по настоящ адрес.

Обаче ако искате да си смените адреса, за да кандидатствате за училище, което е в граничен на вашия (бъдещ) район, тогава не се гледа уседналост и ще получите точки за граничен район. Но в този случай, вие няма да сте с предимство - ще се класирате само ако останат места, след като се класират всички деца с адрес в този граничен район и ако точките Ви стигнат.
Все пак в 4-та група децата от всички гранични райони на училишето получават еднакви точки (5). Това са много деца и често се класират тези, които имат и други допълнителни точки. Само с точки от граничен район може и да не успеете да се класирате.

# 7
  • София
  • Мнения: 2 320
Brin de muguet, много благодаря и за разясненията. За съжаление по постоянен адрес прилежащото училище не е опция и сега обмислям варианти. След допълнителните ти разяснения имаме шанс, единствено ако промяната на настоящия адрес е към прилежащо училище и ще попаднем в трета група. Наистина много Благодаря!

Последна редакция: пт, 02 апр 2021, 16:35 от Аничк@

# 8
  • Мнения: 2
Здравейте, и на моето дете й предстои да кандидатства за 1-ви клас, но за мой голям ужас установих, че на постоянния ни адрес, на който живеем аз от 9 години а детето ми от 7 години не е включен в нито един прилежащ район за училищата в нашия район. След като отидох до училището, което отговаря за нашия микрорайон, и в което исках да запиша детето си ми казаха, че незнаят защо така се е получило и не могат да ми помогнат. Няколко пъти писах в система за прием, така и не си направиха труда да ми отговорят. Подадох жалби в столична община и в общината в нашия район. Въпроса ми е възможно ли е детето ми да не е разпределено в нито едно училище за прием в 1-ви клас? Някой от вас сблъсквал ли се е с такъв проблем? Незнам какво повече мога да направя.

# 9
  • Мнения: 207
Здравейте, и на моето дете й предстои да кандидатства за 1-ви клас, но за мой голям ужас установих, че на постоянния ни адрес, на който живеем аз от 9 години а детето ми от 7 години не е включен в нито един прилежащ район за училищата в нашия район. След като отидох до училището, което отговаря за нашия микрорайон, и в което исках да запиша детето си ми казаха, че незнаят защо така се е получило и не могат да ми помогнат. Няколко пъти писах в система за прием, така и не си направиха труда да ми отговорят. Подадох жалби в столична община и в общината в нашия район. Въпроса ми е възможно ли е детето ми да не е разпределено в нито едно училище за прием в 1-ви клас? Някой от вас сблъсквал ли се е с такъв проблем? Незнам какво повече мога да направя.
[/qu

Здравейте! Във фейсбук има 2 групи - "За качествена и иновативна образователна система" и "Прием първи клас гр. София" - пишете в тях за Вашия казус. Администраторите са дами, които участват в работни групи към Столична община и тъкмо и със Системата се занимават. Та, те помогнаха на много хора с такива проблеми да им се оправят нещата и много бързо в Системата им добавиха или коригираха адресите. Имаше няколко точно такива случаи като Вашия и много скоро майките благодариха, че нещата са се оправили.Желая Ви успех!

# 10
  • Мнения: 207
Здравейте! Как мислите, че ще действа системата в следната ситуация (събирам мнения, иначе според мен как ще действа реално точно тази система никой не може да каже; даже според мен  и тези, които са я измисли и те не знаят) - ако в четвърта група сме 10 желаещи за 2 места, обаче на всеки от нас е различно по ред желание, то как следва да ни класират?
Според мен трябва да сме на жребий (всички сме с 0 точки), независимо, че за един това може да е първо желаие, за друг второ,за трети - ниско. Така ли е според вас?

Общи условия

Активация на акаунт