Вмествате ли се в доходите си, що се отнася до лични неща?

  • 10 463
  • 114
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 6 166
Не се вмествам и не пестя. Simple Smile
Все излизат грандиозни харчове.

# 16
  • Мнения: 19 012
Абе разбрахте ме, ама се правите. Говоря предимно за лично удоволствие.

За тези изброените неща - "дрехи, аксесоари, козметика, излизане с приятелка, козм. процедура, курс, хоби...", може би е разумно годишният разход да не надвишава 1-2 месечни заплати/доход.

За случаите, когато няма доход, и само единият работи и неговият доход е семейният, тогава и двамата се побират в този диапазон.

# 17
  • Мнения: X
Вмествам се, да. Само понякога, ако не ми достигат примерно 10-20 лв. за нещо (книга, дреха), съм искал назаем от майка ми или баща ми.

# 18
  • Мнения: 25 619
Вмествам се.

Иначе много зависи дали конкретният разход е оправдан, или става въпрос за глезотия. А най-много зависи дали ще се отрази на бюджета на семейството, или не. Някак си не си представям децата ми да гладуват или да са лишени от нещо заради моите удоволствия.
Но пък ето един от плюсовете да имаш големи деца – вече не се налага да се съобразяваш с тях, когато планираш собствените си кефове. Simple Smile

Скрит текст:
ПП Кажи какво искаш да си купиш сега, че ми стана любопитно. Simple Smile

# 19
  • София
  • Мнения: 12 554
У нас покупки, които са сериозна сума от общия ни семеен доход, се обсъждат задължително. Не може личните удоволствия на единия от съпрузите да нанася щети на семейството.
Който иска да си прави каквото иска в живота стои сам, не създава семейство. Когато има такова, първо се гледа какво е добро за семейството.
Тъй като у нас аз управлявам парите, а смея съвсем нескромно да кажа, че го правя много добре, сме успели с двете си заплати, без помощ от родители и със строга финансова дисциплина да си купим неща, които искаме и които не са евтини.

# 20
  • Мнения: 12 790
Пак тема за финанси. Обяснявам - за мен е логично, когато купувам или правя нещо за себе си, да го вместя в моя доход. Говоря примерно за дрехи, аксесоари, козметика, излизане с приятелка, козм. процедура, курс, хоби...

Вие така ли правите? Или пипате от общия бюджет? Или искате от милото?
Аз точно така правя. Ако е нещо за мен, например скъп лаптоп, аз си го избирам, плащам  и ползвам. Милото ако си вземе нещо, то си има грижата, аз не му влияя и той на мен, ако  нямаме нужда от съвета на другия.
И привсе това всичко ни е общо, та  даже и личните сметки са общи заради  семейната общност. Simple Smile Simple Smile Simple Smile Но моят лаптоп си е мой, да ме прощава любимият.

# 21
  • София
  • Мнения: 3 160
За каквато и да е покупка се вмествам в бюджета, т.е. ако можем да си го позволим без да нарушим месечния баланс, значи няма проблем.
Е, за новия мотор на ММ (т.е. неговия кеф) ми беше много по-лесно да кажа ОК, отколкото ако е нещо лично за мен, но осъзнавам че това не е правилно.

# 22
  • Мнения: 15 356
Разбрах те аз.Парите в моята карта са били винаги основно за мои разходи,с неговите плащаме сметки,храна и т.н.Вмествам се,остават даже и идват следващите .Като мина на 380 лв майчинство ще взимам от общите,които оставя вкъщи  Grinning
По принцип не ме пита колко пари имам,това ново ли ти е,това колко струва и т.н

# 23
  • Русе
  • Мнения: 7 794
У нас няма твое/мое. Бюджетът е общ. Всичко се обсъжда.
За 25 години не ми е отказал нищо, независимо от цената. Скрупули нямам Simple Smile, но и гледам да не прекалявам, че и деца имаме.
Сега трябва да дам 10 бона за нови сиси. На мен нещо не ми се дават, той казва, че е важно за самочувствието ми...
Та, ако трябва сама да ги събирам тия пари, ще стана на години дето вече няма да ми трябва нищо. Отделно възприемам ММ като другар в живота, като някой който ми дава криле, а не ме държи на каишка.

# 24
  • Мнения: 1 489
И при нас няма мое/твое. Бюджетът ни е общ. Всички големи покупки се обсъждат и се взема най-разумното решение. За дребни покупки не се питаме един друг. Когато аз или той имаме необходимост или желание за нещо ново като дреха, обувки, книги- си ги купуваме.

# 25
  • София
  • Мнения: 13 155
При нас доходът е общ, понеже приходите ни идват от общо място и постъпват по обща сметка. Имаме (не)гласна уговорка какъв е личният месечен бюджет на всеки един от домакинството и гледаме за лични покупки да влизаме в тези суми.
Не се сещам за нещо,което да е толкова скъпо, че да надхвърля сумата и да не мога да изчакам 1-2 месеца да заделя пари.
Понеже под лични разходи разбирам дрехи, обувки, козметика, фризьор, книги, разни глезотии, никое от тези неща не ми струва безбожно скъпо и не ми се е случвало да надскачам себе си.
За големи общи разходи се е случвало всеки да додаде от месечния бюджет за лични нужди към месечния бюджет за домакинството, например. Идеята е да не пипаме вече заделени преди суми, когато не е нещо безкрайно важно.
Пример от последните дни. Счупи ни се миялната и мислехме да вземем нова за около 700 лв. За подобни покупки сме си определили месечно до 1000 лв. (Ако не ги изхарчим, отиват по друго перо.) Харесахме миялна за 1300 лв. Просто имаше всичко, което търсим. Всеки даде от перото си за лични нужди, за да не теглим готови пари от предни месеци и да не се занимаваме с лизинги и т.н.

# 26
  • Мнения: 2 888
Хора кажете какво работите за високи доходи, то и аз работя ама не е високодоходно?
Харча си моите пари както искам, купувам каквото ми трябва. Не си държим заедно парите, не му искам. И двамата участваме в сметките и разходите.

# 27
  • Мнения: 2 622
Когато купувам нещо лично за себе си ( парфюм, поредните кецове, обеци и подобни от тоя род вещи)  плащам с моята карта, където е моята заплата. Не вземам от общите пари,които са кеш в къщи и които са за текущи домакински/бутови нужди. Когато планувам да си сменя металокерамиката на зъбите, това ще се предвиди като разход от общия бюджет, ще се обсъди и ще се планува във времето. Т.е. няма да го реша на своя глава, въпреки че имам възможност да го платя сама.

# 28
  • Мнения: 794
Не разбирам какъв е смисълът от отделен "общ" бюджет?
Той взима заплата, аз взимам заплата, всеки си има банкова сметка. Не теглим някаква сума, която да държим в плик вкъщи и не виждам защо да го правим. Поделили сме долу горе поравно сметките, кой какво плаща, а и вече всичко може онлайн. Относно  разходите за храна и други битовизми, си ги разделяме отново, пазаруваме седмично и се редуваме. Ако някой е решил да купи нещо извънредно си го плаща и не виждам защо трябва да цепим стотинката.
Относно по-големите разходи, като почивка например, си ги делим. А индивидуалните харчове като фризьор, карта за фитнес, нова блуза/дънки и т.н. всеки си ги покрива, освен ако не е подарък.
В случай пък, че единият партньор печели по-малко, може просто да поема по-малките разходи, например за интернет, вода, вход, някой друг пазар, отново не е много сложно да се разпредели.

# 29
  • София
  • Мнения: 35 104
Да, де.
Ама този с по- малкия бюджет може ли да харчи от парите на другия за лични хрумки и глезунки?
Или като свърши парите - йок?

Общи условия

Активация на акаунт