ЕНДОМЕТРИОЗА - Тема 16

  • 39 273
  • 736
  •   1
Отговори
# 675
  • Мнения: 7
Защото при мен март месец видяха киста 2.5см, но казаха че не трябвало да се оперира защото когато е под 3см има вероятност да се засегне здрава част от яйчника. А пък при мен главният симптом с ужасяващата болка липсва. Имам силни болки при цикъл първите 2 дни, но те са поносими... освен това цикъла ми е доста оскъден след първите 2 дни.. четох че степента на заболяването и степента на болка не са зависими едно от друго, както и че не при всички жени има силна болка

# 676
  • Мнения: 735
Здравейте. Тези дни губя бременност за втори път и след разговор, близки ни препоръчаха да си изследвам CA125. Излезе ми резултат 22,5 и ми казаха, че щом е над 10, значи имам ендометриоза.
Така ли е или трябва да направя допълнителни изследвания? Има ли значение, че CA125 е изследван по време на бременност?
Кой лекар бихте ми препоръчали за поставяне на диагноза и лечение?
Искаме да имаме бебе. 😔
Благодаря ви!

# 677
  • Мнения: 5 205
Елиза, съжалявам за случилото се.
За съжаление единственото, което може да покаже дали имаш еднометриоза или не е хистология на материал, взет при лапароскопия. Нито един туморен маркер не е дефинитивен. Те принципно не значат само едно нещо. Показват някакъв процес и толкова.
От кой град си? Правили ли сте всички други типични изследвания? Тромбофилия, кариотип, НК клетки? По едно и също време ли спря развитие и в двата случая?

# 678
  • Мнения: 735
Инферия, благодаря!
От София съм. Всички възможни изследвания сме направили, да. Само хистероскопия и лапароскопия не съм.
Едната загуба беше след установяване на сърдечен ритъм. Беше спряло в осма седмица, но от самото начало ЧХГ не растеше добре. А тази загуба е в пета седмица - биохимична бременност.

# 679
  • Мнения: 5 205
Калчев е гуруто в тази област, ако не друго, то заради мега силния ехограф, на които има възможност да се видят сраствания. Сега е отпуск или ще излиза отпуск, не съм сигурна. Запази час, по възможност в началото на М, за да огледа за полипи.

# 680
  • Мнения: 735
Успях да запиша час за края на септември.
Мерси много за информацията!

# 681
  • Мнения: 5 205
Силно стиснати палци! Flowers Four Leaf Clover

# 682
  • Мнения: 735
Днес четох, че при бременност се повишава CA 125. Аз нали още съм “малко бременна”, макар и със загинало ембрионче, та може ли това да е причината?

# 683
  • Мнения: 5 205
Може да е, може да не е, никой не може да ти каже на 100%
Той от цикъл скача и от задържане на вода, тъй че не си го слагай на сърце. Освен ако стойностите на са в пъъъти над референтните няма база за тревога. Аз се бях панирала като влязох за операция с CA 125 - 111,70 и CA 19-9 - 65,53 и док ми забрани да се занимавам с тях, че се пускат рутинно.
Единственото меродавно, за което могат да се използват е по време на терапия. Ако пада, значи има отговор. Но това няма да е твоя случай Simple Smile

# 684
  • Мнения: 735
Inferiya, страхотно много ми помагаш с тези думи, благодаря ти! ❤

# 685
  • София
  • Мнения: 314
Може да е, може да не е, никой не може да ти каже на 100%
Той от цикъл скача и от задържане на вода, тъй че не си го слагай на сърце. Освен ако стойностите на са в пъъъти над референтните няма база за тревога. Аз се бях панирала като влязох за операция с CA 125 - 111,70 и CA 19-9 - 65,53 и док ми забрани да се занимавам с тях, че се пускат рутинно.
Единственото меродавно, за което могат да се използват е по време на терапия. Ако пада, значи има отговор. Но това няма да е твоя случай Simple Smile
Ох то тоя маркер СА 125  на мен ми съкрати живота сигурно с 10 годинки след като ми излезе 79 преди 20тина дни. Аз имам час при Калчев, предполагам е доста добър с ехографа, ходих при Попов и Магунска, от Попов съм доволна, Магунска направо ме съсипа, иска да ми маха яйчника заедно с кистата, както се изрази тя няма да спасява парчета при условие, че няма да забременявам повече/на 41 г/ и ако е злокачествена тъкмо всичко ще се изчисти. Аз съм в потрес, надявам се Калчев да е нормален....дори Попов не ми говореше такива неща, а каза, че кистата е съмнителна за ендометриозна.....

# 686
  • Мнения: 5 205
На теория, ако имаш един здрав яйчник ти е достатъчно за поддържане на хормоните до МП. Много жени, които минават през тотална хистеректомия често оставят един яйчник, за да не влязат в МП. А и за лекаря е най-лесно да го махне, а не да изрязва около кистата. Малко се изненадвам, че Магунска го е предложила, де, принципно е доста по-умерена.
На практика разбира се, че ще търсиш още мнения! Има жени със запазен яйчник с киста над 5см, даже 10. Като те отворят ще видят каква е кистата. До преди това няма да се даваш на "може да е злокачествено". Вече не знам какви са опциите, ако яйчника е с изчерпан резерв... Тъй като кистата има лошия навик да скъсява живота, все пак се храни от него. Но това е нещо, което може да се обсъди Simple Smile (може би това е имала предвид Магунска? Нямам идея...)

Преди моята операция за самата процедура бях супер спокойна. Притесняваше ме какво ще намерят, какво ще се наложи да направят, докато спя. Буквално казах на завеждащия отделението да напомни на Дойчиновски да не ми маха яйчника. Милия беше леко шокиран и ме успокои, че Дойчиновски яйчници не колекционира, тъй че няма да взима моя Joy
Неведението какво се случва в собственото ти тяло е смазващо. В дните преди операцията ходех като муха без глава из вкъщи и прехвърлях всички опции в главата си, всички възможни развръзки и шансовете ми след това. Единственото, което можеш да направиш е да намериш лекар, на когото разчиташ, с който говорите на един език. Той разбира от какво имаш нужда, ти разбираш какво трябва да се направи и защо. Това е. Ти спиш, той държи кормилото. Ако не си сигурна, ако имаш съмнения, продължаваш да търсиш. Друг лекар, друга клиника, друга държава... Simple Smile

# 687
  • София
  • Мнения: 314
На теория, ако имаш един здрав яйчник ти е достатъчно за поддържане на хормоните до МП. Много жени, които минават през тотална хистеректомия често оставят един яйчник, за да не влязат в МП. А и за лекаря е най-лесно да го махне, а не да изрязва около кистата. Малко се изненадвам, че Магунска го е предложила, де, принципно е доста по-умерена.
На практика разбира се, че ще търсиш още мнения! Има жени със запазен яйчник с киста над 5см, даже 10. Като те отворят ще видят каква е кистата. До преди това няма да се даваш на "може да е злокачествено". Вече не знам какви са опциите, ако яйчника е с изчерпан резерв... Тъй като кистата има лошия навик да скъсява живота, все пак се храни от него. Но това е нещо, което може да се обсъди Simple Smile (може би това е имала предвид Магунска? Нямам идея...)

Преди моята операция за самата процедура бях супер спокойна. Притесняваше ме какво ще намерят, какво ще се наложи да направят, докато спя. Буквално казах на завеждащия отделението да напомни на Дойчиновски да не ми маха яйчника. Милия беше леко шокиран и ме успокои, че Дойчиновски яйчници не колекционира, тъй че няма да взима моя Joy
Неведението какво се случва в собственото ти тяло е смазващо. В дните преди операцията ходех като муха без глава из вкъщи и прехвърлях всички опции в главата си, всички възможни развръзки и шансовете ми след това. Единственото, което можеш да направиш е да намериш лекар, на когото разчиташ, с който говорите на един език. Той разбира от какво имаш нужда, ти разбираш какво трябва да се направи и защо. Това е. Ти спиш, той държи кормилото. Ако не си сигурна, ако имаш съмнения, продължаваш да търсиш. Друг лекар, друга клиника, друга държава... Simple Smile
Е тя Магунска не каза може да е злокачествено, по скоро ако е злокачествено и започна да ми убеждава да маха яйчника, и как и с един яйчник се живее и т.н., но някакви такива изречения от рода на все пак се касае за вашия живот и т.н. малко множко ми дойде, пък да не говорим, че дори ехографа не ми обърна да видя кистата и размера й. Просто тя смята, че яйчника е изяден от кистата и няма смисъл да се занимава.Както казах далеч съм от мисълта да вярвам на Магунска, все пак бях и при Попов/който е доста по-брутален/, но освен, че ме предупреди за срастванията определи кистата като съмнителна за еднометриозна. Аз смятам, че очевидно и клиничните пътеки имат значение, което е малко жалка история. Определено не ми допадна с този подход, нито ми се видя умерена, нито пък тактична, дори леко груба ми се стори с тези "парчета яйчник" и т.н.  Факт е, че часовете закъснявяха и вероятно и тя не беше в кондиция. Определено се подготвям психически за лапароскопия, явно няма да се отърва този път.

# 688
  • Мнения: 1 131
Здравейте! Има ли тук дами, които са успяли да забременеят естествено с еднометриозни кисти в яйчницте?
Предварително се извинявам, сигурно не е за тук точно въпросът ми.
Здравей, аз забременях и износих бебе с ендометриозни кисти, които в хода на бременността изчезнаха Simple Smile

# 689
  • Мнения: 726
... Буквално казах на завеждащия отделението да напомни на Дойчиновски да не ми маха яйчника. Милия беше леко шокиран и ме успокои, че Дойчиновски яйчници не колекционира, тъй че няма да взима моя Joy ...

Много ми харесва чувството за хумор на този завеждащ Sweat Smile Sweat Smile Sweat Smile

mundi, майка ми, която е в менопауза от 15 години, имаше киста, която не изчезна за година наблюдение. Отиде при Попов за операция и понеже за жена в менопауза има много по-голяма вероятност кистата да е тумор, го помоли да и махне целия яйчник, предвид, че е на близо 60 и "не и трябва". Той пък и отговори, че яйчниците не са ни само, за да раждаме и не е случайно, че жените живеем повече от мъжете. Това се дължало на естрогенът ни, а яйчниците произвеждали по малко естроген и след менопауза. Не и го махна, игра си да изрязва около кистата и запази яйчника. Кистата се оказа серозна, което е напълно доброкачествено и решението му се оказа правилното. За да не се разнесе из корема, е използвал "ендобаг", тоест поставя кистата в торбичка и я вади с нея.

Съвсем отделно,  целия и корем е бил с толкова плътни сраствания от предишни операции, че всеки друг лекар би я отворил, вместо да се чуди как да направи лапаро, но вместо да я отваря, е направил 3-те дупки буквално около яйчника само и така е вкарал инструментите. Страшен хирург.
Иначе си я е разревал с обяснения на първия преглед, чак е тръгнал да и показва подобна операция, а тя припада от капка кръв. Но какво от това, след като е добър хирург, взе правилно решение за яйчника и, направи лапароскопия въпреки срастванията и не я отвори. За мен това е важното при лекаря, а не "милите му думи". Той не е психолог, работата му е да реже хората Trollface

По отношение на теорията за яйчниците и дълголетието. Жените в рода ми са столетници. Стандартно менопаузата в рода ни настъпва късно - около 45-48 години...Аз на 33 бях с АМХ 5, преди да ми съсипят яйчниците с ненужна операция в Щерев. Така, че съм склонна да му вярвам.

Общи условия

Активация на акаунт