Психолог: колко време трае терапията

  • 1 085
  • 14
  •   1
Отговори
  • Мнения: 17
Здравейте, току-що писах в друга здравна тема, просто съм нова във форума и имам въпроси. Не е спам, просто са различни неща.
Имам следната ситуация, преди години бях изпаднала в лошо състояни поради ред лични причини и се свързах с психолог. Това беше през 2017, оттогава провеждам онлайн консултации с психолог. Не мога да кажа тя ли ми помогна тогава, аз ли си помогнах с времето, но е факт, че продължаваме да се чуваме. Проблемът е, че понякога се чувствам натоварена след сеанса, а не обратното. Говори ми за децата си, за майка си, за свекърва си. Напоследък си мисля, че не съм претърпяла някакво развитие в психологически аспект за всичките тези години. Аз си знам, че имам да работя върху самочувствието си, върху определени аспекти от характера си и си представях, че ще ми помогне, а май не е така. Не знам вече какво да мисля. Неудобно ми е да й кажа, че се отказвам и исках да попитам дали някой е ходил на психолог за определен проблем и като е преминал се е отказал или е работил върху самооценка примерно или паник атаки или зависимост и като са се подобрили нещата се е отказал.
Аз вече се чувствам все едно говоря с приятелка , а не с терапевт, а може би това е идеята в даден момент и аз не знам вече. Моля за мнения.

Благодаря !

# 1
  • Мнения: 3 587
"Говори ми за децата си, за майка си, за свекърва си."
Това е абсурд. Ти ли й плащаш за сеанс или тя на теб?!
И какви са тия терапии х 4 години.

# 2
  • Мнения: 8 775
от какво точно се чувстваш натоварена? Няма ли повече да се натовариш, ако говорите само за теб (има такива хора)? Понякога, за да го разберат клиентите, психологът сигурно дава пример с някого как е постъпил в подобна ситуация. Или да разчупи ледовете.

# 3
  • Мнения: 923
Ако не чувстваш удовлетвореност,приемственост и те натоварва-това не е твоя психолог.Търсиш докато се почувстваш ок.Какво означава не ми е удобно да и кажа?
За някой хора терапиите продължават 2м,за други 2г ,за трети цял живот.При всеки е индивидуално,много зависи до колко ти потдаваш на тази искана промяна или под съзнателно съботираш.Има хора,който така свикват с терапията че не могат да живеят без нея.Хоря различни.Аз ходех  близо2г,след  това не съм усещала нужда,от тогава са минали 4г.

# 4
  • Мнения: 354
Един съсед, професор по психология в Софийския университет ми каза, че психология записват все хора с психологически проблеми. И от роднините, познатите ми, които са завършили психология... май наистина е така. Забавни са със сигурност за общуване. Но когато почнат да практикуват - дали помагат, или вредят това не знам.
Трябва да се подбира. Като с всяко нещо.

# 5
  • Мнения: 12 725
Напълно недопустимо е да се смесват лични отношения със служебните  задачи на психотерапевта или психолога. Това е тяхната азбука - никога не говорят свои лични неща, никога не променят отношенията психолог - пациент.
Тази жена не е добър професионалист и по тази причина се чувстваш натоварена след сеансите.
Търси истински професионалист, който ще те оставя основно ти да говориш и значително по-малко ще се намесва, но само и единствено по твоя казус.

# 6
  • Велико Търново
  • Мнения: 1 402
Един съсед, професор по психология в Софийския университет ми каза, че психология записват все хора с психологически проблеми. И от роднините, познатите ми, които са завършили психология... май наистина е така. Забавни са със сигурност за общуване. Но когато почнат да практикуват - дали помагат, или вредят това не знам.
Трябва да се подбира. Като с всяко нещо.
Като психолог малко ме засегнахте, обаче е факт. Аз дори съм питала преподаватели защо не минаваме някакви тестове , но било дискриминация....но не само е загуба на време да се посещава терапия при непрофесионалисти, ами е и опасно. Колкото до основния въпрос - по принцип и цял живот можеш да си посещаваш, но е от изключително значение да се спазват границите  и да се отбелязва напредък, пък и спадове ако има.

# 7
  • Мнения: X
Кажи ѝ че нямаш финансова възможност в момента да продължите сеансите и ги прекрати.

# 8
  • Мнения: 354
Един съсед, професор по психология в Софийския университет ми каза, че психология записват все хора с психологически проблеми. И от роднините, познатите ми, които са завършили психология... май наистина е така. Забавни са със сигурност за общуване. Но когато почнат да практикуват - дали помагат, или вредят това не знам.
Трябва да се подбира. Като с всяко нещо.
Като психолог малко ме засегнахте, обаче е факт. Аз дори съм питала преподаватели защо не минаваме някакви тестове , но било дискриминация....но не само е загуба на време да се посещава терапия при непрофесионалисти, ами е и опасно. Колкото до основния въпрос - по принцип и цял живот можеш да си посещаваш, но е от изключително значение да се спазват границите  и да се отбелязва напредък, пък и спадове ако има.

Извинявам се, ако съм ви засегнал.

Сигурен съм, че има прекрасни специалисти, които умеят да помагат. Но трябва да има някакъв контрол, някакво пресяване според мен. Не може да се дава свободно на всеки право да практикува просто ей така. Най-малко руши репутацията на професията.

# 9
  • Мнения: 2 076
от какво точно се чувстваш натоварена? Няма ли повече да се натовариш, ако говорите само за теб (има такива хора)? Понякога, за да го разберат клиентите, психологът сигурно дава пример с някого как е постъпил в подобна ситуация. Или да разчупи ледовете.

Глупости , да говори за лични проблеми и да дава примери е недопустимо .

# 10
  • Мнения: 17
Благодаря за отговорите. Общо взето аз се чувствам зле от това, че живея сама и работя от вкъщи и не можех да излизам много покрай корона мерките и имаше изказване "да ти дам моите 2 деца, знаеш ли ква лудница е вкъщи, едното прави това, другото онова" и започва да ми обяснява.
Аз нямам деца и ми е достатъчно трудно от това, че съм сама, нямах нужда да ми се навират такива неща в лицето. Може да е трудно с деца в тази ситуация, но и да няма с кой една дума да обелиш също не е лесно. Тогава казах, че съм болна и не говорихме някакво време. Може би трябва да прекратя напълно.

# 11
  • Мнения: 537
Не знам какъв е проблемът, но терапията е твърде дълга и явно не дава резултат. Определено трябва да прекратиш този тип отношения, защото описаното от теб противоречи на професионалната етика. Поинтересувай се за друг терапевт  се обърни към него, ако все още имаш нужда от терапия.

# 12
  • Мнения: 673
Прекрати тази "терапия". Психологът не може да ти е "приятел". Има нещо сбъркано в това да ти разказва за себе си. Приеми, че си взела, каквото е трябвало от тази терапия и вече няма какво да вземеш.

# 13
  • Мнения: 7 416
Цитат
Не мога да кажа тя ли ми помогна тогава, аз ли си помогнах с времето, но е факт, че продължаваме да се чуваме.

Казват, че психотерапията е "помощ за самопомощ". Simple Smile

Цитат
Аз вече се чувствам все едно говоря с приятелка , а не с терапевт, а може би това е идеята в даден момент и аз не знам вече.
Имах подобно преживяване с една психоложка преди години. И си говорихме за това. И толкова неща излязоха! Един прожектор ми светна в главата. Много съм благодарна на жената.

Не знам, вашия специалист доколко има капацитета да говори за моменти, които ви съмняват и ви възмущават във вашето взаимодействие. Според мен, това са си теми за коментар и задълбочена работа, а не причина за бягане от терапията. Да повдигнете тези въпроси е акт на самоуважение, както и уважение към процеса, в който сте инвестирала.
 /Казвате, че имате проблеми със самооценката. Ето ви добър повод да поработите в тази посока. Simple Smile Ценете себе си и своите инвестиции./ С тази стъпка и по реакцията на терапевтката тъкмо ще разберете, дали има смисъл да се продължава или е по-добре да се прекъсне, но последното вече ще го направите достойно и осъзнато.

Това е моето мнение. Вие ще си решите.

# 14
  • Мнения: 223
Аз съм изумена от това, което ти е казала, да ти дала техните деца да видиш каква лудница било. Сега какво това трябва да те накара да се чувстваш по добре ли? Или да раждамее деца, за да не ни е самотно и скучно? Всеки си е в различен етап от живота си и подобни коментари не виждам освен да те натъжат, както и това са направили, какво друго могат да ти помогнат. Както са казали, може би наистина е добре да прекратиш за малко консултациите или да потърсиш друг психолог.

Общи условия

Активация на акаунт