Университети в Германия и други държави с немски език 16

  • 53 975
  • 749
  •   1
Отговори
# 495
  • Пловдив
  • Мнения: 1 306
В Бавария ще ѝ трябва немски, все пак няма да общува само с преподаватели и колеги. Има толкова много бумащина за какво ли не, че свят може да ти се завие. Някъде може и да има формуляри на английски или говорещи английски служители, но точно там не бих разчитала на това.

# 496
  • София
  • Мнения: 11 703
Chrissy като те чета ще се приготвя поредния пакет.
Stella1977 ТУ Мюнхен изисква TestDaf,но за специалностите на немски.Но сайтът на унито предлага английска версия и мисля,ако се отиде  на конкретната специалност могат да се намерят конкретните изисквания.Може и мейл да им се напише.Синът ми завърши ТУМ и английски и немски му бяха необходими,става въпрос за специалност на немски.
Иначе в битов план мисля че ще трябва и немски.

Последна редакция: чт, 16 сеп 2021, 21:12 от Ali97

# 497
  • Мнения: 327
Списък на всички лекарства, за които се налага рецепта:
https://www.bfarm.de/SharedDocs/Downloads/DE/Arzneimittel/Pharma … ubereitungen.html

За някои само определени форми на прилагане са ограничени. Или пък определени дозировки. Например парацетамол - таблетки до 10г се продават свободно (равнява се на 1 опаковка  от 20 табл. по 500 мг).

EDIT: Може би като малко обобщение за най-типичния случай: настинка - леки болкоуспокоителни от вида Аспирин, Ибупрофен, Диклофенак, както и за температура Парацетамол могат до определени дозировки да се купят без рецепта. Хомеопатичните лекарства за възпаление на горни дихателни пътища са така или иначе със свободен достъп. Капки за нос с активно вещество ксилометазолин също. Сиропи с амброксол и АСС май и те.

Понеже е станало на въпрос - хапчето тип Ескапел е с активната съставка Levonorgestrel, в списъка е, но еднократната доза от 1.5 мг се позволява. Това е дозировката за "спешните" случаи

Последна редакция: чт, 16 сеп 2021, 23:08 от Grant

# 498
  • столицата
  • Мнения: 3 795
Може би при новата дема да се добави на първа страница и примерния списък с лекарствата и линка на Грант.

# 499
  • София
  • Мнения: 18 034
Chrissy, антипиретик не е конкретно  лекарство, а наименование  на  група от медикаменти, които намаляват треската. С тях спада температурата. Голяма част от тях, не всички,  са и нестероидни противовъзпалителни лекарства, които се ползват  и като обезболяващи. В групата на антипиретиците влизат аспирин, парацетамол, ибупрофен, аулин май.  А имодиумът е за спиране на диария. Българският му, сякаш по слаб вариант, е лопедиумът.Та дали той е в списък с рецепта или не, не знам, но е факт, че са им дали. Иначе тези 7-8 часа в изпитната зала е нямало как да ги изкара.

Последна редакция: пт, 17 сеп 2021, 08:58 от пенсионирана русалка

# 500
  • Deutschland/HE
  • Мнения: 5 421
Ибупрофен може да се купи свободно от аптеката, но не високите дози (600 и 800 със сигурност са с рецепта, а 400 е без рецепта). Аспиринът също е без рецепта. Аулина и в България е с рецепта, тук надали е без. Сега проверих и имодиума е без рецепта. Капки за нос има много без рецепта, както и част от сиропите за кашлица.

# 501
  • София
  • Мнения: 18 034
Ибупрофен може да се купи свободно от аптеката, но не високите дози (600 и 800 със сигурност са с рецепта, а 400 е без рецепта). Аспиринът също е без рецепта. Аулина и в България е с рецепта, тук надали е без. Сега проверих и имодиума е без рецепта. Капки за нос има много без рецепта, както и част от сиропите за кашлица.

Да,аз просто упоменах аулина във въпросната група медикаменти с названието антипиретик.  Иначе той конкретно със сигурност е с рецепта. Но в по-предишния си пост писах по повод диарията, за която Chrissy  беше написла, че  е абсурд да се вземе лекарство без рецепта. И понеже на моите девойки им бяха дали съвсем спокойно имодиум, се зачудих дали на локален принцип има някакви разлики. Явно не, просто си е без рецепта Simple Smile

На едната ми девойка им сменят кухненските боксове в общежитието. Свалили при нея стария модул, тя изчистила за предстоящия монтаж на новия и останали само дупките за чешмата да си зеят.. Излязла и като се върнала - лекинко наводнение. Попила, избърсала, сложила кофа, която се запълвала примерно на час и звъннала по никое, съвсем извънработно, време на хаусмайстера. Все си мислех, че немец не можеш да го хванеш в неработно време и да го  накараш да прави нещо, още повече след като му казала, че частично овладява нещата с кофа. Тя звъннала по-скоро, за да го извести само, че ако нещо се подуе от мокрото, вината няма да е нейна. А този веднага дошъл в общежитието и спрял  отдолу крановете. Та  за нощес - тоалетна в мазето само, при пералните помещения Simple Smile И въобще не бил крив, че го е обезпокоила, даже благодарен и усмихнат..Тя за първи и последен път беше говорила с хаусмейстера при нанасянето (иначе мейли си беше разменяла с него), избягваше го от стрес, че говори някакъв адски неразбираем диалект (потвърждавам, чух го с ушите си и се запитах тогава съм ли или не съм учила немски, бързо се успокоих обаче при срещата с хаумайстера на другата в Аахен, всичко му се разбираше на 100%.). От новия, с когото е разговаряла вчера за теча, е във възхита по този параграф. Този, вика, почти Hochdeutsch говори, музика за ухото.. Та се смях по нощите.

Последна редакция: пт, 17 сеп 2021, 09:17 от пенсионирана русалка

# 502
  • Deutschland/HE
  • Мнения: 5 421
Аз ги проверих в сайта на shop-apotheke.com, за да не ви подвеждам.

# 503
  • Мнения: 3 976
Купувала съм лекарства (даже с поръчка поради липса на наличност) в Мюнхен с БГ рецепта. Изисква се да е вписан регистрационният номер на лекаря и негов мобилен телефон, а името му да е изпписано с латински букви. Същото е в Австрия. Там на близък, когото бях помолила да купи лекарство с дадена от мен рецепта, бяха правили проверка - звъняли са на лекаря, издал рецептата, с искане да потвърди достоверността. Това, навярно,защото беше купено количество (нужно за лечебен курс с прекъсвания от месеци). Затова, ако децата ще позват бг рецепти, лекарят трябва да изпише търговското име, под което лекарството се продава в ДЕ.

# 504
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Може би при новата дема да се добави на първа страница и примерния списък с лекарствата и линка на Грант.
Може би е добре някой да направи такъв списък, познаващ повече лекарства от мен. Simple Smile Понеже аз споменах само някакви, които са много общи и самата аз съм чувала, а пък някой от вас като родител може би се е сблъсквал с повече неща покрай собствените си деца.

Русалке, благодаря, полезна информация за тези лекарства, преди не можеше, хубаво е да се знае това. Simple Smile

Али97, аз не бих бързала, ако нещо се наложи наистина спешно, може да се отиде в спешен център, а пък иначе просто бих дала някакъв пакет лекарства при следващото прибиране. Казвам го, понеже някои спедитори (а може и всички да са), не взимат лекарства и поне теоретично нямаш право май да пращаш лекарства, та да не ти приберат пакета като отидеш...

# 505
  • София
  • Мнения: 660
Дано децата да нямат нужда от лекарства, но някое и друго за обичайните ситуации си трябва да имат от БГ, но както става ясно, ще успеят да си купят и от там.

# 506
  • София
  • Мнения: 11 703
Chrissy благодаря!Обикновено,когато той пътува давам по някое друго лекарство.И сега така.Под пакет нямах предвид да изпращам чрез куриер.
Ценна е информацията,която споделяте.Аз срам не срам досега мислех,че основно антибиотици и по -специфични лекарства не могат да се купят без рецепта.
И да попитам,предполагам риванол в куфар няма да е проблем за пътуващия?
Иначе е ясно,че ако се налага и до спешен център ще отидат.Но дано не се налага нито посещение на такова място,нито ползването на лекарства.
И докато сме на тази тема,как стои въпроса в Германия с лекарствата с изтекъл срок на годност?

# 507
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Риванол няма да е проблем, освен ако не се разлее Wink, че по спомени не се пере. За ръчен знаеш - до 1л, но в разфасовки до максимум 100мл.

Какво за старите лекарства? Чела съм, че май може да ги предаваш някъде, но май пък на други места си ги хвърляш най-нормално в кофата. Или не ти беше това питането?

Аз лично чак пък за изхвърляне на един парацетамол не бих търсила специално място за предаване, освен ако не ми е на път и не знам такова. Примерно батерии събирам, защото знам, че почти на всички супермаркети и ДМ приемат и не ми представлява трудност. За стари лекарства поне в Байерн не съм виждала контейнери, дори по аптеките...

# 508
  • Мнения: 327
Супер тема повдигнахте, както за кои лекарства са без рецепта, така и за какво да се прави с тези, които са с изтекъл срок на годност. Дадохте ми повод да се разровя, от там намерих и горепосочения от мен линк.

По отношение на изхвърлянето - мислех, че могат да се върнат без проблем в аптеките. Оказва се, обаче, че за всеки регион е различно. На някои места е позволедно и да се изхвърлят в общия боклук, при условието, че той се изгаря непосредствено след събирането му.

На следния линк може да се провери за всеки отделен град Simple Smile
https://arzneimittelentsorgung.de/home/

Във всеки случай, съм убедена, че ако се пита лично в аптеката, фармацевтите ще знаят какво може да се направи.

# 509
  • където и да е,само да не съм сама
  • Мнения: 586
Момичета, им али някоя от вас със студент/ка компютърни науки в ТУМ, Аахен, а и другаде става?
Интересува ме нивото на преподаване, но и като цяло усещането в самия град, в който се учи, бг общност, възможност за допълнителна работа към унито/сигурно и други въпроси ще изникнат/.
Дъщеря ми иска най-много в ТУМ/чела е някакви рейтинги/, но се притеснява да не ни затрудни много финансово. Изчела съм последните теми и намирането на общежитие и то на нормална цена си е чист късмет. Отделно и в Бавария е доста по-скъпо от другите провинции.
За мен лично е приоритет да има и удобен транспорт, а до Мюнхен и с кола може да се стигне сравнително лесно.

С някои от вас се знаем и от преди и направо незнам как докато се завъртя и вече се налага да пиша в тази тема.......Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт