Университети в Германия и други държави с немски език 16

  • 54 146
  • 749
  •   1
Отговори
# 705
  • Под гъбата
  • Мнения: 1 457
Дъщеря ми учи в Аахен и има колеги  които са на общежитие в Холандия. Сега когато Германия е червена тези деца всеки ден ли ще правят тестове за да ходят на упражнения?
Според моето дете в Аахен, ще трябва всеки ден тест, нищо че са ваксинирани. Радвам се, че момичетата ни са се намерили!

# 706
  • София
  • Мнения: 661
Ние ходихме без билет до Vaals Wink та дано не проверяват за тестове Simple Smile
Но вече минават всякакви граници с тези тестове на сертифицираните! Нали за това е този тъп сертификат, поне да не те тестват непрекъснато!!!

# 707
  • София
  • Мнения: 18 130
Ние ходихме без билет до Vaals Wink та дано не проверяват за тестове Simple Smile
Но вече минават всякакви граници с тези тестове на сертифицираните! Нали за това е този тъп сертификат, поне да не те тестват непрекъснато!!!

Адски се нервирам вече и аз. Тъкмо  си рекоха студентите, че сертификатът, ако не друго, им осигурява поне присъствено учене...Но и това става несигурно вече, прокрадвали се идеи за  връщане изцяло онлайн.. Егати медицината ще бъде това, без извинение..

# 708
  • Мнения: 943
Малко да разбутам празничните вълнения с един въпрос към по-опитните по жилищните въпроси.
Попълвал ли е някой elternbürgschaft (родителска гаранция)? Освен самия формуляр с данните на родител, обвързана ли съм с някакво действие към момента на попълване?
Дъщеря ми заедно с приятелка се борят за квартира и уж имат всевъзможни документи и се справят добре. По думите им е достатъчен формулярът, но аз се чудя каква гаранция е това, без да е подплатено с нещо допълнително. Някой минал ли е през това?

# 709
  • Пловдив
  • Мнения: 1 311
Не знам в другите провинции как е, но в Бавария си проверяват в градския транспорт. На принципа на случайната проверка на билетите е. А вчера в заведение за първи път ни искаха освен сертификатите и личните карти. Забелязах, че на вратата имаше табела не за 3G, а за 2G правило Hushed. А сервитьорката направо се скара на една възрастна жена, че беше станала от масата, за да отиде до тоалетната без маска. Каза ѝ, че застрашавала живота на другите клиенти и че постоянно ги проверяват.

# 710
  • столицата
  • Мнения: 3 812
Психоза някаква настава вече. Дори ми разказват за ужасно отношение в Германия на лични лекари към болни от Ковид, които не били ваксинирани.

# 711
  • Мнения: 8 470
Психоза някаква настава вече. Дори ми разказват за ужасно отношение в Германия на лични лекари към болни от Ковид, които не били ваксинирани.
Точно така. Четох за отказ за прием на дете в болница за планова операция, защото родителите са неваксинирани. Тест не важи.Анархията е пълна, всеки бундесланд, всеки град и паланка със собствени закони, общото е натискът при отказ да приемеш тази течност. Досега по цял свят говореха за "пандемия на неваксинираните", но като падна и тоя мит здравният им министър Шпан се изказал, че до края на зимата ще има три "вида" хора -ваксинирани, оздравели и умрели. Интересното е, че същото твърдят и в Австрия все едно са си плюли в устите. Кой каза "бели държави"? Скоро и у нас, умеем да следваме най-лошото от западните ни братя. Жалко за децата, с такова желание отиват да учат, а вече ограбиха няколко години от живота им.

# 712
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Малко да разбутам празничните вълнения с един въпрос към по-опитните по жилищните въпроси.
Попълвал ли е някой elternbürgschaft (родителска гаранция)? Освен самия формуляр с данните на родител, обвързана ли съм с някакво действие към момента на попълване?
Дъщеря ми заедно с приятелка се борят за квартира и уж имат всевъзможни документи и се справят добре. По думите им е достатъчен формулярът, но аз се чудя каква гаранция е това, без да е подплатено с нещо допълнително. Някой минал ли е през това?

Мутафова, дано и друг се включи, но това, което мога да кажа е, че не е обвързано с други действия. Евентуално може да искат бележка за доходи на родителите, ако е нещо за стипендия. За свободния пазар на жилища - не. Само че з асъж също е вярно, че български, румънски, хърватски бюргшафтен просто нямат тежест, защото вече понаучиха, че в онези страни доходите са по-ниски, а и няма да тръгнеш да съдиш родителите на наемателя си в др страна, ако наемателят не плаща. Личните ми впечатления (разбира се, не представителни), са че "важат" подобни бюргшафтен от Германия, Австрия и Швейцария.

Възможно е обаче дъщеря ти да е много по-ориентирана от мен и наистина да й помага подобен документ, та ако така смята, нека го праща с останалите документи и това е. За вас като родители не произтича пряко задължение от това.

# 713
  • Мнения: 943
Благодаря, Chrissy. Този документ е споменат като изискване за отдаване на жилището. В България такъв формуляр не би имал никаква тежест. Момичетата си взеха schufa, направиха жилищна застраховка (нещо специфично за тамошния пазар), имат извлечения от сметките за плащани наеми три години назад, за получени преводи от родители, от заплати. Освен това ще платят депозит в размер двумесечен наем. Този формуляр не разбирам каква тежест може да има, сравнен с всичко останало.
Надявам се утре да има повече яснота и преди Коледа да се настанят, защото в момента са във временна квартира.
По повод тестовете... В събота вечер десетина приятели на дъщеря ми са решили да се съберат на домашно парти. Домакинът, освен дрескод, е имал и изискване всички да си направят бързи тестове. Мисля, че младите започнаха да свикват с тези неща. Дъщеря ми не драматизира особено, но някои нейни познати понасят тежко ограниченията. Надявам се да свърши скоро това положение.

# 714
  • Мнения: 265
Имам си скъпа гостенка, ще остане за седмица! Heart Eyes Върна се специално за юбилея на баща си. Това, че пътува насам на 22-ри, я "спаси" от необходимостта да представя отрицателен тест при влизане в България, както се изисква от днес независимо от наличието на ваксинация.

# 715
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Благодаря, Chrissy. Този документ е споменат като изискване за отдаване на жилището. В България такъв формуляр не би имал никаква тежест. Момичетата си взеха schufa, направиха жилищна застраховка (нещо специфично за тамошния пазар), имат извлечения от сметките за плащани наеми три години назад, за получени преводи от родители, от заплати. Освен това ще платят депозит в размер двумесечен наем. Този формуляр не разбирам каква тежест може да има, сравнен с всичко останало.
Надявам се утре да има повече яснота и преди Коледа да се настанят, защото в момента са във временна квартира.


Мутафова, на първо място им желая успех в търсенето. Основното са заплатите (ако не са студентски), както и Шуфата, правилно се ориентираш. Просто немците са такива хора, че искат сигурност на сигурността и изискват максимално количество гаранции.

Само не те разбрах как са застраховали жилището без да е тяхно, може би са защитили имуществото в него, ама то пак не е тяхна работа (зависи, разбира се, от точната застраховка)... Но няма значение, важното е да намерят настаняване. 😃

# 716
  • Мнения: 943
Цитат на: mutafova78 link=topic=1326130.msg43850866#msg43850866 date=1637614540

[/quote


Само не те разбрах как са застраховали жилището без да е тяхно, може би са защитили имуществото в него, ама то пак не е тяхна работа (зависи, разбира се, от точната застраховка)... Но няма значение, важното е да намерят настаняване. 😃

Chrissy, не се справям с немските термини, а и тук в БГ не зная да има такъв тип застраховка. Става дума за застраховка в случай, че девойките - наемателки подпалят апартамента. Беше им поискана при настаняване в настоящата квартира, макар и само за два месеца. Платиха годишна застраховка в размер на 60 евро.
Момичетата все още не са на постоянна работа. Едната е на стажантска заплата, другата скоро приключи със стажа и сега само учи. Изобщо - тегаво е. Ще се справят някак, сигурна съм, но и аз искам да съм в течение и винаги поглеждам в тази тема. Много сте полезни 🤗

# 717
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
А, разбрах те, това private Haftpflicht, вече виждах теклами за такава и по някоя от българските ТВ. Наричат я лична гражданска отговорност, без нея в Германия наистина не може / не е препоръчително.

Бях писала в предишни теми какво да се следи при нея, но примерно на мен ми е много важно да покрива загуба на ключ. Причината: особено в по-нов блок (а вече и в не чак толкова нови), една загуба на ключ започва от 10к евро нагоре, защото в зависимост от загубения ключ, трябва да се подменят не само ключовете на останалите в блока, но и някои ключалки. Аз (лично за себе си, не е законово изискване) държа да са ми покрити щети по загуба на ключ именно заради високите суми...

Държа и на това да се покрива небрежност (не съм сигурна за точния юридически термин на бг, но "престъпна небрежност" е най-тежката форма, а преди това е някаква друга...). Тъй като за съжаление имам примери пред очите си за какви щети става дума, а отделно съм чела и за много други щети, това ми беше съществено. Тъй като вероятно не използвам правилната дума, пояснявам: става дума не за такава небрежност, при която умира човек, а такава, която причинява тежки материални щети. Най-типичните примери, с които съм се сблъсквала като потърпевш, са наводненията - нещо изключително често в Германия, за съжаление. Например, недобре свързан маркуч на пералнята, или пък подменена смесителна батерия в кухнята, протекла вана... Такива неща в Бг често ги прави мъжът в семейството, не се вика майстор за такива глупости 😃, но ако случайно нещо се обърка, тогава щетите вървят и към стотиците хиляди. Затова, за да си поправяме нещата сами у нас и да не даваме пари за всяка крушка на майстор, сме сключили скъпа застраховка, която покрива и въпросната каквато се нарича степен на небрежност (grobe Fahrlässigkeit на немски)...

Впрочем, същата застраховка се използва за всякакви случаи на нарушено чуждо имущество, примерно - малко дете, ритало топка и счупило прозореца на съседите, застраховката на родителите му ще плати новото стъкло и ремонта на съседа.

Извинявам се за отклонението по въпроса за застраховките. Реших, че може да е полезно за някого. 😃

# 718
  • Мнения: 943
Да, Chrissy, намирам за необходима и логична такава застраховка. Не е лошо и тук да ги има.
В момента дъщеря ми е на работа, а трябва да се занимава и с документацията по новото жилище. Заела се е лично, защото е по-дипломатичната от двете. Леко се е изнервила - съквартирантката за момента не желае да представи родителска гаранция. Дано скоро осъзнае, че няма голям избор.

# 719
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Актуалните правила / ограничения по провинции. Няма как да ги преразкажа, защото са различни, аз си следя само моята. Дължината на статията говори затова колко много и различни са, пък и вероятно всеки се интересува от провинцията на детето му, не от всички. 😃 Статията е на централните новини от днес и следва да съдържа всичко важно:

https://www.tagesschau.de/inland/innenpolitik/corona-bundeslaend … r-regeln-101.html

Общи условия

Активация на акаунт