Рискова бременност и болничен, как да подходя

  • 1 222
  • 5
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 48
Здравейте, мами.
Вчера бях на преглед при проследяващата бременността ми лекарка. Обсъдихме положението, в което съм и длъжността ми на работа и стигнахме до извода, че е най-добре да изляза в болничен до началото на майчинството.
Първоначално ми даде 14 дневен болничен от днес, който трябва да занеса на работа. Притесненията са ми свързани с работодателя, тъй като до сега не съм му споменавала за бременността, а работата ми е свързана със заместване (работя с още една колежка на смени) и сега тя трябва да работи самичка.
Трябва да отида днес, а се притеснявам ужасно много. Чудя се какво точно да му кажа и дали да му кажа, че най-вероятно няма да се върна на работа до края на майчинството, за да не създавам неудобство на колежката ми и да намерят бързо кой да ме замести, но пък от друга страна болничния е само за 14 дни и се притеснявам, че ако му разкрия истината ще навлека проблеми  на лекарката, но наистина няма как да работя, защото имах кървене и болки, и отделно работата ми е свързана с контакт с много и различни хора на ден, а предвид ситуацията с ковид хич не е ок...

Последна редакция: чт, 15 апр 2021, 13:30 от Не се сърди, човече

# 1
  • Мнения: 2 352
На постоянен трудов договор ли си?
Няма от какво да се притесняваш. Твоето здраве и здравето на бебето е по- важно, от каквато и да било работа. Изобщо да не те интересува как ще реагира работодателя. Особено пък щом влажността ти е рискова е по- добре да си останеш вкъщи.
Първоначално се издава болничен за 14 дни и след това се издават такива за по 30дни, ходи се на комисия.
Аз също излязох в болничен малко след като разбрах, че съм бременна. Със сигурност не останаха особено щастливи от новината, но това не е мой проблем.
Питам дали си на постоянен трудов договор, защото ако си на такъв няма право да те съкраща докато си бременна или имаш дете до 3г възраст. Закона ни защитава.

# 2
  • София
  • Мнения: 48
На постоянен трудов договор ли си?
Няма от какво да се притесняваш. Твоето здраве и здравето на бебето е по- важно, от каквато и да било работа. Изобщо да не те интересува как ще реагира работодателя. Особено пък щом влажността ти е рискова е по- добре да си останеш вкъщи.
Първоначално се издава болничен за 14 дни и след това се издават такива за по 30дни, ходи се на комисия.
Аз също излязох в болничен малко след като разбрах, че съм бременна. Със сигурност не останаха особено щастливи от новината, но това не е мой проблем.
Питам дали си на постоянен трудов договор, защото ако си на такъв няма право да те съкраща докато си бременна или имаш дете до 3г възраст. Закона ни защитава.

Да, на постоянен договор съм. Даже вече работя от почти 2г. в тази компания.
Ти обясни ли му, че няма да се връщаш до след майчинството?

# 3
  • Мнения: 792
Не трябва да се притесняваш. Работодателят е длъжен да има готовност за реакция при такива ситуации. Кажи му, че си бременна и че работата крие прекалено много рискове и да започва да търси заместник.
Здравето е на първо място, всичко друго ще се нареди само.
Лека бременност!

# 4
  • Мнения: X
Като мениджър, на когото се случи подчинен да излезе в болничен до началото на майчинството, те съветвам да си откровена, за да може възможно най-бързо да се търси твой заместник. По-добре да се знае, а не да чакат да се върнеш. Ако си на постоянен трудов договор, нищо не може да се случи с работата ти Simple Smile Спокойна бременност Simple Smile

# 5
  • Мнения: 2 352
Да, казах че няма да се връщам. Точно поради причината, че няма да е само за 1-2 седмици, а за 1-2години трябва да се намери заместник.

Общи условия

Активация на акаунт