Поликистозни яйчници - Тема 6

  • 18 576
  • 275
  •   1
Отговори
# 195
  • Мнения: 48
Ако имаш някакви притеснения, по-скоро трябва освен консултация с ендокринолог и посещение при гинеколог, има критерии, на база на които поставят диагнозата. Мисля, че бяха - нарушения в овулацията, високи андрогени(мъжки хормони), поликистозни яйчници(множество фоликули в яйчниците), когато 2 от 3 симптома са налице се говори за СПКЯ. Гинекологът най-точно може да определи дали има нарушения в овулацията с фоликуметрия, а иначе казано следене на това как се развива доминантния фоликул и въобще дали се развива такъв и случва ли се отделянето на яйцеклетка. Също така само при ултразвук може да се потвърди има ли множество фоликули в яйчниците или няма. Ако може да попитам дали си на етап забременяване или просто профилактика?

# 196
  • Мнения: 321
Не, изобщо не съм на такъв етап. Но все пак ще е хубаво да знам, дали страдам от това. Най-вече ме интересува правилното хранене и ако знам, че е СПКЯ, някак ще се улесня. Разбира се, не желая да е това, което си мисля. Но аз и не знаех, че имам инсулинова резистентност. Така че, всичко е възможно. Реално, в момента ми е предписан Метформин да пия за три месеца напред, после ще тествам ТСХ отново и ми каза, че ако е в нормите, всичко е наред.

# 197
  • Мнения: 48
Щом не си на етап бебе и нямаш нарушения в цикъла не се вглъбявай дали имаш или нямаш СПКЯ, но на инсулиновата резистентност трябва да се обърне внимание от здравословна гледна точка. Така или иначе при жени със СПКЯ и ИР овладяването на ситуацията се случва с хр. режим.

# 198
  • Мнения: 321
Много ви благодаря за отговорите. Смятам точно на това да наблегна: хранителен режим и повече движение.

# 199
  • Мнения: 48
Здравейте, някой дали е правил трансвагинална лапароскопия с цел дрилинг на яйчниците?

# 200
  • Мнения: 459
Не съм правила, но съм срещала мнения на опитали. Много често пишат, че е помогнало за кратко време (ако става въпрос за поликистоза). За единична киста не знам. На мен също са ми предлагали, но не съм склонна. Премахването на кистите по този начин не ти оправя хормоните (откъдето идва проблемът).

# 201
  • Мнения: 48
Аз четох, че и хормонално има подобрения, но ме притесняват повече рисковете, които крие дрилингът, отколкото да не даде ефект.

# 202
  • Мнения: 4
Здравейте, има ли някоя от вас която е опитвала лазерна епилация на лице при наличие на ПКОС? Имаше ли ефект и перманентно ли беше обезкосмяването? Благодаря предварително! 😊

# 203
  • Мнения: 459
Не е същото, но аз мога да споделя с моя опит с IPL нa philips. С него третирах косми по брадичката и ми помогна. Не мисля, че е толкова важно дали космите са хормонални, а да са тъмни и кожата по-свртла за най-добър резултат.

# 204
  • Мнения: 31
Здравейте, бях в Турция на преглед в петък, след 3 години опити за забременяване. На 26 години съм, с една тръба. Казаха ми, че имам ПКЯ, но пък яйчниковият ми резерв е над 3000, което е според мен е добре и на прегледа се видяха доста фоликули, не успяхме да направим цветна снимка, понеже съм била в овулация преди няколко дни, наистина се виждаше като разлято от дясната страна, а от лявата пълно с фоликули... аз ли нещо не разбирам.. как поликистозни яйчници, а сдобър яйчников резерв с видимо доста фоликули.

# 205
  • Мнения: 3 283
Прочетете какво е поликистозни яйчници.

# 206
  • Мнения: 31
Прочетете какво е поликистозни яйчници.

Прочетох. Имам си овулация и цикъл, който е на 30-35 ден. Уж трябва да нямаш редовен цикъл и овулация

# 207
  • Мнения: 672
Пак прочети хубаво за какво става на въпрос. Това, че имаш Ц и О не те освобождава от поликистозата. И едно е ПКЯ, а друго СПКЯ. Провери си хормоните, но да се спазват дните за пускане на тези изследвания, както и кръвна захар+инсулин, като е хубаво да се направи натоварване и от там вече ще се види пълната картинка, защото често излиза ИР и тогава вече се налага спазване на определен режим(спорт+диета). За сега съобщаваш за ехографски преглед, но трябва да се търси причината за това. Много често тези с поликистоза са със сиотношение 2:1 спрямо LH:FSH. Но и това не винаги е така. Намери читав ендокринолог и след като направите необходимите изследвания, коментирате последващото лечение или не. Нормално е на 26 да имаш добър яйчников резерв. Не си на 50. Аз имам 6 стимулации,АМХ ми е 6, а съм на 38 г. Не гледай какъв ти е яйчников резерв, а какво е качеството на Я. Аз след една стимулация-21-22 яйцеклетки (не помня точната бройка), накрая едвам намериха 1 Е за трансфер и то с уговорката, че ембриона не е много читав.

# 208
  • Мнения: 3 283
При СПКЯ може да има много тежки отклонения в цикъла -  примерно 3-4 цикъла на година и т.н., но обкновено точно са малко по-дълги циклите около 32-35 дни и неродовна овулация.
Точно при СПКЯ обикновено има много на брой яйцеклетки и добър резерв. Но ако овулацията е от дъжд на вятър, пука ти че са много яйцеклетките.
Жените със СПКЯ забремняват по-трудно, но пък имат средно точно токова деца, колкото тези без СПКЯ, така че стават нещата.
Та освен по-трудното забременяване има и други хормонални проблеми, там косми, акнета, по-лесно се напълнява и т.н. Не е задължитено да ги има тези неща обаче.

# 209
  • Мнения: 31
При СПКЯ може да има много тежки отклонения в цикъла -  примерно 3-4 цикъла на година и т.н., но обкновено точно са малко по-дълги циклите около 32-35 дни и неродовна овулация.
Точно при СПКЯ обикновено има много на брой яйцеклетки и добър резерв. Но ако овулацията е от дъжд на вятър, пука ти че са много яйцеклетките.
Жените със СПКЯ забремняват по-трудно, но пък имат средно точно токова деца, колкото тези без СПКЯ, така че стават нещата.
Та освен по-трудното забременяване има и други хормонални проблеми, там косми, акнета, по-лесно се напълнява и т.н. Не е задължитено да ги има тези неща обаче.

Ами да.. ние не се пазим от 4 години и следим овулация от 3. Това ми казаха и в Турция, че двете неща поликистоза + 1 маточна тръба ще стане много трудно по естествен начин. Благодаря за отговорите, момичета!

Общи условия

Активация на акаунт