Поликистозни яйчници - Тема 6

  • 19 324
  • 275
  •   1
Отговори
# 75
  • София
  • Мнения: 162
Аз оправих проблема с поликистозни яйчници с отслабване, спорт, Иногинол хранителна добавка и предполагам всичко това комбинирано даде добър отзвук върху хормоналните показатели.

# 76
  • Мнения: 142
Здравейте на всички, нова съм във форума. Исках да попитам няколко въпроса. По принцип съм с поликистозни яйчници и Септември месец спрях противозачатъчните, защото с мъжа ми искаме да имаме бебе. От както ги спрях цикълът ми идва на време, приблизително на 33 дни. Овулацията ми миналия месец беше на 20ти ден, потвърдена от тестове, цервикална слуз и базална температура. Изолзвам едно приложение, което доста добре ми познава овулацията и датата на следващ цикъл. Според него овулацията този месец трябваше да е утре, на 30ти Ноември.Цикълът ми започна на 11ти Ноември и приключи на 16ти. На 25ти Ноември обаче започна едно кафеникаво зацапване, което продължава и до днес. Паникьосах се и на 26ти отидох на гинеколог, който намерих през superdoc, просто исках да ме погледне някой, защото се притесних, като тийнейджър ми се случваше постоянно такова нещо. Обясних й цялата ситуация, първоначално каза, че може да е овулаторно кървене. Настоя да ми направи цитонамазка и да ми вземе секрет, после ме погледна на видеозон и каза,че имам тежка поликистоза и много тънка лигавица, около 5.2. Според нея зацапването е от бум на естрогени. Изписа ми Дуфастон и Дицинон. Дуфастон за 10 дни по 2 на ден и после три месеца подред да го почвам на 16ти ден до 26ти.
Тук идва и моята обърквация, при положение, че цикълът ми е 33 дни, няма как да имам овулация преди 16ти ден. Другото, което е днес си направих тест за овулация, който е почти положителен и то след доста голям прием на вода тази сутрин, според приложението тя трябва да е утре. Естествено от Събота пия Дуфастон и другите таблетки, заедно с Витамин Ц. Чудя се какво точно се случи и защо имам това зацапване, което се увеличи след взетата цитонамазка и днес е на спиране, но все още отделям кафяво. Възможно е и самите тестове за овулация да са фалшиво позитивни заради поликистозата, но пък миналата седмица си направих преди това зацапване и въобще не бях близо до пик на ЛХ. Какво мислите вие? Дали прибързах с пиенето на Дуфастон?

# 77
  • Мнения: 7 636
Аз мисля, че ако имаш и отрицателни тестове за овулация, тези сега няма как да са ти фалшиво позитивни.
Освен това при цикъл 33 дни, ако лутералната фаза е 10-14 дни, най-рано може да пиеш дуфастона на 20ти ден. За по-сигурно дори след като овулационният тест е станал отрицателен, иначе си прецакваш възможността за зачеване. Не знам казала ли си на тази лекарка, че правите опити в момента.
Едно инцидентно зацапване не мисля, че е причина за сериозни притеснения, случва се понякога заради хормоналните проблеми.

Вит С защо пиеш? Той увеличава кървенето, свръхдози вит. С се пият за предизвикване на менструация.

# 78
  • Мнения: 142
Аз мисля, че ако имаш и отрицателни тестове за овулация, тези сега няма как да са ти фалшиво позитивни.
Освен това при цикъл 33 дни, ако лутералната фаза е 10-14 дни, най-рано може да пиеш дуфастона на 20ти ден. За по-сигурно дори след като овулационният тест е станал отрицателен, иначе си прецакваш възможността за зачеване. Не знам казала ли си на тази лекарка, че правите опити в момента.
Едно инцидентно зацапване не мисля, че е причина за сериозни притеснения, случва се понякога заради хормоналните проблеми.

Вит С защо пиеш? Той увеличава кървенето, свръхдози вит. С се пият за предизвикване на менструация.

Честно казано тотално се обърках и съжалих, че започнах дуфастон въобще.... Странното, е че на прегледа не каза въобще дали има някакви наченки за овулация или каквото и да е, но пък ако днес ми се е повишил ЛХ, не знам дали тя е могла да види каквото и да е в Събота... Тъпото е, че започнах дуфастона преди да прочета, че той възпира овулацията..... преди съм го пила само за нередовна менструация. Изписа ми Витамин Ц 1000мг, посъветва ме да не следя овулация въобще и просто да спра, да, но не ми се връзват някак си нещата логически. Иначе, като жена беше много готина, но просто нямаше и смисъл от тази цитонамазка точно, когато ми зацапва.... Реално, ако сега наистина съм в овулация и съм започнала дуфастон вече, какво може да се случи? Предполагам просто този месец да го зачеркна.... Другото, което се чудя е как пък прецени, че ми е нисък прогестерона, като реално аз не бях в лутерална фаза все още. От 13 годишна ходя по гинеколози и всеки постоянно казва различни неща и аз чета други, тотална обърквация е всичко. Казах й, че правим опити от Септември, също така споменах и овулацията, която винаги ми е на 20 ден... тоест в моя случай би трябвало да почна Дуфастон на 22-23 ден....Всичко лекуват с дуфастон....

Последна редакция: пн, 29 ное 2021, 16:58 от Nicole Nacheva 647473

# 79
  • Мнения: 7 636
Дуфастонът е сравнително "лек" препарат с по-малко странични ефекти от стандартните противозачатъчни например. Идеята да го изписват е следната - ако си със стабилна поликистоза и нямаш овулация, след това няма как да имаш и прогестерон в нормални нива. Ако го приемаш под формата на Дуфастон, това нормализира нивото на хормона в тялото ти и следващият месец е по-вероятно да имаш овулация. Също така е в помощ на момичетата, които с месеци нямат естествено менструация, защото след спиран2 на приема му такава започва.
Но трябва да се пие след овулация, не изчислено на база 28 дневен цикъл, какъвто повечето в тази група нямаме.
Този месец аз лично бих го писала "бегал". Лекарката може да е била готина и отзивчива, но предвид това, че целиш бебе, е най-добре да не си губиш времето, а да се обърнеш към репродуктивен специалист.

# 80
  • Мнения: 142
Дуфастонът е сравнително "лек" препарат с по-малко странични ефекти от стандартните противозачатъчни например. Идеята да го изписват е следната - ако си със стабилна поликистоза и нямаш овулация, след това няма как да имаш и прогестерон в нормални нива. Ако го приемаш под формата на Дуфастон, това нормализира нивото на хормона в тялото ти и следващият месец е по-вероятно да имаш овулация. Също така е в помощ на момичетата, които с месеци нямат естествено менструация, защото след спиран2 на приема му такава започва.
Но трябва да се пие след овулация, не изчислено на база 28 дневен цикъл, какъвто повечето в тази група нямаме.
Този месец аз лично бих го писала "бегал". Лекарката може да е била готина и отзивчива, но предвид това, че целиш бебе, е най-добре да не си губиш времето, а да се обърнеш към репродуктивен специалист.

От цялата работа излиза, че за момента нямам проблем, защото от както съм спряла противозачатъчните си имам редовен цикъл и потвърдена овулация, дори и този месец май ще имам такава..... Реално сме започнали опити от два месеца, не ми се иска веднага да се въвличам с репродуктивни специалисти, истината е, че просто се уплаших от това зацапване, не би трябвало да го има. Толкова ме е яд.....

# 81
  • Мнения: 7 636
Това, че имаш овулация към момента, е хубаво, но далеч не значи, че няма проблем. Нали лекарката ти е казала, че имаш тежка поликистоза и тънка лигавица, това са потенциални проблеми, които могат да пречат на забременяването, затова препоръчах консултация с подготвен по темата специалист, не обикновен гинеколог.

# 82
  • София
  • Мнения: 162
Есмералда, съгласна съм с теб, и дебелината на лигавицата и хормоналните изменения от поликистозата трябва да се следят. Аз вече съм убедена, че докато имах поликистозни яйчници не съм имала овулация, което пък е признак, че при всеки случай е по- добре да се подходи индивидуално Simple Smile

# 83
  • Мнения: 261
Здравейте! Реших да споделя и моята история. На 23 години съм, правим опити от 7 месеца. Цикъл 30-45 дни. Преди да започнем бях на гинеколог (тя си ме следи от 4-5 год) и всеки път казва “яйчници към поликистозни”. Даде ми да си пусна хормони, тестостерона ми е леко завишен, а пролактина е двойно над норма. След като го установихме това просто ми каза да пия С-ФЕМ и ПИКОЗИТОЛ (витамини уж за регулиране на хормоните и подпомагане на забременяването) и ми каза да ги пия 6 месеца. След 6ия месец отидох, каза ми да продължа с тях още 6 месеца и след това ако не стане хормонална терапия. Не знам какво да правя. Да продължавам ли да си губя времето и да пия витамини или да потърся друг лекар, съответно репродуктивен специалист? Чета тук в сайта, че с проблеми с хормоните се ходи на ендокринолог, тя въобще не ми каза нищо такова.

# 84
  • Мнения: 600
Здравейте! Реших да споделя и моята история. На 23 години съм, правим опити от 7 месеца. Цикъл 30-45 дни. Преди да започнем бях на гинеколог (тя си ме следи от 4-5 год) и всеки път казва “яйчници към поликистозни”. Даде ми да си пусна хормони, тестостерона ми е леко завишен, а пролактина е двойно над норма. След като го установихме това просто ми каза да пия С-ФЕМ и ПИКОЗИТОЛ (витамини уж за регулиране на хормоните и подпомагане на забременяването) и ми каза да ги пия 6 месеца. След 6ия месец отидох, каза ми да продължа с тях още 6 месеца и след това ако не стане хормонална терапия. Не знам какво да правя. Да продължавам ли да си губя времето и да пия витамини или да потърся друг лекар, съответно репродуктивен специалист? Чета тук в сайта, че с проблеми с хормоните се ходи на ендокринолог, тя въобще не ми каза нищо такова.
Здравей , аз също съм с поликистозни яйчници и инсулинова резистентност на 22г съм , от  близо 3 години правим опити за бебе. През тези 3 години се лутах при какви ли не АГ-та и всички ми казваха едно и също , витамини  диета  и дуфастон . Миналата година правихме стимулация с кломид на който яйчниците не реагираха. От 3 месеца съм при др Шефкетова(репродуктивен специалист) в Токуда и се опитваме да разрешим проблема с лека стимулация , ако не стане с нея до 3 месеца , ще се насочим към инвитро .
Моят съвет е да не губиш време като мен и да се обърнеш към репродуктивен специалист възможно най-скоро . Успех  !

# 85
  • Мнения: 397
Здравейте! Реших да споделя и моята история. На 23 години съм, правим опити от 7 месеца. Цикъл 30-45 дни. Преди да започнем бях на гинеколог (тя си ме следи от 4-5 год) и всеки път казва “яйчници към поликистозни”. Даде ми да си пусна хормони, тестостерона ми е леко завишен, а пролактина е двойно над норма. След като го установихме това просто ми каза да пия С-ФЕМ и ПИКОЗИТОЛ (витамини уж за регулиране на хормоните и подпомагане на забременяването) и ми каза да ги пия 6 месеца. След 6ия месец отидох, каза ми да продължа с тях още 6 месеца и след това ако не стане хормонална терапия. Не знам какво да правя. Да продължавам ли да си губя времето и да пия витамини или да потърся друг лекар, съответно репродуктивен специалист? Чета тук в сайта, че с проблеми с хормоните се ходи на ендокринолог, тя въобще не ми каза нищо такова.

Витамините и добавките са окей, но и според мен е време за репродуктивен специалист (инвитрото не е единствената опция, преди да се стигне дотам се правят стимулации, фоликулометрия, спермограма и т.н.). Хубаво е да се посъветваш и с ендокринолог, те също взимат отношение към хормоните. Провери си и нивата на витамин Д, Б12 и към каквито други те насочи ендокринологът. Те също имат отношение към качеството на яйцеклетките и оплождането им. Може да си пуснеш резултатите в темата за хормоналните изследвания, там ще те посъветват също Simple Smile

П.С. Аз си смених АГто с репродуктивен още преди да започнем опитите и не съжалявам. АГ подхождаше малко нехайно.

# 86
  • Мнения: 261
Много благодаря за бързите отговори. Предположих, че е време за ендокринолог и репродуктивен спец, но не знаех дали не избързвам, а въобще не ми се чака още 6 месеца. Според мен е загуба на време при положение, че имам някакъв проблем. Аз също се чудя за доктор Шефкетова от известно време.
Здравейте! Реших да споделя и моята история. На 23 години съм, правим опити от 7 месеца. Цикъл 30-45 дни. Преди да започнем бях на гинеколог (тя си ме следи от 4-5 год) и всеки път казва “яйчници към поликистозни”. Даде ми да си пусна хормони, тестостерона ми е леко завишен, а пролактина е двойно над норма. След като го установихме това просто ми каза да пия С-ФЕМ и ПИКОЗИТОЛ (витамини уж за регулиране на хормоните и подпомагане на забременяването) и ми каза да ги пия 6 месеца. След 6ия месец отидох, каза ми да продължа с тях още 6 месеца и след това ако не стане хормонална терапия. Не знам какво да правя. Да продължавам ли да си губя времето и да пия витамини или да потърся друг лекар, съответно репродуктивен специалист? Чета тук в сайта, че с проблеми с хормоните се ходи на ендокринолог, тя въобще не ми каза нищо такова.
Здравей , аз също съм с поликистозни яйчници и инсулинова резистентност на 22г съм , от  близо 3 години правим опити за бебе. През тези 3 години се лутах при какви ли не АГ-та и всички ми казваха едно и също , витамини  диета  и дуфастон . Миналата година правихме стимулация с кломид на който яйчниците не реагираха. От 3 месеца съм при др Шефкетова(репродуктивен специалист) в Токуда и се опитваме да разрешим проблема с лека стимулация , ако не стане с нея до 3 месеца , ще се насочим към инвитро .
Моят съвет е да не губиш време като мен и да се обърнеш към репродуктивен специалист възможно най-скоро . Успех  !

# 87
  • Мнения: 5 116
Момичета, имайте предвид, че репродуктивният специалист не е магьосник. И там най-вероятно ще ви чака работа. Просто когато имаме СПКЯ, дори и да овулираме, шансът яйцеклетката да е некачествена, е много голям. Говорих с моята лекарка по темата наскоро и тя ми каза, че след стимулация и пункция за ин витро често се случва да извадят 5-6 прилични яйцеклетки, а да оплодят "една и половина" при жени с поликистоза. После и рискът от аборт е по-голям при нас. 6те месеца на витамини не звучат много, но трябва да се види каква е причината за СПКЯ и да се адресира. Аз например съм с инсулинова резистентност и трябваше първо нея да овладея.

# 88
  • Мнения: 261
Да, аз също мисля, че трябва да си пусна още изследвания, заради това попитах и за мнение тук. Мисля, че само с витамини няма да стане, защото засега от 7 цикъла 3 са идвали до 35 ден. Просто според мен трябва да се направи по-обстоен преглед и изследвания 
Момичета, имайте предвид, че репродуктивният специалист не е магьосник. И там най-вероятно ще ви чака работа. Просто когато имаме СПКЯ, дори и да овулираме, шансът яйцеклетката да е некачествена, е много голям. Говорих с моята лекарка по темата наскоро и тя ми каза, че след стимулация и пункция за ин витро често се случва да извадят 5-6 прилични яйцеклетки, а да оплодят "една и половина" при жени с поликистоза. После и рискът от аборт е по-голям при нас. 6те месеца на витамини не звучат много, но трябва да се види каква е причината за СПКЯ и да се адресира. Аз например съм с инсулинова резистентност и трябваше първо нея да овладея.

# 89
  • Мнения: 5 116
Ами аз пак ще напиша, въпреки че съм писала тук множество пъти. За мен най-добре е да се намери добър репродуктивен ендокринолог. Обикновено в ин витро клиниките ендокринолозите са точно такива. Аз лично съм много доволна от д-р Яначкова в Щерев. С нея вкарах хормоните в норма, Хашимотото в ремисия и цикъла ми от 60+ дни стана на 26-28.

Общи условия

Активация на акаунт