Миля, Лиля...

  • 5 004
  • 86
  •   1
Отговори
  • Мнения: 34
Здравейте!
Както се вижда от заглавието, имената Миля и Лиля, как ви звучат, трудно ли ви е произношението?

# 1
  • Мнения: 3 671
Ами Мила и Лила са къде по-добри.

# 2
  • Мнения: 2 639
Лилия,Лияна,Милена,Мила по-добре ми звучат... Тези може за "галено" да се позлват.

# 3
  • Мнения: 60
И защо искате да причините това на детето. Да си оригинален не винаги е добре.

# 4
  • Мнения: 1 327
Тези имена докато се напъвахте в тоалетната ли ги измислихте?
Глупаво оригиналничене на гърба на бъдещите ви деца... 😒

# 5
  • Мнения: 1 333
На мен ми звучат като подигравателни на Мила и Лилия.

# 6
  • Мнения: 2 761
Миля го свързвам с мерната единица за разстояние. Лиля е като Лилия с правописна грешка.

# 7
  • Мнения: 505
Как ви хрумнаха тези имена?

# 8
  • Мнения: 34
Имената са турски, не са измислени

# 9
  • Мнения: 2 466
Ако имената са турски и детето ще е с турска фамилия, защо пък не? Но наистина помислете за непрекъснатите обяснения, които детето ще трябва да дава цял живот как му се пише името, ако живее в България. В чужбина и без това ще трябва да го прави постоянно.

# 10
  • София
  • Мнения: 7 996
Ако детето ще живее в България, не бих му причинила тези имена. Миля за мен е мерна единица, а Лиля - Лилия с правописна грешка.

# 11
  • Мнения: 34
Ами Диляй, как ви звучи?

# 12
  • Мнения: 22 867
Като нормално турско име.

# 13
  • Мнения: 1 113
Диляй ми харесва, Миля и Лиля- никак.

# 14
  • София
  • Мнения: 7 996
Моя позната се казва Гюляй, срещала съм се и с Диляра, ако се търси турско име.
Диляй също е по-добре от тези в първия пост.

# 15
  • Мнения: 880
На мен и Диляй не ми харесва. Ниляй или Налян е по-хубаво.

# 16
  • Мнения: 505
Предлагам Лейла, много по-красиво ми звучи от Лиля.
Също Елиф, Емел, Ясмин

# 17
  • Мнения: 34
Много имена ми харесват, но всички почти ги има около мен

# 18
  • Мнения: 12 832
По-добре да е някакво по-традиционно, хората по-добре ги приемат, отколкото странните имена.
Емел ми харесва.
Но в крайна сметка вие си решавате, ясно е.

# 19
  • Down south
  • Мнения: 7 715
Имената са турски, не са измислени
Ако става дума за турски имена, фамилии и пр. трябваше да го споменете. МилЯ и ЛилЯ, за мен звучат зле. Ако детето ще живее в Турция и там подобни имена са нормални, какво значение има, какво мислим ние. Ако детето се очаква да живее в България, твърдо "НЕ" на подобни имена.

# 20
  • Мнения: 12 223
Не ми харесват. Вероятно сте ги избрали заради сходство в звученето с българските Мила и Лилия, но недейте точно тези. Както вече написаха ще ги бъркат непрекъснато.

# 21
  • Мнения: 1 056
А ти туркиня ли си?

# 22
  • Мнения: 1 394
Боровинка и в предишна тема беше попитала за тези две имена. Аз също й отговорих, че ще ги бъркат с мерната единица и с цветето лилия. По-добре е да се избират по-нормално звучащи на български имена. И сред турско-арабските има такива.

Диляй пък ще го бъркат с Диляна.

Последна редакция: сб, 17 апр 2021, 00:23 от Radilena

# 23
# 24
  • София
  • Мнения: 1 977
И аз мисля, че ако детето ще живее в Турция са си ок имената, но за тук ще мислят, че са с някаква грешка и ще се бъркат с българските.
Има много красиви турски имена със страхотно значение и са познати у нас и на хората няма да са им странни, бих избрала такова.

# 25
  • Мнения: 4 014
Винаги съм се чудила защо турците, които от деца живеят в България, женят се за българи, настояват да си кръщават с турски имена децата, които ще живеят цял живот в България, или евентуално някъде в Европа, но не и обратно в Турция. Миналия ден имах клиентка тинейджърка - Дургадън. Еми грозно е, защо им причинявате на децата такива работи? 4 пъти я питах как да и напиша името, докато разбера...

# 26
  • Мнения: 12 223
Винаги съм се чудила защо турците, които от деца живеят в България, женят се за българи, настояват да си кръщават с турски имена децата, които ще живеят цял живот в България, или евентуално някъде в Европа, но не и обратно в Турция. Миналия ден имах клиентка тинейджърка - Дургадън. Еми грозно е, защо им причинявате на децата такива работи? 4 пъти я питах как да и напиша името, докато разбера...
Това име го чувам за пръв път.
Предполагам, за благозвучие с фамилията. Нали и българките женени за българи така съветваме да не избират странни и неблагозвучни за нашите фамилии имена, че да не стане като Ричард Груев.

# 27
  • София
  • Мнения: 1 977
Винаги съм се чудила защо турците, които от деца живеят в България, женят се за българи, настояват да си кръщават с турски имена децата, които ще живеят цял живот в България, или евентуално някъде в Европа, но не и обратно в Турция. Миналия ден имах клиентка тинейджърка - Дургадън. Еми грозно е, защо им причинявате на децата такива работи? 4 пъти я питах как да и напиша името, докато разбера...
Когато бракът е смесен между мюсюлманка и българин или обртаното е редно те двамата да си рвшат какви имена да имат децата им, като за мен най ок е да се вземе нещо, което е ок и за двете култури, има доста турски имена навлезли и познати в българия, къде ще живее детето няма значение толкова. Традицията и културата са друго. Не съм съгласна, че турските имена са груби и, че някой нещо причинява на децата, на мен ми харесва много, че повечето турски имена имат значение и носят послание, от тях има и много красиви, обидно е малко исказванието ви.

# 28
  • Мнения: 10 871
Нито Миля, нито Лиля, нито Диляй... Ама голямо НЕ!

Турски имена харесвам Елиз, Сема. Съвсем нормални за нашите географски ширини.

А защо турците си кръщават децата с турски имена? Ами по същата на логика на българите, които живеят в Америка или Германия, или където и да е другаде по света, и си кръщават децата с българки имена.

# 29
  • София
  • Мнения: 3 021
Трябва да си изкривя езика, за да ги кажа. За мен са абсурдни, но всеки си има мнение.

# 30
  • Мнения: 1 588
И на мен ми звучат недобре, но името на детето го избират родителите.
Познавам Дилмана и Мирай, и двете са туркини и много харесвам имената им.

# 31
  • на последния етаж
  • Мнения: 8 780
Не ми харесват тези имена.

# 32
  • Мнения: 6 769
Не са звучни и са трудни са произнасяне.

Вместо Миля, предлагам Мелин.
Вместо Лиля поне да е Лейля.

# 33
  • Мнения: 12 223
Има народна песен за Дилмана. Не знаех какво е по произход. За мен е приемлив вариант. Дилма/ Дилмана
Друго такова близко име, за мен е Елиз. Също Айлин.
Много харесвам и името на една съученичка, което повече не съм срещала - Шехнас.

# 34
  • Мнения: 34
Приемам предложения за добре звучащи имена за България. Като Елиз, Айлин, Мирай, Емел отпадат, защото ги носят близки и роднини.

# 35
  • Мнения: 12 223
Мелек, Еджем, Ачилия, Мелис/з (не съм сигурна как е правилно), Дилма/-на, Сирма, Севинч, Севда,

# 36
  • София
  • Мнения: 13 294
Предлагам Елиф, Мелек, Дилара, Нургюл, Нурсел/ин, Алина, Вилма, Аси/е, Селма.

# 37
  • Мнения: 1 588
Като прочетох Сирма(много хубаво ми звучи, също) се сетих и за друго, което много ми допада - Семра.
Деря, Ясмин, Шерин, Мерве също ми харесват.

# 38
  • Мнения: 22 867
Семира ми е красиво име, но е арабско. Семра е турският вариант.

borovinka5, бих си кръстила децата с имена, които на мен/нас(семейството) харесват. Предполагам имаш някакви избрани. Иначе тук ще се начетеш на всякакви предпочитания, просто няма такъв вариант едно име на всички да хареса. Все ще има някой, дето не му харесва. Хубавото е, че много имена се дадоха, пък ти избирай.

# 39
  • София
  • Мнения: 1 977
Сибел, имах колежка в универсутета с това име, прекрасно и умно момиче , а името звучи интернационално и е елсно за писане и произнасяне и на латиница и на кирилица.

# 40
  • Мнения: 1 113
Аз харесвам Амира, Аида, Семра, Емине от тези, които съм чувала Simple Smile

# 41
  • Германия
  • Мнения: 3 437

А защо турците си кръщават децата с турски имена? Ами по същата на логика на българите, които живеят в Америка или Германия, или където и да е другаде по света, и си кръщават децата с българки имена.

Но това не е вярно, особено при смесените бракове! Децата ми са с немска фамилия, имената им са по-скоро интернационални, нито типично български, нито типично немски. С много от децата на мои познати е така. Не бих “причинила” типично българско име на децата си, които никога няма да живеят в България, а цял живот ще трябва да обясняват какви са, от къде  са и как им се пише името.

Последна редакция: сб, 17 апр 2021, 15:15 от TeoM83

# 42
  • Down south
  • Мнения: 7 715
Абсолютно подкрепям казаното от ТеоМ83.
Ситуацията е същата и около мен. Деца от смесени бракове, деца на родители, установени в САЩ, всички са с интернационално звучащи имена.
Дъщеря ми е единствена със звучно българско име, което и дадохме в България и от което почти нищо не е останало, освен първата буква - Р

# 43
  • Мнения: 10 871

А защо турците си кръщават децата с турски имена? Ами по същата на логика на българите, които живеят в Америка или Германия, или където и да е другаде по света, и си кръщават децата с българки имена.

Но това не е вярно, особено при смесените бракове! Децата ми са с немска фамилия, имената им са по-скоро интернационални, нито типично български, нито типично немски. С много от децата на мои познати е така. Не бих “причинила” типично българско име на децата си, които никога няма да живеят в България, а цял живот ще трябва да обяснявам какви са, от къде  са и как им се пише името.

Моят пък поглед с приятели в чужбина е такъв. Децата им носят български имена. Имам роднина, която е женена за американец и живеят в САЩ, детето се казва Първан! Все пак аз споделям моите наблюдения, но не правя такива грандиозни заключения кое е вярно и кое не.

# 44
  • Down south
  • Мнения: 7 715
Горкото дете, казвам го съвсем добронамерено.
Знам, какво е да носиш странно име, което е трудно и за произнасяне, и за запомняне.

Последна редакция: сб, 17 апр 2021, 15:48 от Daylily

# 45
  • Германия
  • Мнения: 3 437
Не правя грандиозни заключения, но имам преки наблюдения. Отделно се хванах за написаното - че българите в САЩ, Германия и т.н. кръщават децата си с български имена. Ако беше написала “някои българи” щях да се съглася, защото със сигурност има и такива. Аз лично май не познавам, а почти целият ми випуск е в чужбина, както и няколко братовчеди и братовчедки, и на прима виста не се сещам някой да е дал на детето си българско име 🤷🏻♀

# 46
  • Мнения: 10 871
Нито аз познавам всички българи в чужбина, нито ти. Моите познати, които живеят в САЩ и Германия са си дали български имена на децата, за това давам пример. И не съм писала „всички българи”, мисля, че е близо до ума, че всеки говори от своя си опит. Спирам да се обяснявам, че оспамихме на момичето темат с глупости.

# 47
  • Мнения: 6 769
При турците и хора изповядващи исляма нещата стоят малко по-различно. Живеещите в Германия турци, които са страшно много си кръщават децата с турски имена. Работя с много немци с турски произход, родени и живеещи в Германия, носещи турски имена. При тях кръвта вода не става. Не им пука дали германеца или пък някой друг може или не може да произнесе името им. Такива са им традициите, иначе си говорят и перфектен немски.

# 48
  • Down south
  • Мнения: 7 715
Това е интересно, поне за мен. Явно въпрос на мислене, традиции и пр.
Хората около мен се чудят, как да направят живота на детето в това отношение по-лесен
Името хем да е красиво, хем да е "тукашно", но и да е лесно и добре звучащи за евентуалните роднини в България.

Последна редакция: сб, 17 апр 2021, 16:13 от Daylily

# 49
  • София
  • Мнения: 13 294
Животът на детето в определени случаи ще е по-лесен и ако името му посочва (в конкретния случай) религията му.

# 50
  • Мнения: 12 832
Ето имена на познати мюсюлманки-туркини, които ми харесват (и имената, и жените): Емине, Самиха.

# 51
  • Мнения: 1 394
Предлагам имената: Зара, Ясмин, Надин, Селин...

# 52
  • Down south
  • Мнения: 7 715
Предлагам имената: Зара, Ясмин, Надин, Селин...
Не съм запозната с турски/арабски имена, но и четирите предложени, звучат много нежно и красиво. За мен.

# 53
  • Мнения: 1 394
Радвам се, че са Ви харесали. И на мен ми звучат нежно и красиво. Затова ги предлагам.

В предишната тема на Боровинка изписахме 10 страници с предложения за турско-арабски имена. Накрая тя избра за дъщеря си името Лида. Поради тази причина сега предлагам имена, които се използват и от мюсюлманите, но звучат по-интернационално.

# 54
  • Мнения: 34
Ипек харесва ли Ви?

# 55
  • Down south
  • Мнения: 7 715
Не!
Звучи, като з.

# 56
  • Мнения: 12 223
Алис/-е,
Надя/ Надия
Мелис/-а
Берна
Далия

# 57
  • Мнения: 8 237
Ето и от мен няколко:
Самира, Мелиса, Шенай, Айтен, Севин, Айлин, Диляра
И май е това. С момчешките съм по-наясно.

# 58
  • Мнения: 1 588
Ипек ми звучи като на немски - гепек, демек багаж Sad
Нито едно име ли не Ви допадна досега?

# 59
  • Мнения: 2 761
Алев, Айлин, Айнур, Берна, Селин, Мелин, Елис, Лейла/я, Нелин - имена, които ми харесват като звучене, не знам какво означават

# 60
  • Мнения: 2
Тамай, Туана, Мелиса,Мелин

# 61
  • София
  • Мнения: 13 294
Днес се запознах с една много красива Тамел. На галено Тами. Името ми хареса страшно много.

# 62
  • USA
  • Мнения: 7 326
Не харесвам турски имена,звучат ми супер грубо..да се чудиш мъжко ли е,женско ли е..
Имам познат турчин,който наскоро му се роди момиченце.Кръстиха го Мелина.Звучи красиво.

Боровинка,от твоят първоначален избор,Лиля определено ми харесва и звучи нежно.Избери име,което НА ТЕБ ще ти харесва цял живот.Детето си е твое и не бива да се ръководиш от тукашните ни предпочитания,защото нито детето е наше,нито сме в твоята ситуация.Пък и какво значение има вмението на разни произволни хора в интернет пространството..

# 63
  • София
  • Мнения: 13 294
Че то Мелина си е баш турско.
Пък явно си го харесала.

# 64
  • Мнения: 1 394
Мелина е гръцко име. Означава "мед". Може би се използва и от мюсюлманите. Мелиса също е гръцко име. Означава "медоносна пчела". Използва се и в Турция.

# 65
  • USA
  • Мнения: 7 326
Че то Мелина си е баш турско.
Пък явно си го харесала.

Не знам какво е,но звучи чудесно.Затова дадох пример с него.
Според гугъл и потребителка след моята публикация,името е гръцко наистина.

# 66
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 294
Да,Мелина е гръцко име.Мейлин ,Мелин е турското.
Мелиса -гръцко
Мелиса- латинско
Мелиса,Мейлиса- турско,но ударението е на последната сричка.

Дъщеря ми има съученичка Дилай.В училище я наричат Диди.Името е хубаво.
Лиля -харесва ми.
Миля-не.Това е мерна единица за разстояние.

# 67
  • Мнения: 2 838
Диляра страшно много ми харесва как звучи.

Имах колежки в университета - Сибел и Семра. От двете повече ми допада Сибел, нежно и лесно е.
Семра винаги ми звучи като сарма, ама това са си мои асоциации.

Иначе гледам влогърката Хилял, чието има също много ми харесва.

Айлин е много звучно.

Честно казано не знам какво значение носят тези имена, но може и това да се провери.

Не знам за българите в чужбина, но гледам българите в България кръщаващи с Брайан, Джак, Саймън и всякакви такива, което ми звучи мега странно до бълг.фамилия. Има и бълг. имена, които си звучат интернационално и не са така странни - Кристина, Кристиян, Адриан, Денис (което всъщност май си е турско)..

# 68
  • Мнения: 2 817
Имам приятелка, която се казва Лейля, също и Миляй не е крайно лошо, но Лейля ми допада повече : )

# 69
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 294
Мюсюлманите обикновено кръщават децата си с мюсюлмански имена и въобще не им пука как ще се произнася името някъде си по света ,нито пък кой как ще го възприеме.За разлика от нас...

Миляй ми звучи по-добре от Миля.
Лилях съм срещала.Но Лиля ми харесва повече.
ДениЗ е турско и означава море..
И е различно от френското Денис с ударение на ,,и,,и латинското ДЕнис- с ударение на първата сричка.

# 70
  • Мнения: 34
Благодаря Ви за помощта, забравила съм да споделя, че не избирам аз име, а една близка приятелка. При нея трудното не е в харесването на името, а че почти всички имена, които сте предложили ги има около нас, пък не иска повтарящо се.

# 71
  • Мнения: 2 817
Ами Леа ?

# 72
  • Мнения: 229
Аляра, Сибел, Айлин

# 73
  • Мнения: 1 459
Имам позната на име Шефкие. Харесват ми Мелек, Исмигюл и Зейнеп.

# 74
  • Мнения: 21
Благодаря Ви за помощта, забравила съм да споделя, че не избирам аз име, а една близка приятелка. При нея трудното не е в харесването на името, а че почти всички имена, които сте предложили ги има около нас, пък не иска повтарящо се.
Ами каро не иска повтарящо себиме,отваря чичо гугъл и търси хубаво име на звичене и смисъл. Аз съм християнка, съпруга ми е мюсюлманин. Спряхме се на 3-4 имена,накрая съпруга ми избра името,сходно до друго,което аз избрах, но значението е хубаво,а пък и звучи добре. Освен това аз съм против да се избира име преди детето да се е родило,след като се роди ,някакси се "усеща"дали даденото име подхожда.

# 75
  • Мнения: 1 056
Когато бях малка ходехме в един център за майки с деца на Каритас. Там имаше и три сестри турчета - Васвие, Кибуш и Тансу. Васвие и Кибуш бяха решили, че не искат тези имена и се представяха като Василена и Мария. Майка им си ги наричаше както ги е кръстила, но те самите никога не се представяха с истинските си имена и не ги употребяваха, когато говорят помежду си.

# 76
  • Мнения: 11 122
Лиля е прекрасно и благозвучно име. За Миля съм в колебание, не само заради мерната единица за дължина, но също не е чак толкова лошо, колкото в темата го изкарват.

Децата винаги ще намерят на какво да се подиграват, ако искат - дори за такива обикновени и типично български имена като Яна има широкоразпространени подигравателни стихчета.

Отделно, че родителите пък въобще нямат скрупули да използват идиотски имена. Познавам дете на българо-американско семейство (в бг живее), което се казва Давос. Горкото! Тези, за които пита потребителката, поне са нежни и благозвучни.

# 77
  • Мнения: 22 867
Не знам как се произнасят двете имена, ако звучат ЛилЯ, МилЯ, хич няма да се сетя за мИля.

# 78
  • Мнения: 494
Лейля , също е турско

# 79
  • София
  • Мнения: 13 294
Днес ме запознаха с Хюлия и Оя. Много ми харесаха и двете имена. Много нежни, звучни и произносими лесно навсякъде.

# 80
  • Мнения: 2 621
Никое от предложените не ми харесва (почти). Теэи Миля, Лиля не са эа нашите ширини на първо четенем Сега като чета Хюлия, Оя-също.

От турските имена эа момиче харесвам: Ася (имам поэната туркиня Ася-красива и добра), Самира, Лейла, Елиэ. Имам и поэната Чанэу (Cansu), но не энам как ще се приеме в България. Аэ живея в Германия и името съм го чувала няколко пъти сред турците. Моята поэната Чанэу е супер красива, умна и мила. Майка й е германка, а баща й турчин, а тя е с уникална коса до кръста-гъста, руса, с големи кафяви очи, много нежна. Юрист е и супер отэивчива. Эатова съм эапомнила името с добро, асоциирам го с качествата на това момиче.

# 81
  • София
  • Мнения: 44 174
Звучат ужасно, от къде ги измисли тези я-та накрая... 🤦‍♀️

# 82
  • София
  • Мнения: 3 490
Приятелче на хлапето се казва Тайра. На мен това има много ми харесва. Харесваше ми и още преди да разбера, че е турско.

# 83
  • Мнения: 12 223
Силвен?

# 84
  • Мнения: 2 639
Кучето ми се казва Тайра..

# 85
  • София
  • Мнения: 3 490
Кучето ми се казва Тайра..
А това защо го пишете? Аз не бих си кръстила кучето с грозно име.
А как се казва свекърва Ви? Предполагам това име ще Ви е от любимите.

# 86
  • Мнения: 2 639
Кучето ми се казва Тайра..
А това защо го пишете? Аз не бих си кръстила кучето с грозно име.
А как се казва свекърва Ви? Предполагам това име ще Ви е от любимите.
Ами казвам го защото така се казва. И не съм казала, че името е грозно, просто правя асоциация. Харесвам името, но не за човек.Може би в Америка,или някъде другаде, но не и в България. Всеки си има мнение,и може да го споделя. Както е модерно в момента повечето кучета се казват Айра, Кайра, Майра, Тайра и прочие. А какво общо има името на свекърва ми не разбрах.. И не не е от любимите ми.

Общи условия

Активация на акаунт