Медицинско за побой

  • 16 192
  • 39
  •   1
Отговори
# 15
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 886
Tulitta, мисля, че не сте съвсем наясно и бъркате производствата. Първо да уточня, че медицинското не доказва, че той е проявил насилие. Доказва, че на определно лице са му нанесени телесни увреждания и какви точно, но не и кой ги е нанесъл.
Ограничителна заповед може да бъде издадена и когато живееш с насилника на един адрес, а той да бъде задължен да го напусне за определен срок.
Полицията съдейства винаги, но вече дали ще се повдигне обвинение на насилника зависи от типа на телесната повреда. Каква е, ще се установи при разследването. Така че ще откажат да образуват ДП, ако е лека, но първо трябва да са установили, че е такава. И ако е лека, също съществува способ за защита на пострадалия.
Производството при домашно насилие обаче е различно от наказателното, там полицията се намесва в определени случаи. Има и престъпления, извършени при домашно насилие, но самото производство по защита от домашно насилие се осъществява пред съд и е гражданско производство.

# 16
  • Мнения: 4 208
Здравейте,

Не можах да разбера какво се случва с насилника след изваждсне на медицинско свидетелство?
Ще ми помогне ли то при по-нататъшни съдебни дела за родителски орава с мъжа ми?
Много глупаво разсъждение сигурно , но се притеснявам, че ако сега си направя медицинсконо той разбере, ще реши да прсви сечено и няма да ме пуска да излузам с детето в чужбина. (не че съм тръгнала в близко време, но е важно за мен това). Четой, че насилника влиза в някаква прогвама, но не ми е достатъчна информация.

Благодаря!

Изваждането на медицинско свидетелство ти позволява да докажеш, че той е проявявал насилие над теб. Свидетелство се вади не по- късно от месец след случилото се, иначе губи давност.
Благодарение на него можеш да се свържеш с адвокат и да изискаш ограничителна заповед, да повдигнеш обвинение или да го съдиш.
Ако живееш на един адрес с насилника, заповедта не може да бъде извадена по разбираеми причини.
Полицията не съдейства ако е по- малко от средна телесна повреда. С други думи - ако не те е потрошил, на униформените не им дреме на шапките.

Ако е замесено и дете не знам какво чакаш.
Единствено знам, че никакви  записи, аудио или видео, не се зачитат като доказателство. За детето трябва работа с психолог за да докаже той, че има травма. Иначе законите в любимата ни родина не са приели видео и фото материалите като доказателство за престъпление. Може да го снимаш как те убива, родният съд не може да направи нищо.
И това не е съвсем така.
Моля, не обърквайте авторката.

# 17
  • Мнения: 413
Tulitta, мисля, че не сте съвсем наясно и бъркате производствата. Първо да уточня, че медицинското не доказва, че той е проявил насилие. Доказва, че на определно лице са му нанесени телесни увреждания и какви точно, но не и кой ги е нанесъл.
Ограничителна заповед може да бъде издадена и когато живееш с насилника на един адрес, а той да бъде задължен да го напусне за определен срок.
Полицията съдейства винаги, но вече дали ще се повдигне обвинение на насилника зависи от типа на телесната повреда. Каква е, ще се установи при разследването. Така че ще откажат да образуват ДП, ако е лека, но първо трябва да са установили, че е такава. И ако е лека, също съществува способ за защита на пострадалия.
Производството при домашно насилие обаче е различно от наказателното, там полицията се намесва в определени случаи. Има и престъпления, извършени при домашно насилие, но самото производство по защита от домашно насилие се осъществява пред съд и е гражданско производство.

Това някакъв майтап ли трябва да е?
Никой няма да звънне в полицията и да каже "набиха ме, искам да си извадя медицинско и да повдигна обвинения, ама не знам към кого". Медицинското се вади за да докажеш, че някой те е наранил, и ти обикновено този някой го познаваш и искаш да се разправиш с него. Ако е непознат не ти трябва медицинско, а просто лекар.

Полицията уй не дава за хората. Когато ги потърсих, с насинено око и кръв по лицето заради побой те ми рекоха: "Да не си пила" и ми заявиха, че не могат да направят нищо ако нямам средна телесна повреда - счупена кост, изваден зъб, черва, далаци... Казаха ми да не ходя до болницата за да не съм ги разкарвала.

Ако живееш на един адрес с насилника и имотът се води на негово име няма как да го изриташ от там със заповед, освен ако не го приберат в затвора, а за това трябва да те е пребил до степен, в която си в ОАРИЛ.

# 18
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 886
Да спрете да пишете глупости, а?

# 19
  • Мнения: X
Какво ще рече ОАРИЛ?

# 20
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 886
Какво ще рече ОАРИЛ?
Реанимация

# 21
  • Мнения: X
И друго да питам че ми стана интересно - наистина ли видео доказателства не се приемат и защо? (понеже и аз съм чувала, че е така) Нямаме специалисти, дето да докажат автентичността на записите и че не са манипулирани или просто нямат средства да им платят. Изобщо има ли случаи, в които може да се допуснат видеозаписи като доказателства.

# 22
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 886
Доказателствени средства са. И да, допускат се, но само ако са събрани по съответния законов ред.

# 23
  • Мнения: X
Здравейте. Моля ви за помощ с информация. Днес бяхме в Съдебна медицина с моя приятелка след пореден побой от мъжа й. Извади си свидетелство. Сега обаче виждаме, че там е вписана по адрес от лична карта, а мъжа с който живее е на друг адрес. Това може ли да е проблем и той да оспорва, че я е набил на адреса, където живеят, защото те нямат брак, а живеят на семейни начала? Трябвало ли е да каже и от Съдебна медицина да впишат адреса, на който фактически живеят и се е случило?

# 24
  • Варна
  • Мнения: 36 605
Тя полиция не е ли викала след побоя?

Не виждам какво ще промени адреса. Това е формуляр. Хората го попълват според правила.

# 25
  • Мнения: 413
Какво ще рече ОАРИЛ?
Отделение по Анестезиология, Реанимация и Интензивно Лечение.

# 26
  • Мнения: X
Не е викала полиция. Но иска да заведе дело. Той не знае, че сме били в Съдебна медицина. Ако разбере ще я изхвърли. В медицинското пише нанесени травми, такива и такива, от мъжа, с който живее на семейни начала и затова се чудим адреса има ли значение, защото е писана по лична карта в медицинското. От страх забрави да обясни, че не живее на адреса по лична карта и той я е набил в неговото жилище, където живеят.

# 27
  • Мнения: 413
Не е викала полиция. Но иска да заведе дело. Той не знае, че сме били в Съдебна медицина. Ако разбере ще я изхвърли. В медицинското пише нанесени травми, такива и такива, от мъжа, с който живее на семейни начала и затова се чудим адреса има ли значение, защото е писана по лична карта в медицинското. От страх забрави да обясни, че не живее на адреса по лична карта и той я е набил в неговото жилище, където живеят.
Няма значение къде са нанесени, а от кого. Има значение само за да се заведе иска като домашно насилие, може и в бар да е станало, тогава е само побой, не е станало в дома.

# 28
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 886
В молбата да посочи къде е извършен актът на насилие. Към молбата се подава и една декларация по чл. 9 от ЗЗДН. Там също да опише с подробности кога, къде, от кого е извършено насилието.

Домашно насилие не означава, че е извършено в дома. Може и в бар да е набита от този, с когото живее във фактическо съжителство. Това пак е домашно насилие.

# 29
  • Мнения: X
В коя молба да се пише къде? За съдебно дело ли? В медицинското не пише името на мъжа. Пише само "мъжа, с който живее" .
Явно подробностите къде е случката се описват после при евентуален съдебен иск, така ви разбирам.
Просто той е страшен лъжец и ще се опитва да опровергае, че тя не живее там едва ли не и си измисля. Винаги се прави, че не помни. Той може и да не помни, защото е бил пиян отново.
Благодаря ви за помоща.

Общи условия

Активация на акаунт