Образователен Говорилник - 16-та сбирка на Профсъюза на медиумите

  • 22 113
  • 753
  •   1
Отговори
# 690
  • София
  • Мнения: 12 013
Колко ви е пукало какво впечатление ще оставите на 18-19 години? Ако ви е пукало - жалко.

# 691
  • София
  • Мнения: 7 277
Не, не е жалко. Не може да се казва жалко на доброто възпитание.

Аз и на 40 често срещам такива, на които не им пука и държат да си покажат простотията, като на тях и на 19 не им е пукало. Ами - кофти впечатление като цяло.

# 692
  • Мнения: 5 425
Колко ви е пукало какво впечатление ще оставите на 18-19 години? Ако ви е пукало - жалко.
За теб не знам, но аз имах прекрасни учители. С момчето, с което седяхме на един чин бяхме приятели цели 36 години, докато не си отиде миналата година. За родителите си няма да споменавам. И винаги ми е пукало да не оставя впечатление, че не ги уважавам или зачитам. Не защото така трябва, а защото така искам аз.

# 693
  • София
  • Мнения: 12 013
Има хора, които никога не са били млади. Дори в младостта си. Имам такива познати - никакво въображение, никакво чувсто а хумор, пълна липса на способност за проява на лудост и на безрасъдна смелост. Цял живот под компресия, под ограничението "какво ще си помислят другите" - тъжно е.

# 694
  • София
  • Мнения: 7 277
Съжалявам, няма как да се съглася, че липсата на финес и пошлата безвкусица са проява на въображение и чувство за хумор.

Въобще не става дума за мислене под похлупак, а за елементарно съобразяване. Съжалявам, че не се разбира от интелигентни хора Confused

# 695
  • Отвъд алеята зад шкафа
  • Мнения: 7 331
На моето изпращане в училище държа реч Гергина Тончева...и то каква реч..."И не забравяйте какво значат Итаките"...Всички ревахме. Не мога да си представя да се пусна по бански пред нея и пред останалите ми преподаватели, към които изпитвам респект и уважение. Бяхме с официални дрехи, с букети за учителите.

Изобщо циганските оркестри, безвкусните рокли, екстеншъни, хиляди левове за почерпка на роднини - не е мойто. Но пък и тези деца са имали една кофти учебна година, вероятно са искали тотално да скъсат с нея.

# 696
  • София
  • Мнения: 7 191
Не знам за вас, обаче за мене (включително и от гледна точка на 45-те ми години), общност от безупречни млади хора, които винаги се държат подобаващо и ни-ко-га не правят лошо впечатление, звучи доста крийпи.
Въобще какъв да е младежки бунт - по-добре от никакъв.

# 697
  • Отвъд алеята зад шкафа
  • Мнения: 7 331
Е, Ред, всеки е имал моменти в живота си, когато е правел лошо впечатление. Ама всички вкупом...

Всяка година ги гледам в Маринела какви са изпълнения.

# 698
  • София
  • Мнения: 7 191
Бунтът се възприема като такъв, когато има мащаб, Gadamer. 😊

# 699
  • Отвъд алеята зад шкафа
  • Мнения: 7 331
А бе, бунт, бунт, за една нощ карнавалът приключва и каляската пак е тиква Grinning

# 700
  • Мнения: 5 425
Бунтът се възприема като такъв, когато има мащаб, Gadamer. 😊

Бунтуват се робите, Ред. На свободните хора бунт не им е нужен.

Гадамер - Hands Plus1

Итака
 

Константинос Кавафис

 

Превод от новогръцки: Стефан Гечев

 

 

Когато тръгнеш нявга за Итака,
моли се пътят ти да е далечен,
изпълнен с перипетии и знания.
От ластригоните и от циклопите,
от Посейдон сърдития не бой се -
такива в пътя нивга не ще срещнеш,
ако възвишена остава мисълта ти,
ако отбрано чувство
душата и телото ти докосва.
Ни ластригоните, нито циклопите,
ни Посейдона разгневен ще срещнеш,
ако ги сам в душата си не носиш,
ако душата ти пред теб не ги възправя.

 

Моли се - пътят ти да е далечен.
И много да са пролетните сутрини,
когато с толкоз радост и любов
ще влизаш във невиждани пристанища.
Да спреш край финикийски градове
и много пъстри стоки да закупиш -
седеф, корали, кехлибар и абанос,
и всевъзможни тънки аромати,
колкото можеш повече прекрасни аромати.
В египетските градове да спреш,
да учиш и да учиш от учените.

 

Недей забравя никога Итака.
Да стигнеш там - това е твойта цел,
ала по пътя никак да не бързаш,
че по-добре - години да пътуваш
и остарял на острова да спреш,
богат, с каквото в пътя си спечелил,
без да очакваш нещо той да ти даде.

 

Итака те дари с прекрасното пътуване.
Без нея нямаше да можеш в път да тръгнеш.
Но нищо друго няма тя да ти даде.

 

И ако бедна я намериш, не те е тя излъгала:
тъй мъдър, както си сега със толкоз опит,
навярно вече си разбрал Итаките що значат.

# 701
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 782
Да си призная честно, как ще ходи облечен някои, хич не ми пречи.
И в училище в САЩ са си имали седмици, в които ходят не само маскиране, то пижами, то светни чорапи, то какво ли не. Там се приема за съвсем нормално.
И РД за възрастни и аз съм правила и темата беше диско 80, великият Гетсби, и полиция ме е спирала маскирана, че и в магазина влизах за цветя, реакция нулева.

# 702
  • София
  • Мнения: 7 191
А то понеже, всички сме адски свободни, Ежко...
Всичко е относително и често - илюзорно.

# 703
  • София
  • Мнения: 12 013
Бунтът се възприема като такъв, когато има мащаб, Gadamer. 😊

Бунтуват се робите, Ред. На свободните хора бунт не им е нужен.
Глупости! Бунтът е естествена част от младостта. Винаги има срещу какво да се бунтуваш и е задължително за млад човек. Ако младите не се противопоставяха на утвърдените правила, светът нямаше да се променя. Жените не са имали право да наследяват и да гласуват - правило, скрепено със закон. Робството - правило, скрепено със закон. Сегрегацията в САЩ - правило, скрепено със закон. България - част от турската империя - правило, утвърдено с векове и скрепено със закон. И още милиони примери могат да се дадат. Бунтът срещу старото и общоприетото е двигателят на човешката цивилизация. Бунт, с цената на лични загуби - типично за младостта. Ако го няма този бунт, независимо от формата му, човечеството е загубено. "- Лудите, лудите - те да са живи!..." /Новата молитва на Марка, Под игото/.

А бе, бунт, бунт, за една нощ карнавалът приключва и каляската пак е тиква Grinning

Но поне за една нощ е била каляска.

# 704
  • София
  • Мнения: 1 752
Амин!

sanaka, за хиляден път респект и благодарност как съвършено си го написала.

Общи условия

Активация на акаунт