Отговори
# 15
  • Мнения: 5 848
Seiko, мерси за изчерпателното включване!
С част от информацията, която сподели, не бях запозната, но този Член 33 от Закона за собствеността не важи ли, само когато говорим за съсобственост? А в разисквания случай, евентуалният купувач на апартамента и човекът, на когото е парцелът, няма да се водят съсобственици. Поне аз така го разбирам.

# 16
  • Мнения: 40 740
Seiko, мерси за изчерпателното включване!
С част от информацията, която сподели, не бях запозната, но този Член 33 от Закона за собствеността не важи ли, само когато говорим за съсобственост? А в разисквания случай, евентуалният купувач на апартамента и човекът, на когото е парцелът, няма да се водят съсобственици. Поне аз така го разбирам.

Разбира се, че е различно и правилно разбираш. Сейко написа много вреден пост според мен.

# 17
  • Sofia
  • Мнения: 4 004
По възможност е добре да притежавате и земята според мен.

# 18
  • Мнения: 959
Недостатъците са (но никой не го прави), че имаше един чл. мисля 33 от ЗС (Закон за собствеността), при продажба, трябва първо да го предложиш, след оферта от друг с конкретна цена на собственика на земята, като съсобственик, той трябва писмено да се откаже и ти да си го продаваш, както знаеш. Ако не го направиш, той може да си го придобие в рамките на 2 м. след сделката (говоря чисто по  памет, евентуално е малко по различно със сроковете).

Тук си написал нещо невярно, което може опасно да заблуди някого и затова не мога да си замълча.
Има такъв член, обаче не става дума за компютри, аз за компоти - собственикът на земята под сградата НЕ Е СЪСОБСТВЕНИК  в апартамента и при продажба на апартамент никой няма нужда да му предлага, да го уведомява или да го пита. Как си продават жилищата хората от панелките според теб, предлагат първо на общината ли???

Това, което пишеш, важи за съсобственици конкретно на апартамента - ако две деца наследят един апартамент и всеки получи по 50%, никой от тях няма право да продаде своите 50% на външен купувач, ако първо няма официален отказ от другия съсобственик на същата цена. Не, че и там няма врътки разни, основно ползвани от мошеници.
Напълно сте права за това, доколкото и аз не съм сигурен. Преди години имах някакъв казус и четох ХИПОТЕЗИ тълкувания, препратки от чл. 66 към чл. 33 от ЗС. Отделно други тълкувания, ако Ви се чете, напишете "суперфиция и чл. 33 от ЗС" в гугъл. На първо време и тук http://gramada.org/%D0%B7%D0%B0-%D0%BF%D1%80%D0%B8%D0%BB%D0%BE%D … 0%BF%D1%80%D0%B0/т. 2.2. е казано нещо толкова завъртяно че ме заболя главата а нямам време в момента да го тълкувам Simple Smile . Зависи и наистина какво са описвали в нот. акт за учредяване на право на строеж собственика и строителя и мн. други неща.

В крайна сметка ще си преправя първия пост, защото наистина може да се обърка някой. Не е реална практика това. Само някакви аналитични тълкувания
Лично аз съм купил и продал общо 4 апартамента с такова отстъпено право на строеж, живея в такъв и не съм се и замислял да предлагам по чл. 33, най - малкото ще ме гледат като отровени.

И все пак чак пък вреден първият ми пост Simple Smile, има го казауса и тук  https://godishnik.ue-varna.bg/uploads/20201024124216_1891822255f94212896c56.pdf говори се наистина за цяла сграда, по - сложно е при части от нея. Глава 2, точка 2.2., подточка 4 (стр. 79)  И аз не съм чувал тази практика, но го има.

Последна редакция: чт, 22 апр 2021, 13:55 от Seiko7075

# 19
  • Мнения: 9 162
Ще използвам темата, да помоля за координати на лични , за някой ама наистина ,адски разбиращ имотните закони познаващмного добре материята -Адвокат, имам казус с и.ч. и двор и ес

# 20
  • Мнения: 677
Някои строители прехвърлят земята ,след Акт 16 и падането на ипотеката.

# 21
  • Мнения: 5 848
Земята в случая не е на строителя, а на частно лице. Сградата си има Акт 16 от над 25 г. насам. Simple Smile

# 22
  • Мнения: 741
Нашият апартамент е в такава ситуация- с право на строеж, а земята е собственост на фирмата-строител на сградата.
Ние се консултирахме с адвокат преди покупката, според него няма проблем, нито неудобство за нас от такава сделка.

# 23
  • Wonderland
  • Мнения: 702
Аз съм собственик на парцел, в който е построена жилищна кооперация. Имаме малък двор, който ползвам да си паркираме колите. Това е. За друго не ми трябва земята. Имам позната - тя си купи апартамента със земята, направи си беседка с барбекю, пие си кафето там. Инвестира голяма сума да облагороди дворчето, което е много добре за собствениците на апартаменти в сградата. Вярно, нямат достъп до там, но когато гледат през терасите виждат хубав и поддържан двор.

# 24
  • Мнения: 5 848
Благодаря много за мненията! Simple Smile Интересно е да чуеш различни гледни точки; точно заради това стартирах дискусията.

Нашият апартамент е в такава ситуация- с право на строеж, а земята е собственост на фирмата-строител на сградата.
А на по-ниска цена ли закупихте жилището, на база тази особеност? Т.е. би ли следвало, ако даден апартамент се продава без прилежащите идеални части от земята, да е по-бюджетен, спрямо друг със същите характеристики?

# 25
  • Мнения: 10 487
Ама то не е направено така ако искаш със земя, ако искаш без земя. Поне на морето като гледахме примерно ти казват - двустайно 31 х.евро и си е оповестено влиза ли земята или не, вече ако успееш да си отбиеш от цената си е въпрос на договорка, но не мисля, че при ясни условия, че земята не се прехвърля, може да се търси претенция точно по това перо, така мисля де. Също и в случаите където земята се прехвърля, при нас беше описано и в предварителния договор, защото ако не се разпредели, после данъка си им върви, а хората каква полза имат от това, ако падне сградата и до 5 години да не се построи доколкото четох нагоре.

# 26
  • Мнения: 5 848
Не сте разбрали въпроса ми. Ясно ми е, че не можеш да избираш дали да вземеш даден апартамент със или без земята. Той си се продава така, както е по нотариален акт.
Питането ми, всъщност, беше - на някого правило ли му е впечатление дали жилищата, които се продават само с право на строеж, принципно вървят на по-ниски цени, спрямо тези апартаменти, които се продават с идеални части от парцела, върху който е построена сградата?

# 27
  • Мнения: 40 740
Не, не съм забелязала. Но е възможно да го използваш като аргумент в пазарлъка:
- Другите апартаменти са на сходни цени, ама са със земя, а този е без, можете ли да свалите цената малко?

И ако мине. Като цяло цената е за конкретния апартамент с конкретните особености.

# 28
  • Мнения: 10 487
Не, не съм забелязала. Но е възможно да го използваш като аргумент в пазарлъка:
- Другите апартаменти са на сходни цени, ама са със земя, а този е без, можете ли да свалите цената малко?

И ако мине. Като цяло цената е за конкретния апартамент с конкретните особености.
Именно същото казвам и аз.

# 29
  • Мнения: 741
Не мисля, че ако е с право на строеж е на по- ниска цена отколкото с идеални части. В нашия случай си беше пазарна цената. Предполагам  защото и правото на строеж е вид вещно право.

Общи условия

Активация на акаунт