Нервно дете!

  • 6 516
  • 88
  •   1
Отговори
# 30
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Стефи, моят е на 9г 🤪
Още е нервен. Да не говорим, че тантрумите му са по-дълги и качествени от на 2-год. му сестра.
 Дъвче (още от бебе дъвчеше твърди неща), говори, но още му трябва много телесен контакт, от скоро остава сам вкъщи.
Иначе не сме разделени с бащата, та не е това. Макар такива деца да им трябва подкрепя при всякакви промени. Като беше малък му беше трудно от блуза с дълъг ръкав да премине към блуза с къс ръкав - тръш и рев ... все ей такива уж незначителни неща, но за тези деца това са драми! Важно е да не се омаловажават усещанията им, да се взимат на сериозно.

Написала съм в по-горни постове как се нарича феноменът.
При тези деца мозъкът функционира по малко по-различен начин, не могат толкова добре да филтрират различните дразнения и затова бързо им "изгарят бушоните" и започват да истерясват. Това не е болест, а с тип чувствителност, характер. Счита се, че между 7% и 10% се раждат така.
Децата с времето се научават да усещат кога всичко им идва повече и да контролират изблиците си като се оттеглят на спокойствие.

Последна редакция: пт, 23 апр 2021, 16:23 от asyalein

# 31
  • Мнения: 6 166
Не ми харесва думата изтерясване. Особено ако се употреби за дете.

За чувствителност на сетивата, към текстури, светлина, допир си има специално название.

Асялвйн, вашето дете на ерготерапия за тази чувствителност към текстури, допир (най-вероятно и светлина и звуци) водили ли сте го?

# 32
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Не съм го водила, защото педиатърът прецени, че няма нужда. Тук без направление е много скъпо( не съм в Бг).

Към светлина и звуци няма чувствителност, обожава концерти (рок).

# 33
  • Мнения: 6 166
Запиши си час онлайн при бг детски психиатър Wink през супердок става. Можеш да му вземеш едни очила за блокиране на синята светлина, геймърски. Те лъжат мозъка, че още не е ден и така по-трудно излиза детето извън контрол заради емоциите.

Също и разгледай за ДиБиТи терапията. При мoeto много помага.
За сега сме ретроактивно изследване на вторичната емоция, на намиране на първичната емоция, на тригъра. Обаче забелязвам, че започва да разрежда реакциите на едни и същи тригъри, т.е. все нещо сработва.

# 34
  • Мнения: 4 005
Стана ми е интересно това с чувствителността към звуци.Моето дете е чувствително на силен шум,не обича много шумни места,става неспокоен.Ако чуе песен която не харесва дори започва да плаче.Например "Зайченцето бяло".Някои музикални играчки го разтройват.В същото време е музикален,харесва,пее и танцува на руски песни.

# 35
  • Мнения: X
Стана ми е интересно това с чувствителността към звуци.Моето дете е чувствително на силен шум,не обича много шумни места,става неспокоен.Ако чуе песен която не харесва дори започва да плаче.Например "Зайченцето бяло".Някои музикални играчки го разтройват.В същото време е музикален,харесва,пее и танцува на руски песни.
А като му повишите малко тон започва ли да плаче?

# 36
  • Мнения: 4 005
Marina mimi,не.Ако му повиша тон въобще не ме отразява.Дори сякаш нарочно като види,че се ядосвам се мотивира още повече да провокира с поведението си.

# 37
  • Мнения: 6 166
Много фин слух, освен онова другото, за което психиатрите си знаят как да го наричат.

Минах от пускане на песнички към аз да му ги пея и свиря. Всякаква дисхармония в звуковете го разцентрираше.

Викам му прилепови уши  Simple Smile Днес на едно абсолютно оживено кръстовище - коли от всички страни, светофара и той пиука. Невероятна какафония.. той чул че един кран на 50м от нас се движи и точно този звук му е непознат и пита какво е.

В солфежа е перфектен. Като изкуствен интелект се учи. Също така и в езиците. Казаха ми - ама трябва да си оправи Уъ-то на Лъ. Ммммхм. Научих го на няколко Л-та, няколко Р-та и няколко Н-та на различни езици, за да си тренира дарбата за слух и подражание.

Преди говореше още по насечено и викащо от сега. Старае се и се оправя, но оправянето стана с имитиране на неговото говорене от моя стана със същото много специфично подвикване и веднага се разплаква с писък. Например - думата попитам ще я изрече с равна първа сричка, висон тон на втората и равна трета сричка. Но в момента, в който се чуе как звучи отстрани и се поправя.

Никакви играчки със звуци или движещи се със звуци. Сега вече може да си казва, че го е страх, че тези играчки ще го изядят, заради звука, който издават, но преди беше ад. Сега само казвам на майките, които ми се чудят защо няма никакви играчки за игра като другите деца.. ммда, такава съм си.

Последна редакция: пт, 23 апр 2021, 20:11 от Елфичка

# 38
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Елфичка, за мен ли са предложенията?

Как се изписва терапията в оригинал?
Идеята за очилата е добре, все пред компа виси, може да пробвам, макар да отказва да носи очила. Имам подозрения за нещо друго тук, но не е изследван, че е скъпо.

На мен не ми трябва консултация с психиатър, диагноза също не ми трябва.
Аз знам какво провокира драмите. Това сме го уточнили при специалист.
Моето дете е визуален тип: както твоето чува в какафонията, моето вижда в джунглата.

За толкова фин слух има специални, индивидуални тапи за уши, които филтрират само определени честоти. На моя приятелка детето носи такива в училище, не чува фоновия шум на класа, но чува учителката. Скъпи са, обаче.

Аз като потърпевш родител просто искам с напълно практически съвети да помогна и на други майки, които вече са на ръба.
Напълно съм наясно, че има маркери, които изискват уточняване от специалист, но далеч не всяко поведение се нуждае от диагноза.
С това нито умаловажавам тревогите на майката, но и не искам да ги увеличавам.

# 39
  • Мнения: X
Marina mimi,не.Ако му повиша тон въобще не ме отразява.Дори сякаш нарочно като види,че се ядосвам се мотивира още повече да провокира с поведението си.
Питам защото дъщеря ми е много чувствителна и от малко повишен тон и започва да плаче.
Като я карам да повтаря нещо, не ме отразява въобще..

# 40
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Стана ми е интересно това с чувствителността към звуци.Моето дете е чувствително на силен шум,не обича много шумни места,става неспокоен.Ако чуе песен която не харесва дори започва да плаче.Например "Зайченцето бяло".Някои музикални играчки го разтройват.В същото време е музикален,харесва,пее и танцува на руски песни.
Уви много “модерни” песнички имат един и същи компютърен аранжимент. Старите песни са с “истински” музикален аранжимент и децата го усещат.
Моето дете слушаше само с “истински” аранжимент.
Понеже пея доста зле, по някое време предложи просто да слушаме дискове 🤣

# 41
  • Мнения: 6 166
Асялейн, какви са тези тапи?

# 42
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Незнам как се наричат точно, по поръчка се правят. Цената зависи от това колко филтъра имат. Моята приятелка каза, че са й излезнали към 200€. (Германия)
Тя ходи във фирма, която продава и слухови апарати.
Незнам в Бг какво се предлага.

Кажи каква е тази ДиБиТи терапия?

# 43
  • Мнения: 6 166
DBT = Dialectical Behavior Therapy

При нея нещата са много прагматични.

# 44
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
O да, в момента е много препоръчвана.
Никакъв шанс, отказва.

Общи условия

Активация на акаунт