Кафеавтомат – заслужава ли си и какъв да изберем. Тема N⁰3

  • 58 059
  • 828
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 3 771
Здравейте. Обмисляме покупка на кафеавтомат. Ще се радвам на препоръки. Спряли сме се на този модел: https://www.tehnomix.bg/kafemashina-philips-ep4341-50
Нашият е същия, но без млечните приставки. Не пием такива кафета
Много съм доволна. От Ноември го имам

# 31
  • София
  • Мнения: 8 561
Вчера се сдобих с ето този: https://www.tehnomix.bg/kafemashina-philips-ep2220-10
Разцъкахме настройки горе-долу (с бутоните е лесно) и кафето става прилично; определено прясно смляно е много по-ароматно. Какво обаче мога да направя, за да има по-плътен вкус и малко повече каймак - има някакъв, но нищо красиво (макар че трябва да пробвам в прозрачна чаша, за да мога да сравня с вашите снимки)? Взехме си Costa на зърна, по препоръка от другарче, а и такова пиехме мляно (защото не киселее). Харесва ни кафето, но дали не трябва точно него да сменим, за да получим още по-добри напитки? И някой има ли препоръка точно с този модел какво кафе "сработва" най-добре?
Мелачката я настроихме на по-фино и ММ (той пие еспресо, аз съм с капучино) казва, че усеща все едно са минали прашинки през цедката. Ако я нагласим на средна степен както беше, сигурно няма да има такова усещане, но как ще се отрази на плътността - по-блудкаво ли ще стане или по-плътно? Или няма влияние?
Благодаря за всяка помощ!

Мисля, че машинката си е екстра и ще се разбираме, просто аз съм пълен лаик все още. Много ме радва колко бързо става кафето сутрин и как няма нищо за чистене - няма капнало на плота, няма утайка за чистене от ръкохватката, пускам две кафета едно след друго за около минута, седи си в ъгълчето машинката и даже сама се спира, ако аз забравя Simple Smile При меленето вдига шум, но тиха мелачка едва ли съществува, за сметка на това докато прави самото кафе е по-тиха от досегашната ръчна машина.

# 32
  • гр. Варна
  • Мнения: 88
Нашата машина е същата и ползваме Costa dark тъмно изпечено с шоколадов вкус. Това кафе най-много ни харесва - плътно, с каймак и не киселее. Мелничката е на по-ситна настройка и температурата е на max.

# 33
  • София
  • Мнения: 813
ToniShu температурата на водата на макс ли е?

# 34
  • София
  • Мнения: 8 561
Не мога да редактирам предния пост. Ето снимки на каймака:

с мляно кафе от пакета (пробвах си функцията)

обикновено еспресо, машинката си смля кафето


Не намирам разлика в плътността на вкуса, след увеличаването на температурата на водата. Да пробвам ли да настроя мелачката на средно едро смилане (сега е на почти най-финото)? 
Това ли е максимумът за каймак от автомат?

# 35
  • Мнения: 40 832
Извинявай, ама ти колко каймак искаш? Два пръста ли, колкото и самото кафе?

# 36
  • Мнения: 11 594
ToniShu, то това даже не е каймак, а пяна, а пък ако е повече.... Недей, моля те! Добре си е така. Моят съвет е да изпробваш различни настройки, нищо че ще изхабиш кафе, и сама да си решиш кое най-ти допада.
За много пяна, най-добре е евтина ръчна кафе-машина с крема диск. Пени се, та знае ли се!

# 37
  • Мнения: 40 832
ToniShu, то това даже не е каймак, а пяна, а пък ако е повече.... Недей, моля те! Добре си е така. Моят съвет е да изпробваш различни настройки, нищо че ще изхабиш кафе, и сама да си решиш кое най-ти допада.
За много пяна, най-добре е евтина ръчна кафе-машина с крема диск. Пени се, та знае ли се!

Да и това мислех да напиша, ама все пак мехурчетата са много малки и си замълчах, дребнаво мис е стори. Но желанието за МНОГО КАЙМАК все ме учудва. Виждала съм кафе наистина с пяна и "авторките" са страшно горди. Все едно на кафето пяната се пие...

# 38
  • Велики Преслав
  • Мнения: 4 732
Тони, пробвай на най-ситно смляно кафе. Може да стане по-плътен.

# 39
  • София
  • Мнения: 8 561
А, не че искам нещо конкретно или имам цели... питам основно заради ММ - аз пия капучино и там проблеми с пяната няма на ни една машина. Но в неговата чаша кафето не изглежда с толкова "каймак" като в прозрачната (прави сте, трябваше да го сложа в кавички, защото знам, че не е истински каймак) и човекът си пита, за всеки случай. Пък аз като не знам, питам вас Simple Smile Преди машинката беше с крема диск, да, и имаше една идея повече пяна/"каймак', но с по-едри балончета. И той, човекът ми, си беше свикнал. Сега явно ще свиква на друго Simple Smile  
За настройките ясно, че ще експериментираме, ама дайте идеи с какво да започнем, ако търсим плътен вкус. Не виждам смисъл и аз да въртя бутона за проба-грешка, ако някой вече знае коя степен на смилане ще даде добро отражение на вкуса. Ако не знаете - не знаете, то и аз като вас. Но ако някой знае, моля ви, споделете Simple Smile Другите насторйки вече си ги нацелихме, остана плътността на вкуса да дооправим и затова питам. Следващия път ще вземем и различно кафе, но ми се ще да минем повечето екперименти с наличното сега.

Василев, благодаря, ще пробваме най-ситно смилане. Точно това ми трябваше като съвет Simple Smile

# 40
  • София
  • Мнения: 38 475
Само минавам да разкажа. Черпиха ме някакво супер кафе на филтър дози. Беше силно, но само до там - без каймак и едно такова...не ми хареса.

# 41
  • Мнения: 11 594
Скрит текст:
А, не че искам нещо конкретно или имам цели... питам основно заради ММ - аз пия капучино и там проблеми с пяната няма на ни една машина. Но в неговата чаша кафето не изглежда с толкова "каймак" като в прозрачната (прави сте, трябваше да го сложа в кавички, защото знам, че не е истински каймак) и човекът си пита, за всеки случай. Пък аз като не знам, питам вас Simple Smile Преди машинката беше с крема диск, да, и имаше една идея повече пяна/"каймак', но с по-едри балончета. И той, човекът ми, си беше свикнал. Сега явно ще свиква на друго Simple Smile 
За настройките ясно, че ще експериментираме, ама дайте идеи с какво да започнем, ако търсим плътен вкус. Не виждам смисъл и аз да въртя бутона за проба-грешка, ако някой вече знае коя степен на смилане ще даде добро отражение на вкуса. Ако не знаете - не знаете, то и аз като вас. Но ако някой знае, моля ви, споделете Simple Smile Другите насторйки вече си ги нацелихме, остана плътността на вкуса да дооправим и затова питам. Следващия път ще вземем и различно кафе, но ми се ще да минем повечето екперименти с наличното сега.

Василев, благодаря, ще пробваме най-ситно смилане. Точно това ми трябваше като съвет Simple Smile
По принцип най-плътно е на най-ситната степен.
Тони, загазила си с този мъж. Иди го отвикни сега! Освен да му капваш нещо по-силно в кафето, че да е по-весел.

# 42
  • гр. Варна
  • Мнения: 88
Ами не е добре да местите веднага на най-ситното. То и в ръководството мисля пишеше да не се премества мелницата с повече от една степен наведнъж.

# 43
  • София
  • Мнения: 8 561
Според мен в ръководството имат предвид да не насилваш въртящия бутон, тоест да го местиш "цък-цък-цък", а не рязко с непрекъснато движение. За да не чупиш мелачките.

Петя, като минеш от мляно пакетирано кафе на прясно смляно (макар и в автомат), няма как чак толкова да не ти хареса, че да се цупиш. Добре се справя ММ, не мога да се оплача. Но щом е послушен човека, значи заслужава да ви отнема от времето с въпроси, за да го зарадвам Simple Smile

# 44
  • Мнения: 499
ToniShu, би ли споделила мнение след седмично ползване? По колко кафета пиете на ден, бързо ли свършва водата, колко често се налага да я чистиш?
ММ има рожден ден скоро и мисля да го изненадам с точно този автомат, защото ми влиза и в бюджета. Blush

Общи условия

Активация на акаунт