Отговори
  • Rock & Roll feeling ...
  • Мнения: 6 687
Здравейте. Пускам тема за дискусия върху това явление.
Сестра ми мина на противодиабетично лекарство, поради захар 8.
Откакто е включен препарата, няма драстично понижаване за захарта. А ако не го приема ( тъй като не може да понесе страничните ефекти, прекъсва приема и го взима накъсано ) захарта скочи в нива, в които никога не е била от типа на 14-5 ...
Някъде във форума бях чела твърдението " Започнеш ли веднъж лекарство против диабет, ставаш диабетик" - ако автора си го познае, нека обясни повече по тази теза.

# 1
  • Мнения: 14 830
След като се констатира захар 14-15, сестра ви си е с диабет и трябва да приема редовно лекарства.
Какво пие.

# 2
  • Rock & Roll feeling ...
  • Мнения: 6 687
До скоро пи Метфогама 850, по 1 с идеята да се вдигне дозата, но го прекъсна.

Проблемът е, че никога не е имала такава захар, след включване на противодиабетни  захарта се увеличи драстично.

# 3
  • Мнения: 14 830
До скоро пи Метфогама 850, по 1 с идеята да се вдигне дозата, но го прекъсна.

Проблемът е, че никога не е имала такава захар, след включване на противодиабетни  захарта се увеличи драстично.
Изследван ли е гликиран хемоглобин. Ако не понася Метфогамма, ендокринолога може да и изпише друго лекарство.

# 4
  • Rock & Roll feeling ...
  • Мнения: 6 687
Изследван е и откакто изобщо се третира с лекарства е по-висок.
През изминалата година имаше повишена захар, но най-много до 8, изследван е ГХ ( без да приема лекарства) и й беше в норми.

Не понася Гликофажите. Към Метфогамата има по-голяма поносимост.

# 5
  • Мнения: 920
Официална диагноза за диабет поставена ли е и въз основа на какви изследвания?
Кръвна захар 8 преди или след хранене?
Гликирания в какви стойности е?

# 6
  • Rock & Roll feeling ...
  • Мнения: 6 687
Обратим диабет е поставената диагноза и затова са включени медикаменти.
Диагнозата е поставена от лекар - професор, нац. консултант.

# 7
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 279
Да си признае какво е яла и продължава явно да яде...

# 8
  • Мнения: X
Пила съм Глюкофаж, не станах диабетик. А диета спазва ли, това е най-важното?

# 9
  • Rock & Roll feeling ...
  • Мнения: 6 687
Не спазва диета, но и не прекалява с нещо драстично като количество.
Менюто й предимно готвена храна, хляб - 1 -2 филии...

Храненето не е с нещо в повече от това, което е било преди да включи лекарствата, а захарта с лекарства е пик.

# 10
  • Мнения: 2 495
Oт подобни лекарства не очаквайте драстичен спад на КЗ . Това не е инсулин . Те се комбинират с ниски въглехидрати и повишен разход на енергия .
Ако тя си яде сладко / въглехидрати съвсем свободно , смятайки , че лекарството я защитава , диабетът може да се е влошил за 1 година . Боледувала ли е от някакъв вирус .Други лекарства приема ли ? При КЗ 14- 5 задължително трябва да се обърне към лекар ,но предварително да си помисли дали няма прегрешения .
Гледам , за някакви филии пишеш .Тях да ги забрави постепенно , дори без черен хляб .

# 11
  • Варна
  • Мнения: 36 601
Моята ендокриноложка, когато ми изписваше Сиофора, ми каза, че масово хората гълтали хапчетата и си ядяли свободно всичко. Диетата била много важна. Не че не го знам и аз ама е трудно да се ограничаваш.

Джолева, ако не е проблем, би ли споменала с няколко реда защо е важен този гликиран хемоглобин? Помня, че и на мен ми го пускаха на изследвания.

# 12
  • Rock & Roll feeling ...
  • Мнения: 6 687
Не.

Захарта беше повишена, още 4 месеца след започването на лекарствата и при спазване на по-строг режим.
Тогава от стойност на гладно 7-8  без лекарства, стана 12 със ... Въпреки, че беше изключено всякакво тестено, сладко, газирано.
Сега просто е обезнадеждена и не влиза в режим ( въпреки, че трябва).

HighSpeed,  гликираният хемоглобин показва каква е била захарта през изминалите 3 месеца, ако не е осъществено проследяване.

# 13
  • Мнения: 2 495
Той показва нивото на КЗ три месеца назад . Но ако имаш проблеми с желязото , анемия например , не дава коректен отговор . Сега ,  преболедували от ковид имат дългосрочна промяна на тези показатели и това би компрометирало показателя гликиран хемоглобин за оценка на диабет .
Сестра ти може да си проучи дали точно от лекарството получава този проблем .Една седмица да не го приема и да си мери КЗ , на 1 и 2 .На първи ще й покаже как дадена храна й действа .На 2 -как тялото се справя с въпросната захар .Да си ги записва тия неща , за да види как й действа всяка храна .
След това прави същото с лекарство . Изядената храна също да си записва ,за да оцени какви въглехидрати приема .
Също  ,имай предвид ,че това лекарство действа на храната , няма полза да се взема извън времето за хранене .

Последна редакция: сб, 24 апр 2021, 15:58 от liola

# 14
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 279
Яде тайно и си мисли, че метформина ще я спаси... всеки човек с вредни хранителни навици е играл тази игра. Терапия при психолог с опит в хранителните разстройства ще помогне да проумее какво е терапия с метформинов препарат, както и да признае пред себе си колко въглехидрат  яде. За да скочи от 8 до 12+ метформин, значи смятай колко грешно се храни.

Общи условия

Активация на акаунт