Струва ли си по-скъпото?

  • 13 232
  • 320
  •   1
Отговори
  • Мнения: 14 668
Здравейте!
1. Струва ли си човек да купи нещо по-скъпо и това ще се отплати ли във времето - като по-дълга експлоатация, по-малко ремонти, по-евтина поддръжка и т.н.?
2. Има ли някаква граница, под която даден тип продукт (тениска, стол, телефон, шампоан) категорично не струва и няма да върши никаква работа?
3. А граница, над която със сигурност ще си свърши работата без, така да го кажем, риск от фалове?

Да отговоря първа.
Понеже не съм имала особено големи възможности никога, съм пазарувала и все още пазарувам неща в много нисък до средно-нисък ценови клас (лични примери: тениска 5-20 лв, офис столове 50-100, телефон 150-500, шампоан 2-25 лв, обувки 10-200 лв...).
Това, което съм забелязала, че най-евтините стоки са на голям късмет, но: повечето дрехи и обувки (с абсолютно единични изключения, напр. 1/30 , които се съсипват на второ обличане/първо изпиране) са ми издържали без проблем по 2-3 сезона; техниката около година, преди осезаемо да се забави; офис столовете ги ползваме 5+ години, но са видимо износени и със смачкана тапицерия; при козметиката не виждам абсолютно никаква разлика.

Така, моите отговори към момента са:
1. По-скоро не. Ако моделът ми е УАУ и мога да си го позволя, го взимам. Колкото по-скъпа е конкретната вещ, толкова повече УАУ трябва да е, но в крайна сметка не цената ми е определяща.
2. Отново по-скоро не. Най-евтините ми ботуши ме изкараха колкото най-скъпите ми. Евтините се разлепиха на 2 см, без да пропускат вода, скъпите почнаха да пропускат вода, без да се разлепят. Евтините ги хвърлих, защото не бяха 'красивички' вече, а скъпите - защото не си вършеха работата.
3. За мен и моите възможности - по-скоро не (отново). Вероятно при продукти на няколко пъти по-високи цени има забележима разлика, но те не са ми по джоба.

# 1
  • Мнения: 40 310
1. Струва ли си човек да купи нещо по-скъпо и това ще се отплати ли във времето - като по-дълга експлоатация, по-малко ремонти, по-евтина поддръжка и т.н.?
Принципно да. И ползата не е само с паричен еквивалент, а се изразява и в красота (скъпи обувки запазват хубав фасон много по-дълго от други),  удобство (пак за обувки), задоволство (веднъж поръчах по-евтини врати и после д15 години си скубах косите от яд).


2. Има ли някаква граница, под която даден тип продукт (тениска, стол, телефон, шампоан) категорично не струва и няма да върши никаква работа?
Има, но е трудно да се дефинира, още повече има всякакви промоции. Но има и горна граница, над която се плаща само за марката и престижа, а не за по-висока потребителска стойност. За обувки например тя е около 300 лева (за ботуши и спортни/планинарски обувки малко по-висока).

3. А граница, над която със сигурност ще си свърши работата без, така да го кажем, риск от фалове?
Няма гаранция само от цената. Има и скъпи боклуци - доброто качество не може да бъде евтино, но лошото качество спокойно може да бъде скъпо. Добрата марка е по-добра гаранция за качество от цената. А също и компетентността на избиращия.

И да кажа, че аз за обувки например не се скръндзосвам. За хубав сутиен също си струва да се дават пари, за връхни и спортно дрехи... Но за чорапки, хавлии или ежедневни бикини например ми е все тая (е, няма да взема някой гаден боклук като от сергия на женския пазар, де).

# 2
  • Мнения: 3 987
Като човек, който е бил в зоната, в която си и ти, и съм купувала и аз тениски по 5 лева от втората употреба и български шампоан за 1,20, и съм седяла 7 години на полуизгнил стол, с разкъсана и напукана тапицерия, и сега, когато съм в момента в малко по-високия клас и  мога да си позволя по-скъпи неща - е виждам огромната разлика.
Същия този шампоан за 1,20, сравнен с качествен скъп шампоан, купен от фризьорския салон е все едно сравнявам овча пикня с френско шампанско. Столът ми за 450 на третата си година само леко е вдлъбнал на седалката и изглежда като нов, за сметка на 50левовия стол, който се беше разместил, огънал, изцапал, вмирисал и т.н. още на първата.
За дрехите също - евтинджоса от HM или Пепко ми се раздърпва и изкривява след първото пране, скъпите дънки ги пера на всеки три дни и не са мръднали.
Сега говоря за нещата, които си споменала, но и за останалите неща след проба-грешка в марките виждам огромна разлика - крем за ръце за 2 лева от дрогерията няма нищо общо с крем лукс клас, слънчевите очила от пазара не могат да се сравнят с качествени за 150 и т.н., бургера от макдоналдс е като парче стиропор, в сравнение с гурме бургерите за 10 лева.
Едни скъсани скъпи ботуши не са критерий, а и зависи какво е скъпо за теб. Нормалните ботуши са над 200-300 лева, а и все пак от обувка до обувка има разлика. Затова се пробват няколко неща, преди да се намери точното за вас.

Преди бях с подобно мислене - ако нещо е толкова скъпо, трябва задължително да прави свирки е златно, да готви само мусака и да ми прави масаж вечер, защото и евтинджосите си вършат работата, какъв е смисъла да давам толкова пари за глупости. Еми минах в "по-високата" категория, и мога да ти кажа - разликата е огромна, осезаема и напълно заслужаваща си парите.

# 3
  • Мнения: 2 039
Щом до сега сте купували само евтини стоки,почнете по-малко да завишавате класа и ще усетите разликата.

# 4
  • Мнения: 12 626
1. Струва ли си човек да купи нещо по-скъпо и това ще се отплати ли във времето - като по-дълга експлоатация, по-малко ремонти, по-евтина поддръжка и т.н.? - Да. За мен в повечето случаи е погрешно да се купува най-евтиното.

2. Има ли някаква граница, под която даден тип продукт (тениска, стол, телефон, шампоан) категорично не струва и няма да върши никаква работа? - Да. Винаги има боклуци,  които категорично не си струват  даже малкото пари, които струват.

3. А граница, над която със сигурност ще си свърши работата без, така да го кажем, риск от фалове? -- Винаги има риск от  фалове. Често цената е излишно надута и не отговаря на качеството.

# 5
  • Мнения: 14 668
Щом до сега сте купували само евтини стоки,почнете по-малко да завишавате класа и ще усетите разликата.

А, ето този въпрос забравих. Над колко една стока става не-евтина?

# 6
# 7
  • Мнения: 40 310
А, ето този въпрос забравих. Над колко една стока става не-евтина?

Все едно питаш "Колко струва един лагер за багер?".  Ми питай за конкретна стока, как очакваш да се отговори обобщено?

# 8
  • Мнения: 14 668
А, ето този въпрос забравих. Над колко една стока става не-евтина?

Все едно питаш "Колко струва един лагер за багер?".  Ми питай за конкретна стока, как очакваш да се отговори обобщено?
Ти за обувките каза.
Да кажем - тениска. Всеки носи тениски. Каква е цената на тениска, която ще означава правилно скрояване, качествено ушиване, хубава материя и цената й не идва само от марката? Или с други думи, колко струва тениска с изработката на Филип Плейн, ама без марката РР? (това е най-скъпата тениска, която съм виждала и наистина материята, шевовете и кройката верно са отлични, ама.. 400 лв на намаление)

# 9
  • Мнения: 40 310
Трудно ми е да кажа. Знам историята на една наситено червена поло-тениска ( с якичка) Лакост, която изкара десетилетия без да изкриви, избелее или разшие. Та качеството явно си личи. От друга страна се пита и какво ти е важно и искаш ли вечна тениска? Какво ти пречи една евтина тениска за един сезон, а другия друга? Аз купувам често дрехи за един сезон - блузки, пуловерчета, тениски... Все пак подбирам, но по качество и се смея над тениски по 100-200 лева, защото не са ми важни и ценни. Обувките обаче са ми важни, или якето, палтото, очилата... И там търся най-доброто, без да минавам в плащане само за имиджа и марката.

# 10
  • Мнения: 14 668
Знам, че няма вечна вещ, но - да, по възможност ми се щат неща за дългогодишна употреба.
Например, винаги съм мислела, че Найк са добра марка за маратонки, но еър максовете, които реших да взема по тази причина за ок. 260 лв редовна цена, се скапаха непоправимо за 3 или 4 сезона (скъсан текстил, разлепени... интересно, че камерата им остана ок до самото изхвърляне). За мен това е кратко предвид цената им. А може пък да съм била с нереалистични очаквания.

# 11
  • Мнения: 3 987
Колко чифта обувки носите едновременно? Колко са чифтовете в употреба в един сезон?

# 12
  • Мнения: 40 310
4 сезона си е съвсем ОК и за скъпи маратонки. Освен това при избор на маратонки  трябва да знаеш за какво плащаш - дали за здравина и дълготрайност, или за удобство и параметри (много важни за бегачите). Ти си си купила маратонки за бягане, чието качество могат да усетят специалисти. За теб качествата на тази маратонка в голяма степен са маловажни и не можеш да ги усетиш. То и аз мога да си купя ски за 5000 лева, но техните качества не само няма да са ми от полза, а даже ще ми пречат да карам с оглед на моята техника и моята физическа кондиция.

За ходене из града си има много по-евтини маратонки, а топ модели купуват или специалисти, знаещи какво искат, или гъзари за да се фукат.

# 13
  • Мнения: 14 668
Зависи от сезона, чисто зимни - 3 чифта. Междинни - пак 3 чифта. За лятото+късна пролет+ранна есен като е топло - 5.
Ако питаш конкретно за тези найкове - носила съм в топло време, 4-6 месеца в годината, но не изключително, тъй като се оказаха и доста неудобни за ходене.
По същото време носех и едни кожени ниски кецове на Ле Кок, доста по-евтини от найковете - е тях вече ги носих 4 сезона плътно и почти изключително и ги хвърлих чак като им се обелиха носовете.
Обувка 200-220 лв ми е абсолютен макс, като трябва да е от марка, която е известна и извън България (това, дето му викат 'марково'). Ако е някоя от рода на Габина или друга българска - 120-130. Другото според мен е скъпо. В грешка ли съм с тия граници?

П.П. ЧС, тези найкове ги взех за бягане, но ме светнаха (и аз сама, като ме боляха една седмица краката след 2 часа ходене), че са за спорт в зала, по-статично. За клякане и стоене бяха супер. Ходене - определено не.

# 14
  • Мнения: 18 684
За дрехи никога не ми е било проблем евтиното, даже ми е супер тръпка да ровя примерно из Лидл и Кауфланд да взимам намалени неща, дори и да не ми трябват кой знае колко. Последния път на детето взех 2 нови бодита за 33 стотинки общо. Същите съм купувала ненамалени за около десетина лева, и всъщност последния път, като ходих до там, си бяха толкова, иначе мислех още да взема, ако бяха намалени. От миниприкса се бях напълнила с тениски за по 3-5 лева и дънки за по 10-15, нищо им нямаше на шевовете. Имам и огромни разочарования, разбира се, даже след последното такова ми мина меракът въобще да си купувам дрехи за себе си. Поръчвам си аз анцуг за 60 лева, тениски за по десетина лева, чорапи, жилетка, блуза с дълъг ръкав, абе към 150 лева поръчка, обаче гледам и една спортна блуза, като горнище на анцуг, има намалена от 25 лева на 6.50 лв, викам си, че и нея ще я взема, не че ми трябва, ама ако не друго, за вкъщи ще си я нося. В края на краищата, какво може да се обърка в такава проста блуза, пристигна, изпрах я направо, без много да я оглеждам, защото ми се видя, че ще ми стане. Блузата на пръв поглед много добре, че даже и ватирана за 6.50.Тръгнах да я слагам, оказа се, че е от някаква материя като ватиран трикотаж, ама без да е трикотаж, с нула разтегливост, с изключение на бието на врата и маншетите на ръкавит, че и с буфан ръкави, набрана отхоре. Ставаше ми, всъщност само над лактите ме опъваше, като си своя ръцете, все едно съм с риза и съм си навила ръкавите над лактите. Позачудих се на колко хора ще им стане тая блуза, с тая странна кройка,  при положение, че съм със сравнително тънки ръце, ама все пак не беше нещо нетърпимо. По едно време нещо си изпъвам ръцете пред мен и гледам, че единият ръкав май е по-къ, по-голяма част от китката ми се подава, отколкото от другия. Отхвърлих мисълта, че едната ми ръка е по-къса от другата, все щях да съм забелязала за толкова години, ако имаше някаква видима разлика. Позаглеждах се още и установих, че не само единият ръкав е по-къс, но и единият ластичен маншет на ръкава е по-къс от другия и понеже е от нещо като рипс, вървят накриво защити райетата по диагонал, а не по вертикалата. За сметка на това беше по-широк ръкавът и по-малко ме стягаше над лактите. Понеже я бях изпрала блузата, не можах да я върна, иначе толкова бях бясна, че исках да я върна, дори и връщането да ми излезе повече от блузата.

Иначе за козметика не мога с най-евтините. Откривам разлика и даже мисълта да се наложи да се мия с шампоан за 2 лева и да се мажа с крем за 3, ме депресира. Дори и детето ми прави някаква разлика. Дали от мен гледа, дали, защото ѝ е суха кожата и не пропускам да ѝ намажа лицето, но вече сама си взима крема, отваря го, стиска си и се мажа доволно, казвайки "мажи, мажи". Два крема един до друг стоят - единият Здраве бебе, другият на Себамед, все на Себамед взима. Не че единият е кой знае колко по-скъп от другия, но ги различава и има предпочитания.

Общи условия

Активация на акаунт