Азиатска кухня

  • 56 809
  • 730
  •   1
Отговори
# 210
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 013
Рибен сос за направата на кмчи може ли да се амени с уорчестър ?
Може, ще има малка промяна във вкуса, но пак ще е вкусно. Най-добре е да се замени със соев сос, който е по-неутрален, или с мизо, което е сравнително близко по вкус. Рибения сос е просто една доста солена вода със специфичен умами привкус, докато уорчестър е накиселяващо-сладникав, но това са тънки отсенки на експертно ниво Wink

# 211
  • Sofia
  • Мнения: 21 610
Абе то за можене може Wink , ама ако държи човек да докара вкус, а не как да е там... Wink
Нито сос Урчестър, нито Мисото, нито соевият сос нямат неприятна миризма, за разлика от рибения. И това, което придава той (направо невероятен вкус, въпреки отвратната миризма)  нито едно от изброените не може.
Та така ... "може", ама няма да е същото изобщо.

# 212
  • Мнения: 2 670
Питах не заради вкуса, а да не прецака нещо ферментацията.
Явно ще ги добавям в последствие утре ако намеря.

# 213
  • Русе
  • Мнения: 5 203
Булгоги с гарнитура от карамелизиран лук и моркови, пържени гъби и картофи

# 214
  • Мнения: 2 670
Миналата седмица правих кимчи.
Това което го сложих в буркани ми се получи супер, но направих и две кутии които нещо не станаха, зелето хрупаше. Не съм ял кимчи правено от корейци, ама мисля че не трябва да е твърдо.

# 215
  • Мнения: X
Иване, ти се радвай, че е твърдо, значи зелката ти е била хубава и стегната. Постепенно омеква, ако дотогава не го изядете... Моето в началото винаги е твърдо, особено парчетата от зелето, които са били към кочана. Меките части на върха на зелката стават за ядене още на другия ден, но пък аз ги обичам ферментирали, а това при мен става за поне 3-4 дни. Много зависи от температурата на съхранение, топлината за няколко дни ускорява ферментацията, но може да скапе кимчито ако е дълго на топло. Аз след 3-4 ден прибирам в хладилника, тогава започват да се виждат първите балончета по повърхността на течността.
Като цяло да знаеш, че колкото повече стои и колкото по-често се отваря съда с кимчито, толкова по-бързо омеква.
Един път бях зарязала един буркан за 2-3 месеца в хладилника без никакво отваряне, накрая хвана 2 пръста нещо като бяла плесен отгоре и самото зеле беше станало супер меко и замина на боклука. В Корея продават опаковано кимчи с много дълъг срок, но 100% е бъкано с консерванти. Те затова са тези големите глинени делви от едно време, когато са ги заравяли в земята съдовете, за да издържат цяла зима. Нещо като нашите дървени бурета за кисело зеле, ама в корейски вариант.
Аз в Корея съм яла и много меко, и много твърдо и хрускаво кимчи, не е проблемът в кутиите ти.
С две думи, не се тормози, яж си кимчито с кеф 😃

# 216
  • Мнения: 2 670
Май в температурата е разковничето, бях го забравил този компонент.
Кутиите с твърдото зеле ги сложих веднага в хладилника, докато бурканите в килера.
Бурканите първите 3-4 дни ги отварям за да изпуснат налягането от ферментацията че можело да гръмнат.
До колко дни могат да се съхраняват в хладилника?

# 217
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Футо маки суши ядохме, ама от бързане, толкова криво го завихме, че и да исках по-криво, нямаше да мога Joy. Можеше поне при рязането да ги закръгляме, но идеята беше да е бърза вечеря. 😃

Този поднос е с тигрови скариди, авокадо и краставица, имаше и два със сьомга.

# 218
# 219
  • София
  • Мнения: 7 863
Така и не можах да свикна с тия хлебчета на пара.

# 220
  • Мнения: 1 611
Така и не можах да свикна с тия хлебчета на пара.
Какъв е проблема  дядо хаджия? ThinkingМоже би не си попаднал на точната за теб рецепта. За сега не съм срещала хора, които да не ги харесват. WinkАко на пара не ти харесват, спокойно можеш да ги изпечеш или дори да ги изпържиш, защо пък не. Виж това е идея, която току що ми хрумна, май трябва и аз да я изпробвам.

Последна редакция: сб, 23 окт 2021, 10:51 от Danifin1

# 221
  • Sofia
  • Мнения: 21 610
Разсмя ме, Дани!  Simple Smile
Относно поста на дядо хаджия и аз това си помислих... хлебчетата на пара са като облачета - толкова пухкави, въздушни...

# 222
  • София
  • Мнения: 7 863
Така и не можах да свикна с тия хлебчета на пара.
Какъв е проблема  дядо хаджия? ThinkingМоже би не си попаднал на точната за теб рецепта. За сега не съм срещала хора, които да не ги харесват. WinkАко на пара не ти харесват, спокойно можеш да ги изпечеш или дори да ги изпържиш, защо пък не. Виж това е идея, която току що ми хрумна, май трябва и аз да я изпробвам.
Вероятно съм консервативен и съм свикнал на определен вкус и консистенция на хляба. Тези на пара малко ми бият на кекс.

Иначе аз не отричам китайските хлебчета, които са дадени тук, даже ми харесва идеята на оформянето и ще я приложа някой път.

# 223
  • Sofia
  • Мнения: 21 610
... Вероятно съм консервативен и съм свикнал на определен вкус и консистенция на хляба. Тези на пара малко ми бият на кекс. ...
Ето рецептата на моите и са като питка по-скоро, не както кекс. Simple Smile  Дано ти допадне и пробваш.

# 224
  • Мнения: 1 611
Цитат
Ето рецептата на моите и са като питка по-скоро, не както кекс. Дано ти допадне и пробваш.
Morena и аз ползвам абсолютно същата рецепта.

Общи условия

Активация на акаунт