Инсулинова резистентност и отслабване - Тема 37

  • 51 492
  • 737
  •   3
Отговори
# 60
  • Мнения: 85
А приемате ли метформинови таблетки, докато фаствате? С удоволствие ще пропусна закуската, но ако взема таблетката няма да ми е добре. И още един въпрос вземате ли и Иногинол заедно с Метформин?
Извинявам се за многото въпроси, но имам час за ендо чак през август.

Аз лично не вземам, защото ендокриноложката ми препоръча 2 или 3 приема Глюкофаж, в зависимост от броя хранения. Така че при мен е 2 пъти - обяд и вечеря. Мисля че трябва да се посъветваш с лекаря си.
За другото лекарство момичетата ще кажат.

# 61
  • пак там
  • Мнения: 2 885
Поне се убедих, че не съм единствената с късна вечеря Simple Smile Че стоях като бяла врана тук...

Което обаче ме навежда на друга мисъл. Или въпрос?

Някой да е чел/чул защо се получават такива разминавания между човеците? Единият ляга в 10, пък става в 6, а другият - съответно в 2 и в 11? Какъв ензим/хормон/каквото-там действа в случая?

# 62
  • Мнения: 85
Някой да е чел/чул защо се получават такива разминавания между човеците? Единият ляга в 10, пък става в 6, а другият - съответно в 2 и в 11? Какъв ензим/хормон/каквото-там действа в случая?

Навици и начин на живот.
Има си хора, които са нощни птици. Или просто тогава си намират тишина и лично време, ако могат на другия ден да си поспиват. Има хора, които не могат да си представят да си губят деня и стават рано или режимът им на работа е такъв. Докато има достатъчно сън 6-8 часа и не си в хроничен недостиг, всичко с хормоните ще си е наред.

# 63
  • пак там
  • Мнения: 2 885
Ами и на мен едно време ми говореха, че става въпрос за ген, ама на -  сега се оказа, че е ИР.

Та затова такова обяснение не ми върши работа.

# 64
  • Мнения: 1 408
Генетиката по-скоро показва някаква предразположеност на индивида, докато епигенетиката или факторите на околната среда влияят до колко тази предразположеност ще се развие. Примерно генетично ми е заложено да трупам мазнини около ханша, но това ще се случи, ако се залежа и се храня нездравословно. Нарушен циркаден ритъм води до проблеми със съня, ако говорим за това конкретно, като тук роля могат да играят или начинът на живот, или дефицитът на мелатонин, а често и двете.

# 65
  • Мнения: 14 064
До начин на живот е според мен. Нека човекът в дадения пример става в седем за работа (или шест), па да го видя как ще стои всяка вечер до два посред нощ. Като ми е свободен денят до обяд, мога да си позволя и до два, и до три часА да стоя. Допреди месец и нещо аз също си лягах по-късно, задължително след полунощ, въпреки че ставах в седем и нещо. Имало е сутрини, когато едва си отлепвам очите, но няма как, трябва да вървя на работа. В такива дни обикновено вечер ми се доспиваше по-рано, наваксвах. Но от известно време ми се доспива още в 22.00 часА. Мисля, че е от инозитола, който приемам вечер. Явно ми действа приспивно. Сега и пистолет да ми опреш, не мога да стоя след полунощ.

Последна редакция: ср, 19 май 2021, 21:42 от Dara888

# 66
  • Мнения: 5 365
Аз съм категорично нощна птица.
Когато бях на работа от 8, пак стоях до към 1 вечерта.
Сега когато ставам в 6, пак си лягам към 12- 12:30, въпреки че имам възможност за по-рано.
Когато бях бременна пък си "живеех живота", лягане към 2-3 сутринта и ставане когато дойде.
Не съм го свързвала с определено състояние.
За мен това е вродено.

# 67
  • Мнения: 4 395
До начин на живот е според мен. Нека човекът в дадения пример става в седем за работа (или шест), па да го видя как ще стои всяка вечер до два посред нощ. Като ми е свободен денят до обяд, мога да си позволя и до два, и до три часА да стоя. Допреди месец и нещо аз също си лягах по-късно, задължително след полунощ, въпреки че ставах в седем и нещо. Имало е сутрини, когато едва си отлепвам очите, но няма как, трябва да вървя на работа. В такива дни обикновено вечер ми се доспиваше по-рано, наваксвах. Но от известно време ми се доспива още в 22.00 часА. Мисля, че е от инозилина, който приемам вечер. Явно ми действа приспивно. Сега и пистолет да ми опреш, не мога да стоя след полунощ.
Ох, за съжаление - ето ме.
Ставам в 7 (напоследък, 7.30, щото не успявам в 7), и пак преди 24 никога не си лягам. Все нещо се омотая. И енергията ми идва към 17-18-19 ч. Мога да отида да тичам в 7 вечерта, но не и да стана да тичам в 7 сутринта. И винаги е било така.
А около мен едни познати само ми хвалят как след сутрешен спорт са енергични.
Беги бе, на мен душата ми спи поне още 2 часа след ставането от леглото! Joy

# 68
  • София
  • Мнения: 6 246
Това със съня, съм забелязала, че зависи и хората, около мен как са. В къщи мъжо още като стане 9-9:30 вечерта и се приготвя за лягане (приключва с всякакви дейности из къщи) и подканя децата да се приготвят. Като отидем на гости на брат ми, там са нощни птици, ами и ние бяхме започнали да лягаме след 12ч. Децата като бяха  малки им беше голям кеф, че късно лягали там. Simple Smile
Да не говорим, че и в 12 вечерта може да се вечеря, което в къщи даже и на нова година не се случва. Simple Smile Simple Smile

# 69
  • Мнения: 14 064
От полунощ до 6-7 са достатъчно часове сън (поне за мен и поне допреди един месец Joy ). Но до два-три посред нощ и да станеш в 6-7 е трудно за всеки ден. Иначе аз вечер мога до 2-3 да готвя, гладя, чета книга, гледам филм и т.н., но сутрин правя само най-необходимото и ставам в последния момент. Досега не ми се е случвало да пия кафе вкъщи преди работа. Да тичам... хм, ще използвам вица - ако ме видите сутрин да бягам в парка, бягайте и вие, нещо лошо се е случило.

# 70
  • пак там
  • Мнения: 2 885
ОК, давам пример със себе си.

По думите на мама - откачала е с мен. Успявала е да ме приспива към 10 вечерта, и то с ревове и викове. Това продължи и по време на ученето. Брат ми (6 години по-голям) ляга и заспива. Аз се въртя като обран евреин. Накрая ставам, естествено недоспала, неадекватна, крива. Идва време за лягане и аз отново съм с широко отворени очи. Докъм 2-3 часа.

Тръгнах на работа. Същата история. Почти до истерии стигах. Трябва да спя, а не ми се спи. А сутринта - отново недоспала, държа се на единия инат. И не е да кажеш - инцидентно, а постоянно, ежедневно.

И така! Кой е "виновен" за това?

И в допълнение - за късната вечеря. Късно вечерта идва един момент, в който озверявам от глад. Мога да убия човек, ако застане до мен с храна и откаже да ми я даде. Механизмът ми е ясен. Обаче защо по това време? Опитвала съм всичко: и ям по-малко на вечеря, и ям повече, и се тъпча през деня като прасе, и не ям целия ден. И нищо! В 11 часа вечерта - рязко озверявам за ядене.

Иначе отслабвам. Вече преодолях второто плато и тръгнах отново надолу. Минус 20 кг. Обаче нещо не е както трябва и не ми е достатъчно само отслабването.

Затова питам...

# 71
  • Мнения: 85
И така! Кой е "виновен" за това?

И в допълнение - за късната вечеря. Късно вечерта идва един момент, в който озверявам от глад. Мога да убия човек, ако застане до мен с храна и откаже да ми я даде. Механизмът ми е ясен. Обаче защо по това време? Опитвала съм всичко: и ям по-малко на вечеря, и ям повече, и се тъпча през деня като прасе, и не ям целия ден. И нищо! В 11 часа вечерта - рязко озверявам за ядене.

Иначе отслабвам. Вече преодолях второто плато и тръгнах отново надолу. Минус 20 кг. Обаче нещо не е както трябва и не ми е достатъчно само отслабването.

Затова питам...

Ако търсиш връзка между ИР и късното лягане - не съм чела да има пряка такава. Има връзка между объркани хормони от хронично недостатъчно сън и влошено здраве.

Виждаш, дори в темата няма една с една да имаме прилика по отношение на ранното и късното лягане и ставане. Аз също съм се мъчила години наред да ставам да тичам сутрин или да си лягам рано (последното било правило за успех). Е, като не става - не става. Ето, има момичета, които могат да тичат вечер. Има такива, ако направят тренировка, после няма да могат да мигнат. Не случайно си има типове хора - сови и чучулиги. Важното е да се наспиваш, всичко останало е индивидуален ритъм на живот, който се променя според обстоятелствата и периодите в живота.

А като казваш за огладняването вечер, ето ти нещо забавно, което поне за мен няма обяснение.
Дъщеря ми от малка искаше да си хапне нещо преди да си легне. Даже така я познавах, че й се доспива и е време за приготвяне за лягане. Хапваше си нещо малко и само така заспиваше. Този навик го има и до днес - парченце ябълка да е, но преди да се приготви за лягане, хапва нещо. Така че, като ти се яде е не ти е тежко и не ти пречи на съня, защо го мислиш толкова или се измъчваш. Нещата ти се случват, слушай си тялото и си следи кога и как се чувстваш, за да си настроиш режима, ако нещо не ти е ок. Няма универсална формула и няма универсален съвет.

# 72
  • пак там
  • Мнения: 2 885
Благодаря, аз на симптомите съм намерила решения. Е, донякъде, но се боря с това.

Но вие продължавате да лекувате симптомите, а аз питам откъде се появяват причините.

# 73
  • Мнения: 435
Здравейте, много се извинявам че ще помоля за мнение, но не намерих сходни с моите резултати, а ендокринолога ми е изключително некооперативен и с триста зора каза, че Хома индекса ми бил добре и да тренирам и да си записвам какво ям. Може ли мнение за следните стойности, яла съм въглехидрати дните преди изследването, въпреки че това го прочетох тук и не ми беше обяснено при първия преглед. Оплаквам се от силна умора и много трудно сваляне на килограми - трябва почти да не ям за да мръднат килограмите надолу.

Последна редакция: ср, 19 май 2021, 22:58 от Annika Hansen

# 74
  • Мнения: 5 365
Рися, от кога е при теб това безсъние вечер?
При мен е откакто се помня.
Винаги съм искала да стоя до късно, дори като дете. Като юноша пак. И като тинейджър (хайде там не се брои, че почити всички тийнове лягат късно и искат да стават още по-късно). В 20те и сега в 30те си години съм пак така.
Дори сега да имам някакъв здравословен проблем, едва ли съм имала същия на 7-10 годинки, за да се открие обща връзка.

Едит: Пропуснала съм предния ти пост с недоспиването от малка. Сега го видях.
Ами за мен си е вродено.
Обяснение "защо" едва ли ще намериш.
Най-вероятно е свързано с ЦНС.

Общи условия

Активация на акаунт